Vokietijos politologas ir žurnalistas Aleksandras Raras

Vokiečių politologas papasakojo, kas trukdo Rusijai ir Vokietijai suartėti

(atnaujinta 08:51 2020.01.30)
Dauguma vokiečių nori susitaikymo su Rusija, be to, dauguma Vokietijos gyventojų Trampo Ameriką laiko šalimi, kuri Vokietijai kelia daug didesnį pavojų nei Rusija, rodo Vokietijos sociologinės kompanijos atliktas tyrimas

VILNIUS, sausio 29 — Sputnik. Vakarų Vokietijoje užaugęs Putino biografas, politologas ir žurnalistas Aleksandras Raras mano, kad pagrindinė kliūtis Rusijos ir Vokietijos suartėjimo kelyje šiandien yra Šaltojo karo mentalitetas, taip pat vokiečių elito noras ginti Lenkijos ir Baltijos šalių pozicijas, praneša RIA Novosti.

"Šaltojo karo mentalitetas. Man atrodo, kad ši era neištirta Rusijoje. Aš užaugau Vakarų Vokietijoje. Pirmiausia, Sovietų Sąjunga vakariečių požiūriu buvo baisus priešas, tada jie bijojo raketų, Rusijos šnipų, Rusijos politikų. Mokykloje mus mokė, kad Amerika išgelbėjo Europą... reikia padėkoti Jungtinėms Valstijoms, o iš Rytų ateina tik blogis", — pasakė Raras per spaudos konferenciją MIA "Rossija segodnia", atsakydamas į klausimą, kas šiandien trukdo Rusijai ir Vokietijai suartėti.

Anot politologo, toks Rusijos suvokimas išliko visos ne tik Vakarų, bet ir Europos kartos genetinėje atmintyje.

"Bet "perestroikos" metu ir po jos 90-ųjų pradžioje būtent senieji Vakarai ir Rusija žengė žingsnį vienas kito link. Tiesą sakant, visi džiaugėsi, kad sugriuvo Sovietų Sąjunga. (Michailas) Gorbačiovas todėl buvo nešiojamas ant rankų... Kai Rusija, pradedant nuo 1954 metų, pasakė negalinti "nukopijuoti" visko iš Vakarų, kad ji pati Europa, bet kitokia, tada prasidėjo visi šie konfliktai", — paaiškino politologas.

Jis pridūrė, kad vokiečių sąmonėje gyvą Šaltojo karo mentalitetą santykiuose su Rusija bus sunku pakeisti. Tuo metu, pasak jo, Vokietijos visuomenėje yra gana daug žmonių, kurie mąsto kitaip.

"Vokietijos sociologinės kompanijos atliko tyrimus vietiniam elitui ir nustatė "siaubingą tiesą" — kad dauguma vokiečių nori susitaikymo su Rusija, ir kad dauguma Vokietijos žmonių šiandien mato Trampo Ameriką kaip šalį, kuri Vokietijai kelia daug didesnį pavojų nei Rusija", — pažymėjo Raras.

Anot jo, jis reguliariai klausia Vokietijos politikų, kodėl jų šalis negali užmegzti istorinių santykių su Rusija — juk visi ankstesni politikai suprato santykių su ja poreikį net Šaltojo karo metu. Politikai atsako Rarui, kad anksčiau nebuvo Lenkijos, Baltijos šalių suvereniteto ir į jas nekreipė jokio dėmesio, dabar šios šalys yra ne tik jų tiesioginės kaimynės, bet ir sąjungininkės.

"Elitas sako, kad jie turi pripažinti lenkišką požiūrį, lenkišką tiesą, visus šiuos mažų tautų siekius, nuoskaudas ir fobijas. Jie privalo jas apsaugoti. Tai, deja, apsunkina visus konfliktus tarp senųjų Vakarų ir Rusijos. Tačiau vokiečių verslas šiandien — pagrindinis Vakarų interesų, susijusių su Rusija, tarpininkas ir kovoja už tai, kad atnaujintų santykius... Šiandien, deja, jis yra po, be kito ko, ir transatlantinių jėgų gaubtu", — mano Vokietijos politologas.

Jis paaiškina, kad transatlantinės jėgos, pradedant nuo 2014 metų — nuo Ukrainos krizės, daro didelę įtaką daliai Vokietijos verslo, priversdamos įmones rinktis tarp draugystės su Rusija ir Amerikos rinkos.

Tegai:
Vokietija, Rusija
Dar šia tema
Tilis Švaigeris apkaltino JAV bandymu užkirsti kelią Rusijos ir Vokietijos suartėjimui
Austrijos užsienio reikalų ministras papasakojo apie Rusijos svarbą Europai
Politologas: siekdamos izoliuoti kitas šalis, JAV izoliuoja save

Karščiausios rusės: "Miss Maxim 2020" nugalėtoja ir finalininkės

(atnaujinta 20:11 2020.08.14)
Maskvoje buvo išrinkta gražiausia ir seksualiausia 2020 metų mergina. Išsamiau — Sputnik Lietuva nuotraukų galerijoje

Tarptautinis vyrų žurnalas "Maxim", be kito ko turi ir rusišką versiją. Versija rusų kalba išleidžiama kas mėnesį nuo 2002 metų balandžio. Išleidžiamas žurnalas 24 pasaulio šalyse. Žurnalui pozavo daugybė garsių aktorių, dainininkų, sportininkų, TV laidų vedėjų.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Kasmetinio "Miss Maxim" konkurso finalas įvyko rugpjūčio 12 dieną.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Dėl nugalėtojos karūnos varžėsi dešimt gražiausių ir seksualiausių merginų.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Pelnytą apdovanojimą gavo Oktiabrina Maksimova iš Naugardo.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Norint dalyvauti konkurse, pareiškėja turėjo paskelbti savo nuotrauką VKontakte ar Instagram su žyma @missmaxim2020russia ir hashtag #missmaxim2020russia.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Dalyvės praėjo ilgą kelią iki finalo. Šio kelio pradžioje vyko balsavimas tarp skaitytojų.

 • © Sputnik / Aleksey Maishev

  Šimtas jo nugalėtojų buvo pakviestos į profesionalią fotosesiją Maskvoje.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Remdamiesi fotosesijos rezultatais, žurnalo "Maxim" redakcija įvardijo dešimt geriausių pretendenčių į pergalę

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Finale žiuri išrinko gražiausią merginą.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Varžybose dalyvavo merginos iš įvairių Rusijos kampelių.

 • © Sputnik / Alexey Maishev

  Nugalėtojos nuotrauka papuoš žurnalo "Maxim" spalio numerio viršelį.

Tegai:
grožio konkursas, nuotraka, Maskva, Rusija
Angela Merkel

Merkel griežtai smerkia smurtą Baltarusijoje  

(atnaujinta 20:40 2020.08.14)
Po preliminarių rezultatų paskelbimo sekmadienio vakarą respublikoje prasidėjo protesto akcijos, kurios tęsėsi ir kitomis dienomis. Padėtis stabilizuota

VILNIUS, rugpjūčio 14 — Sputnik. Vokietijos kanclerė Angela Merkel griežtai pasmerkė smurtą prieš demonstrantus Baltarusijoje ir paragino išlaisvinti sulaikytuosius, per trumpąją konferenciją Berlyne sakė Vokietijos vyriausybės atstovas Steffenas Seibertas, praneša RIA Novosti.

"Kanclerė visų pirma smerkia tai, kad tūkstančiai žmonių buvo sulaikyti vien dėl jų dalyvavimo taikiuose protestuose. Ją pribloškia pranešimai, kad sulaikytieji patiria smurtą... Ji išreiškia gilią užuojautą aukų artimiesiems", — sakė Seibertas ir pridūrė, kad Merkel paragino "Baltarusija besąlygiškai ir nedelsdama išlaisvina žmones, reikia gerbti jų teises į susirinkimus, informaciją ir žodžio laisvę".

"Tas faktas, kad paminamos pagrindinės teisės Baltarusijoje, yra visiškai nepriimtinas", — pabrėžė vyriausybės atstovas, teigdamas, kad šiandieniniame ES ministrų tarybos susitikime, skirtoje įvykiams Baltarusijoje, "mūsų požiūriu, mes taip pat turėtume kalbėti apie sankcijas tiems, kas atsakingas už žmogaus teisių pažeidimus".

Penktadienį ES užsienio reikalų ministrai surengs ekstremalųjį susitikimą per vaizdo konferenciją, kurioje, be kitų klausimų, bus aptarta padėtis Baltarusijoje ir galimos priemonės prieš asmenis, susijusius su smurtu prieš taikių protestų dalyvius.

Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Remiantis preliminariais CRK paskelbtais rezultatais, dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka gavo 80,08 proc. balsų, Svetlana Tichanovskaja — antroje vietoje su 10,09 proc. rinkėjų balsų.

Po preliminarių rezultatų paskelbimo sekmadienio vakarą respublikoje prasidėjo protesto akcijos, kurios tęsėsi ir kitomis dienomis. Padėtis stabilizuota.

Tichanovskaja į Lietuvą atvyko antradienį. Vėliau tą pačią dieną pasirodė jos vaizdo žinutė, kurioje ji pranešė, kad išvyko pas vaikus. Vėliau pasirodė antras vaizdo įrašas, kuriame moteris prašo savo bendražygių neiti protestuoti ir laikytis įstatymų.

Lietuvos valdžia sako, kad moteris saugi. Vakare su ja telefonu kalbėjo Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. Jis sakė, kad prireikus Vilnius yra pasirengęs suteikti Tichanovskajai politinį prieglobstį.

Tegai:
Baltarusija, Angela Merkel
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Lietuvos Seimo nariai ketina vykti į Baltarusiją
Žolinė, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugpjūčio 15-osios šventės

(atnaujinta 18:51 2020.08.14)
Rugpjūčio 15-ąją Lietuvoje minima Žolinė, o dar ir Zarasų gimtadienis

Rugpjūčio 15 yra 227-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 228-a). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 138 dienos.

Žolinė, Šv. Mergelės Marijos dangun ėmimo šventė

Rugpjūčio viduryje lietuviai nuo seno šventė vasaros ir rudens sandūrą, kai svarbiausi lauko darbai jau buvo nudirbti. Žolinė (Dzūkijoje — Kopūstinė) — tai atsisveikinimo su želmenimis ir gėlėmis diena. Javai jau nupjauti ir suvežti, uogos ir vaisiai surinkti, privirta uogienių. Moterys šią dieną rinkdavo gražiausias laukų gėleles, vaistažoles, dėkodavo Žemei už derlių ir grožį. Ūkininkai šiai šventei iškepdavo duonos iš šviežio derliaus ir padarydavo alaus, giros. Žolinių švęsti susirinkdavo visa giminė, buvo prisimenami ir giminės mirusieji. Buvo tikima — kas neateis kartu švęsti per Žolinę, bus neturtingas. Šventės dieną buvo aukojami gyvuliai ir rituališkai kepama duona: naujojo derliaus miltų tešlos paplotėliai svaidomi iš rankų į rankas per ugnį, kol iškepdavo.

Romėnai šią dieną garbindavo deivę Dianą, graikai — Artemidę. Šios deivės buvo laikomos augalų ir gyvūnų globėjomis. Aptinkama žinių, kad 500 m. prieš Kr., rugpjūčio 15 dieną buvo atidaryta deivės Dianos šventykla Romoje, ant Avetino kalvos.

Lietuvoje įvedus krikščionybę, ši šventė sutapatinta su Švč. Mergelės Marijos dangun ėmimo diena. Pasakojama, kad Jėzaus motinos Marijos mirties apaštalai budėjo prie jos kapo. Petras išvydo, kaip Marija prisikėlė iš numirusiųjų ir Viešpats ją paėmė į dangų. Atidarę patikrinti karstą, apaštalai Marijos kūno neberado — karste buvo tik daugybė gražių gėlių.„Ir pasirodė danguje didingas ženklas: moteris, apsisiautusi saule, po jos kojų mėnulis, o ant galvos dvylikos žvaigždžių vainikas" (Apr 12, 1). Taip apaštalas Jonas aprašo regėjimuose matytą Saulėtąją moterį — bažnyčios, kovojančios prieš žemės blogį, biblinį slibiną, simbolį. Marijos dangun ėmimo dogma paskelbta tik 1950 m., tačiau liturginis šio įvykio minėjimas žinomas nuo V amžiaus.

Kiekvienais metais Lietuvos bažnyčiose rengiami iškilmingi Žolinės atlaidai. Bažnyčiose šventinamos vaistingos laukų žolelės, gėlės, javai ir daržovės. Dzūkės nuo seno į gėlių puokštę įdėdavo morką, griežtį, buroką ar net kopūsto galvą. Pašventintų daržovių valgydavo visa šeimyna, padalydavo su pašaru gyvuliams, tikėdami, kad taip visi bus apsaugoti nuo ligų. Merginos nusipindavo ir pašventindavo devynis skirtingų augalų vainikėlius. Sudžiovinti žolynai būdavo laikomi pirkioje už šventųjų paveikslų, užėjus griaustiniui, jais smilkydavo namus, susirgę gerdavo iš jų išvirtą arbatą.

Taip pat šią dieną gimtadienį švenčia Zarasai.

Zarasai — miestas šiaurės rytų Lietuvoje, Utenos apskrityje (49 km į šiaurės rytus nuo Utenos) prie Zaraso ežero. Zarasų gimtadieniu laikomi 1506 metų rugpjūčio 15 diena. Iki tol šioje vietoje gyveno sėliai.

Manoma, kad 1506 metais metu čia buvo įkurtas Zarasų dvaras, o Zaraso ežero saloje — vienuolynas su mūrine bažnyčia. Salą su ežero krantu jungė 200 metrų ilgio medinis tiltas. 1530 metais vienuolynas perkeltas į Antalieptę, o bažnyčia į dabartinę jos vietą krante.

Savo vardadienius šią dieną švenčia Napalys, Napoleonas, Visvilas, Visvilė, Visvyda, Visvydas, Visvydė.

Tegai:
šventės, šventė