Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, archyvinė nuotrauka

Lavrovas tikisi, kad Makrono idėjos "pasieks NATO"

(atnaujinta 17:22 2020.02.17)
Anksčiau Prancūzijos prezidentas Makronas teigė, kad Europai reikia dialogo su Rusija, kurio tikslas turėtų būti išspręsti konfliktus, aptarti kibernetinio saugumo problemas

VILNIUS, vasario 17 — Sputnik. Maskva tikisi, kad Prancūzijos prezidento Emanuelio Makrono žodžiai apie dialogo su Rusija poreikį "pasieks NATO" ir tada bus galima suprasti, ar ji (NATO) serga, ar ne, praneša RIA Novasti su nuoroda į Rusijos užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Витвицкий

"Mūsų kolegos iš NATO, kai jie pareiškia, kad yra pasirengę dialogui su Rusija, yra nesąmoningi. Jie atviri dialogui, kurį supranta kaip galimybę reikšti mums pretenzijas, pirmiausia Ukrainos klausimu. Nė karto Rusijos ir NATO taryba, kurią jie dabar propaguoja, nesusirinko be bandymo ultimatumais priversti mus svarstyti Ukrainos problemas", — spaudos konferencijoje po Miuncheno saugumo konferencijos sakė Lavrovas.

Jis taip pat priminė, kad būtent NATO sustabdė bet kokį bendradarbiavimą su Rusija, įskaitant kovą su terorizmu Afganistane, kovą su terorizmu platesniu mastu ir kitose srityse.

Be to, kaip pabrėžė ministras, organizacija neatsakė į konkrečius Maskvos pasiūlymus, ypač susijusius su Rusijos ir NATO pajėgų pratybų perkėlimu iš kontaktinės linijos į sutartą atstumą, saugumo virš Baltijos jūros užtikrinimo klausimu, įskaitant galimybę šioje zonoje naudoti karinius orlaivius, ir panašiai.

"Šiomis sąlygomis, be abejo, labai norėtume, kad mintys, kurias prezidentas Makronas išsakė ne pirmą kartą, prasiskverbtų į NATO galvą, kad suprastume, kokia ji — serganti ar sveika", — padarė išvadą Rusijos užsienio reikalų ministras.

Anksčiau Prancūzijos prezidentas Makronas, kalbėdamas Miuncheno saugumo konferencijoje, teigė, kad Europai reikia dialogo su Rusija, kurio tikslas turėtų būti išspręsti konfliktus, aptarti kibernetinio saugumo problemas.

Tegai:
santykiai, Rusija, Europa, NATO, Emanuelis Makronas, Sergejus Lavrovas
Dar šia tema
Nausėda pavadino JAV "Rusijos atgrasymo veiksniu"
Dūma pareiškė, kad JAV primeta Lietuvai agresyvią retoriką Rusijos atžvilgiu
Anglų kalbos vadovėlis, archyvinė nuotrauka

"Oxford Dictionary" nesugebėjo išrinkti pagrindinio 2020 metų žodžio

(atnaujinta 17:43 2020.11.23)
Kalbininkai tvirtina, kad praėjusiais metai nebuvo vieno ryškaus žodžio, tačiau visi nauji kalbos reiškiniai susiję su koronavirusu

VILNIUS, lapkričio 24 — Sputnik. "Oxford English Dictionary" nepavyko nustatyti 2020 metų žodžio. Pasak kalbininkų, praėjusių metų negalima apibūdinti vienu kalbiniu vienetu.

Vietoj to, rengėjai išleido pranešimą, kuriame išanalizuoti nauji kalbos reiškiniai, kurie pirmiausia atsirado dėl koronaviruso pandemijos.

"Anglų kalba šiais metais turėjo greitai ir daug kartų prisitaikyti. Mūsų patyrusių leksikografų komanda surinko ir išanalizavo šiuos leksikos duomenis kiekviename žingsnyje", — sakoma "Oxford Languages" svetainėje.

Dokumente yra ir visur įsigalėjusių posakių, ir tam tikriems regionams būdingi vietiniai žodžiai.

protestas prieš kaukių nešiojimą Vilniuje
© Sputnik / Владислав Адамовский

Dažniausiai buvo vartojami žodžiai, susiję su koronavirusu, pvz., lokdaun, socialinė distancija, furlough (darbo užmokesčio kompensacija tiems, kas liko be darbo), WFH santrumpa (work from home — darbas iš namų) ir terminas Covidiot, sukurtas iš žodžių COVID ir idiot (žmogus neigiantis pandemijos buvimą ir nepaiso saugumo priemonių).

Be to, ataskaitoje buvo ne COVID-19 reiškiniai — visų pirma bushfires (miškų gaisrai) ir BLM (Black Lives Matter), sutrumpinimas, kuris tapo protestų, ginant juodaodžių teises, šūkiu.

Paskutinį kartą žodynas "klimato ekstremali situacija" (climate emergency) pripažino 2019 metų žodžiu. Kalbininkai pažymėjo, kad aplinkos pokyčiai tapo pagrindine diskusijų tema anglakalbiame pasaulyje.

Tegai:
slaptažodis, COVID-19, koronavirusas
Dar šia tema
Sukurtas žodis tiems, kurie dėl COVID-19 kaupia tualetinio popieriaus atsargas
Aleksandras Lukašenka, archyvinė nuotrauka

"Apsėstas velniu": Baltarusijos schizmatikai pasmerkė Lukašenką

(atnaujinta 18:07 2020.11.23)
Bažnyčios atstovai mano, kad Lukašenkos režimas yra "šėtoniška valdžia", o jis pats turi atgailauti "Bažnyčios ir žmonių" akivaizdoje

VILNIUS, lapkričio 23 — Sputnik. Pasiskelbusi Baltarusijos autokefalinė stačiatikių bažnyčia (BASB) pasmerkė Baltarusijos prezidentą Aleksandrą Lukašenką, paskelbdama jį "apsėstu velniu", skelbiama oficialioje BASB svetainėje.

"Dievo mums suteikta galia mes išstumiame iš šventosios stačiatikių bažnyčios ir skelbiame anatemą buvusiam prezidentui Aleksandrui Lukašenkai, kuris, nors ir turi krikščionišką vardą, priskiriamas stačiatikių bažnyčiai tik gimimo teise, draudžiant jam imtis Kristaus paslapčių (sakramento — Sputnik)", — sakoma anatemos tekste.

Skizmatinės struktūros nariai jo režimą pavadino "šėtoniška valdžia" ir paragino tikinčiuosius nepaklusti jos įsakymams. Be to, BASB teigė, kad jis privalo visiškai atgailauti "Bažnyčios ir žmonių" akivaizdoje.

BASB 1948 metais įkūrė baltarusių emigracijos nariai, paskelbę savo nepriklausomybę nuo Rusijos stačiatikių bažnyčios Baltarusijos egzarchato. Šeštame dešimtmetyje ji įstojo į Konstantinopolio patriarchatą, tačiau netrukus jį paliko.

1990-ųjų pradžioje jos nariai bandė tiesiogiai vykdyti veiklą Baltarusijoje. Dabar šioje šalyje yra tik viena šios struktūros parapija, jos administracinis centras yra JAV. BABC nepripažįsta nė viena vietinė stačiatikių bažnyčia ir ji laikoma schizmatine. Kanoninė Baltarusijos stačiatikių bažnyčia veikia šalies teritorijoje, kuri turi Rusijos stačiatikių bažnyčios egzarchato statusą.

Tegai:
Aleksandras Lukašenka, bažnyčia
Dar šia tema
Kodėl Rusija nieko negali padaryti su TSRS duženomis
Tichanovskaja paskelbė apie pagalbos baltarusiams centro Lietuvoje sukūrimą
Lietuva išplėtė sankcijas Baltarusijai
Lietuvos policija

Lietuvos karys įkliuvo mašinoje su narkotikais

(atnaujinta 08:27 2020.11.24)
Karys buvo automobilyje "Volvo S80" kartu su dviem keleiviais. Transporto priemonę apžiūrėjo policija

VILNIUS, lapkričio 24 — Sputnik. Vilniuje Lietuvos karys buvo pagautas, spėjama, su narkotinėmis medžiagomis. Apie tai pranešė Lietuvos policijos departamento spaudos tarnyba.

Incidentas įvyko pirmadienį, lapkričio 23 dieną, apie 18:57 Viršuliškių gatvėje.

Policijos duomenimis, Lietuvos karys sėdėjo vairuotojo vietoje automobilyje "Volvo S80", salone buvo dar du keleiviai. Tikrindami automobilį, teisėsaugos pareigūnai rado ir paėmė du polietileninius maišelius ir vieną pakelį, kuriuose buvo augalinės kilmės medžiagos (įtariama, kad tai — narkotinės medžiagos).

Karys uždarytas į areštinę. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Panašus incidentas praėjusią savaitę įvyko Jonavoje. Karys kartu su dviem jaunuoliais sėdėjo automobilyje vienoje iš automobilių stovėjimo aikštelių. Automobilio apžiūros metu policija rado ir paėmė cigaretę su augalinės kilmės medžiaga bei sulankstytą popieriaus lapą su augalinės kilmės medžiaga, įtariama, kad tai narkotinės medžiagos. Dėl to buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal straipsnį dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo platinti.

Tegai:
Lietuva, narkotikai, karys, policija
Dar šia tema
Policijos pareigūnai sulaikė narkotinių medžiagų platintojus — video
Klaipėdos pareigūnai sulaikė vyrą, įtariamą platinusį narkotikus — video
Ne kartą teista vilnietė vėl įkliuvo pareigūnams su narkotikais — video