Statybininkas, archyvinė nuotrauka

Lietuva pateko į šalių trejetuką, į kurias važiuoja dirbti baltarusiai

(atnaujinta 15:38 2020.02.08)
Daugiau nei pusė migrantų iš Baltarusijos išvyksta ieškoti darbo į Rusiją, likę — į kaimynines Europos šalis

VILNIUS, vasario 8 — Sputnik. Lietuva pateko į šalių, kuriose baltarusiai dažniausiai išvyksta dirbti, sąrašą, praneša Sputnik Baltarusija, cituodama Vidaus reikalų ministerijos Pilietybės ir migracijos departamentą.

Agentūros duomenimis, nuo 2019 metų sausio iki gruodžio 9061 žmogus išvyko užsidirbti. Iš jų beveik pusė išvyko į Rusiją — 4 173. Lietuva ir Lenkija pateko į geriausiųjų trejetuką.

Praėjusiais metais uždirbti pinigų į Lenkiją išvyko 1606 žmonės, o į Lietuvą išvyko 1260 žmonės.

Ketvirtoji šalis pagal darbo migrantų skaičių iš Baltarusijos buvo Čekija: 2019 metais čia atvyko 782 žmonės, o Vokietija užėmė penktą vietą su 395 darbo migrantais.

Sputnik Baltarusija duomenimis, JAV, Suomija, Kinija, Bulgarija ir Kataras pateko į dešimtuką 2019 metais. Taip pat žinoma, kad dauguma darbo jėgos migrantų iš Baltarusijos yra specialybių, paslaugų ir prekybos sektorių atstovai.

Anksčiau tapo žinoma, kad Lietuvoje dėl darbo migracijos padidėjo gyventojų skaičius. Buvo pažymėta, kad dauguma darbuotojų migrantų yra imigrantai iš Ukrainos.

Tačiau darbo sąlygos ne visada yra palankios Lietuvoje. Kai kurie ekspertai teigia, kad daugelis darbo migrantų persikels iš Lietuvos į Vokietiją ieškodami didesnio atlyginimo.

Higienos ir epidemiologijos centro darbas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Евгений Епанчинцев

Lietuvoje kelis dešimtmečius tęsiasi demografinė krizė, sukelianti rimtą susirūpinimą tarp ekspertų, kurie prognozuoja tolesnį gyventojų mažėjimą. Demografai mano, kad Vilnius gali įveikti šią situaciją tik iš kitų šalių kilusių migrantų sąskaita.

Pažymima, kad pernai iš Lietuvos išvyko 32,2 tūkst. Kai kurie ekspertai mano, kad piliečiai palieka šalį ieškodami geresnio gyvenimo kitose ES šalyse.

Duodamas interviu Sputnik Lietuva, Rusijos baltų studijų asociacijos prezidentas, ekonomikos mokslų daktaras, Sankt Peterburgo valstybinio universiteto profesorius Nikolajus Meževičius sakė, kad gyventojų nutekėjimą taip pat palengvina Lietuvos valdžios pozicija ir jų žmonių bauginimas dėl Rusijos "agresijos".

Tegai:
Europa, Rusija, darbas, imigrantai, Lietuva, Baltarusija
Dar šia tema
Lietuva tapo lydere ES pagal sunkvežimių registraciją
Minimalus darbo užmokestis Lietuvoje yra didesnis nei Latvijoje ir Estijoje
Protestai JAV

Pentagonas išsiuntė į Vašingtono apylinkes 1,6 tūkst kareivių

(atnaujinta 10:19 2020.06.03)
Anot Pentagono atstovo, kariškiai yra parengties būsenoje, tačiau neteikia pagalbos civilinėms institucijoms

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Vašingtono apylinkėse, kur kilo protestai dėl afroamerikiečio Džordžo Floido mirties, buvo dislokuota apie 1,6 tūkst. karių, praneša Reuters, su nuoroda į Pentagono atstovą Jonathan'ą Hoffman'ą.

"Kariai yra dislokuoti sostinės regiono karinėse bazėse, bet ne pačiame Vašingtone", — agentūra citavo Hoffman'ą.

Anot Pentagono atstovo, kariškiai yra parengties būsenoje, tačiau neteikia pagalbos civilinėms institucijoms.

Anksčiau buvo pranešta, kad antradienio vakarą, nepaisydami komendanto valandos, prie Baltųjų rūmų susirinko protestuotojai, skanduojantys įvairius šūkius, įskaitant raginimus atsistatydinti JAV prezidentui Donaldui Trampui.

Pats Baltųjų rūmų vadovas savo "Twitter" paskyroje Vašingtoną pavadino "saugiausia vieta Žemėje". Policijos duomenimis, Amerikos sostinėje dėl pirmadienio nakties riaušių sudegė viena teisėsaugininkų transporto priemonė, sužeisti du teisėsaugos pareigūnai, buvo sulaikyta apie 300 žmonių.

JAV protestai

Riaušės Amerikos miestuose kilo po afrikiečio Džordžo Floido mirties Mineapolyje sulaikymo metu. Internete pasirodė filmuota medžiaga, kuri parodė, kad vyrui buvo uždėti antrankiai, jis pargriautas ant žemės, o vienas iš teisėsaugos pareigūnų jam keliu prispaudė kaklą.

Sulaikytasis kelis kartus pasakė, kad negali kvėpuoti, vėliau nutilo. Jis mirė intensyvios terapijos skyriuje. Oficialios teismo medicinos išvados patvirtina, kad Floidas mirė nuo smaugimo.

Buvo atleisti keturi policininkai, vienas iš jų apkaltintas neatsargiu gyvybės atėmimu. Vašingtone ir kituose šalies miestuose kilus protestams buvo paskelbta komendanto valanda.

Tegai:
protestai, JAV
Dar šia tema
Puškovas paaiškino, kodėl JAV pradėjo "byrėti"
Peskovas pakomentavo riaušes JAV
ES diplomatijos vadovas pakomentavo afroamerikiečio Floyd'o mirtį JAV
JAV policija guminėmis kulkomis šovė į "Sputnik" prodiuserę — video
Vikingų laikų kapvietės likučiai, aptikti remonto metu namuose Norvegijoje

Norvegai savo namuose po grindimis rado vikingų kirvį

(atnaujinta 10:12 2020.06.03)
Archeologų teigimu, šis radinys gali būti datuotas nuo 950 iki 1050 metų, panašu, kad šeima aptiko bronzos ar vikingų amžių kapavietę

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Sutuoktiniai iš Norvegijos, remontuodami savo namą Budės priemiestyje šalies šiaurėje, rado vikingų laikų stiklo karoliuką ir geležinį kirvį, praneša vietos leidinys "The Local".

Manoma, kad radinių amžius siekia tūkstantį metų.

1914 metais pastatyto namo savininkai karantino metu pradėjo remontą nuimdami grindis. Darbo metu jie susidūrė su keistu daiktu.

"Iš pradžių pagalvojome, kad radome ratą iš mažo žaislinio automobilio, — pasidalijo Marianne Christiansen. — Tik vėliau supratome, kas tai buvo".

​Į vietą atvykęs archeologas Martinus Hauglidas paaiškino, kad pora, matyt, aptiko bronzos ar vikingų amžių kapavietę.

"Artefaktai buvo aptikti po akmenimis, kurie savo forma primena piramidę. Tarp įdomių objektų: kirvis, kuris gali būti datuotas nuo 950 iki 1050 m., ir to paties laiko tamsiai mėlyno stiklo karoliukas", — pažymėjo jis.

Jis sakė niekada negirdėjęs, kad tokios kapvietės būtų rastos tiesiai po moderniais namais, nors užsiima kasinėjimais jau beveik 30 metų.

"Jie atliko puikų darbą: nedelsiant pranešė apie radinį, kai tik įtarė, kad tai gali būti kažkas senovinio", — pagyrė archeologas Kristiansenus.

Norvegijoje veikia įstatymas, pagal kurį visi daiktai nuo 16 amžiaus ir senesni būtinai turi būti saugomi.

Karoliukas ir kirvis jau buvo nusiųsti į Trumsės universiteto muziejų, o namuose toliau dirba archeologų komanda.

Tegai:
archeologai, vikingai, Norvegija
Dar šia tema
Archeologai rado bronzos amžiaus kapus, išklotus auksu
Baltijos jūros dugne archeologai atrado Renesanso laikų laivą
Britanijoje aptikti tariamų vampyrų skeletai
Po uragano į Škotijos pakrantę išmestas paslaptingo padaro skeletas
Vezuvijaus rūstybė. Kas iš tikrųjų pražudė Pompėjos gyventojus
Vairavimas išgėrus, archyvinė nuotrauka

Sučiuptas nuo atsakomybės mėginęs išsisukti vyras, neblaivus sėdėjęs vairo

(atnaujinta 11:55 2020.06.03)
Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl piktnaudžiavimo bei dokumento suklastojimo ar disponavimo suklastotu dokumentu

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Tauragėje policijos pareigūnai sustabdė patikrinti automobilį, kurį vairavo akivaizdžiai neblaivus vyras, pranešė Lietuvos policijos departamentas.

Incidentas įvyko gegužės 5 dieną, apie 17:20, vyras, gimęs 1971 metais, vairavo "Renault Scenic" automobilį. Patikrinus alkoholio kiekio matuokliu, pirmu pūtimu asmeniui nustatytas 2,01 promilės neblaivumas, antru pūtimu 1,91 promilės neblaivumas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas, už tai vyrui gresia bauda, areštas, laisvės atėmimas iki vienerių metų.

Tačiau pažeidėjas, stengdamasis išvengti atsakomybės, sugalvojo klastą ir tą pačią dieną, apie 18:40, kartu su blaiviu pažįstamu kreipėsi į VšĮ "Tauragės ligoninė" darbuotoją dėl alkoholio kiekio nustatymo kraujyje. Pažįstamas asmuo, pasinaudojęs vyro, gimusio 1971 metais, asmens tapatybės kortele bei apsimesdamas juo, pateikė savo kraujo mėginį.

Gegužės 21 dieną vyras, kuris įkliuvo neblaivus už vairo, į ikiteisminio tyrimo bylą pateikė Valstybinės teismo medicinos tarnybos Toksikologijos laboratorijos specialisto išvadą, kurioje nustatyta, kad jo kraujyje etilo alkoholio nerasta.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl piktnaudžiavimo bei dokumento suklastojimo ar disponavimo suklastotu dokumentu.

Tegai:
vairavimas išgėrus, policija, Tauragė
Dar šia tema
Kelmės rajone vaikas peiliu sužalojo vyrą gindamas moterį
Vilniuje sulaikytas narkotikų pirkėjas
Lietuvos policija surinko aktyvistų prie JAV ambasados padėtas gėles