Astravo AE, archyvinė nuotrauka

Baltarusija yra pasirengusi teikti Astravo AE elektrą Latvijai naujai nutiesta linija

(atnaujinta 13:20 2020.02.05)
Baltarusija yra pasirengusi nutiesti naują elektros perdavimo liniją Astravo AE energijai teikti į Latviją, Baltarusijos energetikos ministerijos viceministras pažymėjo, kad Minskas su Maskva aptaria techninius klausimus

VILNIUS, vasario 5 — Sputnik. Baltarusija yra pasirengusi nutiesti iš savo teritorijos atskirą elektros liniją energijos tiekimui į Latviją, praneša RIA Novosti su nuoroda į Baltarusijos energetikos viceministrą Vadimą Zakrevskį.

Tačiau, kaip pažymėjo ministro pavaduotojas, čia iškyla ekonominio pagrįstumo klausimas.

"Jei abipusių pristatymų apimtis yra nereikšminga, atitinkamai ši infrastruktūra paprasčiausiai neatsipirks. Mūsų užduotis yra numatyti aiškų tiekiamos elektros kiekį tiek viena, tiek kita kryptimi", — aiškino jis.

Be to, pasak Zakrevskio, Baltarusija su Rusija aptaria Baltarusijos AE elektros tranzito į Latviją techninius klausimus. Visų pirma, vyksta derybos techninių srautų klausimais.

"Kol kas tai vyks mažomis apimtimis, turiu omenyje techninį, o ne komercinį tiekimą ", — pažymėjo Zakrevskis.

Ministro pavaduotojas teigė, kad Baltarusija gali tiekti elektrą Lietuvai ir Latvijai ir neturėdama nuosavų perdavimo linijų. Be to, jei bus susitarta su Lietuvos ar Latvijos rezidentais, elektra galės būti perduodama, pavyzdžiui, per Rusijos elektros linijas. Tačiau Zakrevskis pažymėjo, kad kyla klausimas, ar Rusijos Federacija leis atlikti visavertį Baltarusijos energijos tranzitą.

Rugpjūčio mėnesį, praėjus metams, Latvijos vyriausybė nusprendė atidaryti elektros energijos prekybos su trečiosiomis šalimis sieną, kad būtų užtikrintas šios rinkos stabilumas šalyje ir visame regione. Ketinama taikyti tokį planą tuo atveju, jei Lietuva nutrauks prekybą elektra su trečiosiomis šalimis.

Tuo pat metu Latvijos ministras pirmininkas Krišjanis Karinis pažymėjo, kad vyriausybė dar nenusprendė, ar pirks elektros energiją iš Baltarusijoje statomos atominės elektrinės.

Lietuvos ir Baltarusijos konfliktas dėl atominės elektrinės

Iš pat pradžių Vilnius priešinosi atominės elektrinės projektui Baltarusijoje, tačiau kuo arčiau paleidimo data, tuo griežtesnė yra Lietuvos valdžios retorika. Valstybės pareigūnai ir politikai kaltina Minską statant "nesaugią atominę elektrinę", nepaisant to, kad ekspertai, įskaitant TATENA, reguliariai atvyksta į objektą ir stebi darbo eigą.

Be to, ne taip seniai Lietuvoje buvo priimtas įstatymas, draudžiantis Baltarusijos AE energiją Lietuvos rinkoje. Daugelis ekspertų mano, kad agresyvus Lietuvos elgesys branduolinės energetikos objekto atžvilgiu pirmiausia kenkia pačiai Lietuvai.

Tegai:
Latvija, Astravo AE, Baltarusija
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (494)
Dar šia tema
Lietuvoje įsteigtas Sąjūdis prieš Astravo atominę elektrinę
Pakluskite mums, bet duokite tranzito. Ko Linkevičius važiavo į Minską
Politologas: Lietuva bando priversti Latviją palaikyti poziciją dėl Astravo AE

Rusija ir JAV susitarė pratęsti START sutartį Maskvos sąlygomis

(atnaujinta 09:43 2021.01.27)
Dieną anksčiau Putinas ir Baidenas surengė pokalbį telefonu, ir abu prezidentai pavedė atsakingoms institucijoms kuo greičiau suderinti visas sąlygas

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Rusija ir Jungtinės Valstijos nusprendė pratęsti Strateginės ginkluotės mažinimo sutartį (START) Maskvos sąlygomis, pranešė Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas. 

"Mūsų sąlygomis: penkeriems metams be išankstinių sąlygų, be jokių papildymų ir jokių "priedų", — cituoja jį RIA Novosti

Antradienį, sausio 26 dieną, vyko telefoninis pokalbis tarp Rusijos ir JAV prezidentų Vladimiro Putino ir Džo Baideno. Abu išreiškė pasitenkinimą notomis dėl susitarimo pratęsti START sutartį. Baltųjų rūmų teigimu, Baidenas ir Putinas įsakė savo darbuotojams skubiai dirbti, kad būtų spėta sutartį pratęsti iki vasario 5 dienos. 

Kaip matyti iš Valstybės Dūmos duomenų bazės, Putinas Valstybės Dūmai pateikė įstatymo projektą dėl sutarties pratęsimo. Dokumente numatytas penkerių metų atnaujinimo laikotarpis — iki 2026 metų vasario 5 dienos.

START-III sutartis tarp Rusijos ir JAV įsigaliojo 2011 metų vasario 5 dieną. Joje numatyta, kad kiekviena pusė sumažins savo branduolinį arsenalą taip, kad per septynerius metus ir ateityje bendras ginklų skaičius neviršytų 700 tarpžemyninių balistinių raketų, balistinių raketų ant povandeninių laivų ir sunkiųjų bombonešių, taip pat 1 550 kovinių galvučių ir 800 dislokuotų ir nedislokuotų paleidimo įrenginių. 

Šiandien START-III yra vienintelė aktyvi ginklų ribojimo sutartis tarp Rusijos ir JAV, tačiau ji baigia galioti 2021 metų vasario 5 dieną. Jei ji nebus pratęsta, pasaulyje nebus susitarimų, ribojančių didžiausių branduolinių jėgų arsenalus. 

Tegai:
branduolinis ginklas, JAV, Rusija
Vakcinacija

PSO teigia, kad nėra duomenų apie vakcinos poveikį COVID-19 perdavimo rizikai

(atnaujinta 00:28 2021.01.27)
Organizacija pabrėžė, kad prioritetinė keliautojų vakcinacija prieštarautų lygybės principams, nes šiuo metu vakcinų skaičius yra labai ribotas

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) neturi informacijos, kad vakcinacija sumažina koronaviruso perdavimo riziką. Tai teigiama PSO "Moderna" vakcinos naudojimo rekomendacijose. 

Organizacija pabrėžė, kad prioritetinė keliautojų vakcinacija prieštarautų lygybės principams, nes šiuo metu vakcinų skaičius yra labai ribotas.

"Dėl to ir dėl įrodymų, kad trūksta įrodymų, jog skiepijimas sumažina perdavimo riziką, PSO nerekomenduoja skiepyti keliautojų nuo COVID-19", — sakoma dokumente. PSO pabrėžė, kad išimtys yra rizikos grupės asmenys.

Tačiau pažymima, kad organizacija gali pakeisti savo rekomendacijas, nes didėja turimų vakcinų skaičius.

"Kadangi dar nėra įrodymų apie vakcinos poveikį viruso perdavimui, būtina ir toliau laikytis ne farmacinių priemonių [virusui sulaikyti], įskaitant kaukių dėvėjimą, fizinį atstumą, rankų plovimą ir taip toliau", — teigė organizacija.

Pasaulyje yra keletas COVID-19 vakcinų. Rusijoje yra registruotos dvi vakcinos: "Sputnik V" ir "EpiVacCorona". Gruodžio 5 dieną Maskva pradėjo vakcinaciją nuo koronaviruso su "Sputnik V". JAV taip pat pradėjo skiepyti gyventojus preparatu iš "Pfizer-BioNTech" ir "Moderna". JK buvo patvirtintos "Pfizer" ir "AstraZeneca" vakcinos.

Tegai:
vakcinacija, vakcina, koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Nord Stream-2

Bidenas "Nord Stream-2" išvadino "blogu sandoriu Europai"

(atnaujinta 09:51 2021.01.27)
Kaip teigiama Baltuosiuose rūmuose, Amerikos lyderis ketina "tęsti konsultacijas su Europos partneriais šiuo klausimu"

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. JAV prezidentas Džo Baidenas mano, kad "Nord Stream-2" projektas yra "blogas sandoris Europai", teigia Baltųjų rūmų atstovė Džen Psaki.

"Prezidentas ir toliau mano, kad "Nord Stream-2" yra blogas sandoris Europai", — sakė ji, atsakydama į klausimą, ar Rusijos dujotiekio tema buvo aptarta per Baideno pokalbį su Vokietijos kanclere Angela Merkel ir kokia yra naujosios pozicija administracija "Nord Stream-2".

Pasak jos, "mes žinome, kad ankstesnė administracija nustatė naujus dujotiekio veiklos apribojimus" ir "mes peržiūrėsime šias priemones, o jis (prezidentas Baidenas) ketina tęsti konsultacijas su mūsų Europos partneriais šiuo klausimu".

Prieš savaitę ankstesnė JAV administracija įvedė sankcijas laivui "Fortuna", kuris dalyvauja dujotiekio "Nord Stream-2" statybose, ir jo savininkui KBT-Rus kompanijai. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova teigė, kad nauji Vašingtono ribojimai yra priešiški veiksmai ir akivaizdus sąžiningos konkurencijos normų nepaisymas. Sekmadienį "Nord Stream-2" žurnalistams pranešė, kad barža "Fortuna" atnaujino dujotiekio "Nord Stream-2" klojimą ir dėjo vamzdį Danijos vandenyse.

"Nord Stream-2" projektu numatoma iš Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendra galia siekia 55 milijardus kubinių metrų dujų per metus, linijas. Šiam projektui aktyviai priešinasi JAV, kurios savo suskystintas gamtines dujas siekia tiekti ES, taip pat Ukraina ir daugybė Europos šalių.

Tegai:
Rusija, Džo Baidenas, JAV, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba