JAV Kongresas

Ekspertas JAV paaiškino, kodėl sankcijos Rusijai dar "atsilieps" Amerikai

(atnaujinta 10:52 2020.02.19)
Pasinaudojusios nauju Amerikos saugumo gynimo nuo Kremliaus agresijos įstatymu Rusijos kompanijos gali išstumti JAV firmas iš energetikos rinkos

VILNIUS, vasario 19 — Sputnik. Antirusiškos sankcijos kenkia JAV įmonėms ir gali pakenkti Vašingtono finansų sistemai. Šią nuomonę "The Hill" puslapiuose išsakė JAV nacionalinės užsienio prekybos tarybos viceprezidentas ir prekybos bendrovės "USA Engage" vadovas Ričardas Savaja (Richard Savaya).

Rusijos Federacijos tarybos narys Aleksejus Puškovas
© Sputnik / Владимир Федоренко

Anot jo, ekonominiai apribojimai, kuriuos JAV ne kartą įvedė nuo 2014 metų, ne tik neturėjo "norimo" poveikio Rusijos politikai ir ekonomikai, bet ir atsisuko prieš Vašingtoną.

Dėl ribojamųjų priemonių JAV įmonės buvo priverstos palikti daugybę projektų, kurie vykdomi Rusijoje. Jų vietą užėmė vietiniai ir Kinijos startuoliai, rašo "The Hill".

"Sankcijos, kaip prievartos taktika, nesugebėjo priversti Maskvos pakeisti savo užsienio politiką. Tačiau jos sudarė sąlygas precedento neturinčiam Rusijos ir Kinijos bendradarbiavimui", — teigia straipsnio autorius.

Naujasis Amerikos saugumo gynimo nuo Kremliaus agresijos įstatymas (DASKA), vadinamas "sankcijomis iš pragaro", "pakėlė netyčinę žalą į naujas aukštumas", — sako Savaja.

"Remiantis šiuo įstatymu, JAV bendrovės privalo pasitraukti iš visų energetikos projektų, kuriuose Rusijos juridiniai asmenys turi bent minoritarinį akcijų paketą. Remiantis turimais skaičiavimais, nukentės beveik 150 energetikos projektų, vykdomų daugiau nei 50 šalių teritorijose", — pasakė jis.

Rusijos kompanijos gali nusipirkti mažus akcijų paketus naujuose energetikos projektuose ir tokiu būdu išstumti Amerikos firmas iš rinkos, paaiškino tarybos viceprezidentas.

Savaja pažymėjo, kad energetikos sektoriuje dirba tūkstančiai žmonių visame pasaulyje ir sutrikimai jų darbe sukurs grandininę reakciją, kuri galiausiai sukels pražūtingas pasekmes Jungtinėms Valstijoms.

Be to, DASKA siekia nutraukti bet kokią Amerikos kompanijų veiklą Rusijoje, o tai joms taps "bausme", mano ekspertas.

"Apskritai, globalios ekonomikos, kurioje vyrauja sudėtingas tarptautinių tiekimo grandinių tinklas, sąlygomis nuolatinis JAV sankcijų griežtinimas lemia tai, kad įmonės iš JAV dabar laikomos nepatikimomis partnerėmis", — apgailestauja ekspertas.

Kaip pabrėžė Savaja, piktnaudžiavimas sankcijomis apsunkina verslo aplinką ir daro ją nenuspėjamą, taip pat trukdo pinigų srautams. Tokiomis aplinkybėmis "tarptautinės finansinės operacijos gali visiškai pasitraukti iš JAV".

"O tai sukurs grėsmę tam pagrindiniam vaidmeniui, kurį Amerikos finansų sistema atlieka pasaulyje", — rašo leidinys.

2014 metais Vašingtonas įvedė sankcijas Maskvai dėl padėties Ukrainoje. Vėliau JAV ne kartą pratęsė ir įvedė naujus ekonominius apribojimus. Amerika sankcijas sieja su padėtimi Ukrainoje ir Sirijoje, "kibernetinėmis atakomis" ir "bandymais pakenkti Vakarų demokratijai".

Maskva ekonominių apribojimų politiką vadina bejėgiškumo apraiška. Anot prezidento Vladimiro Putino, sankcijų įvedimas yra neveiksmingas ir beprasmis. Rusijos vadovas išreiškė viltį, kad JAV pripažins tokios politikos nesėkmę ir kad šalys pradės normaliai bendradarbiauti.

Tegai:
Kinija, ekonominės sankcijos, sankcijos Rusijai, JAV, Rusija
Temos:
Lazda turi du galus: sankcijos Rusijai (266)
Dar šia tema
Vokietijos verslo sąjungos vadovas mano, kad reikalingas suartėjimas su Rusija
Ekspertas pakomentavo naujas JAV antirusiškas sankcijas
Politologas: JAV stengiasi maksimaliai "palenkti" Kiniją pagal savo sąlygas
Šilkaverpiai, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai sukūrė vakciną nuo koronaviruso, naudodami šilkaverpius

(atnaujinta 13:52 2020.08.05)
Mokslininkas mano, kad šiuo metodu bus pagaminta "labai efektyvi vakcina didesniais kiekiais nei įprastos vakcinos"

VILNIUS, rugpjūčio 5 — Sputnik. Vakcina nuo COVID-19, kurios pagrindą sudaro šilkaverpių lervose esantys baltymai, turėtų tapti labai efektyvi ir nebrangi, RIA Novosti pasakojo projekto vadovas, Japonijos Kiusiu universiteto profesorius Takahiro Kusakabe.

Koronaviruso paviršiuje yra vadinamasis smaigalys baltymas S, jis yra sugrupuotas po tris ir būtent jis suformuoja pačius "smaigalius" viruso paviršiuje, su kurio pagalba ir plinta infekcija.

"Padedant šilkaverpiui, mes sukuriame dirbtinį smaigalio baltymą, kuris yra nepaprastai panašus į naujo tipo koronaviruso baltymą, tačiau jo viduje nėra viruso, todėl jis yra nekenksmingas", — teigė profesorius.

Į šilkaverpio kūną įnešamas bakulovirusas, kuris užkrečia tik vabzdžius, bet yra nekenksmingas žmonėms, turėdamas jame įterptą genetinę koronaviruso informaciją. Po kelių dienų šilkaverpių kūne "užauga" baltymas, labai panašus į koronaviruso S-baltymą.

"Šiuo metu mes kuriame dvi vakcinų rūšis — injekcines ir geriamąsias. Injekcinei vakcinai reikia išvalymo ir saugos tyrimų. Bet kokiu atveju manau, kad ji bus tokia pat saugi kaip šiuo metu naudojama vakcina. Kalbant apie geriamąjį vartojimą, Azijos šalyse istoriškai šilkaverpių lervas jie vartoja maistui, todėl problemų neturėtų kilti", — pabrėžė profesorius.

Mokslininkas mano, kad šiuo metodu bus pagaminta "labai efektyvi vakcina didesniais kiekiais nei įprastos vakcinos". Be to, jo kaina neviršys vakcinos nuo gripo ribų — keli tūkstančiai jenų (kelios dešimtys dolerių). Šiais mokestiniais metais, tai yra iki 2021 metų kovo 31 dieną, bus atliekami vakcinos bandymai su gyvūnais.

Vakcinų kūrimo ir testavimo etapai
© Sputnik /
Vakcinų kūrimo ir testavimo etapai
Tegai:
mokslininkai, vakcina, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Rusijoje papasakojo apie skiepų nuo COVID-19 vaikams bandymus
Lietuviams priminė, kad viešose uždarose patalpose dėvėti kaukes privaloma
Mokslininkai neatmetė galingesnės antros COVID-19 bangos JK
Nord Stream-2 statybos

Ekspertas: Danijos sprendimas padidina galimybę laiku užbaigti "Nord Stream-2"

(atnaujinta 20:36 2020.08.05)
Sutikimas nutiesti vamzdžius Danijos vandenyse yra labai geras signalas, mano ekspertas Valerijus Vaisbergas

VILNIUS, rugpjūčio 5 — Sputnik. Tokio Danijos sprendimo ir buvo tikimasi, o jų vyriausybė ir reguliavimo institucija neturėjo pagrindo atidėti leidimo išdavimo, interviu Sputnik Lietuva sakė investicijų bendrovės "Regionas" Analitikos skyriaus direktorius Valerijus Vaisbergas.

"Kitas dalykas tai, kad per praėjusią savaitę iš Amerikos pusės negirdėjome jokių naujų prieštaravimų dėl "Nord Stream-2". Akivaizdu, kad padėtis buvo kažkokiame užkulisiniame derybų etape, kurio baigtį gana sunku numatyti. Nepaisant to, sutikimas dėl vamzdžio klojimo Danijos vandenyse — tai labai geras signalas, iš esmės tai padidina galimybę užbaigti projektą per anksčiau nurodytą terminą, tai yra šių metų pabaigoje-kitų pradžioje. Manau, kad svarbiausia — pabaigti statybas ir paleisti dujas per šias dvi naujas atšakas", — sakė jis.

Danijos energetikos apeliacinė taryba negavo apeliacijų dėl Danijos energetikos agentūros (DEA) sprendimo, kuriuo buvo leista "Nord Stream 2 AG" naudoti inkaruotus laivus tiesiant "Nord Stream-2".

Nord Stream-2
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Nuo antradienio "Nord Stream 2 AG" gali atnaujinti statybas.

"Nord Stream-2" projektas apima dviejų vamzdynų, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų per metus, tiesimą nuo Rusijos pakrantės iki Baltijos jūros ir Vokietijos.

Jam aktyviai priešinasi JAV, kurios ketina parduoti savo suskystintas gamtines dujas Europos Sąjungoje. Vašingtonas gruodį paskelbė taikysiąs sankcijas projektui, reikalaudamas, kad įmonės, susijusios su projektu, nedelsdamos nutrauktų statybą. Šveicarijos "Allseas" beveik iš karto paskelbė apie darbo sustabdymą.

Rusija ne kartą pareiškė, kad projektas yra tik komercinio pobūdžio ir naudingas Europos partneriams.

Tegai:
Nord Stream-2, Danija
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Laivo "Fortūna" nuomininkas atsisakė dalyvauti užbaigiant "Nord Stream-2"
Ekspertas: Lenkijos teisinės pretenzijos neturės įtakos "Nord Stream-2"
Ekspertas numatė derybų tarp "Gazprom" ir laivo "Fortūna" savininko rezultatus
Obuoliai, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugpjūčio 6-osios šventės

(atnaujinta 16:03 2020.08.05)
Rugpjūčio 6 dieną Lietuvoje minimi Kristaus atsimainymas ir Obuolių krikštas

Rugpjūčio 6 yra 218-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 219-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 147 dienos.

Rugpjūčio 6 dieną minimas Kristaus atsimainymas

Atsimainymas pažodžiui reiškia pasikeitimas, persikeitimas. 

Jėzus pasiėmė Petrą, Jokūbą, jo brolį Joną ir užsivedė juos nuošaliai ant aukšto kalno. Ten Jis atsimainė jų akivaizdoje. Jo veidas sužibo kaip saulė, o drabužiai tapo balti kaip šviesa. Ir štai jiems pasirodė Mozė ir Elijas, kurie kalbėjosi su Juo.

Pagal Naująjį testamentą Jėzus ant Taboro kalno atsimainė prieš apaštalus.

"Jo drabužiai ėmė taip baltai spindėti, kaip jų išbalinti negalėtų joks skalbėjas žemėje. Jiems pasirodė Elijas ir Mozė, kuriedu kalbėjosi su Jėzumi. (...) užėjo debesis ir uždengė juos, o iš debesies nuskambėjo balsas: "šitas — mano išrinktasis Sūnus, jo klausykite".

Taip dievas apaštalams nurodė savo sūnų ir pranešė apie būsimas Kristaus kančias. Šis įvykis krikščionims toks pat svarbus kaip ir pats Kristaus nukryžiavimas.

Taip pat šią dieną minimas Obuolių krikštas (nuo 6 iki 10 dienos)

Tikėta, kad nuo Atsimainymo motinos, turinčios mirusių vaikų, jau galinčios valgyti obuolius, nors šiaip jau obelis krėsti ir krituoliais vaišintis buvo priimta tik nuo Žolinės.

Visa gamta ir augalai yra dvasingi. Raškyti ir valgyti vaisius, augalų "vaikus", be niekur nieko nevalia. Reikia juos užganėdinti, atsiprašyti ir pirmiausia paaukoti dievams. Tam atliekamos apeigos, kurias vadina vienur Krikštais, kitur Obuolių krikštu. Iki tos dienos niekas nedrįsdavo jų valgyti — sakoma, kad suvalgius dievams skirtus obuolius ar kriaušes, šie neduosią jų mirusių vaikų vėlėms. Iki šios dienos nevalia kepti ropių, obuolių ir kitų vaisių, nes galima prisišaukti ankstyvas šalnas. 

Kai kur manyta, kad per šią šventę motinos dar neturėtų vaisių valgyti, nes tą dieną Dievas dalijąs obuolius mirusiems vaikeliams, ir jeigu obuolį suvalgo motina, tai savo vaiką nuskriaudžia

Ši diena Lietuvos istorijoje

1840 metais Rusijos caro Nikolajaus I įsakymu iš Vilniaus ir Gardino gubernijų buvo išbrauktas Lietuvos vardas. Šiuo žingsniu siekta galutinai ištrinti LDK atminimą iš Lietuvos bajorijos savimonės. Nuo tada iki šiol Rusijoje Baltijos valstybės nėra vadinamos atskirais vardais — carui tai buvo Šiaurės Vakarų kraštas ar paskiros gubernijos, sovietmečiu "Pribaltika".

1940 metais nacionalizuoti visi Lietuvos bankai. Nacionalizuotas Lietuvos bankas perduotas TSRS valstybiniam bankui ir tampa jo padaliniu.

Ši dieną pasaulio istorijoje

Šią dieną 1666 metais baigėsi Londoną nuniokojęs milžiniškas gaisras.

1806 metais nustojo egzistavusi Romos imperija: karūnos atsisakęs Francis (Pranciškus) II tapo Austrijos imperatoriumi Pranciškumi I.

O 1881 metų rugpjūčio 6 dieną gimė penicilino išradėjas (1928 metais), škotų bakteriologas seras Alexander Fleming (Aleksanderis Flemingas), pelnęs Nobelio medicinos premiją.

Šią dieną savo vardadienius švenčia Bilvina, Bilvinas, Bilvinė, Bylotė, Daiva, Josbutas, Josbutė, Josgailas, Josgailė. Karolina, Vaidutis.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė