Oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova

Zacharova atsakė į Estijos prezidentės pareiškimą apie Tartu taikos sutartį

(atnaujinta 09:16 2020.02.03)
Pasak oficialios Rusijos URM atstovės, Estijos politinis elitas rinkėjus gali pritraukti tik pareiškimais apie reparacijas

VILNIUS, vasario 3 — Sputnik. Oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pakomentavo Estijos prezidentės Kersti Kaljulaid žodžius, kad 1920 metų Tartu taikos sutartis tebegalioja.

"Tokie pareiškimai kaip "Tartu sutartis galioja", "mes turime reikalauti reparacijų" rodo, kad šių šalių politinis elitas turi problemų ne su praeitimi, o su ateitimi. Matyt, plėtros krizė — neturi kuo pritraukti rinkėjus", — Facebook paskyroje parašė Zacharova.

Sekmadienį Kaljulaid pareiškė, kad Tartu taikos sutartis "buvo, yra ir liks Estijos valstybės gimimo liudijimu", kad ji galioja ir kad Estija savo noru nestojo į Tarybų Sąjungą.

Anksčiau Lenkijos užsienio reikalų viceministras Pavelas Jablonskis paskelbė apie Varšuvos "besąlygišką" teisę į žalos atlyginimą iš Rusijos už "žalą", neva padarytą jai Antrojo pasaulinio karo metu.

Tartu sutartis

Tartu taikos sutartis buvo sudaryta 1920 metų vasario 2 dieną, pasibaigus karo veiksmams Išvadavimo kare. Remiantis dokumentu, Sovietų Rusija tapo pirmąja valstybe pasaulyje, pripažinusia Estijos nepriklausomybę.

Maskva ir Talinas nustatė valstybės sienos liniją. Pagal susitarimą Estijai buvo perduota dalis Pskovo gubernijos (vadinamasis Pečoros kraštas, dabar Pskovo srities Pečoros rajonas), dešiniajame Narovos (Narva) upės krante esančios teritorijos (šiandien — Leningrado srities teritorija). 1944 metais šios žemės buvo grąžintos RSFSR.

Talinas vis dar laiko šią sutartį dokumentu, patvirtinančiu šalies suverenitetą, kuris primena apie Estijos valstybės gimimą ir dabartinės Estijos paveldėjimą. Rusija Tartu sutartį laiko istoriniu dokumentu, neturinčiu teisinės galios.

Sovietinė "okupacija"

Baltijos šalių politikai reguliariai skelbia pareiškimus apie "sovietinę okupaciją" ir reikalauja žalos atlyginimo, tuo metu Rusijos Federacija ne kartą pabrėžė, kad Baltijos šalys neturi teisinio pagrindo ko nors reikalauti.

Maskva ne kartą pareiškė, kad Baltijos šalių prisijungimas prie TSRS 1940 metais neprieštaravo nė vienam to meto tarptautinės teisės punktui. Tarp šalių nebuvo karinio konflikto, o vietos valdžia netrukdė sovietų kariuomenės patekimui į respublikas ir išreiškė akivaizdų sutikimą. Be to, sovietmečiu Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje veikė nacionalinės valdžios institucijos.

Tegai:
Kersti Kaljulaid, Marija Zacharova, Estija, Rusija
Rusijos ir JAV vėliavos

Ekspertas: JAV permetė Rusijos "sutramdymą" Europai

(atnaujinta 16:16 2020.05.28)
Vašingtonas žino, kad prireikus negalės kovoti dviem frontais, nes yra dar ir Kinija, mano karo ekspertas Aleksejus Leonkovas

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Granatsvaidis yra universalus ginklas kare, interviu Sputnik Lietuva sakė karo ekspertas, žurnalo "Tėvynės arsenalas" komercijos direktorius, karo ekspertas Aleksejus Leonkovas.

"Toks granatsvaidis yra pagrindinis ginklas sunaikinti šarvuotas transporto priemones, tiek lengvai šarvuotas transporto priemones, tiek sunkiai šarvuotas transporto priemones, įskaitant tas, kurios naudojamos puolimo operacijose. Operacijos, kurios atliekamos Sirijoje parodė, kad granatsvaidžiai yra veiksmingi ir prieš gyvą jėgą. Tai yra, iš esmės toks universalus ginklas kare", — pažymėjo karo ekspertas.

Pasak Leonkovo, kol JAV savo programos dokumentuose nustatinėjo standartus vienam karui — "karui" prieš vieną "didžiavalstybinę šalį". Šie žodžiai reiškia Rusiją ir Kiniją.

"Tuo tarpu jie supranta, kad negali kovoti dviem frontais. Dėl to JAV svarbus antrasis frontas, kad Europa užsiimtų su Rusiją, sutramdytų ją, o JAV spręstų klausimus susijusius su Kinija, ir akivaizdu, kad šiuose abejose kariniuose konfliktuose šarvuočiai bus plačiai naudojami. Žinoma, kuo daugiau priemonių šiam šarvuočiui sunaikinti, tuo geriau. Jei kalbame apie šio konflikto tikimybę, tai kol kas jokios tikimybės nėra. Nes, viena vertus, Europa nenori trečią kartą užlipti ant tų pačių grėblių, o antra, visi supranta, kad Rusija ir Kinija — tai branduolinės valstybės. Niekas negali numatyti, kada šios valstybės nuleis branduolinį kabliuką. Todėl kol kas viskas išlieka planų fone, kuriuose Rusija ir Kinija laikomos pirmosios eilės priešininkėmis" , — mano karo ekspertas.

Latvija ir Estija iš Švedijos "Saab" užsisakė "Carl-Gustaf M4" granatsvaidžius. Kaip praneša gamintojo svetainėje, pristatymas bus tiekiamas 2021–2024 metais.

Estijos gynybos tyrimų centro atstovas Ramilis Lipas pažymėjo, kad toks bendras Latvijos ir Estijos pirkimas gali padėti sutaupyti didelių išlaidų ir yra puikus bendradarbiavimo pavyzdys.

Tegai:
Europa, JAV, Kinija, Rusija
Dar šia tema
Ekspertas: "Nord Stream-2" bus baigtas ir pradėtas eksploatuoti nepaisant JAV nuomonės
Lavrovas: Vakarams draudžiama prašyti Rusijos pagalbos
Ekspertas: Lenkija tik apsimeta, kad jai nereikia rusiškų dujų
Vakcinos kūrimas, archyvinė nuotrauka

Rusija PSO pasiūlė aštuonias vakcinas nuo koronaviruso

(atnaujinta 20:56 2020.05.28)
Pranešama, kad, gegužės 22 dienos duomenimis, iš viso organizacijai pateiktos 124 potencialios vakcinos nuo COVID-19

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Rusija Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO) pasiūlė aštuonias vakcinas nuo naujos koronavirusinės infekcijos,

užregistruota daugiau kaip 120 galimų vakcinų, sakė PSO atstovė Rusijos Federacijoje Melita Vujnovič. Apie tai rašo RIA Novosti.

"Rusijos indėlis yra labai didelis. Mes užregistravome aštuonias vakcinas kandidates iš įvairių Rusijos Federacijos institutų", — sakė Vujnovič per internetinį "Gyvosios gamtos mokslų" posėdį tema "Vakcinos nuo COVID-19: prognozės ir realybė", kurį organizavo MIA "Rossija segodnia".

Ji taip pat sakė, kad, gegužės 22 dienos duomenimis, organizacijai iš viso yra pateiktos 124 potencialios vakcinos kandidatės.

"Galbūt jų yra daugiau. Bet tai tik tos, apie kurias mums pateikta informacijos ir pritaikyti vertinimo kriterijai. Iš jų dešimt yra klinikinio įvertinimo stadijoje, o 114 — ikiklinikiniame etape", — aiškino PSO atstovė Rusijos Federacijoje.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 pandemiją. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota beveik 5,5 milijono ligos atvejų, daugiau nei 349 tūkstančiai žmonių mirė.

Koronaviruso veikimo laikas įvairiomis sąlygomis
© Sputnik /
Koronaviruso veikimo laikas įvairiomis sąlygomis
Tegai:
Rusija, vakcinacija, COVID-19
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
ES vaistų agentūra tikisi, kad koronaviruso vakcina pasirodys po metų
JAV nepalaikys vakcinos pateikimo nuo COVID-19 be patento
Ekspertai įvertino vakcinos nuo koronaviruso sukūrimo perspektyvas
Šnipų manija. JAV įtaria, kad Kinija nori pavogti COVID-19 vakciną