Naftos gavyba, archyvinė nuotrauka

Koronavirusas pakirto OPEC: Rusija skiriasi su karteliu

(atnaujinta 16:47 2020.02.17)
Maskva nesutiko su OPEC pasiūlymu drastiškai sumažinti naftos gavybą dėl koronaviruso epidemijos. Dėl to santykiai su naftos karteliu pasidarė įtempti, o žaliavos rinkoje iškilo kainų žlugimo grėsmė

Ko tikisi vidaus naftos pramonė ir kodėl esant dabartinei situacijai jiems nepelninga mažinti gamybos apimtį — skaitykite RIA Novosti autoriaus Maksimo Rubčenkos medžiagoje.

Panika Rijade

Naftos rinka karščiuoja: kotiruotės arba staigiai kyla, arba krenta, atsižvelgiant į naujienas apie koronaviruso plitimą. Analitikai bando įvertinti, kiek epidemija kainuos pasaulio ekonomikai, ir kol kas jų išvados nėra optimistinės.

Vašingtonas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Агарышев

Prieš savaitę OPEC (tarptautinė organizacija, jungianti naftą eksportuojančias valstybes) sumažino naftos paklausos prognozę pasaulyje pirmajame ketvirtyje 440 tūkst. barelių per dieną — beveik trečdaliu. Apskritai manoma, kad 2020 metais vidutinis dienos suvartojimas sumažės 230 tūkst. barelių.

Tarptautinė energetikos agentūra (TEA) yra dar pesimistiškesnė. Vasario mėnesio ataskaitoje šios organizacijos ekspertai prognozavo, kad paklausa 2020 metais sumažės 365 tūkst. barelių per dieną, iki 825 tūkst. barelių — žemiausia nuo 2011 metų, kai pasaulio ekonomika vis dar bandė atsigauti po pasaulinės krizės.

Esant tokioms aplinkybėms, pagrindinis naftos gamintojas ir tikrasis OPEC lyderis — Saudo Arabija — paragino skubiai sumažinti gavybą, kad kainos išliktų 60 JAV dolerių už barelį ar daugiau.

Vasario 5 dieną OPEC techninis komitetas rekomendavo papildomai sumažinti gavybą 600 tūkst. barelių per dieną. Atitinkamas sprendimas turi būti patvirtintas aljanso šalių ministrų susitikime, kuris numatytas kovo pradžioje. Tačiau Rijadas prašo kartelio partnerių susitikti anksčiau laiko ir dėl visko susitarti kuo greičiau.

Saudai turi visas priežastis panikuoti. Pekinas jau paskelbė nenugalimos jėgos aplinkybes ir atsisakė pirkti suskystintas gamtines dujas iš daugelio šalių. "Dėl karantino SGD terminaluose trūksta darbuotojų", — aiškino Kinijos bendrovė CNOOC.

Скважина по добыче сланцевого газа, архивное фото
© Sputnik / Evgeniy Biatov

Pekinas tą patį gali padaryti su nafta, nes dėl epidemijos paklausa sumažėjo 20%. Saudo Arabijai, kuri pernai į Kiniją eksportavo rekordinius 83,32 mln. tonų (1,67 mln. barelių per dieną), tai sukels didžiulius nuostolius.

Todėl Rijadas iš visų OPEC partnerių pasiekė susitarimą sumažinti gavybą. Tačiau Rusija, didžiausia gamintoja, nepriklausanti karteliui, nepritarė naujiems apribojimams. Rusijos naftos pramonės darbuotojų teigimu, koronaviruso epidemija nepakenks pasiūlos ir paklausos pusiausvyrai, vasario pradžioje kainų kritimas atsirado dėl žiniasklaidoje sukeltos panikos ir bus trumpalaikis.

Iš tiesų, praėjusią savaitę "Brent" kaina pakilo nuo 53,11 dolerių iki 56,5 dolerių.

Daugelis užsienio ekspertų sutinka, kad panika rinkose ilgai netruks. "Naujasis virusas tikriausiai turėjo šiek tiek perdėtą poveikį turto kainodarai", — teigė milijardierius Rėjus Dalio (Ray Dalio), didžiausio pasaulyje rizikos draudimo fondo "Bridgewater" valdytojas, pridurdamas, kad tikisi pastebimo kotiruočių padidėjimo.

"Epidemija neturės didelio poveikio pasaulio ekonomikos augimui", — patvirtino Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovė Kristalina Georgieva. Anot jos, TVF tikisi "V formos smūgio": staigus Kinijos ekonominės veiklos nuosmukis, po kurio įvyks toks pat staigus atsigavimas.

O Kinijos ambasadorius Rusijoje Zhang Hanhui garantavo pergalę prieš koronavirusą. "Nors bendra epidemijos padėtis vis dar sudėtinga, artimiausiu metu neabejotinai įvyks lemtingas momentas ir netrukus bus nustatyta visiška epidemijos kontrolė, ji tikrai bus pašalinta", — sakė jis laiške Rusijos federalinės muitinės tarnybos vadovybei.

Taigi vietinių naftos kompanijų nenoras skubėti dėl dar vieno mažinimo yra gana logiškas. Vasario 12 dieną vykusiame susitikime Energetikos ministerijoje pagrindinių naftos ir dujų kompanijų atstovai pasisakė už tai, kad būtų išlaikytos dabartinės gamybos apimtys iki antrojo ketvirčio pabaigos. Tuomet epidemijos pasekmes galima įvertinti tinkamiau.

Užkariauti Ameriką

Deja, Rusijos ir OPEC interesai dabar akivaizdžiai skiriasi. Kartelio nariams reikia padidinti naftos kainas, ypač Saudo Arabijoje, kuri šių metų biudžete yra priversta planuoti beveik 50 milijardų JAV dolerių (6,4 % BVP) deficitą ir 24 % BVP valstybės skolą. Daugelių kitų OPEC dalyvių ekonomikos stabilumas reikalauja ne mažiau kaip 60 dolerių už barelį kainos.

Tačiau Rusijos naftos kompanijoms nebus labai naudinga didėjančios kotiruotės, sumažėjus gavybai, nes biudžetas vis tiek pasiglemš didžiąją dalį papildomų pajamų mokesčių pavidalu. Tačiau vietiniai gamintojai gavo galimybę užkariauti Amerikos rinką.

Faktas tas, kad daugelis JAV naftos perdirbimo gamyklų yra pritaikytos apdoroti sunkiąją Venesuelos naftą. O po to, kai Trampas įvedė sankcijas Karakasui, jie susidūrė su rimtomis problemomis dėl žaliavų.

Vienintelė alternatyva buvo "Urals". Taigi iki praėjusių metų balandžio, Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) skaičiavimais, pristatymai iš Rusijos pasiekė 150 tūkst. barelių per dieną, o to nebuvo nuo skalūnų revoliucijos pradžios 2011–2012 metais.

Rusijos federalinės muitinės tarnybos duomenimis, pirmąjį 2019 metų pusmetį amerikiečiai rusų naftą pirko už beveik tris milijardus dolerių (2018 metais tuo pačiu laikotarpiu — 1,6 milijardo).

Iki gruodžio mėnesio eksportas į užsienį padidėjo 3,1 karto — iki 4,28 milijono tonų. Kaip teigiama JAV energetikos departamente, Rusija užėmė antrąją vietą tarp tiekėjų, pranokdama Meksiką su Saudo Arabija ir nusileidusi tik Kanadai. Tuo tarpu 2017 metais Maskva šiame sąraše buvo tik šeštoji.

Tačiau norint tęsti plėtrą, reikia atitinkamų gamybos apimčių, todėl nauji OPEC pasiūlyti apribojimai gali rimtai pakenkti verslui. Kita vertus, panika pamažu nyksta. OPEC+ techninis komitetas jau atšaukė rekomendaciją sumažinti 600 tūkst. barelių, sakė Alžyro energetikos ministras Mohamedas Arkabas.

Faktiškai komitetas sutiko su Rusijos pasiūlymu apsiriboti OPEC+ susitarimo pratęsimu iki 2020 metų pabaigos nekeičiant kvotų. Galutinį sprendimą OPEC+ energetikos ministrai turėtų priimti kovo 6 dienos posėdyje.

Tegai:
Saudo Arabija, Rusija, pasaulio naftos rinka, nafta, OPEC
Dar šia tema
Lukašenka nurodė priversti Rusiją vykdyti įsipareigojimus dėl naftos
Mums liko 20 metų: kas laukia "po naftos"
Lenkijos "Orlen" derasi kompensacijų dėl užterštos naftos klausimu
Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II ir jos vyras princas Filipas

Kol mirtis mus išskirs: paaiškėjo paskutinis princo Filipo noras

(atnaujinta 21:33 2021.04.12)
Nujausdamas savo išėjimą, 99 metų Edinburgo hercogas pasikvietė savo pirmagimį princą Čarlzą ir kreipėsi į jį su labai asmenišku prašymu

VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Mirusysis Didžiosios Britanijos karalienės vyras princas Filipas nujautė savo mirtį: mirties patale jis išsakė savo paskutinį norą sūnui Čarlzui.

Keletą mėnesių princas Filipas bandė kovoti už savo gyvybę. Hercogas persirgo COVID-19, po to jam buvo atlikta sudėtinga širdies operacija, mėnesį jis praleido ligoninėje. Tuo metu jį aplankė sūnus Čarlzas, kuris su ašaromis išėjo iš ligoninės. Balandžio 9 dieną Jos Didenybės vyras mirė, o Didžiojoje Britanijoje buvo paskelbtas nacionalinis gedulas.

Dabar paaiškėjo tėvo ir sūnaus susitikimo detalės: per atvirą pokalbį princas Filipas išsakė savo paskutinį norą princui Čarlzui.

Anot artimų šaltinių, hercogas paprašė įpėdinio pasirūpinti jo gyvenimo meile — Elžbieta II, kai jo nebebus šalia. Tokiu būdu jis priminė sūnui, kad netrukus jam teks prisiimti atsakomybę už visą šeimą.

Kaip pranešė leidinys "The Sun", karalienės vyras svajojo palikti gyvenimą namuose, artimųjų rate. Taip ir atsitiko: hercogas tyliai mirė savo miegamajame, o žmona buvo su juo iki paskutinio atodūsio, prisimindama jų begalinės meilės istoriją.

Tegai:
Didžioji Britanija, karališkoji šeima, Princas Filipas
Temos:
Karališkosios naujienos
Dar šia tema
Mirė Elžbietos II vyras princas Filipas
Įdomūs faktai apie Britanijos karalienės sutuoktinį princą Filipą
Britanijoje paskelbtas gedulas dėl princo Filipo mirties
Ukrainos kariai Donbase

"National Interest" įvertino karo tarp Rusijos ir Ukrainos tikimybę

(atnaujinta 18:54 2021.04.12)
Konfliktas Donbase tęsiasi septynerius metus, aukomis tapo apie 13 tūkst. žmonių. Padėtis paaštrėjo šių metų vasarį, Savarankiškai pasiskelbusios respublikos mano, kad Kijevas rengia plataus masto puolimą, traukdamas naujus karius į kontaktinę liniją

VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Žurnalo "National Interest" apžvalgininkas Markas Episkoposas paaiškino, kodėl Rusijai ir Ukrainai yra nuostolinga smogti pirmomis karo Donbase atveju.

Kaip pabrėžė žurnalistas, šiandien nėra jokių objektyvių ženklų, rodančių, kad Rusija planuoja siųsti karius į šį regioną, nes tokiu būdu ji pažeistų Minsko susitarimus ir jai taip pat grėstų naujos sankcijos ir "karinės pasekmės". Todėl, pasak Episkoposo, Rusijos karių judėjimas turėtų būti suvokiamas tik kaip signalas apie Maskvos pasirengimą reaguoti į Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karių puolimą Ukrainos rytuose.

Kijevas mąsto maždaug ta pačia kryptimi, mano straipsnio autorius. Jei Ukraina panorės jėga išspręsti konfliktą savarankiškai nepriklausomomis paskelbusiose respublikose, ji rizikuoja likti be JAV ir Europos paramos. Šiuo atveju Kijevo valdžia pakartos strategines Tbilisio klaidas, dėl kurių 2008 metais kilo ginkluotas konfliktas Pietų Osetijoje.

Taigi, jei viena iš šalių pirma pradės karą, jis atsidurs nepalankioje padėtyje: nepaisant dabartinio eskalavimo, geopolitiniai Maskvos ir Kijevo skaičiavimai nepasikeitė, padarė išvadą ekspertas.

Padėtis Ukrainos rytuose

Konfliktas Donbase tęsiasi septynerius metus, aukomis tapo apie 13 tūkst. žmonių. Konflikto sureguliavimo klausimas aptariamas kontaktinės grupės susitikimuose Minske. Jos dalyviai priėmė kelis dokumentus dėl ugnies nutraukimo, tačiau susišaudymai tęsiasi.

Aleksejus Puškovas, Federacijos tarybos Informacijos politikos ir sąveikos su žiniasklaida komisijos pirmininkas
© Sputnik / Владимир Трефилов

Padėtis paaštrėjo šių metų vasarį: įvyko pasikėsinimas į Donecko Liadies respublikos Liaudies milicijos bataliono vadą, Ukrainos saugumo pajėgos apšaudė minosvaidžiu Gorlovką ir Donecko pakraštį, suintensyvėjo kovos. Savarankiškai pasiskelbusios respublikos mano, kad Kijevas rengia plataus masto puolimą, traukdamas naujus karius į kontaktinę liniją. Kovo mėnesį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas Ruslanas Chomčakas pavadino šį scenarijų galimu, tačiau vėliau pareiškė, kad Kijevo valdžia nesvarsto konflikto sprendimo jėga.

Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas anksčiau pareiškė, kad dabar konflikto zonoje prasideda susišaudymai, dėl kurių sprendimus Ukrainos lauko vadai priima vietoje be aukštesnės vadovybės pritarimo.

Tegai:
karas, Donbasas, Ukraina, Rusija
Dar šia tema
Kas ir kodėl provokuoja Rusiją pokalbiais apie Ukrainos priėmimą į NATO
Krymo ir Donbaso gyventojai pateikė EŽTT 8000 skundų prieš Ukrainą
Rusija, Vokietija ir Prancūzija surengs konferenciją Donbaso klausimu
Rusija aiškinasi, kiek Vakarai yra pasirengę vėl padegti Donbasą
"Viskas dėl Donbaso": ką JAV armija sukėlė Europoje
Prie Baltarusijos ir Lietuvos sienos sulaikyti Šri Lankos gyventojai

Išdavė signalizacija: prie Baltarusijos ir Lietuvos sienos sulaikyti užsieniečiai

(atnaujinta 21:35 2021.04.12)
Trims jaunuoliams už pažeidimus gresia daugiau nei 900 eurų bauda ir deportavimas į gimtinę

VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Šri Lankos gyventojai buvo aptikti puskilometrio atstumu nuo Baltarusijos valstybinės sienos, praneša Baltarusijos pasienio komiteto spaudos tarnyba.

Užsieniečius išdavė apsaugos signalizacija. Smurgainio pasieniečiai nedelsiant išvyko pagal aliarmą, o tarnybinis šuo buvo paleistas sekti pėdsakus. Netrukus Baltarusijos pasieniečiai sulaikė tris jaunuolius. Dokumentų tie neturėjo.

Vaikinai sugebėjo paaiškinti, kad jie yra Šri Lankos piliečiai ir ketina patekti į ES šalis ieškodami geresnio gyvenimo.

Vyksta tyrimas. Už bandymą neteisėtai kirsti sieną užsieniečiams bus skirta bauda iki 2900 Baltarusijos rublių (daugiau nei 900 eurų). Taip pat bus keliamas jų deportavimo į gimtinę klausimas.

Šis atvejis su Šri Lankos piliečiais nėra pirmas nuo mėnesio pradžios. Taigi balandžio 1 dieną netoli Baltarusijos ir Lietuvos pasienio kontrolės punkto "Benyakoniys" automobilyje buvo sulaikyti vyras ir trys merginos. Jie taip pat neturėjo oficialių dokumentų. Dabar svarstomas jų išsiuntimo klausimas.

O Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje balandžio pradžioje buvo sulaikyti 21 metų Etiopijos pilietė ir 31 metų Eritrėjoоу gimusi moteris, kurios vyko į ES. Jos taip pat bus grąžintos į gimtinę.

Tegai:
neteisėti migrantai, Lietuva, Baltarusija, pasieniečiai
Temos:
Kontrabanda, dokumentų klastojimas ir kiti įvykiai Lietuvos pasienyje
Dar šia tema
Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje pradės dirbti dar trys kontrolės punktai
Italą vežęs tadžikas pasieniečiams pateikė, įtariama, suklastotą dokumentą