Šanchajus

Ekspertas papasakojo, kiek Kinijos ekonomika praranda dėl koronaviruso

(atnaujinta 11:05 2020.02.17)
Pasak eksperto, viešojo maitinimo sektorius, turizmas ir mažmeninė prekyba nukentėjo labiau nei kiti

VILNIUS, vasario 17 — Sputnik. Koronaviruso protrūkis jau paveikė Kinijos ekonomiką, nuostoliai šioje srityje pirmąjį 2020 metų ketvirtį sudarė beveik 1 trilijoną juanių (143,1 milijardo JAV dolerių), arba maždaug 1 proc. šalies BVP, sakė RIA Novosti analitikos centro "Taihe" mokslo darbuotojas Jiarui Zhang.

Pasak jo, viešojo maitinimo sektorius, turizmas ir mažmeninė prekyba nukentėjo labiau nei kiti.

Aukščiausia šalies vadovybė nuolat skelbia laikiną ir trumpalaikį epidemijos poveikio ekonomikai pobūdį, kartu žadėdama, kad įveikus ligą atsigaus ir vartotojų poreikiai, ir ekonominės plėtros varikliai. Tačiau analitikas mano, kad koronaviruso protrūkis daugelyje įmonių gali sukelti bankrotą.

Pirmoji banga

Zhang priminė, kad vyriausybė jau ėmėsi daugybės rimtų priemonių ligos plitimui pažaboti, pavyzdžiui, uždarė Uhaną ir kelis kitus Hubėjaus provincijos miestus, žymiai pratęsė Naujametines atostogas, operatyviai atšaukė svarbiausius renginius ir suteikė nemokamą lėktuvų ir traukinių bilietų grąžinimą, kad sumažėtų kelionių po šalį apimtis.

"Šios priemonės buvo tikrai reikalingos norint sustabdyti epidemijos plitimą, tačiau objektyviai jos taip pat darė didelę įtaką Kinijos makro- ir mikroekonomikai", — teigė ekspertas.

 Pirmieji smūgiai atiteko viešojo maitinimo ir viešbučių pramonei. Jų pridėtinė vertė pirmąjį 2019 metų ketvirtį sudarė 423,49 milijardų juanių, o 2020 metų pirmąjį ketvirtį vykusios epidemijos metu šios dvi pramonės šakos patyrė didelius nuostolius.

"Net jei kai kurie maisto paslaugų pramonės dalyviai gauna nedideles pajamas už maisto pristatymo paslaugas, tai vis tiek yra tik lašas jūroje", — teigė analitikas.

Pasak jo, turizmo pramonė taip pat nukentėjo. Pirmąjį 2019 metų ketvirtį šios sferos pajamos vien per Naujųjų metų šventes siekė apie 500 milijardų dolerių, o šiemet beveik nieko.

Be abejo, ši situacija turėjo įtakos mažmeninei prekybai, tačiau, pasak eksperto, dėl internetinių pardavimų pavyko šiek tiek kompensuoti mažmeninės prekybos nuostolius.

"Remiantis apytiksliais skaičiavimais, per trumpą laiką pirmoji epidemijos banga turėjo tiesioginį poveikį Kinijos ekonomikai 2020 metų pirmajam ketvirčiui ir dėl to buvo prarasta beveik 1 trilijonas juanių (143,1 milijardo JAV dolerių)", — teigė pašnekovas.

Atsižvelgiant į tai, kad 2019 metų pabaigoje bendras Kinijos BVP sudarė 99,08 trilijonus juanių (14,4 trilijono dolerių), tokie nuostoliai pirmąjį ketvirtį jau artėja prie 1 proc. BVP.

Naujos grėsmės

Jiarui Zhang pabrėžė, kad "gamybos įmonių nuostoliai kelia dar didesnį nerimą". "Darbų atnaujinimas vėluoja, tačiau, kaip ir tikėtasi, buvo sumokėta už patalpų nuomą, išmokėti atlyginimai, kas sudarė akivaizdžią grėsmę įmonių grynųjų srautams", — teigė ekspertas.

Koronavirusas
© REUTERS / THE CENTRAL HOSPITAL OF WUHAN VI

Pasak jo, grynųjų pinigų srautai apdirbamojoje pramonėje yra daug mažesni nei viešojo maitinimo ir turizmo pramonėje, o kai tik jie nutrūksta, likvidumo krizė gali peraugti net į bankroto grėsmę, ypač toms gamybos įmonėms, kurios iš pradžių turi palyginti mažą pelno maržą.

Kartu, pasak analitiko, gamybos ritmo pažeidimas paveiks visas gamybos grandines.

Jis paaiškino, kad šioje situacijoje daugelis įmonių susidūrė su didelių skolų ir mažo pelno problema, taip pat su sunkumais dėl ribotų grynųjų pinigų srautų.

"Kai kurioms įmonėms šios epidemijos poveikis gali būti paskutinis lašas, todėl turime atkreipti dėmesį ir į ilgalaikį šio protrūkio poveikį", — teigė ekspertas.

Pasak jo, siekiant užkirsti kelią šių įmonių likvidumo krizei pereiti į bankroto riziką ir toliau į kitus "finansinius negalavimus", reikalingos tinkamos gelbėjimo priemonės, "kurios turi būti tikslios ir greitos".

"Bet, kita vertus, epidemija gali turėti ilgalaikį poveikį apdirbamajai pramonei, nes ji turi silpną imunitetą ir dabar yra pagrindiniame transformacijos ir modernizacijos etape. Be to, koronaviruso įtaka tik paspartins natūralią atranką gamybos pramonėje", — pridūrė ekspertas.

Imuniteto grūdinimas

Tačiau, pasak analitiko, norint įvertinti epidemijos poveikį, "taip pat reikia įvertinti pačios Kinijos ekonomikos imunitetą pagal analogiją, kaip tas pats virusas skirtingais būdais veikia žmones, turinčius skirtingą imunitetą".

Jis priminė, kad netrukus po to, kai 2003 metais Kinija įstojo į PPO, buvo aktyviai išleisti šalies ekonominio atvirumo dividendai ir vystėsi investicijų bumas, todėl trumpalaikiai SARS epidemijos padariniai buvo greitai numalšinti, o ekonomika greitai atsigavo.

"Tačiau dabar Kinijos ekonomikos augimas struktūriškai keičiasi ir palaipsniui lėtėja (2019 metų pabaigoje BVP augimas sudarė 6,1 proc., ir tai buvo blogiausias rodiklis per tris dešimtmečius), bendras investicijų efektyvumas reikšmingai nepagerėjo, o struktūrinės problemos tebėra rimtos", — sakė ekspertas.

Jo nuomone, ši epidemija daro didelį ir tiesioginį poveikį paslaugų sektoriui, ypač viešojo maitinimo, turizmo, transporto ir pramogų pramonei, tačiau problemos šių sričių įmonėms yra susijusios tik su trumpalaike likvidumo krize.

"Nors trumpalaikių problemų yra, sisteminės rizikos nėra. Susiklosčiusi situacija yra Kinijos ekonomikos imuniteto grūdinimas, kuris iš esmės yra naudingas tvariam ir sveikam Kinijos ekonomikos augimui", — sakė Jiarui Zhang.

Gruodžio 31 dieną Kinijos valdžia informavo Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO) apie nežinomos kilmės pneumonijos protrūkį Uhano mieste, esančiame centrinėje šalies dalyje. Ekspertai nustatė ligos sukėlėją — tai 2019-nCoV koronavirusas.

Už Kinijos ribų užsikrėtimo atvejai nustatyti Rusijoje, Ispanijoje, Italijoje, Suomijoje, Indijoje, Britanijoje, Pietų Korėjoje, Kambodžoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Japonijoje, JAV, Singapūre, Tailande, Kanadoje, Nepale, Vietname, Prancūzijoje, Australijoje, Malaizijoje, Vokietijoje, Šri Lankoje ir Filipinuose.

Tegai:
Kinija, ekonomika, koronavirusas
Dar šia tema
Kinija kovai su koronavirusu skyrė apie 10,3 milijardo dolerių
JAV biudžetas 2021 metams: pagrindinėmis grėsmėmis pavadintos Rusija ir Kinija
Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II ir jos vyras princas Filipas

Kol mirtis mus išskirs: paaiškėjo paskutinis princo Filipo noras

(atnaujinta 21:33 2021.04.12)
Nujausdamas savo išėjimą, 99 metų Edinburgo hercogas pasikvietė savo pirmagimį princą Čarlzą ir kreipėsi į jį su labai asmenišku prašymu

VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Mirusysis Didžiosios Britanijos karalienės vyras princas Filipas nujautė savo mirtį: mirties patale jis išsakė savo paskutinį norą sūnui Čarlzui.

Keletą mėnesių princas Filipas bandė kovoti už savo gyvybę. Hercogas persirgo COVID-19, po to jam buvo atlikta sudėtinga širdies operacija, mėnesį jis praleido ligoninėje. Tuo metu jį aplankė sūnus Čarlzas, kuris su ašaromis išėjo iš ligoninės. Balandžio 9 dieną Jos Didenybės vyras mirė, o Didžiojoje Britanijoje buvo paskelbtas nacionalinis gedulas.

Dabar paaiškėjo tėvo ir sūnaus susitikimo detalės: per atvirą pokalbį princas Filipas išsakė savo paskutinį norą princui Čarlzui.

Anot artimų šaltinių, hercogas paprašė įpėdinio pasirūpinti jo gyvenimo meile — Elžbieta II, kai jo nebebus šalia. Tokiu būdu jis priminė sūnui, kad netrukus jam teks prisiimti atsakomybę už visą šeimą.

Kaip pranešė leidinys "The Sun", karalienės vyras svajojo palikti gyvenimą namuose, artimųjų rate. Taip ir atsitiko: hercogas tyliai mirė savo miegamajame, o žmona buvo su juo iki paskutinio atodūsio, prisimindama jų begalinės meilės istoriją.

Tegai:
Didžioji Britanija, karališkoji šeima, Princas Filipas
Temos:
Karališkosios naujienos
Dar šia tema
Mirė Elžbietos II vyras princas Filipas
Įdomūs faktai apie Britanijos karalienės sutuoktinį princą Filipą
Britanijoje paskelbtas gedulas dėl princo Filipo mirties
Ukrainos kariai Donbase

"National Interest" įvertino karo tarp Rusijos ir Ukrainos tikimybę

(atnaujinta 18:54 2021.04.12)
Konfliktas Donbase tęsiasi septynerius metus, aukomis tapo apie 13 tūkst. žmonių. Padėtis paaštrėjo šių metų vasarį, Savarankiškai pasiskelbusios respublikos mano, kad Kijevas rengia plataus masto puolimą, traukdamas naujus karius į kontaktinę liniją

VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Žurnalo "National Interest" apžvalgininkas Markas Episkoposas paaiškino, kodėl Rusijai ir Ukrainai yra nuostolinga smogti pirmomis karo Donbase atveju.

Kaip pabrėžė žurnalistas, šiandien nėra jokių objektyvių ženklų, rodančių, kad Rusija planuoja siųsti karius į šį regioną, nes tokiu būdu ji pažeistų Minsko susitarimus ir jai taip pat grėstų naujos sankcijos ir "karinės pasekmės". Todėl, pasak Episkoposo, Rusijos karių judėjimas turėtų būti suvokiamas tik kaip signalas apie Maskvos pasirengimą reaguoti į Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karių puolimą Ukrainos rytuose.

Kijevas mąsto maždaug ta pačia kryptimi, mano straipsnio autorius. Jei Ukraina panorės jėga išspręsti konfliktą savarankiškai nepriklausomomis paskelbusiose respublikose, ji rizikuoja likti be JAV ir Europos paramos. Šiuo atveju Kijevo valdžia pakartos strategines Tbilisio klaidas, dėl kurių 2008 metais kilo ginkluotas konfliktas Pietų Osetijoje.

Taigi, jei viena iš šalių pirma pradės karą, jis atsidurs nepalankioje padėtyje: nepaisant dabartinio eskalavimo, geopolitiniai Maskvos ir Kijevo skaičiavimai nepasikeitė, padarė išvadą ekspertas.

Padėtis Ukrainos rytuose

Konfliktas Donbase tęsiasi septynerius metus, aukomis tapo apie 13 tūkst. žmonių. Konflikto sureguliavimo klausimas aptariamas kontaktinės grupės susitikimuose Minske. Jos dalyviai priėmė kelis dokumentus dėl ugnies nutraukimo, tačiau susišaudymai tęsiasi.

Aleksejus Puškovas, Federacijos tarybos Informacijos politikos ir sąveikos su žiniasklaida komisijos pirmininkas
© Sputnik / Владимир Трефилов

Padėtis paaštrėjo šių metų vasarį: įvyko pasikėsinimas į Donecko Liadies respublikos Liaudies milicijos bataliono vadą, Ukrainos saugumo pajėgos apšaudė minosvaidžiu Gorlovką ir Donecko pakraštį, suintensyvėjo kovos. Savarankiškai pasiskelbusios respublikos mano, kad Kijevas rengia plataus masto puolimą, traukdamas naujus karius į kontaktinę liniją. Kovo mėnesį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas Ruslanas Chomčakas pavadino šį scenarijų galimu, tačiau vėliau pareiškė, kad Kijevo valdžia nesvarsto konflikto sprendimo jėga.

Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas anksčiau pareiškė, kad dabar konflikto zonoje prasideda susišaudymai, dėl kurių sprendimus Ukrainos lauko vadai priima vietoje be aukštesnės vadovybės pritarimo.

Tegai:
karas, Donbasas, Ukraina, Rusija
Dar šia tema
Kas ir kodėl provokuoja Rusiją pokalbiais apie Ukrainos priėmimą į NATO
Krymo ir Donbaso gyventojai pateikė EŽTT 8000 skundų prieš Ukrainą
Rusija, Vokietija ir Prancūzija surengs konferenciją Donbaso klausimu
Rusija aiškinasi, kiek Vakarai yra pasirengę vėl padegti Donbasą
"Viskas dėl Donbaso": ką JAV armija sukėlė Europoje
Prie Baltarusijos ir Lietuvos sienos sulaikyti Šri Lankos gyventojai

Išdavė signalizacija: prie Baltarusijos ir Lietuvos sienos sulaikyti užsieniečiai

(atnaujinta 21:35 2021.04.12)
Trims jaunuoliams už pažeidimus gresia daugiau nei 900 eurų bauda ir deportavimas į gimtinę

VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Šri Lankos gyventojai buvo aptikti puskilometrio atstumu nuo Baltarusijos valstybinės sienos, praneša Baltarusijos pasienio komiteto spaudos tarnyba.

Užsieniečius išdavė apsaugos signalizacija. Smurgainio pasieniečiai nedelsiant išvyko pagal aliarmą, o tarnybinis šuo buvo paleistas sekti pėdsakus. Netrukus Baltarusijos pasieniečiai sulaikė tris jaunuolius. Dokumentų tie neturėjo.

Vaikinai sugebėjo paaiškinti, kad jie yra Šri Lankos piliečiai ir ketina patekti į ES šalis ieškodami geresnio gyvenimo.

Vyksta tyrimas. Už bandymą neteisėtai kirsti sieną užsieniečiams bus skirta bauda iki 2900 Baltarusijos rublių (daugiau nei 900 eurų). Taip pat bus keliamas jų deportavimo į gimtinę klausimas.

Šis atvejis su Šri Lankos piliečiais nėra pirmas nuo mėnesio pradžios. Taigi balandžio 1 dieną netoli Baltarusijos ir Lietuvos pasienio kontrolės punkto "Benyakoniys" automobilyje buvo sulaikyti vyras ir trys merginos. Jie taip pat neturėjo oficialių dokumentų. Dabar svarstomas jų išsiuntimo klausimas.

O Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje balandžio pradžioje buvo sulaikyti 21 metų Etiopijos pilietė ir 31 metų Eritrėjoоу gimusi moteris, kurios vyko į ES. Jos taip pat bus grąžintos į gimtinę.

Tegai:
neteisėti migrantai, Lietuva, Baltarusija, pasieniečiai
Temos:
Kontrabanda, dokumentų klastojimas ir kiti įvykiai Lietuvos pasienyje
Dar šia tema
Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje pradės dirbti dar trys kontrolės punktai
Italą vežęs tadžikas pasieniečiams pateikė, įtariama, suklastotą dokumentą