Didžioji Britanija, Londonas

Ekspertė įvertino JK ir ES santykių perspektyvas po "Brexit"

(atnaujinta 11:33 2020.02.01)
Ekspertė priminė, kad Didžioji Britanija priėmė įstatymą dėl išstojimo iš ES, pagal kurį nenumatoma pratęsti derybų

VILNIUS, sausio 31 — Sputnik. Londonas ir Europos Sąjunga gali nesuspėti suderinti sutarties dėl savo tolimesnių santykių po to, kai Didžioji Britanija pasitrauks iš ES iki liepos 1 dienos — būtent iki to laiko Britanija gali paskelbti apie būtinybę pratęsti pereinamąjį laikotarpį, pareiškė Rusijos mokslų akademijos Europos instituto Britų studijų centro vadovė Jelena Ananjeva RIA Novosti.

"Šiais metais, kol vyks derybos, viskas bus gana ramu, tačiau reikalas tas, kad derybos dėl susitarimo turėtų būti baigtos iki liepos 1 dienos, o ne iki gruodžio pabaigos. Atitinkamai šio susitarimo tekstas paaiškės iki liepos 1 dienos" — sakė ekspertė.

Ananjeva priminė, kad Didžioji Britanija priėmė įstatymą dėl išstojimo iš ES, pagal kurį nenumatoma pratęsti derybų. "Tai reiškia, kad susitarimas turėtų būti sudarytas iki liepos 1 dienos, nes nuo liepos 1 dienos šio susitarimo ratifikavimas turėtų vykti 27 ES šalių ir Didžiosios Britanijos parlamentuose, ir visa procedūra turėtų baigtis gruodžio 31 dieną. Ar šalims pavyks susitarti dėl susitarimo per keturis mėnesius? Tokios derybos paprastai tęsiasi metų metus", — pabrėžė ekspertė.

Anot jos, Didžiosios Britanijos spaudoje jau pasirodė klišė "nešvarus skubotas susitarimas" — "tai yra, pagal kai kuriuos pagrindinius parametrus ir, akivaizdu, su kažkokia galimybe persvarstyti, tačiau kol kas tai nežinoma".

Tuo tarpu Didžiosios Britanijos ministro pirmininko Boriso Džonsono pozicija šalies viduje yra stabili, nes konservatorių partija laimėjo gruodžio rinkimus su dideliu pranašumu, pažymėjo Ananjeva.

"Jis nesitiks su jokia opozicija parlamente, nes opozicija yra silpna. Opozicija išsakys savo nuomonę, tačiau tai neturės įtakos balsavimui parlamente. Džonsono derybinė pozicija ES apima žodžius "Brexit be susitarimo", bet jau be susitarimo dėl būsimų santykių su ES. Kiek ES pasiduos Džonsonui — tai vis dar didelis klausimas", — sakė ji.

"Kai paaiškės susitarimo tekstas, Didžiojoje Britanijoje gali vykti tam tikri politiniai protestai, bet ne už parlamento sienų", — teigė ekspertė. Be to, britai pajus susitarimo poveikį nuo 2021 metų sausio 1 dienos, pridūrė ji.

Didžioji Britanija pasitrauks iš ES sausio 31 dieną 23:00 valandą. Po to iki gruodžio mėnesio truks pereinamasis laikotarpis, kurio metu šalys derėsis dėl tolimesnių santykių.

Pagal abiejų šalių patvirtintas "skyrybų susitarimo" sąlygas pereinamasis laikotarpis gali būti pratęstas vieną kartą iki dvejų metų. Jungtinės Karalystės turi pateikti prašymą iki šių metų liepos 1 dienos. Tačiau tokiu atveju Britanija turės toliau mokėti įmokas į ES biudžetą, kam kategoriškai priešinasi Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Džonsonas.

Tegai:
santykiai, ES, Brexit, Didžioji Britanija
Temos:
Brexit: kas yra "už" ir kas – "prieš" (202)
Dar šia tema
Europos Vadovų Tarybos ir Europos Komisijos vadovai pasirašė "Brexit" susitarimą
Britanijos vyriausybė švęs "Brexit" pirmajame jį palaikusiame mieste
Rusija nori naujo prekybos susitarimo su Britanija
Riešutai

Įvardyta saugi riešutų dienos norma

(atnaujinta 10:35 2021.04.19)
Mokslininkai iš daugelio šalių patvirtino faktą, kad reguliarus riešutų vartojimas 60–70 metų žmonėms žymiai sumažina aterosklerozės ir kitų širdies ligų riziką

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Per dieną žmogus turėtų suvartoti ne daugiau kaip 60 gramų riešutų, apie tai AiF pasakojo Federalinės mitybos ir biotechnologijos tyrimų centro mitybos specialistė, medicinos mokslų kandidatė Natalija Denisova.

Kaip paaiškino ekspertas, norma yra 30-50 gramų riešutų, o daugiau nei 60 gramų — "papildomos kalorijos". "Šimtas gramų riešutų yra 500–600 kilokalorijų, o tai gali iššaukti nemalonius virškinimo trakto sutrikimus", — perspėjo ji.

Anot jos, per dieną rekomenduojama suvartoti pavyzdžiui, migdolus ar lazdyno riešutus — 10–12 vnt., kedro riešutus — valgomąjį šaukštą.

Kaip pažymėjo ji, riešutai, nepaisant to, kad yra riebalų, sugeba sumažinti "blogojo" cholesterolio kiekį. Taigi mokslininkai iš daugelio šalių patvirtino faktą, kad reguliarus riešutų vartojimas 60–70 metų žmonėms žymiai sumažina aterosklerozės ir kitų širdies ligų riziką.

Tuo pačiu metu omega-3, kuris laikomas naudingiausiu širdžiai ir kraujagyslėms, kiekio lyderis yra graikinis riešutas.

Tegai:
sveikata, lazdyno riešutai
Temos:
Medicina ir sveikata
Marsas

NASA bepilotis sraigtasparnis sėkmingai atliko pirmąjį skrydį Marse video

(atnaujinta 16:44 2021.04.19)
Pranešime pažymima, kad pirmojo skrydžio duomenys pasiekė Žemę praėjus kelioms valandoms po jo pabaigos

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Nepilotuojamas NASA sraigtasparnis "Ingenuity" sėkmingai užbaigė pirmąjį bandomąjį skrydį Marse, rodo transliacija NASA svetainėje.

​Pirmasis "Ingenuity" bandomasis skrydis Marse buvo atidėtas kelis kartus.

"Ingenuity" yra pirmasis skrydis — pirmasis lėktuvo su varikliu skrydis kitoje planetoje", — Twtter rašė NASA.

Pirmojo skrydžio duomenys pasiekė Žemę praėjus kelioms valandoms po jo pabaigos.

Sraigtasparnis "Ingenuity" į Marsą atvyko vasarį ir yra "Perseverance" roverio misijos dalis. NASA duomenimis, roveris stebės sraigtasparnio bandymą ir perduos vaizdus bei kitus duomenis, gautus bandomojo skrydžio į Žemę metu.

Tegai:
Marsas, NASA
Lietuvos policija

Lietuvoje šiemet registruota 23% mažiau nusikalstamų veiklų

(atnaujinta 14:57 2021.04.19)
Tačiau sausio-kovo mėnesiais padaugėjo nusikalstamų veikų, susijusių su narkotinėmis medžiagomis skaičius

VILNIUS, balandžio 20 — Sputnik. Pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvoje užregistruota 9311 nusikalstamų veikų (t.y. 23,5 proc. mažiau nei pernai, per tą patį laikotarpį), ištirta 64,3 proc. visų nusikalstamų veikų, tai rodo Informatikos ir ryšių departamento duomenys.

Kaip pabrėžiama, sumažėjo automobilių vagysčių (64 proc.), viešosios tvarkos pažeidimų (42 proc.), plėšimų (42 proc.), vagysčių (42 proc.), nesunkių sveikatos sutrikdymų (38 proc.), turto sunaikinimo atvejų (37 proc.), nužudymų (7 nužudymais, arba 29 proc. mažiau), fizinio skausmo sukėlimo (24 proc.), sunkių sveikatos sutrikdymų (23 proc.), sukčiavimų (22 proc.), grasinimų nužudyti (8 proc.), sunkių ir labai sunkių nusikaltimų (3,5 proc.).

Tuo tarpu, per tris mėnesius registruotas analogiškas nusikaltimų elektroninėje erdvėje skaičius kaip pernai per tą patį laikotarpį.

Be to, sausio-kovo mėnesiais padaugėjo nusikalstamų veikų, susijusių su narkotinėmis medžiagomis (24 proc.) skaičius. Eismo įvykiuose žuvo 37 žmonės (14 proc. mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį).

Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, iki balandžio 18 dienos šalies keliuose įvyko 488 eismo įvykiai, kuriuose nukentėjo žmonės (28 proc. mažiau), sužeista 561 žmogus (27 proc. mažiau).

Taip pat buvo priminta, kad mažiau nusikaltimų buvo registruota ir praėjusiais metais. 2020 metais registruota 46 306 nusikalstamų veikų (t.y. 10 proc. mažiau nei 2019 metais).

Tegai:
nusikalstamumas, policija, Lietuva
Dar šia tema
Švenčionių rajone po savadarbėmis akėčiomis rastas miręs vyras
Pas girtą Lietuvos gyventoją rastas aparatas naminukei gaminti
Šiuo metu Lietuvoje vakcinuota beveik 40 procentų pareigūnų