JAV Kongresas

Ekspertas JAV paaiškino, kodėl sankcijos Rusijai dar "atsilieps" Amerikai

(atnaujinta 10:52 2020.02.19)
Pasinaudojusios nauju Amerikos saugumo gynimo nuo Kremliaus agresijos įstatymu Rusijos kompanijos gali išstumti JAV firmas iš energetikos rinkos

VILNIUS, vasario 19 — Sputnik. Antirusiškos sankcijos kenkia JAV įmonėms ir gali pakenkti Vašingtono finansų sistemai. Šią nuomonę "The Hill" puslapiuose išsakė JAV nacionalinės užsienio prekybos tarybos viceprezidentas ir prekybos bendrovės "USA Engage" vadovas Ričardas Savaja (Richard Savaya).

Rusijos Federacijos tarybos narys Aleksejus Puškovas
© Sputnik / Владимир Федоренко

Anot jo, ekonominiai apribojimai, kuriuos JAV ne kartą įvedė nuo 2014 metų, ne tik neturėjo "norimo" poveikio Rusijos politikai ir ekonomikai, bet ir atsisuko prieš Vašingtoną.

Dėl ribojamųjų priemonių JAV įmonės buvo priverstos palikti daugybę projektų, kurie vykdomi Rusijoje. Jų vietą užėmė vietiniai ir Kinijos startuoliai, rašo "The Hill".

"Sankcijos, kaip prievartos taktika, nesugebėjo priversti Maskvos pakeisti savo užsienio politiką. Tačiau jos sudarė sąlygas precedento neturinčiam Rusijos ir Kinijos bendradarbiavimui", — teigia straipsnio autorius.

Naujasis Amerikos saugumo gynimo nuo Kremliaus agresijos įstatymas (DASKA), vadinamas "sankcijomis iš pragaro", "pakėlė netyčinę žalą į naujas aukštumas", — sako Savaja.

"Remiantis šiuo įstatymu, JAV bendrovės privalo pasitraukti iš visų energetikos projektų, kuriuose Rusijos juridiniai asmenys turi bent minoritarinį akcijų paketą. Remiantis turimais skaičiavimais, nukentės beveik 150 energetikos projektų, vykdomų daugiau nei 50 šalių teritorijose", — pasakė jis.

Rusijos kompanijos gali nusipirkti mažus akcijų paketus naujuose energetikos projektuose ir tokiu būdu išstumti Amerikos firmas iš rinkos, paaiškino tarybos viceprezidentas.

Savaja pažymėjo, kad energetikos sektoriuje dirba tūkstančiai žmonių visame pasaulyje ir sutrikimai jų darbe sukurs grandininę reakciją, kuri galiausiai sukels pražūtingas pasekmes Jungtinėms Valstijoms.

Be to, DASKA siekia nutraukti bet kokią Amerikos kompanijų veiklą Rusijoje, o tai joms taps "bausme", mano ekspertas.

"Apskritai, globalios ekonomikos, kurioje vyrauja sudėtingas tarptautinių tiekimo grandinių tinklas, sąlygomis nuolatinis JAV sankcijų griežtinimas lemia tai, kad įmonės iš JAV dabar laikomos nepatikimomis partnerėmis", — apgailestauja ekspertas.

Kaip pabrėžė Savaja, piktnaudžiavimas sankcijomis apsunkina verslo aplinką ir daro ją nenuspėjamą, taip pat trukdo pinigų srautams. Tokiomis aplinkybėmis "tarptautinės finansinės operacijos gali visiškai pasitraukti iš JAV".

"O tai sukurs grėsmę tam pagrindiniam vaidmeniui, kurį Amerikos finansų sistema atlieka pasaulyje", — rašo leidinys.

2014 metais Vašingtonas įvedė sankcijas Maskvai dėl padėties Ukrainoje. Vėliau JAV ne kartą pratęsė ir įvedė naujus ekonominius apribojimus. Amerika sankcijas sieja su padėtimi Ukrainoje ir Sirijoje, "kibernetinėmis atakomis" ir "bandymais pakenkti Vakarų demokratijai".

Maskva ekonominių apribojimų politiką vadina bejėgiškumo apraiška. Anot prezidento Vladimiro Putino, sankcijų įvedimas yra neveiksmingas ir beprasmis. Rusijos vadovas išreiškė viltį, kad JAV pripažins tokios politikos nesėkmę ir kad šalys pradės normaliai bendradarbiauti.

Tegai:
Kinija, ekonominės sankcijos, sankcijos Rusijai, JAV, Rusija
Temos:
Lazda turi du galus: sankcijos Rusijai (292)
Dar šia tema
Vokietijos verslo sąjungos vadovas mano, kad reikalingas suartėjimas su Rusija
Ekspertas pakomentavo naujas JAV antirusiškas sankcijas
Politologas: JAV stengiasi maksimaliai "palenkti" Kiniją pagal savo sąlygas
Vakcina nuo COVID-19 Johnson & Johnson

NYT: JAV gali išbrokuoti 70 milijonų vakcinos nuo COVID-19 "J&J" dozių

(atnaujinta 18:01 2021.05.07)
Tuo metu, leidinio duomenimis, bendras "įtartinų" vakcinos "Johnson & Johnson" dozių, atvykusių į ES, Kanadą ir Pietų Afriką, skaičius svyruoja nuo šešių iki devynių milijonų

VILNIUS, gegužės 7 — Sputnik. Jungtinės Valstijos dėl galimo užteršimo gali išbrokuoti apie 70 milijonų vakcinos nuo COVID-19 "Johnson & Johnson" dozių, praneša "New York Times" su nuoroda į šaltinius.

Anksčiau buvo pranešta, kad įmonėje Baltimore buvo supainioti dviejų skirtingų koronaviruso vakcinų ingredientai, kaip rezultatas buvo sugadinta 15 milijonų "J&J" vakcinos dozių.

Pasak vyriausybės šaltinio, FDA yra susirūpinusi dėl galimo kitų partijų, kurios buvo pagamintos tuo pačiu metu kaip ir užterštos dozės, užteršimo. Dabar JAV reguliavimo institucija svarsto klausimą apie 70 milijonų "J&J" dozių, pagamintų gamykloje, panaudojimą.

Leidinio duomenimis, bendras "įtartinų" vakcinos "J&J" dozių, atvykusių į ES, Kanadą ir Pietų Afriką, skaičius svyruoja nuo šešių iki devynių milijonų.

Anksčiau JAV medicinos reguliavimo institucijos FDA ir CDC panaikino vakcinos nuo koronaviruso "Johnson & Johnson" naudojimo apribojimus. Abi reguliavimo institucijos mano, kad vakcina turėtų būti toliau naudojama, ir yra įsitikinusios, kad ji yra saugi ir veiksminga.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
COVID-19, vakcinacija, vakcina, JAV, koronavirusas
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Dar šia tema
Baltarusija sukūrė savo vakciną nuo COVID-19
JT generalinis sekretorius Antonijus Guteresas

JT generalinis sekretorius paragino bet kokia kaina išvengti naujo šaltojo karo

(atnaujinta 19:11 2021.05.07)
Be to, pasak Gutereso, reikia įveikti klaidingą išsiskyrimą tarp nacionalinio suvereniteto ir žmogaus teisių ir suformuoti vientisą požiūrį į žmogaus teises, jų nedalomumą ir universalumą

VILNIUS, gegužės 7 — Sputnik. JT generalinis sekretorius Antonijus Guteresas paragino bet kokia kaina išvengti naujo Šaltojo karo.

Penktadienį Generalinėje asamblėjoje vyksta neoficialus dialogas su kandidatu į organizacijos generalinio sekretoriaus postą. Vienintelis kandidatas šiuo metu yra Guteresas. Penkerių metų dabartinio JT generalinio sekretoriaus kadencija baigiasi 2021 metų gruodžio 31 dieną. Anksčiau buvo oficialiai pradėtas naujo generalinio sekretoriaus skyrimo procesas.

Guteresas nurodė perspėjęs apie naujo geostrateginio pasidalijimo pavojų ir santykių tarp valstybių disfunkciją. Pasak jo, tai apsunkintų tarptautinį bendradarbiavimą tuo metu, kai jo labiausiai reikia.

"Turime bet kokia kaina išvengti naujo šaltojo karo. Ir turime įveikti klaidingą išsiskyrimą tarp nacionalinio suvereniteto ir žmogaus teisių, suformavę vientisą  požiūrį į žmogaus teises, jų nedalomumą ir universalumą", — pasakė Guteresas.

Geriausias viso to priešnuodis, anot jo, yra atgaivinti bendrą atsidavimą pagrindinėms vertybėms. Tam reikia, kad generalinis sekretorius maksimaliai išnaudotų JT vienijančią galią, padvigubintų pastangas kuriant diplomatiją vardan taikos, sustiprintų pasitikėjimą, sustiprintų įsitikinimą, nustatytų suartėjimo sritis, veiktų kaip sąžiningas tarpininkas ir nuolat sutelktų žmones, pasakė generalinis sekretorius.

Tegai:
politika, šaltasis karas, Jungtinių Tautų organizacija (JTO), Antonijus Guteresas
Gegužės 8-oji

Kokia šiandien diena: gegužės 8-osios šventės

(atnaujinta 16:45 2021.05.07)
Šią dieną 1886 metais Atlantoje (JAV) pradėta prekiauti daktaro Džono S.Pembertono išradimu — gaivinančiu gėrimu "Coca Cola"

Gegužės 8-oji yra 128-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 237 dienos

Šiandien saulė teka 05:28val., leidžiasi 21:03 val., dienos ilgumas 15.35 val.

Vardadienį švenčia Stanislovas, Viktoras, Džiugas, Audrė, Mykolas, Stasys.

Šv. Stanislovas, Cibulinis

Šią dieną senoliai laikė tinkamiausia diena sodinti svogūnus ir sėti žirnius. Kad svogūnai būtų geri, juos sodindavo tuomet, kai danguje kartu nebūna saulės ir mėnulio – t.y., arba anksti ryte, kai dar saulė nepatekėjusi arba vėlai vakare, kai dar nespėja pasirodyti mėnulis.

Šią dieną bičių augintojai spėdavo, koks šiemet bus medus. Jei diena giedra, saulėta – bus daug medaus, jei apsiniaukusi – mažai.

Į Lietuvą atėjus krikščionybei ši diena sutapatinta su Šv. Stanislovo varduvėmis. Šv. Stanislovas Kostka (1550-1568) gimė lenkų didikų šeimoje. Kai Stanislovui sukako 14 metų, jis pradėjo lankyti Vienoje atidarytą jėzuitų kolegiją. 1565 m. gruodį Stanislovas stipriai susirgo ir prašė jam pakviesti kunigą, tačiau kunigo jam nepakvietė. Stanislovas daug meldėsi. Tuomet jam pasirodė šv. Barbora ir švč. mergelė Marija su Kūdikėliu ant rankų. Stanislovas pasveiko. Tačiau būdamas 18-os vėl susirgo ir mirė per Šv. Mergelės Marijos dangun ėmimo šventę.

Dar vienas šv. Stanislovas buvo Krokuvos vyskupas, turėjęs galių gydyti žmones, prikelianti juos iš mirusiųjų.

Lietuvos muitinės įkūrimo diena

Lietuvos Respublikos muitinės įstatymas skelbia, kad gegužės 8-oji yra Muitinės profesine švente. Gegužės 8-oji pasirinkta todėl, kad ši data laikoma Lietuvos muitinės įkūrimo diena. 1919 m. gegužės 8 d. įsigaliojo Laikinieji Lietuvos muitinių įstatai.

Antrojo pasaulinio karo aukų atminimo diena

Gegužės 8-ąją minima Antrojo pasaulinio karo aukų atminimo diena.

Lietuvos prezidentas ir kiti valstybės asmenys šią dieną tradiciškai aplanko Antakalnio kapinėse pastatytus memorialus 1941-1945 metais žuvusiems kariams.

Tulpių žydėjimo šventė

Kasmet pražydus tulpėms, apytikriai antrąjį gegužės šeštadienį, Lietuvoje švenčiama Tulpių žydėjimo šventė. 

Lietuvos istorijoje

1846 metais gimė Stanislava Medekšaitė-Paškevičienė, prozininkė, publicistė. Mirė 1933 m.

1912 metais gimė literatūros tyrinėtojas Marcelinas Ročka. Mirė 1983 m.

1914 metais Vilniuje gimė prancūzų rašytojas Romenas Gari. Mirė 1980 m.

Pasaulio istorijoje

1847 metais Robertas Tompsonas užpaentavo guminę padangą.

1852 metais Londono sutartimi, kurią pasirašė Didžioji Britanija, Rusija, Prūsija, Austrija, Švedija ir Prancūzija, buvo garantuotas Danijos vientisumas.

1886 metais Atlantoje (JAV) pradėta prekiauti daktaro Džono S.Pembertono išradimu — gaivinančiu gėrimu "Coca Cola".

1902 metais Martinikos saloje išsiveržus ugnikalniui, žuvo 30 tūkst. gyventojų.

1921 metais Švedijoje panaikinta mirties bausmė.

1945 metais Antihitlerinės koalicijos pergalės diena. Europoje oficialiai baigėsi II-asis Pasaulinis karas.

1984 metais TSRS paskelbė nedalyvausianti Los Andželo vasaros olimpinės žaidynėse.

1995 metais beveik 80 valstybių vadovai dalyvavo iškilmingoje ceremonijoje Paryžiuje, pažymint II pasaulinio karo pabaigos Europoje metines.

2009 metais per automobilių katastrofą netoli Sankt Peterburgo žuvo garsi rusų balerina Ninel Kurgapkina, kuriai buvo 80 metų. TSRS liaudies artistė Kurgapkina gimė 1929 m.

2012 metais tapybos meistro Marko Rotko saulėlydžio spalvų paveikslas tapo brangiausiu šiuolaikinio meno kūriniu, kuris buvo parduotas už 86,9 mln. dolerių itin pelningame "Christie's" aukcione Niujorke.

Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai