Serijinė žudikė Dženina Džouns, archyvinė nuotrauka

Mirtina injekcija. Gydytojai, tapę serijiniais maniakais

(atnaujinta 16:44 2020.01.28)
Verta paminėti, kad didelis pacientų mirštamumas ne visada reiškia, jog ligoninėje yra žudikas-maniakas

VILNIUS, sausio 28 — Sputnik. Buvusi slaugytoja iš Teksaso Dženina Džouns (Jenin Jones) už beveik trisdešimties žmonių nužudymą nuteista kalėti iki gyvos galvos. Anot tyrėjų, ji dalyvavo mirus dešimčiai vaikų, kurie mirė įtartinomis aplinkybėmis. Apie slaugytoją-žudikę ir kitus garsiuosius "mirties angelus", kurių ilgą laiką nepavyko paviešinti — RIA Novosti medžiagoje.

Tapti didvyriu

1982 metais 15 mėnesių Čelsė buvo nuvežta į numatytą vizitą pas gydytoją Kervilio mieste, kad ją kelis kartus paskiepytų. Procedūra buvo patikėta slaugytojai Dženinai Džouns, kuri buvo gerai pažįstama su mergaitės tėvais. Prieš kelis mėnesius ji išgelbėjo Čelsės gyvybę — vizito pas gydytoją metu ji staiga pradėjo dusti. Tuomet dusulys buvo priskirtas prie įgimtų sveikatos problemų.

Šį kartą priepuolis pasikartojo: po pirmosios injekcijos mergaitė susirgo, po antrosios ji jau nebekvėpavo. Nepaisant visų pastangų, vaiko nepavyko išgelbėti. Pagal autopsijos rezultatus, mirtį lėmė didžiulė raumenis atpalaiduojančių vaistų dozė.

Policija iškėlė baudžiamąją bylą, įtariamoji buvo slaugytoja: paaiškėjo, kad jos karjeroje tai nebuvo pirmas toks atvejis.

Tyrimo duomenimis, ji suleisdavo vaikams mirtiną preparatų dozę, kad vėliau priepuolio metu galėtų išgelbėti kūdikį ir išbristi iš sunkios situacijos kaip didvyrė. Bet gudrus planas ne visada suveikdavo.

1984 metais teismas Dženiną pripažino kalta dėl Čelsės mirties ir nuteisė 99 metams kalėjimo. Vėliau prie šio bandymo nužudyti kūdikį buvo pridėta dar 60 metų. Nebuvo įmanoma surinkti įrodymų kitiems nusikaltimams: dauguma dokumentų jau buvo sunaikinti. Tačiau 159 metų laikotarpis atitiko kaltinimus.

Tačiau prieš kelerius metus padėtis pasikeitė: dėl seno Teksaso įstatymo, skirto kovoti su kalėjimų perpildymu, Džouns gavo lygtinio paleidimo teisę. Tyrėjai surinko medžiagą ir atnaujino bylą. Pagal vieną iš kaltinimų versijų, jos aukų sąraše — beveik 60 vaikų.

2020 metų sausio mėnesį Dženinai Džouns paskelbė naują bausmę iki gyvos galvos už 11 mėnesių berniuko nužudymą.

"Bandė padėti"

Dženinos byla patraukė visuomenės dėmesį, žiniasklaida ją pavadino "mirties angelu": taip dažniausiai vadinami serijiniai žudikai, kurie žudydavo savo pacientus arba tuos, kuriais rūpinosi. Šie maniakai dažniausiai teigia, kad vadovavosi "žmogiškumo ir užuojautos" pagrindu.

Серийный убийца Дональд Харви
© AP Photo / Al Berhman
Serijinis žudikas Donaldas Harvėjus

Taigi, sanitaras Donaldas Harvėjus, taip pat amerikietis, ligoninėse žudydavo pagyvenusius pacientus. Kiekvieną nusikaltimą jis atlikdavo "kūrybiškai": diskretiškai išjungdavo ventiliatorių, įdėdavo į maistą nuodų ar suleisavo mirtiną vaistų dozę. Dėl aukų amžiaus mirtis buvo lengvai priskiriama prie natūralių priežasčių, todėl daugelį metų policija net neieškojo maniako.

Galiausiai, atradus vieną iš kūnų, patologas pajuto būdingą nuodams kvapą. Po tyrimo Harvėjus buvo suimtas. Jis prisipažino surengęs dešimtis žmogžudysčių, neva norėdamas palengvinti sunkiai sergančių pacientų kančias.

Tačiau psichiatrai turėjo kitokią nuomonę: pagal jų išvadą Harvėjus — sadistas, kuriam patiko žudymas ir neribota valdžia prieš vyresnio amžiaus žmones.

1987 metais jis buvo nuteistas už 37 žmogžudystes ir nubaustas keliomis bausmėmis iki gyvos galvos. Buvęs tvarkingas asmuo beveik trisdešimt metų buvo izoliatoriuje — tai buvo daroma pirmiausia jo paties saugumui.

2017 metais 64-erių Harvėjus už gerą elgesį buvo perkeltas į bloką, kur po savaitės kitas kalinys jį nužudė.

Begalinis pasitikėjimas

Vienas nuožmiausių žudikų gydytojų yra anglas Haroldas Šipmanas (Harold Shipman), šeimos gydytojas iš Mančesterio. Tyrimo duomenimis, jis tai darė beveik 25 metus ir nusinešė mažiausiai 200 pacientų gyvybes.

Доктор Гарольд Шипман
© AFP 2020 / STR
Daktaras Haroldas Šipmanas

Dažniausiai Šipmanas domėjosi vienišomis pagyvenusiomis moterimis. Atvykęs į iškvietimą pasiūlydavo paimti kraują tyrimams ar padaryti injekciją. Vietoj vaistų pacientui buvo suleidžiama mirtina vaistų dozė. Po nužudymo gydytojas arba laukdavo, kol patys artimieji praneš apie pensininkės mirtį, arba suvaidindavo tikrą spektaklį: nueidavo atlikti antrą patikrinimą ir "netyčia" aptikdavo kūną.

Ir nors jo medicininė praktika išsiskyrė neįprastai dideliu pacientų mirtingumu, niekam nekildavo įtarimų. Visų pirma, Šipmanas pasižymėjo dideliu autoritetu, antra, jis pats padarydavo išvadas apie mirtį.

Jis galėjo likti nenubaustas už nusikaltimus, jei jis nebūtų mėginęs apiplėšti vienos iš pacienčių: gydytojas suklastojo jos testamentą ir perrašė visą turtą sau. Giminaičiams kėlė įtarimą ne tik įtartinas mirusiosios dosnumas, bet ir daugybė gramatinių klaidų tekste. Šipmanas netrukus buvo areštuotas.

2000 metais jis buvo nuteistas už 15 žmogžudysčių ir nubaustas keliomis bausmėmis iki gyvos galvos. Po ketverių metų 57-erių Šipmanas pasikorė kameroje.

Statistika taip pat klaidinga

Verta paminėti, kad didelis pacientų mirštamumas ne visada reiškia, kad ligoninėje yra žudikas-maniakas. Tačiau patologinė nesėkmė Nyderlandų slaugytojai Liucijai de Berk kainavo laisvę.

Медсестра Люси де Берк
© AFP 2020 / VINCENT JANNINK
Slaugytoja Liucija de Berk

Ji buvo areštuota 2001 metais — po to, kai Hagos ligoninėje jos pamainos metu mirė vaikas. Policija įtarė apsinuodijimą. Tyrėjus sudomino ir kiti atvejai, kai neaiškiomis aplinkybėmis mirdavo slaugytojos pacientai. Kiekvieną kartą tai buvo arba kūdikiai, arba pensininkai.

2003 metais teismas skyrė Liucijai laisvės atėmimo bausmę iki gyvos galvos už septynių žmonių nužudymą ir pasikėsinimą nužudyti dar tris. Verdiktas buvo grindžiamas statistika. Pasak ekspertų, tokio sutapimo tikimybė yra viena iš 342 mln.

2008 metais Nyderlandų Aukščiausiasis teismas nurodė peržiūrėti slaugytojos bylą ir po dvejų metų ji buvo visiškai išteisinta.

Tegai:
slaugytojai, ligoninė, žudikas
Dar šia tema
"Žino, bet tyli". Orechovo ONG lyderio žudikas ieškomas ketvirtį amžiaus
"Galvojome — juokauja": Saratovo žudikai reikalavo milijonų už pagalbą tyrėjams
JAV prezidentas Donaldas Trampas ir Lenkijos vadovas Andžejus Duda

Ekspertas pakomentavo JAV ir Lenkijos santykių ateitį

(atnaujinta 14:32 2020.07.13)
Jo teigimu, Lenkija "visada laikė save 51-ąja JAV valstija", tai patvirtina jos pasiryžimas "priimti bet kokį skaičių amerikiečių kariuomenės, investuoti į JAV karinių bazių statybą — tik siekiant sukurti Rusijai problemas"

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Lenkijos vyriausybė po Andžejaus Dudos pergalės prezidento rinkimuose tęs suartėjimą su Vašingtonu ir Maskvos "sulaikymą", tačiau tai tęsis tik tol, kol JAV prasidės rimtos problemos, RIA Novosti sakė politologas, buvęs Rusijos ir Lenkijos dialogo centro vadovas Jurijus Bondarenka.

Remiantis 99,97 % rinkimų komisijų protokolų skaičiavimo rezultatais, Duda pirmauja Lenkijos prezidento rinkimuose, 51,21 % rinkėjų balsavo už jį. Jo oponentas Rafalas Tšaskovskis gavo 48,79 % balsų.

"Kalbant apie Rusiją, ankstesnis kraštutinės rusofobijos kursas bus tęsiamas. Bus nugriauti visi paminklai. Europa labai atsargiai vertina partiją, kuri laimėjo Lenkijoje, ir Lenkijos prezidentą, tačiau Europos šalys nesirūpina užsienio politika kaip tokia. Europa labiau orientuojasi į save, labiau nei prieš koronaviruso pandemiją", — komentavo Bondarenka.

Eksperto teigimu, Lenkija "visada laikė save 51-ąja JAV valstija", tai patvirtina jos pasiryžimas "priimti bet kokį skaičių amerikiečių kariuomenės, investuoti į JAV karinių bazių statybą — tik siekiant sukurti Rusijai problemas".

"Ši politika yra beprotiška, tačiau ji tęsis tol, kol Amerikoje prasidės rimtos problemos. Kai tik išryškės rimtos problemos, Lenkijoje, kaip ir kitose šalyse, visa rusofobija pasibaigs per 24 valandas", — įsitikinęs jis.

Anot Rusijos eksperto, Lenkijos prezidento rinkimuose laimėjo "įmanoma rusofobinė partija", kuri, be to, "labai įtariai vertina proeuropietiškas iniciatyvas, Briuselį, Berlyną". "Kaimas nugalėjo miestą. Miestuose visur laimėjo Tšaskovskis, liberalus Varšuvos meras. Visas Lenkijos elitas yra rusofobai, tad laimėjo ryškiausia rusofobų partija. Bent jau su Tšaskovskiu buvo galima kalbėtis. Su Duda nėra apie ką kalbėtis", — apibendrino ekspertas.

Tegai:
rusofobija, Rusija, santykiai, Lenkija, JAV
Dar šia tema
Gydytojas palygino COVID-19 situaciją Lietuvoje, Latvijoje ir Lenkijoje
Lietuvos lenkai balsų dauguma palaikė Dudos varžovą
Minuteman 3 bandymai, archyvinė nuotrauka

"Kliudys bet kokį taikinį Rusijoje": kokia nauja ginkluotė kuriama JAV

(atnaujinta 11:34 2020.07.13)
JAV kuriamos tarpžemyninės raketos, kurios iki 2030-ųjų vidurio JAV strateginio sutramdymo pajėgose turi visiškai pakeisti visus 450 "Minuteman 3"

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Ilgojo nuotolio, tiksli, galinga — jau rudenį amerikiečių koncernas "Northrop Grumman" iš šalies karinio biudžeto gaus pirmąją 85 milijardų dolerių dalį, skirtą iš esmės naujai tarpžemyninei balistinei raketai sukurti. Manoma, kad iki 2030-ųjų vidurio šis ginklas JAV strateginio sutramdymo pajėgose visiškai pakeis visus 450 "Minuteman 3". Apie tai, kas žinoma apie perspektyvią raketą, skaitykite RIA Novosti autoriaus Andrejus Koco straipsnyje.

Pakeisti "Minuteman"

Konkursas dėl naujos tarpžemyninės balistinės raketos JAV buvo paskelbtas dar 2016 metais. Du pramonės gigantai — "Boeing" ir "Northrop Grumman" nusprendė pasivaržyti dėl užsakymo. 2017 metais įmonės iš biudžeto gavo pinigų už preliminarų projektą — atitinkamai 349 ir ​​329 milijonus dolerių.

2019 metais "Northrop Grumman" žengė gudrų žingsnį: įsigijo "Orbital OTK" kompaniją, kuri tiekė "Boeing" kietojo kuro raketinius variklius. Dėl to aviacijos ir kosmoso korporacija prarado sėkmės galimybę ir atsisakė konkurso. Gruodį "Northrop Grumman" dėl konkurentų trūkumo buvo paskelbtas nugalėtoju.

Naujos raketos projektui buvo suteiktas pavadinimas GBSD (angl. Ground based strategic deterrent). Manoma, kad perspektyvios raketos tarnavimo laikas yra 50 metų — ją turėtų apginkluoti kariuomenę šio dešimtmečio pabaigoje ir tarnaus šio tipo raketos iki 2080 metų. Informacijos apie šiuos ginklus vis dar nedaug. Yra žinoma, kad nauja raketa pagal savo išmatavimus maždaug atitiks "Minuteman 3", nes neplanuojama labai tobulinti šachtos paleidimo įrenginių.

Atitinkamai, naujos raketos dislokavimo vieta irgi nesikeis. "Minuteman 3" dabar dislokuotos trijose JAV oro pajėgų bazėse — Warren (Vajomingas), Malmstrom (Montana) ir Minot (Šiaurės Dakota). Kiekvienoje — po 150 raketų. Pagal Pentagono planus, pirmosios GBSD projekto raketos pradės kovinį budėjimą 2027 metais ir visiškai pakeis savo pirmtakus iki 2036 metų.

Raketa bus trijų pakopų, kietojo kuro, kurios nuotolis bus ne mažesnis kaip 15 tūkstančių kilometrų. Didelį nuotolį suteiks naujas mišrus kuras. Dėl GPS signalo tikslumas žymiai padidės.

Kovinė galvutė yra su atskiromis kovinėmis galvutėmis. Bus įrengtos W87 termobranduolinės galvutės. Kol kas nežinoma, kiek, tačiau kiekviena jų yra įvertinta 475 kilotonomis. Pirmosiomis 300 kilotonų modifikacijomis W87 buvo aprūpintos "LGM-118A Peacekeeper". Jas pradėta eksploatuoti 1986 metais, ir jos budėjo iki 2005 metų, kai pagal START II sutartį buvo sunaikintos paskutinės raketos.

Pusė amžiaus tarnyboje

Dabar vieninteliai šachtinės tarpžemyninės raketos JAV branduoliniame arsenale yra "LGM-30G Minuteman 3", kurios buvo įdiegtos 1970 metais. Nors jos buvo ne kartą tobulinamos, tai yra vakarykštė ginkluotė. Tolesnis šių raketų eksploatavimas ekonomiškai nenaudingas.

"Minuteman 3" išlaikymo laiko pratęsimas yra mažiau ekonomiškas nei GBSD, — pernai pavasarį pranešė oro pajėgų generolas leitenantas Richard'as Clarke'as. — Šioje raketoje pamažu sensta tokie komponentai, kaip variklis, orientavimo sistema ir kuro rūšis. Jei šios sistemos palaipsniui sugenda, tuomet toks pats likimas laukia ir raketos. Modernizavimui reikia vis daugiau pinigų".

Visi likę eksploatuoti 450 "Minuteman" turi 300 kilotonų talpos monobloką. Skrydžio nuotolis — apie 13 tūkstančių kilometrų. Nuo praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio šiuolaikinės priešraketinės gynybos sistemos įveikimo sistema beveik nepasikeitė ir iš tikrųjų pakito tik dipolinių atšvaitų rinkinys.

"Sarmat" ateis greičiau

Pentagonas ilgą laiką nekreipė daug dėmesio į šachtinių raketų pakeitimą, nes hipotetiniame trečiajame pasauliniame kare JAV visuomet sudėdavo viltis į povandeninių laivų balistines raketas ir strateginės aviacijos sparnuotąsias raketas. Taigi, "Trident II" — standartinė Ohajo branduolinių povandeninių laivų ginkluotė — sudaro daugiau nei pusę viso JAV branduolinių atgrasymo pajėgų arsenalo.

O Rusijoje sausumos tarpžemyninės raketos visada buvo pagrindinė branduolinės triados dalis. Nenuostabu, kad Gynybos ministerija atkreipė dėmesį į jų modernizavimą. Per pastarąjį dešimtmetį Strateginės raketų pajėgos gavo keletą naujų raketų, tokių kaip "Topol-M", taip pat jų patobulinta modifikacija "Jars", kurias pradėta naudoti kariuomenėje 2009 metais. Jos sugeba gabenti keturis kovos vienetus, kurių talpa nuo 300 iki 500 kilotonų, ir įveikti 12 tūkstančių kilometrų. Tuo pačiu metu jos aprūpintos moderniomis priemonėmis priešraketinės gynybos sistemoms įveikti.

Tačiau tikrasis Rusijos gynybos pramonės proveržis yra "RS-28 Sarmat" kompleksas. Šios sunkiosios raketos pakeis sovietinę "R-36M2 Vojevoda". Kiekviena galės mesti per dešimt kovinių vienetų į tikėtino priešo teritoriją. Nuotolis, įvairiais vertinimais, yra nuo 16 iki 18 tūkstančių kilometrų. Perspektyviose tarpžemyninėse raketose yra išdėstytas "orbitinio bombardavimo" principas, taigi, "Sarmat" yra pasirengęs pulti taikinius JAV, įskaitant suborbitalinį kelią per Pietų ašigalį — apeidamas dislokuotas priešraketinės gynybos sistemas.

Nauja raketa pasirodys Strateginių raketų pajėgų arsenale daug anksčiau, nei amerikiečių. Anot Rusijos ministro pirmininko pavaduotojo Jurijaus Borisovo, netrukus prasidės skrydžio bandymai. Kaip anksčiau pranešė gynybos ministro pavaduotojas Aleksejus Krivoručka, pirmosios gamybos raketos bus pradėtos naudoti 2021 metais. Nuo praėjusių metų gruodžio Užūre formuojamos strateginės raketų pajėgos jau ruošiamos priimti "Sarmat".

Dar šia tema
Pentagonas pripažino naujus Rusijos ginklus kaip grėsmę savo branduolinei triadai
Rusija yra pasirengusi aptarti naujų ginklų kontrolę su JAV
Koronaviruso testai

Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija ruošiasi antrajai COVID-19 bangai

(atnaujinta 16:03 2020.07.13)
Anot Aurelijaus Verygos, nors padėtis sergamumo srityje išlieka stabili, sveikatos apsaugos sistema ruošiasi naujam protrūkiui

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Antroji koronaviruso banga Lietuvoje gali prasidėti ne gruodį, kaip prognozuoja mokslininkai, o rugpjūtį. Apie tai praneša portalas "RuBaltic.ru".

Anot sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, nors padėtis sergamumo srityje išlieka stabili, sveikatos apsaugos sistema ruošiasi naujam protrūkiui.

"Užtektų labai nedaug ir mes su ta banga galime susidurti dar rugpjūtį. Tą galima paaiškinti tuo, kad dabar yra vasara, atostogų metas. Žmonės tokiu metu daug bendrauja, išeina į viešas erdves. Ir jeigu tie užsikrėtę elgiasi neatsakingai, išplatina ligą, tad tai ligai sąlygos plisti yra labai geros", — sakė jis.

Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas pabrėžė, kad COVID-19 pasiskirstymo laipsnis priklausys nuo to, kaip atsakingai piliečiai elgsis jausdami infekcijos simptomus. Jis priminė, kad būtina izoliuotis ir prireikus kreiptis į gydytojus.

Ministras pridūrė, kad antroji koronaviruso banga taip pat gali priklausyti nuo oro sąlygų: jei bus šalčiau, žmonės daugiau bendraus uždarose vietose.

Naujausiais duomenimis, iš viso Lietuvoje nustatyti 1874 koronaviruso atvejai, 79 pacientai mirė. 

Lietuvoje birželio 17 dieną buvo panaikintas karantinas, kuris įsigaliojo kovo 16 dieną. Dabar respublikoje galioja nepaprastoji padėtis su nemažai apribojimų.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 12,7 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 566 tūkst. žmonių.

Tegai:
Sveikatos apsaugos ministerija, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), koronavirusas, Aurelijus Veryga
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Keturiose Lietuvos savivaldybėse fiksuojamas itin didelis sergamumas COVID-19
Koronavirusas Lietuvoje patvirtintas dar penkiems asmenims