Pingvinai, archyvinė nuotrauka

Antarktidos paslaptys: kaip gyvena poliarininkai ir turistai

(atnaujinta 12:44 2020.01.26)
Antarktida nepriklauso jokiai šaliai. Ten dirba mokslininkai, atvyksta turistai iš viso pasaulio. Tačiau keliautojai turi būti pasirengę sudėtingoms oro sąlygoms

VILNIUS, sausio 26 — Sputnik. Prieš du šimtus metų, 1820 metų sausio 28 dieną, Rusų jūreiviai Michailas Lazarevas ir Fadėjus Belingshauzenas atrado Antarktidą. Dabar yra apie 90 mokslinių stočių, įskaitant Rusijos, nemažai pingvinų kolonijų ir kitų vietinių gyventojų. Turistai atvyksta vasarą, o poliarinių regionų tyrinėtojai gyvena ištisus metus. Apie tai, kaip patekti į Baltąjį žemyną — RIA Novosti medžiagoje.

Pietinis ir šalčiausias

Antarktida nepriklauso jokiai šaliai. Ten dirba mokslininkai, atvyksta turistai iš viso pasaulio. Tačiau keliautojai turi būti pasirengę sudėtingoms oro sąlygoms.

Участник Антарктического марафона пробегает рядом с пингвином
© AFP 2021 / JOEL ESTAY
Antarktidos maratono bėgikas bėga šalia pingvinų

Vidutinė temperatūra — 50 laipsnių žemiau nulio. Žemiausia — 89,2 laipsniai šalčio — buvo užfiksuota Rusijos "Vostok" stotyje, esančioje žemyno gilumoje. Tyrinėtojai sako, kad žodis "minus" praktiškai nevartojamas. Ir taip aišku. Tai piečiausia ir šalčiausia žemės paviršiaus dalis. Bet čia galima rasti barą, yra gaisrinė ir net gimdymo namai.

Rusijos "Belingshauzeno" stotyje taip pat pliusinė temperatūra (vasario mėnesį vidutinė temperatūra siekė +1,1 laipsnio), ši vieta juokais net vadinama kurortu.

Kaip patekti į Antarktidą

Apsilankyti čia kaip turistui nėra sunku, tačiau labai brangu. Lengviausias kelias yra lėktuvu iš Ušuajos (Argentina). Programų kaina, priklausomai nuo trukmės ir maršruto — nuo 6,5 tūkst. dolerių. Už bilietą į Argentiną mokama atskirai. Yra ilgos ekskursijos — nuo 10 iki 15 tūkst. dolerių, VIP kruizas siūlomas už 29 tūkst. Apskritai, už kelionę turite būti pasirengę sumokėti 50 tūkst. dolerių.

"Turistai nusileidžia tose pačiose vietose, viskas yra aiškiai suorganizuota, — aiškina Rusijos mokslų akademijos Okeanologijos instituto grupės vadovas Sergejus Pisarevas. — Kontrolė yra labai griežta: negalima imti akmenukų ar artintis prie paukščių".

Пингвины в Антарктиде
© Depositphotos / doethion
Pingvinai Antarktidoje

Pagrindinė kiekvieno keliautojo į Antarktidą taisyklė — neatvežti svetimų mikroorganizmų. Net atsivežtas vanduo bus konfiskuojamas iš atvykėlių (čia jis išgaunamas iš sniego, ledo, paimamas iš ežero). O drabužiai dezinfekuojami.

Anot tokių kelionių operatorių, specialių sveikatos reikalavimų nėra. Tačiau privalomas draudimas, apimantis avarinę evakuaciją.

"Jei sergate rimtomis ligomis, neturėtumėte ten vykti, nes kitiems tapsite našta visos kelionės metu", — sako Konstantinas Zaicevas, ledo tyrėjas.

Птенцы колонии королевских пингвинов в Антарктиде
Karališkųjų pingvinų jauniklių kolonija Antarktidoje

Reikės šiltų, bet "kvėpuojančių" drabužių, šiltų apatinių, kepurės, dengiančios ausis ir kaktą, kaukės, apsaugančios veidą nuo vėjo ir šalčio, patogių, vandeniui atsparių šiltų batų, kumštinių pirštinių. Daug ką galima išsinuomoti. Žiūronai yra naudingi ir tikrai prireiks fotoaparato.

Kaip gyvena poliarininkai

"Kiekvienas žmogus turi savo kambarį", — gyvenimo sąlygas apibūdina dokumentinių filmų režisierė Olga Stefanova, žiemą praleidusi Antarktidoje. — Yra sporto salė, visiems skirta valgykla, miestelis".

Anot jos, aštuntą valandą visi pusryčiauja. Tada pasiskirstoma darbais. Būna netikėtumų, kai jie kartu atlieka vieną užduotį. Antrą valandą — priešpiečiai, tada vėl darbas. Septintą vakaro — vakarienė ir laisvas laikas. Šeštadienis yra visos stoties maudynių diena.

Указатель направлений на Южном геомагнитном полюсе Земли
© Sputnik / В. Чистяков
Krypties indikatorius ties pietiniu Žemės geomagnetiniu poliu

Tyrinėtojai rengia iškylas, tvarko aplinką, eina aplankyti vieni kitų. Pavyzdžiui, šalia "Belinsghauzeno" yra Čilės poliarinė stotis "Frei". Ten poliarininkai gyvena su savo šeimomis — žmonomis ir vaikais.

Švenčiamos šventės — tiek bendros, tiek Antarktidos. Pagrindinės yra saulėgrįža — birželio 22 dieną. Stotyse organizuojami renginiai su kokteiliais, į kuriuos pridedama 500 tūkstančių metų senumo ledo, žaidžiamas biliardas, valgomi pyragai ir geriamas šampanas.

Vestuvės, gimtadieniai ir laidotuvės

Antarktidoje vyksta net vestuvės, gimsta vaikai. Belingshauzene yra stačiatikių bažnyčia ir kapinės Buromsko saloje (prie Mirno stoties).

Храм Святой Троицы в Антарктиде
© Фото : предоставил вице-президент Ассоциации полярников России Владимир Стругацкий
Šv. Trejybės cerkvė Antarktidoje

"Aš buvau ten pirmą kartą prieš keletą metų ir pamačiau tyrinėtojų kapų būklę. Labai norėjau, kad jie būtų tinkamos būklės", — sako Olga Stefanova.

"Antarktidoje nėra žemės, todėl žmonės yra palaidoti metaliniuose sarkofaguose, pritvirtintuose ant uolų. Nuo 1956 metų mūsų stotyse mirė 77 žmonės, tik septynių iš jų kūnai buvo išvežti į tėvynę", — sakė ji.

Судно у берегов Антарктиды, архивное фото
Laivas Antarktidos krantuose

Anot jos, buvo galima surinkti privačias aukas, dėl kurių senieji sarkofagai buvo padengti nerūdijančiu metalu, apklijuoti apvalkalu, atkurtos lentelės. Poliarinių kraštų tyrinėtojai padėjo atsiminti, kas ir kur buvo palaidotas.

Tada trejus metus truko kruopštus darbas, kurio metu buvo ieškomi aukų artimieji, draugai, kolegos. Pasirodė, kad buvo sukurtas unikalus istorijų, laiškų, eilėraščių, nuotraukų archyvas, padarytas filmas.

Tarp žuvusiųjų yra užsieniečių. Pavyzdžiui, geriausias pingvinų fotografas pasaulyje — Bruno Senderis iš Šveicarijos. Jis mirė 1997 metais, eidamas į kitą fotosesiją.

"Paprastai jis eidavo vienas, kad niekas jo netrukdytų, susiliedavo su gamta ir mėgaudavosi akimirka, kad galėtų padaryti unikalų kadrą", — prisimena Konstantinas Zaicevas.

Pingvinai "remontuoja" traktorių

Vietiniai žemyno gyventojai — pingvinai: karališkieji, Adelės ir kitos rūšys. Galima sutikti plėšriuosius paukščius — albatrosus. Žinduoliai yra tik jūriniai: Vedelio ruoniai, krabaėdžiai ruoniai, jūrų leopardai, Roso ir jūrų ruoniai. Pakrantėje yra galimybė pamatyti delfinus ir banginius.

Детеныш тюленя, архивное фото
© Sputnik / Александр Лыскин
Ruonio jauniklis

"Pingvinai yra labai smalsūs ir draugiški. Jie patys ateina į stotį, žiūri pro langus, — sako Olga Stefanova. — Mechanikas taiso traktorių, paukščiai ateina, stebi, "kalbasi".

Ruoniai taip pat leidžia prieiti arčiau, tačiau jų negalima glostyti: jie yra plėšrūnai.

Turistai, kurių ypač daug — dešimtys tūkstančių — vasarą beveik netrukdo gyvūnams ir paukščiams. Keliautojai nusifotografuoja su pingvinais ir išvyksta. Vyksta ilgos kelionės: Antarktidoje rengiamos lenktynės, kino festivaliai ir koncertai. Čia 2013 metais netgi koncertavo "Metallica".

Tegai:
turistai, pingvinai, Antarktida
Dar šia tema
Moksleivis — smaugikas: jauniausio TSRS maniako istorija
Mokslininkai išsiaiškino, kaip cukrus keičia smegenis
Vladimiras Putinas

Elžbietos II pusbrolis apkaltintas bandymu parduoti susitikimą su Putinu

(atnaujinta 14:05 2021.05.10)
78 metų princas Maiklas šiuos kaltinimus atmetė. Jo oficialus atstovas pažymėjo, kad Kento princas nenorėtų to padaryti ir negalėjo to padaryti

VILNIUS, gegužės 10 — Sputnik. Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II pusbrolis, Kento princas Maiklas buvo apkaltintas bandymu parduoti galimybę susitikti su Vladimiru Putinu, praneša BBC Rusijos tarnyba, remdamasi "Sunday Times".

Britų leidimo žurnalistai atliko tyrimą, kurio metu jie prisidengdami privačios įmonės atstovais susitiko su Kento princu. Susitikime jiems buvo pasakyta, kad princas gali juos supažindinti su Putinu. Šio pristatymo tikslas liko neaiškus. Jo draugas, skaitymo markizas, vėliau jį apibūdino kaip "neoficialų karalienės ambasadorių Rusijoje". Priduriama, kad Maikals savo penkių dienų vizitą į Rusiją galėjo įvertinti maždaug 50 000 svarų. Arba jis gali užfiksuoti vaizdo pranešimą su privačios įmonės rekomendacija už 200 tūkstančių dolerių.

78 metų princas Maiklas šiuos kaltinimus atmetė. Jo oficialus atstovas pažymėjo, kad Kento princas nenorėtų to padaryti ir negalėjo to padaryti. Tokie susitikimai, pasak jo, neįmanomi be Britanijos ambasados ​​sutikimo ir Rusijos ir Didžiosios Britanijos prekybos rūmų pagalbos. Be to, spaudai buvo priminta, kad Kentskis su Putinu nebuvo susitikęs nuo 2003 metų.

Vėliau pranešta, kad susitikdamas su žurnalistais jis padarė klaidą ir davė nerealius pažadus, dėl kurių nuoširdžiai gailisi.

Tegai:
susitikimas, Vladimiras Putinas, Elžbieta II
Salotos

Kas nutinka organizmui valgant kopūstus

(atnaujinta 16:01 2021.05.10)
Šiame straipsnyje sužinosite apie šios daržovės teigiamą ir neigiamą naudą žmogaus organizmui bei vartojimo būdus

VILNIUS, gegužės 10 — Sputnik. Daržovė, subūrusi visą gerbėjų armiją visame pasaulyje ir ilgą laiką laikyta "sodo karaliene", yra kopūstas. Nepaprastai skanus ir sveikas, jis yra nepakeičiamas daugelio salotų ingredientas, taip pat svarbus mitybos ir sveikatos stebinčiųjų komponentas, praneša Sputnik Baltarusija.

Teigiamos kopūstų sąvybės 

Kopūstai yra vienas iš svarbiausių turtingų vitaminų ir mineralų šaltinių.

Viskas dėl to, kad jame yra kalcio — jis stiprina kaulus ir dantis, nikotino rūgštis — dalyvauja organizmo energijos mainuose, B grupės vitaminuose — jie daro plaukus, nagus ir odą gražius ir gerai prižiūrimus, taip pat stebi kūno aktyvumą, nervų sistemos, taip pat kalio, kuris yra būtinas visiškam širdies ir kraujagyslių sistemos funkcionavimui.

Taip pat kopūstų naudojimas teigiamai veikia medžiagų apykaitą, turi nuskausminamąjį ir priešuždegiminį poveikį, todėl dažnai vadinamas natūraliu vaistu.

Daržovė valo organizmą nuo cholesterolio, o jame esančios skaidulos pašalina toksinus ir kenksmingus toksinus.

Kopūstai gydo inkstų ligas, virškinimo trakto ligas (ypač mažai rūgštingus gastritus) ir, svarbiausia, stiprina imuninę sistemą.

Neigiamos kopūstų sąvybės

Vartojant kopūstus, verta su saiku vartoti daržovę, kitaip galite susidurti su pilvo pūtimu, viduriavimu ir pykinimu. Verta riboti tiems žmonėms, kurie turi sveikatos problemų su skydliauke, inkstais ir kepenimis.

Tegai:
sveikata, daržovės
Temos:
Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai