Meskelio šventė Aksume, Etiopijoje

"Žiaurūs žmonės!" Neįprasčiausios egzorcistų paslaptys

(atnaujinta 20:59 2020.02.19)
Etiopijos krikščionių bendruomenė — viena seniausių, kuri išpažįsta keistą pirminės Kristaus religijos ir afrikiečių genčių tradicijų derinį

VILNIUS, vasario 19 — Sputnik. Kryžius, malda ir... burtai. Etiopijos krikščionių bendruomenė — viena seniausių. Ji išpažįsta keistą pirminės Kristaus religijos ir afrikiečių genčių tradicijų derinį. Taip pat yra ypatinga dvasinė kasta, kurios nariai iš vietinių gyventojų išvaro piktąsias dvasias. RIA Novosti korespondentas išvyko į Afrikos rytus ieškoti paslaptingųjų egzorcistų.

Matomas ir nematomas pasaulis

Didysis Lūžių slėnis, padalijęs Etiopiją į dvi dalis, kai kurių mokslininkų laikomas visos žmonijos tėvyne. Čia kadaise buvo rasti senovės žmonių palaikai. Be to, buvo rasta įrodymų, kad mūsų protėviai tikėjo kitokių pasaulių jėgų egzistavimu.

Lalibela ir jos apylinkės tiesiogine prasme kupina įvairiausių dvasių: vienos padeda buityje, kitos sukelia ligas, kitos sukuria visokias intrigas. Būtent taip tiki vietiniai gyventojai, kurie šiandien laikosi senovės tradicijų. Čia tarsi patenki į senovę — primityvios trobelės, basi vaikai, nešiojantys suplėšytus džinsus, kunigai, rankose laikantys viduramžiais padarytus kryžius.

Čia ypač gerbiami dvasininkai. Ne tik todėl, kad vietiniai gyventojai išpažįsta krikščionybę. Regione praktiškai nėra mokyklų ar ligoninių, o etiopams dvasininkas — raštingumo mokytojas, meteorologas ir gydytojas.

Makunas Hadi dar tik ruošiasi tapti kunigu. Jis sako, kad tai gana ilgas ir sunkus kelias. "Iš pradžių — studijuoji vienuolyne, į kurį priima nuo 14 metų. Tada turi tapti diakonu — tą aš padariau prieš šešerius metus. Vėliau reikia tarnauti ir mokytis dar mažiausiai dešimt metų, kad gautum kunigystę", — aiškina Makunas.

Диакон Макуна Хади на фоне церкви Бет Гиоргис, Лалибела, Эфиопия
© Sputnik / Антон Скрипунов
Lalibelos Šv. Jurgio bažnyčios fone diakonas Makunas Hadi. Etiopija

Etiopijos bažnyčios dvasininkai turi išmanyti vaistinius augalus, žinoti klimato ciklus, mokėti apskaičiuoti mėnulio fazes. Visi šie įgūdžiai pirmiausia reikalingi norint padėti tikintiesiems.

Ir, žinoma, kunigai čia tiesiog privalo suprasti kontaktų su "pomirtiniu pasauliu" problemas. Iš tiesų, pagal krikščioniškąją doktriną, tiek angelai, tiek demonai yra nepastebimai šalia mūsų. Pastarieji gali net įsikūnyti į žmogų ir kankinti jį iš vidaus.

"Daugelis, ypač vietose, esančiose toli nuo miestų, kreipiasi į egzorcistą. Tačiau šią ar kitą ligą ne visada sukelia tamsiųjų jėgų įtaka", — tęsia diakonas.

Etiopijoje ne tik kunigai užsiima piktųjų dvasių išvarymu, bet ir unikalaus dvasinio turto, neturinčio analogų kitose krikščionių bažnyčiose, atstovai. Ir jie yra bene paslaptingiausi iš Etiopijos krikščionių.

Дептеры в Лалибеле, Эфиопия
© Sputnik / Антон Скрипунов
Dvasininkai Lalibeloje. Etiopija

"Galingi rašytojai"

Senovės graikų šventyklos tipas: stačiakampis kambarys, išorėje apsuptas dviem kolonų eilėmis. Šalia jų — diakonai, kurių pagrindinė užduotis — padėti tarnyboje, kur jie skaito psalmes, dainuoja ir... muša būgnus. Tai — vienas iš vietos krikščionybės bruožų.

Apskritai Etiopijos krikščionys nėra panašūs į kitus. Jų bendruomenė yra turbūt viena seniausių pasaulyje, tradicijos yra keistas judaizmo apeigų, ankstyvosios krikščionybės ir afrikietiškų genčių papročių derinys.

Apeigų metu, be būgnų, jie naudoja ir sistronus (barškučius) bei vamzdžius — Senojo Testamento Jeruzalės šventyklos muzikos instrumentus.

Etiopijos šventyklų altoriuose, be kryžių ir žvakidžių, yra tabu — miniatiūrinė Sandoros skrynios (pagrindinės žydų relikvijos) kopija. Etiopiečiai mano, kad jie vis dar saugo pačias seniausias akmenines lenteles su Dešimt Įsakymų, kuriuos Viešpats davė Mozei Sinajaus kalne. Tačiau dvasininkai ir tikintieji tam tikrais liturgijos momentais meldžiasi, stovėdami kartu ratu, kaip ir pirmaisiais krikščionybės amžiais.

Празднование Мескеля в Аксуме, Эфиопия
© Sputnik / Антон Скрипунов
Meskelio šventė Aksume, Etiopijoje.

Todėl Etiopijos bažnyčią religijos tyrinėtojai priskiria vadinamosioms senovės Rytų bažnyčioms, išsiskiriančioms savo tradicijomis ir išpažintimis iš graikų ortodoksų tradicijų, įskaitant rusiškas.

Depterai — tai žemiausieji dvasininkų sluoksniai, kai kiekvienoje krikščionių bendruomenėje buvo tik vienas dvasininkas, o visame kame jam padėjo keli diakonai. Ir dabar, kaip apaštalų laikais, jų pareigos neapsiriboja dalyvavimu dieviškose tarnystėse.

Nuo neatmenamų laikų depteriai buvo žinomi kaip mokyti vyrai, kurie žino viską apie pasaulį. Jie buvo knygų raštininkai, raštingumo mokytojai ir patys pirmieji gydytojai Etiopijoje. Paklauskite skyriaus apie gėles — ir jis praves paskaitą apie tai.

Ir, žinoma, jie vis dar užsiima demonų išvarymu. Jie tai daro skirtingais būdais: vieni ant apsėstųjų pila šaltą vandenį iš šventojo šaltinio, kiti uždega specialias žoleles. Tačiau pagrindinis egzorcisto ginklas — malda. Ir speciali lazda.

Посох дептеры
© Sputnik / Антон Скрипунов
Speciali lazda demonų išvarymui

Tai yra T formos lazda. Jos viršus yra išraižytas sudėtingais raštais, kiekvienas iš jų turi gilią prasmę. Du apskritimai simbolizuoja ir saulę su mėnuliu, ir dvigubą Kristaus prigimtį — dieviškąją ir žmogiškąją. Visada yra kryžius — labiausiai gerbiamas krikščionių simbolis Etiopijoje. Trys kryžiai — Šventosios Trejybės simbolis.

Manoma, kad ši lazda kelia didžiausią baimę blogio dvasiai. Todėl ji aktyviai naudojama egzorcizmo apeigų metu. Keli depteriai tarnaudami šventykloje jau daro tą patį, kad demonai nieko neatitrauktų nuo maldos.

Etiopiečiai taip pat mano, kad egzorcistai sugeba žmogų nužudyti vienu žodžiu — jie sako, kad dėl bendravimo su piktosiomis dvasiomis žino baisių burtų. Yra net tipiškas posakis: "Blogiausias gyvūnas yra skorpionas, o blogiausias žmonėms — šventikas".  

Egzorcistų paslaptis

Savo elgesiu patys šventikai patvirtina paslaptingų burtininkų nacionalinę šlovę. Jie nėra labai kalbūs, o kai bandai jų paklausti apie egzorcizmą, jie visiškai tyli.

Kunigas Danielis Habešas taip pat kadaise buvo depteris (egzorcistas). Jis noriai pasakoja apie vietinės krikščionybės bruožus, tačiau, kalbėdamas apie ankstesnį savo gyvenimą, pradeda kalbėti su mįslėmis.

"Svarbiausias dalykas yra įgyti tikrų žinių. Mokantis reikia suprasti, kad viskas aplinkui susideda iš trijų dalių. Pirma, yra dalykų, kuriuos sukūrė Dievas — mes galime juos pamatyti arba, pavyzdžiui, juos pajausti. Ir mums reikia pasinerti į tai, į jų esmę, todėl suprantama fizinių dalykų esmė. Vis dar yra pasaulis, kuriame yra jėgų, nepriklausančių nuo mūsų kontrolės, ir mums jos nematomos: įvairios dvasios. Mes taip pat turime sugebėti susisiekti su jomis, kad galėtume efektyviai joms atsispirti. Ir yra Dievas, kurį reikia pažinti", — taip jis apibūdina žemiausiųjų dvasininkų sluoksnių filosofiją.

Священник Даниэль
© Sputnik / Антон Скрипунов
Kunigas Danielius

Pats egzorcizmas, anot jo, nėra pagrindinis dalykas. Pirmiausia, bandoma išsiaiškinti, ar įmanoma padėti žmogui "pritaikant fizinio pasaulio žinias".

"Jei vaistai nepadeda, turėtumėte kreiptis dvasinės pagalbos. Tik Dievo jėga galime nugalėti piktąsias dvasias", — sako kunigas.

Jei egzorcizmo apeigos buvo nesėkmingos, reiktų nukreipti asmenį tiesiai pas kunigą. Jei jis to nepadaro, priešais jus — apsišaukėlis.

"Apsišaukėliams sumokėti visus pinigus, be negauti nieko mainais... Deja, yra daug tokių atvejų, bet padedant žmonėms yra nepriimtina imti kyšį", — piktinasi tėvas Danielius.

Дептеры, Эфиопия
© Sputnik / Антон Скрипунов
Egzorcistai. Etiopija

Grėsmė krikščionybei

Tačiau Etiopijos krikščionys pastaruoju metu susidūrė su daug reikšmingesne grėsme nei apsišaukėliai. Jau keletą mėnesių jų šventyklos buvo reguliariai puolamos, kunigai žudomi. Tikintieji kaltina ne tik islamistus iš kaimyninio Sudano, bet ir naująją vietos valdžią — jiems svetimus Oromo genties atstovus.

Praėjusį rudenį dešimtys tūkstančių Oromo genties žmonių išėjo į Adis Abebo, šalies sostinės, gatves, kur istoriškai stiprios buvo Amharos žmonių, išpažįstančių krikščionybę, pozicijos.

Serijinė žudikė Dženina Džouns, archyvinė nuotrauka
© AP Photo / Texas Department of Criminal Justice

Protestuotojai reikalavo išplėsti jų teises ir valdžią, nes naujuoju valstybės vadovu tapo jų giminės žmogus. Prasidėjo riaušės, mirė dešimtys piliečių. Per ateinančius tris mėnesius šalį sukrėtė išpuolių prieš krikščionių bažnyčias banga.

"Valdžia, nors ir ne tiesiogiai, paskelbė Etiopijos bažnyčią savo priešu. Dėl šios priežasties mums buvo sunku švęsti Viešpaties Krikštą [sausio 19 dieną švenčiama viena iš dviejų populiariausių švenčių šalyje, taip pat ir Rusijoje. — Sputnik]. Organizuoti religines procesijas tampa vis sunkiau. Tai tapo nesaugu. Pagaliau policija niekada nesulaikė kaltininkų per išpuolius prieš mus. Nemanau, kad jie sugaus tuos, kurie vasario 4 dieną užpuolė bažnyčią šiaurės vakarų Etiopijoje, sušaudė kunigus ir pasauliečius", — pasakoja Etiopijos bažnyčios parapijietis Mierafas Laik.

Todėl tikintieji šaukiasi pagalbos. Jie bijo, kad Bažnyčia bus fiziškai sunaikinta — ir unikalios tūkstantmetės Etiopijos krikščionių tradicijos atsidurs užmarštyje.

"Bet nereikia nusiminti. Šiandien mes verksime, bet rytoj pradėsime veikti — padarysime viską, kad išlaikytume tikėjimą", — sako Laik.

Jis įsitikinęs, kad Etiopija išliks šalimi, turinčia unikalią krikščionybės atšaką, kurioje du tūkstančius metų žmonės melsdavosi skambindami būgnais ir kreipdamiesi į paslaptingus egzorcistus.

Служба в храме Девы Марии Сионской, Аксум
© Sputnik / Антон Скрипунов
Siono Dievo Motinos Marijos bažnyčia.
Tegai:
tradicijos, religija
Dar šia tema
Istorikas: Lietuva nesupranta, kad perrašydama istoriją kenkia pati sau
Buvęs diplomatas perspėjo apie Kijevo kovos su sovietine praeitimi pavojus
Žmogaus palaikų fragmentai, kuriuos paieškininkai rado Hitlerio budelių mirties bausmių vykdymo vietoje netoli Glotų kaimo, Pskovo srityje

Rusijoje rasta koncentracijos stovyklos, kur sargyboje dirbo estai, kalinių žudymo vieta

(atnaujinta 17:34 2020.10.30)
Viename iš kasinėjimų paieškininkai aptiko 73 žmonių palaikus, kurių pusė yra vaikų, sprendžiant iš jų batų — nuo dvejų iki trejų metų

VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. Atliekant kasinėjimus netoli Pskovo Glotų kaimo, šalia kurio okupacijos metu buvo nacių koncentracijos stovykla, galbūt buvo aptikta sovietinės įstaigos vaikams, pavyzdžiui, vaikų namų, auklėtinių nužudymo vieta. Apie tai liudija paieškininkų kasinėjimų rezultatai, su kuriais RIA Novosti pavyko susipažinti.

Moglino koncentracijos stovykla

Paaiškėjo, kad Glotų kaimas buvo viena iš vietų, kur buvo įvykdyta mirties bausmė Moglino koncentracijos stovyklos, kurioje, pasak istorikų, 1941–1944 metais nacių budeliai nužudė apie 3 tūkstančius žmonių, kalinių.

Stovyklą naciai suorganizavo netrukus po Pskovo okupacijos 1941 m. Iš pradžių Moglino "mirties fabrike" buvo laikomi sovietų karo belaisviai, kurie remontavo Ryga–Pskovas kelią po vokiečių kulkosvaidžių panaudojimo. Remiantis vietinių gyventojų prisiminimais, iš 280 kareivių po kelių mėnesių išgyveno ne daugiau kaip 30.

Nuo 1942 metų kovo čia taip pat buvo atvežti civiliai, įskaitant vaikus. Vieta tapo žinoma kaip persiuntimo stovykla nepatikimiems ir ją tiesiogiai kontroliavo Estijos saugumo policijos Pskovo užsienio skyrius ir Vokietijos saugumo tarnyba.

Kaip matyti iš Rusijos saugumo tarnybos regioninės valdybos dokumentų, su kuriais susipažino RIA Novosti, koncentracijos stovyklos sargyboje dirbo estai. Pagal nacių vadovybės planus, po Antrojo pasaulinio karo buvo numatyta dalį regiono perduoti būtent Estijai.

Rusijos tardymo komitetas penktadienį pranešė apie Moglino koncentracijos stovyklos kalinių ir kitų civilių anksčiau nežinotų laidojimo vietų kasinėjimų pabaigą. Viename iš kasinėjimų netoli Glotų buvo rasti 73 žmonių palaikai, kurių pusė yra vaikų, sprendžiant iš jų batų — nuo dvejų iki trejų metų.

Miesto gyventojai

Kasinėjimų metu kartu su vaikų palaikais ir vaikiškais batais buvo rasti daiktai, rodantys, kad su vaikais buvę suaugusieji buvo miesto, o ne kaimo gyventojai. Tai yra auksiniai papuošalai, šešios poros akinių, tabakinė iš skardos, pripildyta tabako, dėžutė nuo metalinių plunksnų rašymui, piniginė.

Вещи, найденные поисковиками на месте казней мирного населения гитлеровскими карателями возле деревни Глоты Псковской области в годы Великой Отечественной войны
© Sputnik
Daiktai, kuriuos paieškininkai rado Hitlerio budelių mirties bausmių vykdymo vietoje netoli Glotų kaimo, Pskovo srityje

Be to, rasta geros kokybės avalynė — su pakulnėmis. Tokius batus tada avėjo miestiečiai. Taip pat aptikti šveicariški laikrodžiai "Dynamo". Tokius laikrodžius, kaip matoma iš laikrodžių pramonės istorijos medžiagos, ši įmonė gamino specialiai pardavimams Rusijoje prieš revoliuciją. Pagal juos neįmanoma nustatyti savininko. Tai buvo ne patys brangiausi laikrodžiai, juos galėjo įsigyti palyginti didelis skaičius žmonių.

Вещи, найденные поисковиками на месте казней мирного населения гитлеровскими карателями возле деревни Глоты Псковской области в годы Великой Отечественной войны
© Sputnik
Daiktai, kuriuos paieškininkai rado Hitlerio baudėjų mirties bausmių vykdymo vietoje netoli Glotų kaimo, Pskovo srityje

Ne šeimos

Kasinėjimų dalyvis, fondo "Patikima istorija" direktorius Jurijus Aleksejevas taip pat laikosi versijos apie galimą vaikų namų auklėtinių sušaudymą.

"Kalbant apie suaugusiųjų palaikus, šeši iš jų yra vyrų skeletai, likę — moterų", — RIA Novosti pasakė istorikas. Anot jo, akivaizdu, kad ten buvo nušautos ne šeimos: "Priešingu atveju vyrų ir moterų skaičius galbūt būtų lygus".

Вещи, найденные поисковиками на месте казней мирного населения гитлеровскими карателями возле деревни Глоты Псковской области в годы Великой Отечественной войны
© Sputnik
Daiktai, kuriuos paieškininkai rado Hitlerio baudėjų mirties bausmių vykdymo vietoje netoli Glotų kaimo, Pskovo srityje

Todėl galima padaryti prielaidą, kad kalbama apie kažkokią vaikų įstaigą, be to, apie miesto įstaigą — sprendžiant iš rastų daiktų, pridūrė istorikas.

"Tačiau tai tikrai nėra sušaudyta mokykla, nes tarp rastų daiktų yra daug vaikiškų batelių, skirtų dvejų ar trejų metų vaikams. Žinote, kai mes su paieškininkais visa tai pamatėme, tai buvome labai įniršę. Mano versija — ten buvo nušauti vaikų globos namų, kur pedagogai buvo išsilavinę žmonės, kaip sakoma, seno raugo, auklėtiniai", — pasakė Aleksejevas.

Pasak istoriko, jis bandys patikrinti šią versiją naudodamasis archyviniais dokumentais.

"Mes dabar patvirtinome, kad šioje vietoje Glotuose buvo kapavietės iš Didžiojo Tėvynės karo laikų. Tačiau dabar iškilo klausimas, kas tiksliai ten buvo nušautas... Manau, kad tai sužinosime laikui bėgant. Mes žinome, kuriuose Vokietijos archyvuose to ieškoti", — pridūrė agentūros pašnekovas.

Вещи, найденные поисковиками на месте казней мирного населения гитлеровскими карателями возле деревни Глоты Псковской области в годы Великой Отечественной войны
© Sputnik
Daiktai, kuriuos paieškininkai rado Hitlerio baudėjų mirties bausmių vykdymo vietoje netoli Glotų kaimo, Pskovo srityje

Vaikai buvo nužudyti pagal tautybę     

Nacistai koncentracijos stovykloje, Pskovo srities Moglino kaime, vaikus sunaikino vien dėl jų tautybės — žydų ir romų — RIA Novosti, komentuodamas naujus kasinėjimus, pasakė istorijos mokslų kandidatas, Rusijos mokslų akademijos Sankt Peterburgo istorijos instituto Novgorodo grupės vyresnysis mokslo darbuotojas Dmitrijus Astaškinas.

Pskovo srities Moglino kaime, buvusios koncentracijos stovyklos teritorijoje, buvo atlikta dešimt kasinėjimų, kurių metu buvo atrasti 188 žmonių palaikai. Dešimtojo kasinėjimo metu Glotų kaime beveik pusė iš 73 atkastų palaikų priklausė vaikams. Šiuo metu atliekami visų atgautų palaikų teismo medicinos tyrimai. Be to, rasta daugybė artefaktų, rodančių, kad buvo sušaudyti civiliai gyventojai.

"Ten rasti vaikų palaikai rodo visą nacizmo blogį. Vaikai buvo sunaikinti vien dėl jų tautybės — žydų ir romų. Manau, kad vis dar įmanoma nustatyti konkrečių budelių konkrečią kaltę vykdant šias egzekucijas. Tam svarbus tarptautinis archyvų ir žinybų bendradarbiavimas. Tačiau abejotina, kad bus pradėtas baudžiamasis procesas, greičiausiai, įtariamieji jau mirė", — pasakė istorikas.

Anot jo, bet kokiu atveju, kasinėjimai pritrauks visuomenės dėmesį prie Moglino koncentracijos stovyklos ne tik Rusijoje, nes šios koncentracijos stovyklos Vakaruose dar niekas netyrė.

"Ir belieka tikėtis, kad egzekucijų vietoje atsiras vertas memorialas", — pridūrė ekspertas.

Сотрудники Следственного комитета на месте раскопок ранее неизвестного массового захоронения в Псковской области
Rusijos tardymo komiteto pareigūnai Hitlerio budelių mirties bausmių vykdymo vietoje, netoli Glotų kaimo, Pskovo srityje

Civilių žudynės Pskovo srities teritorijoje

Šių metų rugpjūtį Rusijos tardymo komitetas iškėlė baudžiamąją bylą dėl masinių civilių žudynių Pskovo srities teritorijoje Didžiojo Tėvynės karo metu. Byla buvo pradėta pagal nusikaltimo, numatyto Rusijos Federacijos baudžiamojo kodekso 357 straipsnyje (genocidas), požymius.

Naugarduko srities Soleckio apygardos teismas praėjusį antradienį pirmą kartą Rusijos teisminių procesų istorijoje pripažino genocidu Sovietų Sąjungos piliečių žudynes Didžiojo Tėvynės karo metu. Anot teismo, šios žudynės buvo dalis Vokietijos plano "atlaisvinti" teritorijas nuo civilių ir vėliau vykdyti šių teritorijų kolonizaciją.

Tegai:
Estija, koncentracijos stovykla, naciai, Didysis Tėvynės karas, Rusija
Amerikos atominis povandeninis laivas Konektikutas, archyvinė nuotrauka

"Rusai turi dešimtis, mes du": kur JAV beviltiškai atsilieka nuo Rusijos

(atnaujinta 17:18 2020.10.30)
Anot JAV senatorių, Amerikai labai reikia ledlaužių laivyno, kuris leistų įgyti pranašumą Šiaurės ašigalyje

VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. Amerikiečiai greitai praranda Arktį. JAV Senato ginkluotųjų pajėgų komiteto nariai Roger'is Wicker'is ir Dan'as Sullivan'as padarė tokią nuviliančią išvadą. Anot senatorių, šaliai labai reikia ledlaužių, galinčių veikti Šiaurės ašigalyje, o Rusija yra daug palankesnėje padėtyje. Apie ledlaužius ir jų vaidmenį palaikant didžiausių valstybių interesus — RIA Novosti autoriaus Andrejaus Koco straipsnyje.

Vienišas ledlaužis

Wicker'is ir Sullivan'as teigia, kad Maskva turi didžiausią pasaulyje ledlaužių laivyną, kuriame yra 40 laivų. Tuo tarpu JAV pakrančių apsaugos tarnyboje yra tik du ledlaužiai — "PolarStar" ir "Healy", ir antrasis buvo remontuojamas po gaisro laive. Ekonomiškai ir kariškai supervalstybei akivaizdžiai nepakanka vieno tinkamo ledlaužio. Tačiau kontroliuojant Arktį atsiveria galimybė naudotis turtingais gamtos ištekliais ir užtikrinti nuolatinį karinį buvimą Eurazijos šiaurėje.

Ekspertai priminė, kad šią vasarą prie Aliaskos krantų Rusijos karinis jūrų laivynas surengė didžiausias pratybas nuo Šaltojo karo laikų. Be to, Maskva pastaraisiais metais Arktyje atkūrė apie 50 karinių objektų, apleistų po Sovietų Sąjungos žlugimo. Ten vėl buvo dislokuoti kariai ir ginklai. Savo ruožtu Kinija stato du ledo klasės laivus ir neslepia, kad regioną laiko ekonominiu "Poliariniu šilko keliu". Arkties gyvenimo šventėje amerikiečiai aiškiai atrodo kaip vargšai giminaičiai.

Ледокол Polar Star
Ledlaužis "PolarStar"

Dar birželį prezidentas Donaldas Trampas paskelbė būtinybę sukurti didelį ledlaužių parką. Amerikos valdžia pradėjo programą, skirtą pastatyti šešis naujus laivus, įskaitant sunkiosios klasės laivus, kurių šalis nebestatė jau 40 metų. Kongresas jau finansavo pagrindinį ledlaužį — jo bandymai jūroje turėtų įvykti iki 2024 metų. Savo ruožtu Pakrančių apsaugos vadovybė paprašė lėšų antram laivui.

Tuo tarpu, anot senatorių, "Polar Star" tarnybos trukmė turės būti pratęsta bent iki 2023 metų. Atsižvelgiant į tai, kad dar šimtmečio pradžioje laivas iš tikrųjų išeikvojo savo išteklius, užduotis užtikrinti JAV dominavimą Arktyje jam akivaizdžiai per sunki.

Ledo armada

Rusija niekada nesustabdydavo ledo klasės laivų statybų. Spalio 21 dieną prasidėjo 22220 projekto "Arktika" pagrindinio branduolinio ledlaužio eksploatacija. Laivas, kuriame įrengtos dvi jėgainės su RITM-200 reaktoriais, kurių kiekvieno šiluminė galia yra 175 megavatai, įveikia 2,8 metro storio ledą pusantro ar dviejų mazgų greičiu. Jis gali veikti tiek vandenyne, tiek upių vagose. "Atomflot" tikisi sulaukti dar keturių projekto laivų — "Sibir", "Ural", "Jakutija" ir "Čiukotka". Pirmieji du turėtų pradėti tarnybą atitinkamai 2021 ir 2022 metais.

"Ledlaužio "Arktika" paleidimas nėra tik šiaip sau įvykis, kai vidaus laivų statyklose sukurtas labai didelis ir originalus laivas be vakarietiškų technologijų ir komponentų, — Sputnik radijui sakė Karinių ir politinių tyrimų centro direktorius Aleksejus Podberezkinas. — Pagrindinis dalykas — politinė reikšmė. Ateinančiais metais bus pastatyta naujų ledlaužių serija, ir Rusija galės kontroliuoti padėtį Šiaurės jūros keliu ne tik giliavandeniuose rajonuose, bet ir — dar svarbiau — sekliuose vandenyse. Dabar galime pasiūlyti transporto koridorių iš Pietryčių Azijos ir Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono į Europą, veiksiantį ištisus metus".

Прибытие атомного ледокола Арктика в Мурманска
© Sputnik / Павел Львов
Ledlaužis "Arktika"

Būtent branduoliniai ledlaužiai yra raktas į bet kokios karinės ir civilinės statybos regione sėkmę. Be "Arktikos", Rusija turi du laivus su dviejų reaktorių atomine elektrine, kurios galia 75 tūkstančiai arklio galių ("Jamal", "50 metų pergalei"), du ledlaužiai su vieno reaktoriaus įrenginiais, kurių galia yra apie 50 tūkstančių arklio galių ("Taimyr", "Vaigač"), branduoliniu varikliu veikiantis lengvesnis vežėjas "Sevmorput" su 40 000 arklio galių reaktoriumi ir penkiais aptarnaujančiais laivais. Ledlaužis "Sovetskij Sojuz" yra eksploatacijos rezerve. Labai įspūdinga arktinė flotilė, net neatsižvelgiant į dyzelinius elektrinius laivus.

Pastarieji apima, pavyzdžiui, ultramodernų "Ila Muromec", kuris Šiaurės laivyno dalimi tapo 2017 metais. Jis gali veikti ištisiniame, iki metro storio ledo lauke. Be pagrindinės funkcijos atlikimo — laivų palydėjimo per Arkties vandenis, laivas pristato krovinius Arkties pajėgų grupuotei. Projektas taip pat apima borto ginkluotės montavimą, visų pirma laivo greitojo šaudymo artilerijos įrenginius AK-630, AK-230, AK-306. Teoriškai ledlaužį galima paversti atakos karo laivu — tereikia jį aprūpinti priešlaivinėmis raketomis.

Visada pirmauja

Ledo klasės laivų statybose Rusija visada lenkdavo kitas šalis. Pirmasis šiuolaikinis ledlaužis buvo sraigtinis gelbėjimo vilkikas "Pilot", kurio eksploatacija prasidėjo 1864 metais. Speciali nosies dalis leido jam užslinkti ant ledo ir sulaužyti jį savo svoriu. Ši konstrukcija sulaukė tarptautinio pripažinimo. 1871 metų žiemą Vokietijos vyriausybė įsigijo iš Rusijos ledlaužio brėžinius, nes norėjo išvalyti Hamburgo uostą ir Elbės akvatoriją nuo ledo, itin žema temperatūra visiškai apsunkino prekybą regione. Tada verslininkai iš Danijos, Švedijos ir JAV pasekė vokiečių pavyzdžiu.

Участники ежегодной образовательной акции по проверке грамотности Тотальный диктант — 2018 возле ледокола Ленин в Мурманске
© Sputnik / Павел Львов
Ledlaužis "Lenin"

Pirmasis pasaulyje branduolinis ledlaužis taip pat buvo pastatytas TSRS — jis gavo pavadinimą "Lenin". Atomlaivis buvo perduotas Karinio jūrų laivyno ministerijai 1959 metais. Šis milžinas gerokai išplėtė navigaciją šiaurinėse platumose. Vien per pirmuosius šešerius veiklos metus "Lenin" nuvažiavo daugiau nei 82 tūkstančius jūrmylių ir savarankiškai nuplukdė per 400 laivų. 1989 metais ledlaužis buvo amžiams sustabdytas Murmanske; jis įtrauktas į bendrą federalinės reikšmės kultūros paveldo paminklų registrą.

Rusija yra vienintelė šalis, valdanti lengvesnį ledlaužį. "Sevmorput", kurio vandentalpa yra 61,88 tūkstančiai tonų, yra didžiausias pasaulyje transportinis laivas, eksploatuojamas nuo 1988 metų. Geba savarankiškai prasiveržti pro iki metro storio ledą. Iki šiol tai yra vienintelis eksploatuojamas krovininis laivas su atomine elektrine.

Tegai:
JAV, Rusija, ledlaužis "Iljia Muromec', ledlaužis
Dar šia tema
Rusija pradėjo statyti didžiausią pasaulyje branduolinį ledlaužį
"Puikiai žygioja Rusija": japonus sužavėjo atominis ledlaužis "Arktika"
Į Šiaurės ašigalį ir atgal: pirmoji naujausio ledlaužio "Arktika" sėkmė
"Vakarai pasipiktinę": "Die Welt" įvertino Rusijos strategiją Arktyje
Šeima

Spalio 31 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 17:49 2020.10.30)
Šios dienos horoskopas Vėžiams pataria nepasikliauti jiems sakom informacija, Svarstyklės neturėtų priimti skubotų sprendimų, Žuvys nederėtų žadėti to, ko negalės išpildyti

Rytojaus horoskopas puikiai tinka kūrybinėms idėjoms ir nestandartiniams sprendimams įgyvendinti. Pasinaudokite tuo, kad pažvelgtumėte į pažįstamus dalykus nauju kampu, pateiktumėte elegantišką sudėtingos problemos sprendimą arba rastumėte šmaikščią išeitį iš kasdienės situacijos. Apskritai kūrybiškumas ir išradingumas rytoj bus geriausi, todėl ši diena žada suteikti įžvalgumo ir daug įdomių atradimų. Atminkite, kad vien noras ką nors padaryti rytoj yra pusė darbo.

Avinas (03.21-04.20) Jums labiau rūpės asmeniniai reikalai. Neskubėkite pasidalinti geromis naujienomis su žmonėmis, kurie jūsų nesupranta. Neduokite pažadų, kurių negalėsite įvykdyti. O jei įsipareigojote, tai ir padarykite.

Jautis (04.21-05.21) Pinigų trūkumas gali tapti problemine tema. Galbūt jūsų poreikis pramogoms padidės arba išleisite daug pinigų dovanoms ir renginių organizavimui. Norint išvengti klaidų, kurios jums brangiai kainuos, geriau vengti neplanuotų išlaidų.

Dvyniai (05.22-06.21) Išsikelkite realius tikslus ir nekelkite kartelės į nepasiekiamą aukštį. Gali būti, kad kolegos padės įgyvendinti planus, tačiau jūs savo ruožtu jų nenuvilkite. Galite palepinti save ir išleisti pinigus pramogoms. Tai tinkamas metas pagražinti savo namus.

Vėžys (06.22-07.22) Šiuo metu padidės melagingos informacijos dalis, kurią nebus lengva atpažinti, ir tuo remdamiesi rizikuojate padaryti klaidų. Neturėtumėte pasitikėti duotais pažadais. Be to, tai nėra pats geriausias laikas susisiekti su oficialiomis institucijomis.

Liūtas (07.23-08.23) Profesionaliai diena bus vaisinga. Sudarykite veiksmų planą ir pradėkite spręsti prioritetus. Atsakingas požiūris į verslą leis įveikti visas kliūtis. Susitikimai, kelionės ir romantiški nuotykiai bus sėkmingi. Pabandykite namuose susitvarkyti daiktus, išmeskite nereikalingus daiktus.

Mergelė (08.24-09.22) Jums nevalia atsipalaiduoti, kitaip rizikuojate prarasti savo pozicijas verslo srityje. Venkite ginčų su vadovybe ir kolegomis. Aplenkite tuos, kurie nuolat skundžiasi. Atkreipkite dėmesį į savo sveikatos būklę, susilaikykite nuo alkoholio vartojimo.

Svarstyklės (09.23-10.22) Darbe didesnių pokyčių nenumatoma. Sunkius klausimus reikėtų atidėti. Geriau daryti tai, kas jums duota, be didelių pastangų. Nepriimkite skubotų sprendimų. Dalyvaukite rengiant ateities planus, tačiau per anksti juos įgyvendinti. Neužmegzkite naujų pažinčių su priešingos lyties atstovais.

Skorpionas (10.23-11.21) Parodykite daugiau iniciatyvos šią dieną. Bet jei kelyje pasirodo neįveikiama siena, nebandykite pralaužti jos. Geriau darykite tai, ką galite. Venkite konfliktų. Galima gauti įdomių pasiūlymų. Optimizmas ir pasitikėjimas savimi padės rasti naujų sąjungininkų.

Šaulys (11.22-12.21) Šiuo laikotarpiu rekomenduojama sudaryti planus ir pradėti naujus projektus, išdėstyti naujas idėjas, kruopščiai išanalizuoti tiek ateinančio laikotarpio problemas, tiek problemas, kurios liko neišspręstos.

Ožiaragis (12.22-01.20) Dabar verta išeiti iš aklavietės tiek darbe, tiek meilės santykiuose. Žvaigždės rekomenduoja drąsius eksperimentus, kurie duos įspūdingų rezultatų. Norėdami sėkmės visuose frontuose, atlikite nedidelius pertvarkymus arba pradėkite atnaujinimus namuose. Pabandykite atnaujinti santykius su žmonėmis, kuriuos įžeidėte dėl savo neatidumo.

Vandenis (01.21-02.19) Jums atėjo klestintis laikotarpis, kuris daug ką pakeis į gerąją pusę. Jūsų nuomonė bus įvertinta vadovybės, todėl nedvejodami pateikite naujų pasiūlymų. Šiandien galimi įrangos, buitinės technikos gedimai, taip pat nerekomenduojama spręsti finansinių klausimų ir skolintis pinigų.

Žuvys (02.20-03.20) Reikalai vystysis ne taip, kaip norite. Deja, vargu ar pavyks paveikti jų eigą. Geriau nesikišti į procesą, dauguma bėdų išnyks savaime. Neduokite sau jokių pažadų ir per daug nepasikliaukite kitų žodžiais.

Tegai:
horoskopas