JK pasitraukima iš ES, 2020 metų sausio 31 doena

Milijardai kompensacijų nepriklausomybę. "Brexit" atsiėjo super brangiai

(atnaujinta 08:52 2020.02.03)
Praėjus trejiems su puse metų nuo "Brexit" referendumo Didžioji Britanija pasitraukė iš ES, tačiau iki metų pabaigos tęsis pereinamasis laikotarpis, be to, Karalystei teks ir išleisti kelis milijardus svarų kompensacijoms išmokėti

VILNIUS, vasario 1 — Sputnik. Vis dėlto Borisas Džonsonas įvykdė savo garsų pažadą "pasitraukti iš ES ar mirti". Britanija pasitraukė iš Europos Sąjungos, nesulaukusi trejų metų iki narystės organizacijoje 50-mečio (atsižvelgiant į narystę EEB). Dabar milijardaus svarų teks sumokėti Briuseliui, o politikai abiejose Lamanšo sąsiaurio pusėse turės rengti įtemptas derybas dėl tolesnio bendradarbiavimo sąlygų. Išsamiau apie "Brexit" pasekmes ir kainą Britanijai rašo RIA Novosti autorė Sofjia Melničuk.

"Eikite. Iki susitikimo"

Po beveik metų atidėjimų, diskusijų, balsavimų, skandalų, premjerų kaitos ir pirmalaikių rinkimų Didžioji Britanija pagaliau apsisprendė. Tai, kas kai kuriems jau atrodė neįmanoma, įvyko sausio 31 dieną, penktadienį, 23:00 Londono laiku.

"Tai yra naujas skyrius nepriklausomai, suvereniai JK, ateityje — atsinaujinimo ir naujų galimybių dešimtmetis", — sakė užsienio reikalų ministras Dominikas Raabas.

"Nesvarbu, ar mažiname prekybos kliūtis tarp šalių, dirbame dėl klimato kaitos ar geriname viso pasaulio žmonių gyvenimą, mūsų Didžiosios Britanijos, iš tikrųjų pritapti globaliam pasauliui, vizija taps gerų darbų pagrindu", — pompastiškai pabrėžė Raabas prieš prasidedant paskutiniam Didžiosios Britanijos parlamento narių susitikimui Europos Parlamente, kuriame buvo priimti galutiniai sprendimai dėl "Brexit" procedūros.

Už Jungtinės Karalystės pasitraukimą iš Europos Sąjungos balsavo 621 parlamentaras, prieš — 49.

Atsisveikinimas praėjo emocingai. Tapę buvusiais kolegomis politikai stipriai spaudė vienas kitam rankas ir su ašaromis akyse dainavo "Seni geri laikai" ("Auld Lang Syne") — škotų daina, tradiciškai atliekama per Naujuosius metus, o vėliau ir kitomis šventėmis. Parlamentarai vienas po kito pakilo iš savo vietų ir tarė paskutinį žodį. Tačiau iškilmingą akimirką nutraukė keli nedraugiški šūksniai "gėda" ir "nevykėliai".

Atsirado vietos ir šou elementams. Didžiosios Britanijos parlamento narys Nigelas Farajus, pagarsėjęs savo aršia euroskeptiška pozicija, mojuodamas maža Didžiosios Britanijos vėliava, deklamavo: "Mums nereikalinga Europos Komisija, mums nereikia Europos teismo, mums nereikia ES organizacijų ... mes mylime Europą, bet mes nekenčiame ES".

Kai buvo ištarto žodžiai, kad Londonas mielai bendradarbiautų su Europos Sąjunga kaip nepriklausoma valstybe, buvo išjungtas mikrofonas.

"Atsisėskite ir paslėpkite savo vėliavas. Jūs išeinate. Taigi pasiimkite jas su savimi. Iki susitikimo", — nutraukė pranešėją pirmininko pavaduotoja Meirid McGuinness.

Tuo pat metu Didžiojoje Britanijoje konservatorių partija švenčia triumfą gruodžio rinkimuose ir Boriso Džonsono šūkio "Įvykdysime Brexit!" pergalę. (Get Brexit done). Partijos svetainėje galima užsisakyti suvenyrų, bet jau su šūkiu "Užbaigėme Brexit!" (Got Brexit done). Virtuvės rankšluostis su Džonsono atvaizdu užtikrintai einančiu į priekį su Didžiosios Britanijos vėliava kainuos 12 svarų, toks pats magnetas — šešis. Puodelis su premjero devizu — 15 svarų, ženklelis — penki.

Galutinis susitarimas

Daugelį "skyrybų susitarimo" nuostatų su ES sudarė buvusi ministrė pirmininkė Teresė Mei, kuri birželį paliko savo pareigas dėl to, kad Britanijos parlamentas nenorėjo priimti jos plano. Ją pakeitęs Džonsonas išmetė iš plano nesutarimus sukėlusį planą: vadinamąjį airių užtvara — "backstop".

Ilgą laiką nepavykdavo apsispręsti, ką daryti su vienintele sausumos siena tarp ES ir Didžiosios Britanijos — 500 kilometrų siena, skiriančia Šiaurės Airiją ir Airijos Respubliką. Jokios pasienio infrastruktūros nėra ir negali būti pagal Belfaste arba Didžiojo penktadienio susitarimą. Prieš 20 metų būtent šis susitarimas nutraukė politinį konfliktą Šiaurės Airijoje, o kontrolės punkto atsiradimas grėsė naujų smurto protrūkiu.

Stebėtojai domėjosi, kaip būtų galima atlikti muitinės formalumus, jei tam nebūtų sąlygų. Galiausiai buvo nuspręsta, kad kai kurie (kokie konkrečiai bus nustatyta vėliau) kroviniai, kuriuos Didžiosios Britanijos įmonės nori eksportuoti į ES, bus tikrinami prieš išsiunčiant į Šiaurės Airiją, šiame etape įmonės mokės mokesčius.

Likusios susitarimo nuostatos liko beveik nepakeistos. Tarp jų yra ES piliečių Britanijoje ir Jungtinės Karalystės piliečių teisės Europos Sąjungoje: jos liks nepakitusios visą pereinamąjį laikotarpį. Suma, kurią Londonas sumokės Briuseliui kaip kompensacija, bus apie 30 milijardų svarų. Šie skaičiai yra Britanijos dalis ES biudžete iki 2020 metų ir kitų likusių finansinių įsipareigojimų organizacijai suma.

Negreita pabaiga

Tačiau "Brexit" nėra procedūros pabaiga. Per 11 mėnesių — iki 2020 metų gruodžio 31 dienos — tęsis vadinamasis pereinamasis arba įgyvendinimo laikotarpis. Remiantis kai kuriais šaltiniais, išsami būsimų bendradarbiavimo kontūrų diskusija prasidės kovo pradžioje. Pagrindinis tikslas yra sukurti mechanizmą, pagal kurį Didžioji Britanija išlaikytų bendrosios rinkos su ES ir muitų sąjungos privalumus, tačiau nebebus atstovaujama įvairiuose ES organuose ir praras teisę daryti įtaką politinių sprendimų priėmimui. Pereinamąjį laikotarpį Londonas toliau laikysis visų Europos įstatymų, tačiau negalės siūlyti naujų iniciatyvų.

Britanijos vėliava
© Sputnik / Алекс Макнотон

Teoriškai, jei laiko susitarti dėl naujų taisyklių pritruks, pereinamąjį laikotarpį galima bus pratęsti dviem metams, tačiau Borisas Džonsonas kategoriškai pasisakė prieš proceso vilkinimą, nes jo partijos nariai nebūtų pritarę tokiai įvykių raidai.

Pagrindine diskusijų tema taps bendradarbiavimas prekybos srityje. Pereinamąjį laikotarpį šalių prekybos santykiai liks nepakitę. Jam pasibaigus Didžioji Britanija pasitrauks iš ES muitų sąjungos ir pasitrauks iš laisvosios prekybos susitarimo, pagal kurį britų prekės gali laisvai judėti po Europą be patikrų ir tarifų. Šalys turės sudaryti naują susitarimą.

Per tą laiką taip pat būtina nustatyti, kaip atrodys Didžiosios Britanijos ir Europos bendradarbiavimas kitose srityse: teisingumo, saugumo ir keitimosi duomenimis, aviacijos standartų, grieiga prie vandens žvejybai, elektros ir dujų tiekimu bei vaistų licencijavimo.

Procedūra turėtų būti baigta iki 2020 metų lapkričio mėnesio pabaigos. Iki šios datos sutartis turėtų būti aptarta, patikrinta, išversta ir pateikta Europos Parlamentui.

2020 metų gruodžio 31-oji taps negrįžimo tašku, iki šios dienos turėtų būti ratifikuotas laisvosios prekybos susitarimas. Jei to neatsitiks, Didžioji Britanija prekiaus su ES pagal Pasaulio prekybos organizacijos taisykles. Kai kurie stebėtojai šią galimybę prilygina pasitraukimui be susitarimo, kurio jie taip stengėsi išvengti.

Paskutinis akordas nuskambės paskutinę 2022 metų dieną. Tai yra terminas, iki kurio pereinamasis laikotarpis gali būti pratęstas. Iki šios dienos visi teoriškai ginčytini klausimai bus galutinai išspręsti ir "Brexit" drama pagaliau pasibaigs.

Tegai:
ES, Didžioji Britanija, Brexit
Temos:
Brexit: kas yra "už" ir kas – "prieš" (175)
Dar šia tema
Ekspertas: po "Brexit" ES paskirstys finansus ne Baltijos šalių naudai
Europos Vadovų Tarybos ir Europos Komisijos vadovai pasirašė "Brexit" susitarimą
Lenkijos užgrobimas ar Stalino gelbėjimo ratas: kas laukia Lietuvos po "Brexit"
Rusija nori naujo prekybos susitarimo su Britanija
Princas Haris ir Megan Markl

Princas Haris ir Megan Markl slapta nusipirko namą JAV

(atnaujinta 20:31 2020.08.13)
Šaltinių teigimu, nors princas Haris išaugo karališkoje šeimoje ir Bekingemo rūmų salėse, jis teikia pirmenybę jaukesniems namams

VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Princas Haris ir jo žmona Megan Markl slapta nusipirko namą Santa Barbaroje, Kalifornijoje, kad ramiai užaugintų savo sūnų Arčį po to, kai paliko britų karališkąją šeimą, praneša "Page Six".

Anot leidinio, jie į dvarą persikėlė dar liepos mėnesį. Tame pačiame rajone gyvena ir jų draugai — televizijos laidų vedėjai Oprah Winfrey ir Ellen DeGeneres.

"Jie patys nusipirko šį namą. Būtent čia jie nori gyventi po išvykimo iš Britanijos. Tai yra pirmasis turto objektas, kurį jie kada nors turėjo. Tai buvo ypatingas laikas jiems kaip porai ir kaip šeimai — kol kas per šešias savaites nuo persikėlimo jiems pavyko viską išlaikyti paslaptyje", — patikslino šaltinis.

Šaltinis neatskleidė kitų su turtu susijusių detalių,tame tarpe jo kainos, saugumo sumetimais, tačiau pridūrė: "Jie kruopščiai viską apgalvojo. Šioje vietoje jie planuoja būti laimingi: susirasti gerų draugų ir auginti Arčį suteikdami jam galimybę žaisti su kitais jo amžiaus vaikais".

Anksčiau žiniasklaida rašė, kad pastaruosius keletą mėnesių pora gyveno Beverli Hilse, aktoriaus Tailerio Perio prabangiame dvare su 18 miegamųjų kambarių. Šaltinių teigimu, nors princas Haris augo karališkoje šeimoje ir Bekingemo rūmų salėse, jis teikia pirmenybę "kameriniams ir jaukesniems namams".

Princas Haris ir Megan Markl oficialiai nustojo atlikti savo karališkas pareigas balandžio 1 dieną. Sausio pradžioje jis su žmona pranešė, kad nori atsisakyti pagal statusą atitinkančių finansinių privilegijų, savarankiškai užsidirbti ir paskirstyti savo laiką tarp Britanijos ir Šiaurės Amerikos.

Tegai:
karališkoji šeima, JAV, Megan Markle, Princas Haris
Temos:
Karališkosios naujienos
Dar šia tema
Ieškant laisvės: kas žinoma apie sensacingą Markl ir princo Hario knygą?
Tylos įžadai: princai Haris ir Viljamas nebebendrauja vienas su kitu
Princesės dienoraščiai: Megan Markl paskelbs kompromatą karališkajai šeimai
Paaiškėjo, kiek pinigų per dieną išleidžia Megan Markl ir princas Haris
Praha, archyvinė nuotrauka

Čekijos premjeras atsakė į JAV raginimą nebendradarbiauti su Rusija AE klausimu

(atnaujinta 19:12 2020.08.13)
Anksčiau valstybės sekretorius teigė, kad "Rusijos pozicijų stiprinimas" Čekijos strateginėje infrastruktūroje gali susilpninti respublikos saugumą

VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Čekija neketina iš anksto nieko šalinti iš konkurso dėl naujo energetinio bloko Dukovanio atominėje elektrinėje statybų, ketvirtadienį žurnalistams sakė ministras pirmininkas Andrejus Babišas, komentuodamas prieš dieną Prahoje paskelbtus JAV valstybės sekretoriaus Maiko Pompėjo pareiškimus apie tai, kad Rusijos pozicijos stiprinimas respublikos strateginėje infrastruktūroje galėtų susilpninti jos saugumą.

"Mes veikiame kaip Europos Sąjungos narė. Kaip ir visada vykstant tokiems konkursams, kyla įvairių konsorciumų. Pagal Europos Sąjungos taisykles mes negalime [iš anksto] nieko šalinti. Aš jam [Pompėjui] tai aiškiai paaiškinau ir manau, kad jis suprato", — cituoja RIA Novosti Babišą.

Trečiadienį Prahoje viešėjęs JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas per bendrą spaudos konferenciją su ministru pirmininku Babišu teigė, kad Rusijos pozicijos sustiprinimas Čekijos strateginėje infrastruktūroje gali susilpninti respublikos saugumą. Tuo tarpu, pasak Pompėjo, JAV yra pasirengusios padėti Čekijai dalyvaudamos statant naują atominės elektrinės energetinį bloką ir tiekdamos įvairių rūšių energijos žaliavas.

Anksčiau, liepos 28 dieną, Čekijos energetikos įmonės "ČEZ" generalinis direktorius Danielius Benešas paskelbė apie tai, kad šių metų gruodį bus skelbiamas konkursas naujo energetinio bloko statybai Dukovanio AE (respublikos pietryčiuose), statyba turėtų prasidėti 2029 metais, 2036 metais — turėtų būti baigtos šešių milijardų eurų vertės bloko statybos.

2018 metų pradžioje šešios įmonės pateikė paraiškas dalyvauti konkurse dėl naujo energetinio bloko pastatymo: "Rosatom", amerikiečių "Westinghouse", Kinijos "China General Nuclear Power", Prancūzijos "EDF", Pietų Korėjos "KHNP" ir bendras Prancūzijos "Areva" ir Japonijos "Mitsubishi Atmea" projektas.

Pasak Benešo, kuri įmonė ČEZ yra projekto investuotoja, Čekijos vyriausybė gali paskelbti jau konkurso metu arba paskutiniame jo etape, kad nori saugumo tikslais ką nors pašalinti iš kandidatų. Anksčiau Prahos "Deník N", remdamasis savo šaltiniais Čekijos vyriausybėje, rašė, kad Rusijos ir Kinijos įmonės gali būti pašalintos.

Tegai:
atominė elėktrinė (AE), Čekija, JAV, Rusija
Gėlių laukas, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugpjūčio 14-osios šventės

(atnaujinta 19:41 2020.08.13)
Šią dieną katalikai mini Šv. Maksimilijonas Kolbę, vardadienius šią dieną švenčia Euzebijus, Grintautas, Guostė, Minvydas, Pajauta

Rugpjūčio 14 yra 226-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 227-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 139 dienos.

Šią dieną katalikai mini Šv. Maksimilijonas Kolbę

Šventasis (1894–1941) gimė Zdunska Voloje netoli Lodzės, Lenkijoje. 1910 metais tapo pranciškonu, studijavo Romoje. 1918 metais įšventintas kunigu. Iš Aušvico koncentracijos stovyklos pabėgus vienam kaliniui buvo pasmerkti keli nekalti žmonės. Vienas iš jų buvo gausios šeimos tėvas. Maksimilijonas pasisiūlė į jo vietą ir 1941 metų rugpjūčio 14 dieną mirė kankinio mirtimi. Popiežius Jonas Paulius II 1982 metais jį paskelbė šventuoju.

Ši diena istorijoje

Šią dieną 1385 metais Krėvos pilyje po pusę metų trukusių derybų Lietuvos didysis kunigaikštis Jogaila su Lenkijos bajorais sudarė Krėvos sutartį. Šia sutartimi Jogaila įsipareigojo vesti vienuolikmetę mirusio Lenkijos karaliaus Liudviko dukterį Jadvygą, paleisti į nelaisvę paimtus krikščionis, krikštytis, pakrikštyti Lietuvos gyventojus ir prijungti Lietuvą prie Lenkijos karūnos. Šis žingsnis davė pradžią Jogailaičių dinastijai, kurios įtaka po pusantro amžiaus taip išaugo, kad daugiau nei trečdalis Europos buvo valdoma lietuviškosios dinastijos palikuonių. XVI a. pr. Jogailaičių teritorijos išsitęsė tarp Juodosios, Baltijos ir Adrijos jūrų (dinastijai priklausė LDK, Lenkijos, Vengrijos ir Čekijos sostai).

2004 metais savo namuose Krokuvoje mirė 93 metų lietuvių kilmės lenkų poetas, prozininkas, Nobelio premijos laureatas Česlavas Milošas.

Ši diena pasaulio istorijoje

1867 metais pasirodė pirmasis Karlo Markso "Kapitalo" tomas.

1911 metais viename iš Kijevo teatrų mirtinai sužeistas Rusijos vyriausybės vadovas Petras Stolypinas. Jis mirė po keturių dienų.

1927 metais Prancūzijos Nicos mieste tragiškai žuvo legendinė JAV baleto šokėja Izadora Dunkan. Ją pasmaugė į atviro automobilio ratą įsisukęs šalikas, kurį ji ryšėjo ant kaklo.

Savo vardadienius šią dieną švenčia Euzebijus, Grintautas, Guostė, Minvydas, Pajauta.

Tegai:
šventės, šventė