Varšuva, archyvinė nuotrauka

Ekspertas pakomentavo Lenkijos karo reparacijų reikalavimus

(atnaujinta 20:41 2020.01.25)
Anksčiau lenkų politikas Jaroslavas Kačinskis pareiškė, kad jo šalies reikalavimai atlyginti žalą už karą neturi senaties termino

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. Lenkijos reikalavimai atlyginti žalą po Antrojo pasaulinio karo yra susiję su valstybės noru paversti istoriją politika, RIA Novosti komentavo tarptautinės stebėjimo organizacijos CIS-EMO vykdomasis direktorius Stanislavas Byšokas.

Taip jis pakomentavo Lenkijos valdančiosios partijos "Įstatymas ir teisingumas" lyderio Jaroslavo Kačinskio žodžius, kad Rusija, kaip ir Vokietija, privalo sumokėti Lenkijai kompensaciją už karo metais padarytą žalą.

"Kai politikai pradeda nagrinėti istoriją, pati istorija virsta politika. Praeities įvykiai pradedami aiškinti moderniai, o šiuolaikinės valstybės ir tautos tariamai tampa moraliai ir materialiai kaltos ir atsakingos už vyriausybių ir šalių, kurių šiandien nėra pasaulio žemėlapyje, vykdytą politiką", — sakė Byšokas.

Anot jo, Lenkija yra viena iš nedaugelio Europos Sąjungos šalių, kurioje istorija oficialiu lygmeniu laikoma viena iš valstybės politikos krypčių.

"Lenkijos Tautos atminties institutas užtikrina, kad švietimo įstaigose ir tam tikru mastu visuomenės ir politinėse tribūnose būtų girdimas tik "teisingas" dabartinės Varšuvos istorinės politikos požiūriu praeities įvykių, įskaitant Antrąjį pasaulinį karą, jo prielaidų ir pasekmių aiškinimas", — teigė ekspertas.

Šiuo požiūriu, jo manymu, Kačinskio ar Lenkijos prezidento Andžejaus Dudos revizionistiniai teiginiai visiškai atitinka oficialią istorinę liniją.

"Pagal tokias interpretacijas Lenkija tapo pagrindine dviejų totalitarinių režimų — nacių ir sovietų — teritorinių ir ideologinių ambicijų auka, todėl ji neva turi teisę neribotą laiką po karo reikalauti reparacijų ir tomis apimtimis, kurias nustato pati Varšuva", — pridūrė Byšokas.

Tačiau, anot jo, pinigų Lenkija vis tiek negaus, o valdantysis elitas patvirtins savo atsidavimą "teisingam" nacionalinio išsivadavimo aiškinimui apie Lenkijos istorinę tapatybę.

Varšuvos reikalavimai

Pagal Potsdamo konferencijos sprendimus Lenkija gaudavo reparacijas iš tos dalies, kurią TSRS kaip nugalėtoja gaudavo iš Vokietijos. Reparacijų mokėjimas nutrauktas 1954 metais bendru Maskvos ir Varšuvos susitarimu.

Tačiau 2018 metų spalį Duda pareiškė, kad žalos atlyginimo iš Vokietijos klausimas vis dar neišspręstas. Arkadiušo Mularčiko vadovaujama parlamentinė reparacijų grupė įvertino, kad Antrojo pasaulinio karo metu Lenkijai padaryta žala sudarė daugiau nei trilijoną dolerių. Berlynas atsakė, kad jau sumokėjo gana dideles kompensacijas ir nieko daugiau neketina mokėti.

Be to, Lenkijos valdžia taip pat pareiškė pretenzijas Rusijai, nes, jų manymu, Lenkija atsisakė VDR išmokų, patirdama Sovietų Sąjungos spaudimą. Rusijos politikai pažymėjo, kad Varšuva negaus jokių reparacijų iš Maskvos, nes ji neturi tokių teisių tai daryti.

Praėjusią savaitę Lenkijos užsienio reikalų ministerija pareikalavo teisių į kai kuriuos Rusijoje saugomus meno kūrinius. Tuo metu laikinasis kultūros ministras Vladimiras Medinskis teigė, kad Rusijoje kultūros vertybių grąžinimo klausimas nesvarstomas, o meno kūriniai, perduoti kompensacinės restitucijos įgyvendinimo pagrindu, yra šalies nuosavybė.

Tegai:
reparacija, Antrasis pasaulinis karas, Vokietija, Rusija, Lenkija
Dar šia tema
Profesorius: Lenkija siekia "nusiplauti rankas" Antrojo pasaulinio karo istorijoje
Ledynas

"Roshydromet" vadovas paaiškino naujų salų atsiradimą Arktyje

(atnaujinta 11:43 2020.07.14)
Kaip pažymėta, dabar sunku pasakyti, kiek dar reikės pakeisti Šiaurės poliarinio regiono geografinius ir navigacinius žemėlapius

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Naujos salos Arktyje atsiranda dėl tirpstančių ledynų ir nuosėdų sekliame vandenyje, RIA Novosti pasakojo "Roshydromet" vadovas Igoris Šumakovas.

"Vadinamųjų "naujųjų" salų atsiradimas Arktyje yra susijęs su ledynų skilimu. Tai pirmiausia siejama su Prano Juozapo Žemės salynu. Kai kuriais atvejais ledu padengti pusiasaliai, kai ledynas atsitraukė, buvo atskirti sąsiauriais nuo pagrindinės sausumos teritorijos ir tokiu būdu virto salomis", — sakė jis.

Anot jo, šis procesas tęsiasi ir šiandien, ir sunku pasakyti, kiek dar reikės pakeisti Šiaurės poliarinio regiono geografinius ir navigacinius žemėlapius.

Šumakovas taip pat pažymėjo, kad salos susidaro dėl kito proceso — nuosėdų kaupimosi sekliuose krantuose. Visų pirma, dėl šio proceso rytinėje Laptevo jūros dalyje atsirado Jajos sala.

Jajos salą atrado sraigtasparnio pilotai, skridę į Novosibirsko salas 2013 metų rugpjūtį. Sala taip pavadinta dėl tų dviejų pilotų atsakymo į klausimą, kas pirmasis pastebėjo naująją salą. Abu pasakė "ja" (rusų kalba tai reiškia "aš").

Tegai:
sala, Arktis, Rusija
Dar šia tema
Rusijos desantininkai pirmieji pasaulyje desantavosi iš stratosferos žemutinės ribos
Ką veikia JAV ir Britanijos karo laivai Barenco jūroje
Nord Stream

"Nord Stream" bus sustabdytas planinei techninei priežiūrai

(atnaujinta 10:19 2020.07.14)
Tvarkaraštis ir visa techninės priežiūros informacija buvo iš anksto suderinta su partneriais dujų transportavimo srityje

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Abu "Nord Stream" dujotiekio vamzdynai bus sustabdyti planinei techninei priežiūrai nuo liepos 14 iki 26 dienos, pranešė RIA Novosti su nuoroda į projekto operatorių "Nord Stream AG".

Techninės priežiūros darbo grafikas iš anksto buvo suderintas su "Nord Stream AG" partneriais dujų transportavimo srityje.

Operatorius taip pat pažymėjo, kad visa dujotiekio techninė priežiūra ir eksploatacija vykdoma laikantis būtinų saugos priemonių, siekiant apriboti COVID-19 plitimą.

"Nord Stream" dujotiekis iš Rusijos į Europą buvo paleistas 2011 metais. Du dujotiekio mazgai, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų dujų, eina išilgai Baltijos jūros dugnu nuo Vyborgo (Rusijoje) iki Greifsvaldo (Vokietijoje). 2019 metais "Gazprom" per "Nord Stream" eksportavo 58,5 milijardo kubinių metrų dujų.

Tegai:
dujotiekis, Rusija
Dar šia tema
Vokietijos ekspertas įvertino Danijos sprendimą dėl "Nord Stream-2"
Laivas "Fortūna", galintis užbaigti "Nord Stream-2", išplaukė iš Mukrano
Barža, galinti užbaigti "Nord Stream-2", įplaukė į Danijos teritorinius vandenis
JAV sparnuotoji raketa, archyvinė nuotrauka

"Tai žingsnis link pasaulio pabaigos". Kas bus po to, kai JAV pasitrauks START III

(atnaujinta 13:29 2020.07.14)
Interviu žurnalistams Rusijos užsienio reikalų ministras pabrėžė, kad nereikia pulti į paniką dėl START III neatnaujinimo — Rusija sugebės užtikrinti savo saugumą ir be jos

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Anot Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo, Baltieji rūmai, matyt, pagaliau nusprendė neatnaujinti strateginės puolamosios ginklų mažinimo sutarties START-3. Tai paskutinis dokumentas, ribojantis dviejų branduolinių valstybių karinę galią. Kas gresia pasauliui žlugus tarptautinei saugumo sistemai — RIA Novosti medžiagoje.

Įtraukti Kiniją

Interviu žurnalistams Rusijos užsienio reikalų ministras pabrėžė, kad nereikia pulti į paniką dėl START-3 neatnaujinimo — Rusija sugebės užtikrinti savo saugumą ir be jos. Nepaisant to, šis susitarimas buvo labai svarbus. "START-3" pasirašė Rusijos ir JAV prezidentai Dmitrijus Medvedevas ir Barakas Obama 2010 metų balandžio 8 dieną. Šis dokumentas įsigaliojo 2011 metų vasario mėnesį, jos galiojimas baigiasi 2021 metais.

Susitarime buvo numatyta sumažinti branduolinių galvučių kiekį Rusijos ir JAV arsenaluose iki 1 550 vienetų, tarpžemyninių balistinių raketų, povandeninių laivų balistinių raketų ir sunkiųjų bombonešių — iki 700 vienetų. "START-3" buvo pasirašytas praėjus lygiai metams po "START-1" pabaigos. Ir jei anksčiau mažai kas abejojo ​​jos pratęsimu, tai Baltuosiuose rūmuose pasirodžius Donaldui Trampui padėtis kardinaliai pasikeitė.

Viena pagrindinių sąlygų, leidžiančių pratęsti "START-3" egzistavimą, Amerikos vadovas įvardijo Kinijos įtraukimą į ją. Kinijos užsienio reikalų ministerijos ginklų kontrolės departamento direktorius Fu Tsong paaiškino, kad tai įmanoma tik dviem atvejais: jei Kinija savo branduolinį arsenalą pakels iki JAV lygio arba jei Vašingtonas sumažins savo pajėgumus. Kiti variantai Pekinui nepriimtini, nes juose neatsižvelgiama į didžiulį strateginių galimybių skirtumą.

Dar viena Vašingtono iškelta sąlyga netinka Maskvai. Liepos pradžioje JAV prezidento specialusis pasiuntinys ginklų kontrolės klausimais maršalas Bilingslis pavadino raketas "Petrel" ir dronus "Poseidon" "siaubingais" ir paragino nutraukti projektus, nes jiems netaikomi "START-3" apribojimai. Amerikiečiai anksčiau reikalavo apriboti naujausius Rusijos ginklus, įskaitant nebranduolines hipersonines priešlaivines raketas "Zircon".

"Tai tik rodo, kad JAV neturi jokių svertų išlaikyti lyderės pozicijas pasaulyje, išskyrus branduolinį šantažą, — aiškina RIA Novosti karo mokslų daktaras Konstantinas Sivkovas. — Todėl jie stengiasi mus įtikinti, kad privalome atsisakyti pažangių pokyčių. Neturėtume pasiduoti šiai gudrybei".

Bekompromisė pozicija

Sergejus Lavrovas pabrėžė, kad Rusija neprašys JAV pratęsti susitarimo. Nors Maskva visada buvo pasirengusi daryti tam tikrų nuolaidų. Ministras teigė, kad jie aptarė su amerikiečiais galimybę apriboti dviejų naujausių Rusijos strateginių sistemų skaičių pagal "START-3", kai jos bus visiškai parengtos. Mes kalbame apie hipergarsines planavimo galvutes "Vanguard" ir sunkias tarpžemynines balistines raketas "Sarmat".

JAV Valstybės departamentas, archyvinė nuotrauka
© CC BY-SA 3.0 / Ctac / Harry S. Truman Building, headquarters of the U.S. State Department

"Kalbant apie kitas tris sistemas (kruizinė raketa "Burevestnik", povandeninio laivo dronas "Poseidon" ir viršgarsinė raketa "Zircon". — Sputnik), jos yra naujos, jos nepatenka į kategorijas, kurioms taikoma "START-3", — Lavrovas sakė: "Bet mes esame pasirengę tartis dėl ginklų, kurie nėra klasikiniai dabartinio susitarimo požiūriu, gamybos."

Tačiau mažai tikėtina, kad valstybės taikys abipuses nuolaidas. Vašingtonas ne kartą pasisakė be jokių kompromisų: "Arba jūs besąlygiškai sutinkate su mūsų sąlygomis, arba mes pasitraukiame iš sutarties". Akivaizdu, kad nei Rusija, nei Kinija neketina sutikti su amerikiečių teiginiais, neatsižvelgdamos į savo pačių nacionalinius interesus. Pasak ekspertų, mažai tikėtina, kad "START-3" sutartis bus pratęsta. O tai reiškia, kad visa tarptautinė saugumo sistema labai pasikeis.

Kokybė, o ne kiekybė

"Kalbėdami konkrečiai apie tarptautinę saugumo sistemą karinėje srityje, turime pripažinti, kad jos iš tikrųjų nebėra", — sako Viktoras Murachovskis, žurnalo "Arsenal otečestva" vyriausiasis redaktorius. — Ši sistema rėmėsi TSRS ir JAV, vėliau Rusijos ir JAV susitarimais. Tai yra susitarimai dėl priešraketinės gynybos, INF, bendrasis branduolinių bandymų draudimas, kurio amerikiečiai neratifikavo. Europos saugumo ir bendradarbiavimo susitarimas, taip pat jo dalis — Europos konvencinių ginkluotųjų pajėgų sutartis,  taip pat žlugo JAV dėka. Vašingtono iniciatyva buvo sunaikinta visa sistema, kuri buvo kruopščiai kuriama esant šaltojo karo aštrioms konfliktinėms situacijoms".

Rusijos ir JAV vėliavos
© Sputnik / Максим Блинов

Ekspertas pabrėžė, kad be vis dar galiojančio "START-3" liko tik Sutartis dėl raketų technologijų kontrolės režimo. Tačiau ir šį dokumentą amerikiečiai bando palenkti į savo pusę. Birželį "Reuters", cituodamas šaltinius kariniame-pramoniniame komplekse ir šalies vadovybę, pranešė, kad Baltieji rūmai ketina peržiūrėti susitarimo nuostatas, kad galėtų parduoti daugiau kovos dronų skirtingoms šalims. Vargu ar tai tiks kitoms susitarimo šalims.

"Mes galime apgailestaudami pasakyti, kad dabar viskas turės būti pertvarkyta, — pažymi Murachovskis. — Mūsų prezidentas jau ėmėsi iniciatyvos susitikti su penkiais nuolatiniais JT Saugumo tarybos nariais, kad aptartų šį klausimą. Galbūt, pereiti prie tarptautinės sutarties, jei ne taikant apribojimus, tada bent jau vykdant branduolinių ginklų kontrolę. Tačiau, remiantis Vašingtono ir Londono politika ir pozicijomis, šios iniciatyvos perspektyvos yra minimalios".

Ekspertas pabrėžė, kad nemano, jog naujos "kiekybinės" ginklavimosi varžybos gali kilti tada, kai Rusija ir JAV vėl pradės didinti branduolinių galvučių ir jų pristatymo transporto priemonių skaičių. Tačiau kova dėl technologinio pranašumo strateginių ginklų srityje žada būti karšta.

Tegai:
Rusija, JAV, START-3
Dar šia tema
Ekspertas iš Rusijos įvardijo JAV pasitraukimo iš START-3 pasekmes
Ekspertė: Trampo planai įtraukti Kiniją į START-III gali "palaidoti" sutartį
Kremlius įvertino galimybę pratęsti START-III sutartį
Rusijos ir JAV diplomatai perspėjo apie START atsisakymo pavojų
Rusijos URM: JAV vis dar nenusprendė dėl pozicijos START-III