Serijinė žudikė Dženina Džouns, archyvinė nuotrauka

Mirtina injekcija. Gydytojai, tapę serijiniais maniakais

(atnaujinta 16:44 2020.01.28)
Verta paminėti, kad didelis pacientų mirštamumas ne visada reiškia, jog ligoninėje yra žudikas-maniakas

VILNIUS, sausio 28 — Sputnik. Buvusi slaugytoja iš Teksaso Dženina Džouns (Jenin Jones) už beveik trisdešimties žmonių nužudymą nuteista kalėti iki gyvos galvos. Anot tyrėjų, ji dalyvavo mirus dešimčiai vaikų, kurie mirė įtartinomis aplinkybėmis. Apie slaugytoją-žudikę ir kitus garsiuosius "mirties angelus", kurių ilgą laiką nepavyko paviešinti — RIA Novosti medžiagoje.

Tapti didvyriu

1982 metais 15 mėnesių Čelsė buvo nuvežta į numatytą vizitą pas gydytoją Kervilio mieste, kad ją kelis kartus paskiepytų. Procedūra buvo patikėta slaugytojai Dženinai Džouns, kuri buvo gerai pažįstama su mergaitės tėvais. Prieš kelis mėnesius ji išgelbėjo Čelsės gyvybę — vizito pas gydytoją metu ji staiga pradėjo dusti. Tuomet dusulys buvo priskirtas prie įgimtų sveikatos problemų.

Šį kartą priepuolis pasikartojo: po pirmosios injekcijos mergaitė susirgo, po antrosios ji jau nebekvėpavo. Nepaisant visų pastangų, vaiko nepavyko išgelbėti. Pagal autopsijos rezultatus, mirtį lėmė didžiulė raumenis atpalaiduojančių vaistų dozė.

Policija iškėlė baudžiamąją bylą, įtariamoji buvo slaugytoja: paaiškėjo, kad jos karjeroje tai nebuvo pirmas toks atvejis.

Tyrimo duomenimis, ji suleisdavo vaikams mirtiną preparatų dozę, kad vėliau priepuolio metu galėtų išgelbėti kūdikį ir išbristi iš sunkios situacijos kaip didvyrė. Bet gudrus planas ne visada suveikdavo.

1984 metais teismas Dženiną pripažino kalta dėl Čelsės mirties ir nuteisė 99 metams kalėjimo. Vėliau prie šio bandymo nužudyti kūdikį buvo pridėta dar 60 metų. Nebuvo įmanoma surinkti įrodymų kitiems nusikaltimams: dauguma dokumentų jau buvo sunaikinti. Tačiau 159 metų laikotarpis atitiko kaltinimus.

Tačiau prieš kelerius metus padėtis pasikeitė: dėl seno Teksaso įstatymo, skirto kovoti su kalėjimų perpildymu, Džouns gavo lygtinio paleidimo teisę. Tyrėjai surinko medžiagą ir atnaujino bylą. Pagal vieną iš kaltinimų versijų, jos aukų sąraše — beveik 60 vaikų.

2020 metų sausio mėnesį Dženinai Džouns paskelbė naują bausmę iki gyvos galvos už 11 mėnesių berniuko nužudymą.

"Bandė padėti"

Dženinos byla patraukė visuomenės dėmesį, žiniasklaida ją pavadino "mirties angelu": taip dažniausiai vadinami serijiniai žudikai, kurie žudydavo savo pacientus arba tuos, kuriais rūpinosi. Šie maniakai dažniausiai teigia, kad vadovavosi "žmogiškumo ir užuojautos" pagrindu.

Серийный убийца Дональд Харви
© AP Photo / Al Berhman
Serijinis žudikas Donaldas Harvėjus

Taigi, sanitaras Donaldas Harvėjus, taip pat amerikietis, ligoninėse žudydavo pagyvenusius pacientus. Kiekvieną nusikaltimą jis atlikdavo "kūrybiškai": diskretiškai išjungdavo ventiliatorių, įdėdavo į maistą nuodų ar suleisavo mirtiną vaistų dozę. Dėl aukų amžiaus mirtis buvo lengvai priskiriama prie natūralių priežasčių, todėl daugelį metų policija net neieškojo maniako.

Galiausiai, atradus vieną iš kūnų, patologas pajuto būdingą nuodams kvapą. Po tyrimo Harvėjus buvo suimtas. Jis prisipažino surengęs dešimtis žmogžudysčių, neva norėdamas palengvinti sunkiai sergančių pacientų kančias.

Tačiau psichiatrai turėjo kitokią nuomonę: pagal jų išvadą Harvėjus — sadistas, kuriam patiko žudymas ir neribota valdžia prieš vyresnio amžiaus žmones.

1987 metais jis buvo nuteistas už 37 žmogžudystes ir nubaustas keliomis bausmėmis iki gyvos galvos. Buvęs tvarkingas asmuo beveik trisdešimt metų buvo izoliatoriuje — tai buvo daroma pirmiausia jo paties saugumui.

2017 metais 64-erių Harvėjus už gerą elgesį buvo perkeltas į bloką, kur po savaitės kitas kalinys jį nužudė.

Begalinis pasitikėjimas

Vienas nuožmiausių žudikų gydytojų yra anglas Haroldas Šipmanas (Harold Shipman), šeimos gydytojas iš Mančesterio. Tyrimo duomenimis, jis tai darė beveik 25 metus ir nusinešė mažiausiai 200 pacientų gyvybes.

Доктор Гарольд Шипман
© AFP 2020 / STR
Daktaras Haroldas Šipmanas

Dažniausiai Šipmanas domėjosi vienišomis pagyvenusiomis moterimis. Atvykęs į iškvietimą pasiūlydavo paimti kraują tyrimams ar padaryti injekciją. Vietoj vaistų pacientui buvo suleidžiama mirtina vaistų dozė. Po nužudymo gydytojas arba laukdavo, kol patys artimieji praneš apie pensininkės mirtį, arba suvaidindavo tikrą spektaklį: nueidavo atlikti antrą patikrinimą ir "netyčia" aptikdavo kūną.

Ir nors jo medicininė praktika išsiskyrė neįprastai dideliu pacientų mirtingumu, niekam nekildavo įtarimų. Visų pirma, Šipmanas pasižymėjo dideliu autoritetu, antra, jis pats padarydavo išvadas apie mirtį.

Jis galėjo likti nenubaustas už nusikaltimus, jei jis nebūtų mėginęs apiplėšti vienos iš pacienčių: gydytojas suklastojo jos testamentą ir perrašė visą turtą sau. Giminaičiams kėlė įtarimą ne tik įtartinas mirusiosios dosnumas, bet ir daugybė gramatinių klaidų tekste. Šipmanas netrukus buvo areštuotas.

2000 metais jis buvo nuteistas už 15 žmogžudysčių ir nubaustas keliomis bausmėmis iki gyvos galvos. Po ketverių metų 57-erių Šipmanas pasikorė kameroje.

Statistika taip pat klaidinga

Verta paminėti, kad didelis pacientų mirštamumas ne visada reiškia, kad ligoninėje yra žudikas-maniakas. Tačiau patologinė nesėkmė Nyderlandų slaugytojai Liucijai de Berk kainavo laisvę.

Медсестра Люси де Берк
© AFP 2020 / VINCENT JANNINK
Slaugytoja Liucija de Berk

Ji buvo areštuota 2001 metais — po to, kai Hagos ligoninėje jos pamainos metu mirė vaikas. Policija įtarė apsinuodijimą. Tyrėjus sudomino ir kiti atvejai, kai neaiškiomis aplinkybėmis mirdavo slaugytojos pacientai. Kiekvieną kartą tai buvo arba kūdikiai, arba pensininkai.

2003 metais teismas skyrė Liucijai laisvės atėmimo bausmę iki gyvos galvos už septynių žmonių nužudymą ir pasikėsinimą nužudyti dar tris. Verdiktas buvo grindžiamas statistika. Pasak ekspertų, tokio sutapimo tikimybė yra viena iš 342 mln.

2008 metais Nyderlandų Aukščiausiasis teismas nurodė peržiūrėti slaugytojos bylą ir po dvejų metų ji buvo visiškai išteisinta.

Tegai:
slaugytojai, ligoninė, žudikas
Dar šia tema
"Žino, bet tyli". Orechovo ONG lyderio žudikas ieškomas ketvirtį amžiaus
"Galvojome — juokauja": Saratovo žudikai reikalavo milijonų už pagalbą tyrėjams
Ledynas

Dikaprijas ir Bezosas kreipiasi į Baideną dėl klimato kaitos

(atnaujinta 00:57 2021.01.26)
Aktyvistai taip pat įvertino Baideno galimybes grąžinti Jungtines Valstijas į Paryžiaus klimato susitarimą. Tačiau, jų nuomone, to nepakanka

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. Daugiau nei 150 aktyvistų, aktorių ir verslininkų, įskaitant aktorių Leonardą Dikapriją ir "Amazon" įkūrėją Džefą Bezosą, pasirašė atvirą laišką JAV prezidentui Džo Baidenui, ragindami reaguoti į klimato pokyčius. Atviras laiškas buvo paskelbtas "Climate Power 2020" svetainėje.

Kreipimosi autoriai pažymėjo, kad Baideną galima prisiminti kaip "klimato prezidentą", kuris žmoniją "patraukė nuo uolos krašto".

"Galite pakeisti pasaulio energetikos sistemas iš iškastinio kuro į švarią energiją, tuo pačiu kurdami daug darbo vietų, mažindami taršą ir pašalindami ekonominę, rasinę ir sveikatos nelygybę", — sakoma laiške.

Aktyvistai taip pat įvertino Baideno galimybes grąžinti Jungtines Valstijas į Paryžiaus klimato susitarimą. Tačiau, jų nuomone, to nepakanka.

Iš garsenybių laišką pasirašė aktorės Natali Portman ir Zoja Dešanel (Zooey Deschanel). Be to, kreipimąsi pasirašė "Mastercard" direktorių valdybos pirmininkas Ajay Banga ir Europos Parlamento Aplinkos, sveikatos ir maisto saugos komiteto pirmininkas Paskalis Kanfinas (Pascal Canfin).

Per pirmąją valandą Baltuosiuose rūmuose Džo Baidenas pakeitė daugelį savo pirmtako Donaldo Trampo sprendimų. Visų pirma jis pasirašė dekretą dėl JAV grįžimo prie Paryžiaus klimato susitarimo.

Džo Baidenas buvo inauguruotas sausio 20 dieną. Jis tapo 46-uoju JAV prezidentu. Ceremonijoje dalyvavo kadenciją baigiantis JAV viceprezidentas Maikas Pensas, buvę šalies prezidentai Džordžas Bušas, ​​Barakas Obama ir Bilas Klintonas kartu su sutuoktiniais. JAV himną atliko Lady Gaga. Trampas nedalyvavo ceremonijoje, sulaužydamas 150 metų tradiciją, ir paliko Vašingtoną likus kelioms valandoms iki iškilmių.

Tegai:
Džo Baidenas, JAV, klimatas
 AstraZeneca vakcina

EK pareikalavo "AstraZeneca" paaiškinti vakcinų tiekimo į ES sumažėjimą

(atnaujinta 00:52 2021.01.26)
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen surengė telefoninį pokalbį su "AstraZeneca" vadovu, kuriame ji taip pat reikalavo visiškai pristatyti tiekimą ES

VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. Europos Komisija (EK) pareikalavo "AstraZeneca" paaiškinimo, susijusio su bendrovės pranešimu, kad 60 proc. sumažėja vakcinų tiekimas ES, ir pareikalavo visiškai įvykdyti sutartį, praneša naujienų agentūra TASS.

Apie tai pirmadienį Briuselyje pranešė oficialus Europos Komisijos atstovas Stefanas De Keersmakeris. Tuo tarpu Europos Komisija neketina peržiūrėti savo vakcinacijos strategijos.

"Europos sveikatos komisarė Stella Kyriakides išsiuntė laišką įmonės vadovybei, reikalaudama papildomų paaiškinimų, susijusių su bendrovės praėjusią savaitę paskelbtu pranešimu, kad ji sumažins vakcinų tiekimą ES. Ji pabrėžė būtinybę vykdyti bendrovės įsipareigojimus pagal ES sutartį", — pridūrė jis. 

Tiekimas ES bus aptartas šiandien bendrovės valdančiosios tarybos posėdyje, kuriame dalyvaus ES atstovai.

Savo ruožtu Europos Komisijos spaudos tarnybos vadovas Erikas Mameris sakė, kad Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen kalbėjosi telefonu su "AstraZeneca" vadovu, kuriame ji taip pat reikalavo įgyvendinti visą numatytą tiekiamą kiekį.

"Europos Komisija daug investavo į [AstraZeneca] gamybos pajėgumus dar prieš prasidedant vakcinų gamybai. Šioje aplinkoje Europos Komisija reikalauja, kad įmonė panaudotų visas priemones ir galimybes vykdyti savo sutartinius įsipareigojimus. Europos Komisija reikalauja, kad įmonė parodytų maksimalų lankstumą tai padaryti", — sakė jis.

Mameris taip pat pažymėjo, kad Europos Komisija dar neplanuoja jokių teisinių veiksmų prieš "AstraZeneca", iki šiol teikdama pirmenybę "atviram dialogui su įmone, kad būtų užtikrintas vakcinos gavimas". Jis taip pat pažymėjo, jog, nepaisant to, kad labai sumažėjo dviejų pagrindinių ES tiekėjų — "Pfizer" ir "AstraZeneca" — tiekimas, Europos Komisija neketina peržiūrėti savo vakcinacijos strategijos tikslų, pagal kuriuos ES šalys turėtų paskiepyti 70 proc. gyventojų iki vasaros.

Tegai:
vakcina
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
RF ir Vengrija pasirašė sutartį dėl Rusijos vakcinos nuo COVID tiekimo
Vakcina "iš po prekystalio"
PSO pranešė apie didžiulį koronaviruso vakcinų trūkumą pasaulyje
Antikūnų kiekis vyrų ir moterų kraujyje po vakcinos "Sputnik V" nesiskiria
Meluoja ir neraudonuoja — kodėl Lietuva prieš "Sputnik V" vakciną?
Sausio 26-oji

Kokia šiandien diena: sausio 26 dienos šventės

(atnaujinta 12:36 2021.01.25)
Sausio 26-ąją savo profesinę šventę švenčia muitininkai, o katalikai mini Šv. Timotiejų ir Titą

Sausio 26 yra 26-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 339 dienų.

2021 metų sausio 26 dieną saulė teka 08:21, leidžiasi 16:42, dienos ilgis — 08 val. 21 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Dangis, Daugis, Eigilė, Eigintė, Edvilė, Justina (Justė), Justinas (Justas), Paulė, Rima, Rimantas (Rimas), Timotiejus, Titas.

Sausio 26-ąją minima Tarptautinė muitininkų diena.

Tarptautinė muitinės diena švenčiama nuo 1983 metų. 1952 metais pradėjo veikti muitinių bendradarbiavimo konvencija. Tuomet Briuselyje dėl bendradarbiavimo tarėsi 17-os Europos šalių muitinių tarnybų vadovai.

Manoma, kad Lietuvos muitinės pradėjo kurtis dar XI-XIII amžiuje. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės muitinės, jų valdymas ir struktūra galutinai išplėtota XVI a.

1795 metais po trečiojo valstybės padalijimo Lietuva buvo prijungta prie Rusijos imperijos. Muitinės perėjo Rusijos žinion, buvo įkurta naujų. XIX a. viduryje Rusija pradėjo nuolat reformuoti muitines ir muitų sistemą. Visiškai ji susiformavo ir išliko iki XX a. pradžios.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, 1990 m. spalio 9 d. priimtas Laikinasis muitinės įstatymas. Tuomet ir pradėjo veikti atkurta Lietuvos muitinė. 1990 m. spalio 11 d. įsteigtas Muitinės departamentas.

Katalikų šalys sausio 26-ąją mini Šv. Timotiejų ir Titą.

Šv. Timotiejus, vyskupas, I–II a. Gimęs pagonio tėvo ir motinos žydės šeimoje. Buvęs apaštalo Pauliaus mokinys (1 Kor 16, 10).

Šv. Titas, vyskupas, lydėjęs apaštalą Paulių į Apaštališkąjį Susirinkimą Jeruzalėje. Apie 63 m. paskirtas Kretos vyskupu.

Sausio 26-oji  Lietuvos istorijoje

1797 metais Rusija, Prūsija ir Austrija pasirašė Peterburgo ketvirtąją konvenciją, kuria panaikino paskutinius Abiejų Tautų Respublikos valstybingumo likučius. Rusijai atiteko Vilnius, Austrijai — Krokuva, Prūsijai — Varšuva.

1922 metais Lietuvos krašto apsaugos ministras Jono Šimkaus įsakymu įteisinta Pasienio pulko šventė, dabar "Pasieniečių diena", švenčiama birželio 29.

1926 metais Kaune kapitonas Vladas Morkus atliko pirmąjį Lietuvos istorijoje šuolį parašiutu.

1927 metais gimė Vitas Valatka, kraštotyrininkas, muziejininkas, archeologas. Mirė 1977 metais.

1994 metais Lietuva vienašališkai panaikino vizų režimą Italijos, Japonijos, Šveicarijos ir Lichtenšteino piliečiams.

2004 metais užsienio reikalų ministras Antanas Valionis baigė oficialų vizitą Jungtinėse Amerikos Valstijose. Vašingtone jis susitiko su JAV valstybės sekretoriumi Kolinu Pauelu (Colin Powell), kitais aukštais pareigūnais.

Sausio 26-oji  pasaulio istorijoje

1500 metais ispanų keliautojas Visentė Pinsonas atrado Braziliją.

1837 metais Mičiganas tapo 26-ąja JAV valstija.  

1905 metais Pretorijoje rastas didžiausias pasaulyje — 3106 karatų — deimantas.  

1918 metais gimė Rumunijos komunistinio režimo diktatorius Nikolajė Čaušesku, kuriam 1989 metų pabaigoje buvo įvykdyta mirties bausmė.

1950 metais Indija tapo nepriklausoma Respublika nuo Didžiosios Britanijos.  

1994 metais vienas turtingiausių asmenų Italijoje, spaudos magnatas Silvijus Berluskonis pareiškė, jog žada aktyviai dalyvauti šalies politiniame gyvenime.

1994 metais Rumunija tapo pirmąja buvusio Varšuvos pakto valstybe, pasirašiusia NATO programą "Partnerystė taikos labui".

Tegai:
katalikai, šventė, Tarptautinė muitinių diena
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai