Ukrainos prezidentas Vladimiras Zelenskis, archyvinė nuotrauka

Zelenskis apkaltino TSRS pradėjus Antrąjį pasaulinį karą

(atnaujinta 09:13 2020.01.28)
Ukrainos prezidentas, kalbėdamas apie Aušvico koncentracijos stovyklos išlaisvinimą sovietų pajėgų dėka, vengė minėti TSRS, tačiau kalbėjo apie operacijoje dalyvavusius Ukrainos vietinius gyventojus

VILNIUS, sausio 28 — Sputnik. Ukrainos prezidentas Vladimiras Zelenskis savo vizito Lenkijoje metu Tarybų Sąjungą pavadino viena iš Antrojo pasaulinio karo kaltininkų. Trumpąją konferenciją transliavo "Newsone".

"Lenkija ir jos gyventojai pirmieji pajuto totalitarinių režimų sąmokslą. Tai paskatino Antrojo pasaulinio karo protrūkį ir leido naciams paleisti pražūtingą Holokausto bangą", — teigė Zelenskis. Anot jo, Europa ir visas pasaulis "neturi teisės šiandien tylėti, kaip buvo 1939 metais".

Prezidentas, kalbėdamas apie Aušvico koncentracijos stovyklos išlaisvinimą sovietų pajėgų dėka, vengė minėti TSRS, tačiau kalbėjo apie operacijoje dalyvavusius Ukrainos vietinius gyventojus.

Neseniai Lenkija bandė primesti Rusijai atsakomybę už Antrojo pasaulinio karo pradžią. Sausio mėnesį šalies parlamentas priėmė rezoliuciją, kurioje apkaltino Tarybų Sąjungą pradėjus karą lygiagrečiai su nacistine Vokietija. Be to, Lenkijos politikai pasižymėjo antirusiškais pareiškimais.

Aušvico koncentracijos stovykla
© Sputnik / Валерий Мельников

Visų pirma, šalies užsienio reikalų ministerija teigė, kad Raudonoji armija išlaisvino Lenkiją nuo nacių, tačiau neatnešė jai laisvės, o valdančiosios partijos lyderis Jaroslavas Kačinskis reikalavo iš Rusijos kompensacijos už žalą, kurią šalis patyrė per karą.

Rusijos diplomatai, reaguodami į Varšuvos reikalavimus, priminė apie 600 tūkstančių Tarybų Sąjungos karių, žuvusių dėl Lenkijos išvadavimo.

Anksčiau Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas susitikime su veteranais ir viešųjų patriotinių asociacijų atstovais teigė, kad tiesa apie Antrąjį pasaulinį karą užsienyje kartais sąmoningai slepiama valstybės lygmeniu.

Jis pridūrė, kad "pagrindinės žiniasklaidos priemonės neskleidžia objektyvios informacijos" apie svarbius istorinius įvykius. Anot prezidento, kalbama apie "kolektyvinį darbą".

Sausio 27 dieną buvo minima Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena. Tą 1945 metų dieną Raudonoji armija išlaisvino Aušvico koncentracijos stovyklą, kuri buvo didžiausia nacių naikinimo stovykla, todėl tapo vienu pagrindinių Holokausto simbolių. Apie 1,4 milijono žmonių, iš kurių apie 1,1 milijono yra žydai, žuvo Aušvice 1941–1945 metais.

1947 metais buvusios nacių koncentracijos stovyklos vietoje įkurtas muziejus. 1979 metais jis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Tegai:
Aušvicas, Lenkija, Rusija, Ukraina, Vladimiras Zelenskis
Dar šia tema
Lenkija papasakojo, kaip paminės Aušvico išvadavimo metines
Lenkija nekvietė Putino į Holokausto įvykių minėjimą
JAV prezidentas Donaldas Trampas

Trampas pirmą kartą per koronaviruso pandemiją pasirodė su kauke

(atnaujinta 11:59 2020.07.12)
Pranešama, kad daugelis JAV valstijų nurodo dėvėti kaukes viešose vietose koronaviruso epidemijos fone.

VILNIUS, liepos 12 — Sputnik. JAV prezidentas Donaldas Trampas pirmą kartą per koronaviruso pandemiją viešai pasirodė su medicinine kauke, praneša RIA Novosti.

JAV vadovas šeštadienį apsilankė Walter Reed ligoninėje Vašingtono priemiestyje, kur yra gydomi karo zonoje sužeisti kariškiai. Trampas pasirodė su tamsiai mėlynos spalvos kauke. Kaukės šone buvo auksinis prezidento antspaudas.

​"Manau, kad tai nuostabu — dėvėti kaukę. Niekada nebuvau prieš kaukes. Tačiau viskam savas laikas ir vieta", — žurnalistams sakė Trampas.

Anksčiau Trampas nenešiojo kaukės viešuose renginiuose, nors apmąstė tai, kad su kauke atrodys gerai — ne blogiau nei Vakarų herojai.

Daugelis JAV valstijų nurodo dėvėti kaukes viešose vietose koronaviruso epidemijos fone.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 12,3 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 556 tūkst. žmonių.

Tegai:
koronavirusas, Donaldas Trampas, JAV
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
"Pernelyg apokaliptinis JAV rinkimų scenarijus". Ar Trampas turi "planą B"?
Trampas pareiškė, kad nenori, jog JAV pasitrauktų iš NATO
Koronaviruso testas

Rusijoje baigtas pirmosios pasaulyje vakcinos nuo COVID-19 tyrimas

(atnaujinta 11:19 2020.07.12)
Sečenovskio universitete teigė, kad vakcinos saugumas nuo COVID-19 buvo patvirtintas klinikinių tyrimų metu

VILNIUS, liepos 12 — Sputnik. Sečenovskio universiteto pirmosios savanorių koronavirusinės vakcinos tyrimas sėkmingai baigtas, pirmoji savanorių grupė bus išleista trečiadienį, antra liepos 20 dieną, RIA Novosti pasakojo universiteto Transliacinės medicinos ir biotechnologijų instituto direktorius Vadimas Tarasovas.

Anksčiau Rusijos sveikatos apsaugos ministerijos spaudos tarnyba pranešė, kad birželio 18 dieną Sečenovsko universitete buvo pradėti klinikiniai koronaviruso vakcinos, kurią sukūrė Nikolajaus Fedorovičiaus Gamalėiaus vardu pavadintas epidemiologijos ir mikrobiologijos tyrimų centras, klinikiniai tyrimai.

"Universitetas sėkmingai baigė pirmosios pasaulyje vakcinos nuo koronaviruso savanorių tyrimus", — sakė jis.

Sečenovskio universiteto Medicininės parazitologijos, atogrąžų ir vektorių platinamų ligų instituto direktorius Aleksandras Lukaševas pokalbyje su RIA Novosti pažymėjo, kad šio tyrimo etapo tikslas buvo parodyti atliktos vakcinos saugumą žmonių sveikatai.

Savanoriai buvo suskirstyti į dvi grupes — pirmieji gavo vieną vakcinos dozę, antrieji — dvi. Be to, kad per pirmąsias dienas po vakcinacijos padidėjo kūno temperatūra, savanoriai neatskleidė jokių neigiamų reakcijų, visi jaučiasi gerai, pabrėžė Lukaševas.

Savo ruožtu Tarasovas pažymėjo, kad savanoriai ilgą laiką buvo izoliuoti, turėjo ribotus ryšius su išoriniu pasauliu dar prieš pradedant testus, kad būtų išvengta infekcijos koronavirusu.

Ilga izoliacija, pasak Tarasovo, paveikė psichologinę savanorių būklę, tyrimo metu kilo konfliktai, padidėjo emocinis stresas, todėl prisijungė ir psichologai, kad sumažintų įtampą, kylančią sunkiomis sąlygomis.

Tačiau netrukus savanoriai grįš į įprastą gyvenimą, galės sportuoti, mokytis, eiti į darbą, sakė jis. Po iškrovos, kuri planuojama liepos 15 ir 20 dienomis, bus stebima jų sveikata — gydytojai įvertins, kaip reaguoja jų imunitetas.

Tolesnis vakcinų kūrimo planas jau yra nustatomas pagal kūrėjo strategiją, įskaitant epidemiologinės situacijos su virusu sudėtingumą ir galimybę padidinti gamybą, paaiškino Lukaševas.

"Sečenovskio universitetas pandemijos metu veikė ne tik kaip švietimo įstaiga, kaip įprasta, bet ir kaip mokslo bei technologijų centras, galintis dalyvauti kuriant tokius svarbius ir sudėtingus produktus kaip vaistai... Mes dirbome su šia vakcina, pradėję su ikiklinikiniais tyrimais ir protokolų rengimu, ir šiuo metu vykdomi klinikiniai tyrimai", — pabrėžė Tarasovas.

Lukaševas pridūrė, kad vakcinos saugumas nuo koronavirusinės infekcijos buvo patvirtintas klinikinių tyrimų metu.

"Šiame etape buvo parodyta vakcinos sauga. Skiepų saugumas patvirtinamas. Tai atitinka tų vakcinų, kurios šiuo metu yra rinkoje, saugumą", — sakė jis.

Jis pažymėjo, kad prieš pradedant klinikinius tyrimus buvo atliktas išsamus savanorių tyrimas, įskaitant tai, ar nėra antikūnų prieš koronavirusą. Tada jie buvo izoliuoti dvi savaites, kad būtų išvengta infekcijos. Po to buvo atlikta imunizacija, prasidėjo pats tyrimas.

Savanoriai buvo nuolat prižiūrimi gydytojų, kurie įvertino pagrindinius rodiklius: šiandien jie neturi jokių sveikatos problemų, aiškino Lukaševas.

Naujausiais duomenimis, Rusijoje buvo patvirtinta daugiau kaip 720340 atvejų, per 497440 žmonių pasveiko, daugiau nei 11205 pacientai mirė. Buvo atlikta daugiau nei 22,7 mln. koronaviruso tyrimų.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 12,3 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 556 tūkst. žmonių.

Tegai:
saugumas, koronavirusas, vakcina, Rusija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Gydytojas palygino COVID-19 situaciją Lietuvoje, Latvijoje ir Lenkijoje
Mokslininkai atrado neįprastą būdą diagnozuoti koronavirusą
Vežimėlis oro uoste

Lietuvos oro usotai papasakojo kaip tėvams paruošti atžalas kelionei lėktuvu

(atnaujinta 11:59 2020.07.12)
Keliaujantiesiems visuomet patariama turėti savo ir kartu keliaujančių vaikų dokumentų kopijas arba saugoti jas el. pašto dėžutėje

VILNIUS, liepos 12 — Sputnik.  Apie tai, kokiais dokumentais būtina pasirūpinti prieš kelionę ir kaip užtikrinti sklandžią vaikų keliavimo patirtį, dalinasi Lietuvos oro uostų Keleivių patirties valdymo skyriaus vadovė Rasa Petraitienė.

Pastaruoju metu dažniausiai keleivių užduodamas klausimas, ruošiantis kelionei su vaikais, susijęs su būtinaisiais dokumentais. Petraitienė priminė, kad skrydį planuojančiam nepilnamečiui pirmiausiai būtina turėti galiojantį asmens dokumentą: asmens tapatybės kortelę arba pasą. Vaiko gimimo liudijimas nėra keliauti leidžiantis dokumentas.

"Reikia priminti, kad kai kuriose šalyse, pavyzdžiui Turkijoje ar Egipte, asmens tapatybės kortelė negalioja, ten būtinas pasas. Prieš kelionę privalu  pasitikrinti, koks konkrečiai dokumentas priimamas atitinkamoje šalyje. Be to, neužmirškite, jog vaikų asmens dokumentai galioja trumpesnį laiką, o kai kuriose ne ES šalyse reikalaujama, jog asmens dokumentas galiotų bent 12 mėn., tad jau planuojant kelionę lėktuvu, atkreipkite dėmesį ir į dokumentų galiojimo datą", — patarė ji.

Keliaujantiesiems visuomet patariama turėti savo ir kartu keliaujančių vaikų dokumentų kopijas arba saugoti jas el. pašto dėžutėje. Tai, pasak Petraitienės, išties pagelbėtų kelionėje netikėtai dokumentus praradus.

Tėveliams skrendant su įvaikintu vaiku, pareigūnai gali paprašyti pateikti įvaikinimo dokumentus, tad jų originalais ar kopijomis reikėtų pasirūpinti iš anksto.   

Skrendantiems savarankiškai arba su lydinčiu asmeniu

Prasidėjus vasaros atostogoms, dažnai sulaukiama klausimų apie galimybes nepilnamečiams keliauti savarankiškai. Keleivių patirties valdymo skyriaus vadovė patarė tokiais atvejais pirmiausia išsiaiškinti oro bendrovės taisykles: nuo kokio amžiaus vaikams jau leidžiama skristi vieniems ir ar yra teikiamos palydos paslaugos.

Kai kurios aviakompanijos siūlo pasinaudoti nepilnamečių palydos paslauga. Tai yra, sumokėję mokestį, tėvai prieš skrydį patiki vaiką aviakompanijos darbuotojams. Darbuotojai rūpinasi juo oro uoste bei kelionės metu, o po išlaipinimo perduoda pasitinkančiam žmogui. Tokiais atvejais reikia tiksliai žinoti, kas pasitiks vaiką atvykimo vietoje ir pasitinkantis žmogus turi pateikti asmens tapatybę įrodančius dokumentus oro uoste nepilnamečio palydą vykdančiam darbuotojui.

Kertant valstybės sieną, svarbu žinoti, kad nepilnamečiui savarankiškai vykstant į  Šengeno erdvei priklausančias valstybes būtina turėti tik galiojantį pasą arba asmens tapatybės kortelę. Tačiau jei vaikas skrenda vienas į kitas šalis, reikia notaro patvirtinto vieno iš tėvų arba abiejų tėvų leidimo.

Priminta, kad jei vaiko pavardė nesutampa su vieno iš tėvų, su kuriuo vaikas vyksta, pavarde, Lietuvos pasienio pareigūnai gali pareikalauti pateikti vaiko gimimo liudijimą. Vykstant į šalį, kurioje reikia vizų, tėvai privalo gauti vizą ir vaikui, nepriklausomai nuo jo amžiaus.

Šalies oro uostuose — pagalba keliaujantiems su mažamečiais

Petraitienė priminė tėveliams, kurie į kelionę lėktuvu su vaikais ruošiasi pirmą kartą, jog Vilniaus ir Kauno oro uostai turi mažamečiams skirtus gultukus ir vežimėlius.

"Vilniaus oro uosto laipinimo galerijose, kitaip vadinamose "rankovėse", galima naudotis oro uosto vaikiškais vežimėliais. Tai itin patogu, kai išlipus iš lėktuvo norima nuvažiuoti pasiimti savo bagažo. Be to, Vilniaus ir Kauno oro uosto terminale, praėję aviacijos saugumo patikrą, keliaujantieji su vaikais gali naudotis vežimėliais, skirtais naudoti viduje – tai itin praverčia, kai vaikas nori miego arba netikėtai atidedamas skrydis", — sakė Keleivių patirties valdymo skyriaus vadovė.

Visuose šalies oro uostuose aviacijos saugumo patikros postuose taip pat galima pasinaudoti specialiomis kėdutėmis ir gultais kūdikiams, padedančiais vienu metu pasirūpinti ir kūdikiu, ir būtinomis keliavimo procedūromis. Taip pat visuose oro uostuose įrengti patogūs kūdikių maitinimo kambariai, yra žaidimų ir spalvinimui skirtų zonų, kad netektų nuobodžiauti prieš skrydį.

Tegai:
kelionės šeimoms su vaikais, vaikai, Lietuvos oro uostai