Jelena Čeryševa. archyvinė nuotrauka

Čeryševa apie Sputnik situaciją: Estija kankina savo piliečius

(atnaujinta 13:43 2020.01.30)
Paryžiuje vykusioje diskusijoje apie žodžio laisvę dalyvavo MIA "Rossija segodnia" vykdomasis direktorius Kirilas Višinskis ir Sputnik Estija vadovė Jelena Čeryševa

VILNIUS, sausio 30 — Sputnik. Susitikime dalyvavo "Sud Radio" žurnalistas Andre Birkofas, žurnalo "Paris Match" žurnalistas ir direktoriaus pavaduotojas Regis le Sommier. Višinskis ir Čeryševa papasakojo savo kolegoms apie žiniasklaidos situaciją Estijoje.

Pasaulis turi žinoti apie neteisėtumą Estijoje

Priminsime, kad nuo 2020 metų sausio 1 dienos agentūros darbuotojai buvo priversti nutraukti darbo santykius su MIA "Rossija segodnia" dėl Estijos valdžios grasinimų iškelti baudžiamąsias bylas. Naujųjų metų išvakarėse visi Sputnik Estija darbuotojai gavo Policijos ir pasienio apsaugos departamento vadovybės laiškus dėl būtinybės nutraukti darbą MIA "Rossija segodnia", kitaip žmonėms gresia įkalinimas.

Šiuo metu Sputnik Estija dirba nepaprastuoju režimu.

Sputnik Estija vadovė Talino veiksmus vadina cenzūra
© Sputnik / Игорь Руссак

"Mes norime, kad Europa žinotų, jog Europos valstybėje yra pasirengę pradėti baudžiamąsias bylas prieš žurnalistus, įkalinti tik už tai, kad jie vykdo savo profesinę pareigą ir dirba Rusijos tarptautinėje naujienų agentūroje. Norime kuo daugiau viešinti situaciją, kuri vyksta Estijoje, kad visas pasaulis žinotų apie šį neteisėtumą", — sakė Jelena Čeryševa.

Ji priminė, kad per ketverius tinklalapio veiklos metus Estijos valdžia oficialiai nereiškė pretenzijų dėl agentūros darbo. Tačiau žurnalistai darbe susidurdavo su įvairiomis kliūtimis. Reporteriams dažnai būdavo sunku dalyvauti kai kuriuose renginiuose, o visi šalies pareigūnai buvo įspėti, kad nerekomenduojama kalbėtis su Sputnik Estija.

Anot Čeryševos, MIA "Rossija segodnia", ji asmeniškai ir įvairios Rusijos struktūros daro viską, kas įmanoma, kad "išspręstų pagrindinę problemą — pašalintų visas Estijos valdžios institucijų pretenzijas, išgalvotas pretenzijas".

Žurnalistai turi turėti galimybę kalbėti

"Patinka tai jums ar ne, ką sako žurnalistai, bet jie turi turėti galimybę pasakyti tai, ką nori, net jei tai kažkam nepatinka. Nes tai yra laisvė", — atsakė prancūzų žurnalistas Andre Birkofas.

Anksčiau Europos Tarybos žmogaus teisių komisarė Dunja Mijatovič pareiškė, kad ji ir jos biuras kontroliuos situaciją, susijusią su Sputnik Estija.

"Mus patikino, kad ponia Mijatovič ir jos biuras kontroliuos šią situaciją ir dės visas pastangas, kad mūsų kolegos galėtų dirbti normaliomis, civilizuotomis sąlygomis, kaip tai turėtų būti šalyje, kuri deklaruoja savo įsipareigojimą Europos vertybėms", — tarė Kirilas Višinskis.

Estija kankina savo piliečius

Elena Čeryševa prisipažino, kad jai pasirodė, jog Europos Tarybos komisarė turi neišsamią informaciją apie Sputnik Estija situaciją.

"Todėl ji (Dunja Mijatovič — Sputnik) uždavė man papildomų klausimų, į kuriuos aš, žinoma, atsakiau. Tai buvo mano apsilankymo ETPA tikslas — pateikti kuo daugiau informacijos apie situaciją dėl Sputnik Estija", — sakė portalo vadovė.

Čeryševa pabrėžė, kad dauguma Sputnik Estija darbuotojų yra Estijos piliečiai.

"Savo veiksmais policija kankina savo piliečius ir yra pasirengusi įkalinti savo piliečius tik todėl, kad jie dirba Rusijos žiniasklaidoje. Mes darome viską, kad kuo greičiau išspręstume situaciją, ir visi darbuotojai grįžtų į savo darbą, o Sputnik vėl pasirodytų Estijos horizonte", — pridūrė Sputnik Estija vadovė.

Anksčiau Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, komentuodamas Sputnik Estija situaciją, teigė, kad Rusijos valdžia rems Sputnik darbą kitose šalyse.

Tarptautinė organizacija "Reporteriai be sienų" (RSF), atsakydama į MIA "Rossija segodnia" laišką, pranešė, kad organizacija tiria rusakalbės žiniasklaidos Estijoje situaciją. MIA "Rossija segodnia" prašo peržiūrėti diskriminacinę politiką Sputnik Estija atžvilgiu ir yra pasirengusi pasiūlyti tinkamą šio precedento neturinčio atvejo vertinimą.

Tegai:
Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA), žiniasklaidos laisvė, žodžio laisvė, Rusijos žiniasklaida, Kirilas Višinskis, Estija, Sputnik
Temos:
Vakarų kampanija prieš Sputnik ir RT (114)
Dar šia tema
Rusijos žurnalistai ETPA papasakojo apie spaudimą Sputnik Estija žurnalistams
Kaip Europa iškraipė rezoliuciją dėl žiniasklaidos laisvės
Politologas: Estija, kitaip nei Latvija, supranta savo vietą pasaulyje
"Liko be palaikymo": Baltijos šalims nepavyko atimti iš Rusijos įgaliojimų ETPA
Anglų kalbos vadovėlis, archyvinė nuotrauka

"Oxford Dictionary" nesugebėjo išrinkti pagrindinio 2020 metų žodžio

(atnaujinta 17:43 2020.11.23)
Kalbininkai tvirtina, kad praėjusiais metai nebuvo vieno ryškaus žodžio, tačiau visi nauji kalbos reiškiniai susiję su koronavirusu

VILNIUS, lapkričio 24 — Sputnik. "Oxford English Dictionary" nepavyko nustatyti 2020 metų žodžio. Pasak kalbininkų, praėjusių metų negalima apibūdinti vienu kalbiniu vienetu.

Vietoj to, rengėjai išleido pranešimą, kuriame išanalizuoti nauji kalbos reiškiniai, kurie pirmiausia atsirado dėl koronaviruso pandemijos.

"Anglų kalba šiais metais turėjo greitai ir daug kartų prisitaikyti. Mūsų patyrusių leksikografų komanda surinko ir išanalizavo šiuos leksikos duomenis kiekviename žingsnyje", — sakoma "Oxford Languages" svetainėje.

Dokumente yra ir visur įsigalėjusių posakių, ir tam tikriems regionams būdingi vietiniai žodžiai.

protestas prieš kaukių nešiojimą Vilniuje
© Sputnik / Владислав Адамовский

Dažniausiai buvo vartojami žodžiai, susiję su koronavirusu, pvz., lokdaun, socialinė distancija, furlough (darbo užmokesčio kompensacija tiems, kas liko be darbo), WFH santrumpa (work from home — darbas iš namų) ir terminas Covidiot, sukurtas iš žodžių COVID ir idiot (žmogus neigiantis pandemijos buvimą ir nepaiso saugumo priemonių).

Be to, ataskaitoje buvo ne COVID-19 reiškiniai — visų pirma bushfires (miškų gaisrai) ir BLM (Black Lives Matter), sutrumpinimas, kuris tapo protestų, ginant juodaodžių teises, šūkiu.

Paskutinį kartą žodynas "klimato ekstremali situacija" (climate emergency) pripažino 2019 metų žodžiu. Kalbininkai pažymėjo, kad aplinkos pokyčiai tapo pagrindine diskusijų tema anglakalbiame pasaulyje.

Tegai:
slaptažodis, COVID-19, koronavirusas
Dar šia tema
Sukurtas žodis tiems, kurie dėl COVID-19 kaupia tualetinio popieriaus atsargas
Aleksandras Lukašenka, archyvinė nuotrauka

"Apsėstas velniu": Baltarusijos schizmatikai pasmerkė Lukašenką

(atnaujinta 18:07 2020.11.23)
Bažnyčios atstovai mano, kad Lukašenkos režimas yra "šėtoniška valdžia", o jis pats turi atgailauti "Bažnyčios ir žmonių" akivaizdoje

VILNIUS, lapkričio 23 — Sputnik. Pasiskelbusi Baltarusijos autokefalinė stačiatikių bažnyčia (BASB) pasmerkė Baltarusijos prezidentą Aleksandrą Lukašenką, paskelbdama jį "apsėstu velniu", skelbiama oficialioje BASB svetainėje.

"Dievo mums suteikta galia mes išstumiame iš šventosios stačiatikių bažnyčios ir skelbiame anatemą buvusiam prezidentui Aleksandrui Lukašenkai, kuris, nors ir turi krikščionišką vardą, priskiriamas stačiatikių bažnyčiai tik gimimo teise, draudžiant jam imtis Kristaus paslapčių (sakramento — Sputnik)", — sakoma anatemos tekste.

Skizmatinės struktūros nariai jo režimą pavadino "šėtoniška valdžia" ir paragino tikinčiuosius nepaklusti jos įsakymams. Be to, BASB teigė, kad jis privalo visiškai atgailauti "Bažnyčios ir žmonių" akivaizdoje.

BASB 1948 metais įkūrė baltarusių emigracijos nariai, paskelbę savo nepriklausomybę nuo Rusijos stačiatikių bažnyčios Baltarusijos egzarchato. Šeštame dešimtmetyje ji įstojo į Konstantinopolio patriarchatą, tačiau netrukus jį paliko.

1990-ųjų pradžioje jos nariai bandė tiesiogiai vykdyti veiklą Baltarusijoje. Dabar šioje šalyje yra tik viena šios struktūros parapija, jos administracinis centras yra JAV. BABC nepripažįsta nė viena vietinė stačiatikių bažnyčia ir ji laikoma schizmatine. Kanoninė Baltarusijos stačiatikių bažnyčia veikia šalies teritorijoje, kuri turi Rusijos stačiatikių bažnyčios egzarchato statusą.

Tegai:
Aleksandras Lukašenka, bažnyčia
Dar šia tema
Kodėl Rusija nieko negali padaryti su TSRS duženomis
Tichanovskaja paskelbė apie pagalbos baltarusiams centro Lietuvoje sukūrimą
Lietuva išplėtė sankcijas Baltarusijai
Slidus kelias

Vairuotojai Lietuvoje perspėjami apie plikledį

Vairuotojų prašoma atsižvelgti į kelio dangos būklę ir pasirinkti saugų važiavimo greitį, o ne maksimaliai leistiną

VILNIUS, lapkričio 24 — Sputnik. Lietuvos kelių direkcija perspėjo vairuotojus apie apsunkintas eismo sąlygas kai kuriose šalies dalyse.

Šiaulių ir Tauragės apskrityse bei Ukmergės rajone eismo sąlygas sunkina plikledis, slidūs kelių ruožai yra barstomi, tačiau vairuotojų prašome atsižvelgti į kelio dangos būklę ir pasirinkti saugų, o ne maksimaliai leistiną, greitį bei nedaryti staigių manevrų.

Likusioje šalies dalyje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia drėgnos.

Dabar Lietuvoje be kritulių. Oro temperatūra svyruoja nuo 1 iki 5 laipsnių šilumos, pajūryje — iki 9 laipsnių šilumos.

Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, dieną palis daug kur. Aukščiausia oro temperatūra sieks nuo 4 iki 9 laipsnių šilumos.

Lapkričio orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik
Lapkričio orai Lietuvoje ir Vilniuje
Tegai:
vairuotojai, Lietuva, orų prognozė