Vezuvijaus išsiveržimo aukų kūno formos

Vezuvijaus rūstybė. Kas tikrųjų pražudė Pompėjos gyventojus

(atnaujinta 11:14 2020.02.14)
Vezuvijus yra šiuolaikinėje Italijoje, Neapolio įlankos krante. Tai priklauso stratovulkaniniam tipui, kuriam būdingi katastrofiški išsiveržimai. Paskutinį kartą jis išsiveržė šiek tiek daugiau nei prieš septyniasdešimt metų

VILNIUS, vasario 13 — Sputnik. Neseniai vieno iš Vezuvijaus išsiveržimo aukų kaukolėse mokslininkai rado stiklo šukę. Analizė parodė, kad tai yra akimirksniu išgaravusių smegenų liekanos. Tęsiami Oplontyje rastų skeletų, palaidotų, kaip ir Pompėjos, po storu pelenų sluoksniu, tyrimai. Šių tyrimų dėka mokslininkai tikisi atkurti tikslų žmonių žūties vaizdą, rašo RIA Novosti autorė Tatjana Pičiugina.

Ugnikalnio prabudimas

Vezuvijus yra šiuolaikinėje Italijoje, Neapolio įlankos krante. Tai priklauso stratovulkaniniam tipui, kuriam būdingi katastrofiški išsiveržimai. Paskutinį kartą jis išsiveržė šiek tiek daugiau nei prieš septyniasdešimt metų.

Galingiausias Vezuvijaus išsiveržimas įvyko 79 mūsų eros metais. Istorikas Plinijus jaunesnysis paliko tai patvirtinti būdamas Miseno mieste, dabar Neapolio metropolijos dalyje. Pirmiausia jis pamatė pušies pavidalo juodą debesį, kuris augo ir išsišakojo, o paskui pasklido į šonus.

Išsiveržimo naktį ir kitą rytą prasidėję žemės drebėjimai, kurie sekė vienas po kito, sukrėtė. Tada iš ugnikalnio šlaito nuslinko juodi piroklastinės medžiagos debesys su liepsnos liežuviais. Per dvi dienas buvo sugriauti keturi miestai, iš kurių garsiausi yra Pompėja ir Herkulaniumas ir daugybė gyvenviečių.

Города, разрушенные в результате извержения Везувия в 79 году нашей эры
© Depositphotos / Lesniewski
Miestai, sunaikinti 79-ais metais po Vezuvijaus išsiveržimo

Tyrinėdami sluoksnius, po kuriais palaidoti miestai, tyrę rašytinius įrodymus, italų geologai gana tiksliai atkūrė tų baisių įvykių vaizdą. Jie mano, kad išsiveržimas prasidėjo keliomis valandomis anksčiau, nei nurodė Plinijus Jaunesnysis.

Nuo ugnikalnio viršūnės iki 15–25 kilometrų aukščio išsiveržė nenutrūkstama lavos (išsiveržiančios kolonos) srovė. Šis etapas truko 22 valandas. Kitos penkios — šešios valandos buvo pačios destruktyviausios: išsiveržusi lava pradėjo veržtis dar greičiau, septynių — dvylikos metrų gylio magma, išmesdama didelį kiekį pelenų ir pemzos.

Žemė buvo padengta piroklastine medžiaga 15 centimetrų per valandą greičiu. Labai greitai miestai buvo padengti pemzos sluoksniu, vietomis iki 20 metrų. Namų stogai negalėjo atlaikyti svorio ir sugriuvo ant žmonių.

Karštas gelmių alsavimas

Dauguma gyventojų pabėgo, tačiau kai kurie nespėjo ir tikėjosi, kad jiems padės. Pompėjos kasinėjimų metu buvo rasta tūkstančiai kūnų, kurių pozos rodo staigią ir tragišką žūtį.

Mažiau žinomas Herkulaniumo miestas, esantis septynis kilometrus nuo ugnikalnio. Devintajame dešimtmetyje archeologai rado šimtus išsiveržimo aukų. Kasinėjimai tęsėsi ir iki 2012 metų. Buvo iškasta 340 skeletų. Dauguma jų rasta paplūdimyje. Akivaizdu, kad žmonės bėgo ten tikėdamiesi išsigelbėti Romos laivyno laivais. Dar 104 kūnai buvo suakmenėję. Šios išvados buvo diskusijų apie tai, kas būtent sukėlė mirtį, pradžia.

Dar visai neseniai mokslininkai tikėjo, kad gyventojai mirė daugiausia dėl asfiksijos, palaidoti pelenuose. Tačiau naujausi tyrimai paneigė šią hipotezę.

Neapolio Federiko II universiteto mokslininkai ištyrė žmonių palaikus Harkulaniumo paplūdimyje, ir tai dažniausiai buvo jauni vyrai. Jie atkreipė dėmesį į daugybę kaulų lūžių, kaukolės užpildymą pelenais ir pozas — kai rankos su įbrėžtais kumščiais uždengia veidą tarsi (kaip buvo Pompėjos atveju). Tai įmanoma, jei minkšti audiniai greitai išgaruoja, kai yra veikiami labai aukštos temperatūros.

Признаки воздействия очень высокой температуры на внутренней стороне черепа: изменение цвета минерального налета от светло- до темно-коричневого. С — коричневое заполнение сосудистых борозд черепа
Labai aukštos temperatūros poveikio požymiai: mineralinių apnašų spalva nuo šviesiai iki tamsiai rudos spalvos. C — rudas kaukolės kraujagyslių griovelių užpildymas

Norėdami rasti to patvirtinimą, mokslininkai ištyrė daugiaspalvių dėmių ant vėžlių mineralinę sudėtį ir nustatė, kad juose yra daug geležies oksido. Tada jie panaudojo masės ir Ramano spektroskopijas ir buvo įsitikinę, kad tai yra hemoglobino šiluminio skilimo produktai. Veikiausiai žmonės paplūdimyje mirė akimirksniu, kai juos uždengė raudonai karštas debesis.

Šiai hipotezei pritaria dar vienas neseniai atliktas tos pačios specialistų komandos tyrimas. Jie ištyrė žmogaus kaukolės, aptiktos 1960 metais Augusto kolegijoje Herkulaniume, turinį po pelenų sluoksniu ant medinės lovos. Radinys buvo stiklakūnio masė, panaši į glazūrą.

Niekur kitur skelete ir aplinkui nebuvo rasta  tokios rūšies medžiagos, išskyrus porėtą masę krūtinės srityje — tokia medžiaga buvo aptinkama Antrojo pasaulinio karo metu Vokietijoje kilusio gaisro aukų palaikuose.

Stikle tyrėjai aptiko riebalų rūgščių ir baltymų, būdingų plaukams ir smegenims, skilimo pėdsakų. Nudegimai nurodė apie 520 laipsnių temperatūrą.

Tačiau kita mokslininkų grupė abejojo šiais radiniais. Ištyrę palaikus, jie padarė išvadą, kad jų mirtis nebuvo tokia greita. Greičiausiai žmones veikė žemesnė temperatūra — apie 200–250 laipsnių.

Plinijaus Jaunesniojo klaida

1980 metais archeologai pradėjo kasinėti senovinę Oplončio gyvenvietę, kuri buvo Pompėjos aristokratijos poilsio vieta. Buvo daug vasarnamių ir sodų. Mokslininkai apžiūrėjo turtingą Pompėjos Sabinos Vilą, kuri išsiveržimo metu buvo tuščia.

Kitoje viloje, pavadintoje Lucius Crassus Tertius, iki nelaimės buvo prekiaujama vynu. Kieme buvo rasta amfora, laukianti pakrovimo į laivus. 1984 metais viename iš kambarių buvo rasta penkiasdešimt po pelenais palaidotų kūnų. 2017 metų vasarą Mičigano universiteto (JAV) archeologai pradėjo kasinėjimus.

Remdamiesi griaučių DNR analize, ekspertai nustatė, kad daugelis aukų buvo giminaičiai, tikriausiai kelių šeimų nariai. Griaučių prigimtis nurodė apie santykinę sveikatą: jie neturėjo tuo metu įprastų anemijos ar infekcijos požymių. Tačiau daugelis, net vaikai, turėjo sugedusius dantis. Buvo rasti 25–30 metų moters vėlyvuoju nėštumo laikotarpiu, palaikai.

Угольное граффити в Помпеях на стене Дома с садом, где указана дата — 16 дней до первого числа ноября, что по новому стилю означает 17 октября 79 года н. э.
© Photo : Archeological Park of Pompeii
Užrašas Pompėjoje ant "Namo su sodu" sienos, kur nurodoma data — 16 dienų iki pirmosios lapkričio dienos, kuri naujame stiliuje reiškia 79 spalio 17 diena

Ir turbūt ryškiausias atradimas — Vezuvijaus išsiveržimo datos patikslinimas. Visada buvo tikima, kad jis prasidėjo 79-ųjų rugpjūčio 24 dieną, kaip laiške Tacitui pranešė Plinijus Jaunesnysis. Tačiau praėjusiais metais archeologai Pompėjoje rado "Namo su sodu" sienos medžio anglies užrašą, kurį greičiausiai padarė darbuotojas.

Buvo nurodyta data — spalio 17 diena su nauju stiliumi. Taigi nelaimė įvyko vėliau. Mokslininkai anksčiau spėjo, kad išsiveržimas greičiausiai įvyko rudenį, vertinant pagal vaismedžius. Dabar yra tiesioginių įrodymų.

Tegai:
Italija, ugnikalnio išsiveržimas
Dar šia tema
Mokslininkai pirmą kartą stebėjo kas vyksta šalia juodosios skylės
Mokslininkai išsiaiškino, kiek laiko koronavirusas gyvena ant daiktų
Erelis

JAV nufilmavo paukštį, skraidantį su rykliu naguose

(atnaujinta 07:55 2020.07.06)
Interneto vartotojai mano, kad grobiu galėjo tapti ir mažas ryklys, arba, pavyzdžiui, Ispanijos skumbrė

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. JAV, viename iš Pietų Karolinos paplūdimių, nufilmuota, kaip skrenda didelis paukštis, savo naguose laikydamas į ryklį panašią žuvį, praneša "Movieweb".

​Vaizdo įrašas greitai pasklido internete.

Socialinių tinklų vartotojai spėlioja, kad paukštis yra erelis žuvininkas — didelis plėšrūnas, kurio sparnų plotis gali siekti 1,7 metro.

Interneto vartotojai mano, kad grobiu galėjo tapti ir mažas ryklys, arba, pavyzdžiui, Ispanijos skumbrė.

Tegai:
ryklys, JAV
Dar šia tema
Pora iš JAV atbaido demonstrantus su ginklais rankose
Ukmergėje sergančios COVID-19 moters nepriėmė į ligoninę, ji mirė prie durų
Kaip vyko "Rusijos riterių" pilotažas trijų tipų "Su" orlaiviais — video
Mergina matuoja juosmenį, archyvinė nuotrauka

Gydytoja papasakojo apie greito svorio metimo pavojų

(atnaujinta 12:07 2020.07.05)
Specialistė pabrėžė, kad žmonėms, kurie atsikrato papildomų kilogramų per ypač trumpą laiką, ateityje bus nepaprastai sunku kontroliuoti svorį

VILNIUS, liepos 5 — Sputnik. Dietologė Lidija Ionova papasakojo, kokias pasekmes gali sukelti greitas svorio metimas.

Anot jos, greitai numetus svorį, endokrininė sistema nespėja atsistatyti, dėl to žmogus gali susidurti su problemomis dėl hormonų.

Bakterijas naikinančios lempos metro vagone
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Greitas riebalų netekimas taip pat gali sukelti įvairių aplink juos esančių organų, tokių kaip inkstai, veikimo sutrikimus, pažymėjo specialistė.

Ionova pabrėžė, kad žmonėms, kurie atsikrato papildomų kilogramų per ypač trumpą laiką, ateityje bus nepaprastai sunku kontroliuoti svorį.

"Kuo didesni apribojimai, tuo sunkiau bus susidėlioti gyvenimą, kuriame pavyktų kontroliuoti svorį", — cituoja ją RIA Novosti.

Dietologė pažymėjo, kad gyvenime gali susidaryti situacijų, kai reikia numesti svorio per trumpą laiką, pavyzdžiui, prieš operaciją. Šiuo atveju svorio metimo procesą visada turėtų prižiūrėti gydytojas, padarė išvadą ji.

Tegai:
sveikata, antsvoris, gydytojai
Temos:
Medicina ir sveikata

Nufilmuota Tu-160 sąlyginio gaisro gesinimo treniruotė

(atnaujinta 08:01 2020.07.06)
Pratybos vyko Rusijos oro pajėgų tolimojo nuotolio orlaivių bazėje. Pagal jų legendą, kilo kairiojo orlaivio variklio gaisras

Rusijos gynybos ministerija nufilmavo, kaip Saratovo srityje vyksta lėktuvo Tu-160 gaisro gesinimo treniruotė.

Pratybos vyko Rusijos oro pajėgų tolimojo nuotolio orlaivių bazėje.

Pagal pratybų legendą, užvedus orlaivį kilo kairiojo variklio gaisras. Po to įgula pranešė skrydžio vadybininkui apie avarinę situaciją ir gavo komandą evakuotis. "Aukos" buvo evakuotos į saugią zoną, joms buvo suteikta medicinos pagalba.

Ugniagesiai sėkmingai lokalizavo ir likvidavo sąlyginį gaisrą.

"Remiantis treniruotės rezultatais, dalyvauvę darbuotojai demonstravo gerai koordinuotus veiksmus ir aiškią dalyvaujančių padalinių sąveiką, taip pat įvykdė savo misiją per nustatytą laiką", — rašoma ministerijos pranešime.

Viršgarsinis strateginis bombonešis-raketnešis Tu-160 buvo sukurtas Tupolevo projektavimo biure aštuntajame dešimtmetyje. Tai yra didžiausias ir galingiausias viršgarsinis orlaivis karinės aviacijos istorijoje. Pilotai tokius bombonešius vadina "Baltosiomis gulbėmis".

Tegai:
gaisras, vaizdo įrašas, Rusijos gynybos ministerija
Dar šia tema
RF Gynybos ministerija papasakojo apie savanorius, testuojančius vakciną nuo COVID-19
Kaip Rusija reagavo į NATO pratybas "Ramstein Alloy" Latvijoje
Rusijos T-14 "Armata" tankas buvo išbandytas nepilotuojamu režimu