Energiniai gėrimai, archyvinė nuotrauka

Dietologas paaiškino, kam nerekomenduojama gerti energinių gėrimų

(atnaujinta 09:56 2020.02.20)
Vartojant energinius gėrimus yra tik vienas privalumas — laikinas jėgos antplūdis. Poveikis sveikatai palyginamas su tuo, kaip veikia kava. Skirtumas tik tas, kad kava daro mažiau žalos

VILNIUS, vasario 20 — Sputnik. Energiniai gėrimai gali būti vadinami nekenksmingais žmogaus sveikatai, tačiau suvartojus per daug cukraus ir kofeino gresia "lėtinės ligos". Apie tai Sputnik radijui pasakojo dietologas ir priklausomybės nuo maisto gydymo specialistas Ivanas Alimenka.

Dehidratacija, dantų problemos, hipertenzija ir, galiausiai, diabetas — visa tai gali laukti žmogaus, kuris geria nealkoholinius energinius gėrimus. Internete gausu tokių siaubingų istorijų, tačiau jos nėra visiškai tikros, sako Ivanas Alimenka.

Priklausomybės nuo maisto gydymo specialistas yra tikras, kad šios nemalonios pasekmės kūnui gali iš tikrųjų kilti, tačiau tik tuo atveju, jei geriate energinius gėrimus "kibirais".

Interviu Sputnik radijui Ivanas Alimenka patikslino, kad iš pradžių sveikas žmogus, žinantis apie šį produktą, neturėtų išsigąsti vienos skardinės energinio gėrimo.

"Jei neturite jokių lėtinių ligų, energiniai nebus pavojingi. Jei esate sveikas, energiniai gėrimai jums nepadarys jokios žalos. Klausimas — kokiomis dozėmis gersite. Jei negeriate "kibirais", nebus nieko blogo. Jei sergate lėtinėmis ligomis, tada per didelis jų vartojimas gali pakenkti. Esant hipertenzijai, būtina riboti gėrimo režimą, kad dar labiau nepakiltų spaudimas", — teigė dietologas.

Energiniai gėrimai gali pakenkti skrandžiui, nes jie didina rūgštingumą. Taip pat gali sukelti kasos liaukos sutrikimų. Tačiau daugumai sveikų žmonių tai nėra taip baisu, aiškina Ivanas Alimenka.

Pagrindinis nealkoholinio energinio gėrimo pavojus sveikatai yra cukrus. Tai gali būti daugelio ligų išsivystymo priežastis, pasakojo priklausomybės nuo maisto gydymo specialistas.

"Didžioji dauguma energinių gėrimų — su cukrumi. Viena iš priežasčių yra ta, kad pati gliukozė yra energijos šaltinis. Kai vartojame energinius gėrimus, padidėja cukraus kiekis kraujyje ir jaučiame energijos antplūdį. Tai yra vienas iš energijos gavimo mechanizmų. Ten, be kofeino, naudojamas cukrus energijai suteikti. Pusantro šaukštelio cukraus 100 gramų energijos — tai nėra nei daug, nei mažai, tačiau tai yra paprastas cukrus, kuris kelia pavojų diabetu sergantiems žmonėms", — aiškino dietologas.

Vartojant energinius gėrimus yra tik vienas privalumas — laikinas jėgos antplūdis. Poveikis sveikatai palyginamas su tuo, kaip veikia kava. Skirtumas tik tas, kad kava daro mažiau žalos.

Tegai:
sveikata, cukrus, energija, gėrimai
Dar šia tema
Mokslininkai išsiaiškino, kaip apsaugoti organizmą nuo visų virusų vienu metu
Mokslininkai įvardijo žaliosios arbatos priešvėžinį poveikį
Nėštumas

Mokslininkai išsiaiškino, kuo pavojingas stresas nėštumo metu

(atnaujinta 17:55 2021.05.10)
Pažymima, kad mokslininkai ištyrė dvi pelių grupes — vienos patelės nėštumo metu patyrė stresą, kitos — ne

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Nėštumo metu patiriamas stresas gali ne tik sukelti vaikui astmą, bet ir perteikti ateinančioms kartoms, Argentinos mokslininkai dirba prie to galutinio įrodymo, pranešė Matansa universiteto mokslo populiarinimo agentūra CTyS-UNLaM, rašo RIA Novosti.

"Ilgą laiką buvo tiriamas streso motinai nėštumo metu poveikis jautrumui astmai... Mes tam pradėjome tyrimą su pelėmis, kad tai patvirtintume ir pamatytume poveikį", — agentūra cituoja Argentinos tyrimų tarybos mokslininką Ignacio Fenoi. 

Mokslininkai ištyrė dvi pelių grupes — vienos moterys nėštumo metu patyrė stresą, kitos — ne. "Mes nustatėme, kad patyrusių stresą patelių palikuonys padidino alerginės pneumonijos dažnį", — sakė Fenoi.

Antrasis mokslininkų uždavinys buvo nustatyti, ar tokia įtaka perduodama per kartą.

"Mes leidome palikuonims augti, netaikydami jiems jokių pokyčių, ir tada apvaisinome, kad patvirtintume, ar palikuonys turi padidėjusį polinkį į astmą. Patelės, net jei nėštumo metu nepatyrė streso, turės daugiau palikuonių sergančių astma", — sakė mokslininkas.

Mokslininkai dabar tęs savo trečiosios kartos tyrimą, kad nustatytų, kaip toli kartų kartos gali paveikti ir sukelti astmą. Jų nuomone, tai įmanoma.

Tegai:
liga, nėštumas
Koronavruso testas

PSO pranešė apie COVID-19 mirtingumą ir sergamumą

(atnaujinta 11:09 2021.05.11)
Pasak PSO vadovo, situacija išlieka pavojinga visame pasaulyje. Sergamumas ir mirtingumas nuo COVID-19 vis dar sparčiai auga Pietryčių Azijoje. Be to, kiekviename pasaulio regione yra šalių, kuriose infekcijos lygis vis dar didėja

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Sergamumo ir mirtingumo nuo COVID-19 lygis pasaulyje pasiekė plynaukštę, spaudos konferencijoje sakė PSO generalinis direktorius Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas, praneša RIA Novosti.

"Sumažėjimas vyksta visuose regionuose, įskaitant Ameriką [Šiaurės ir Pietų — Sputnik] ir Europą. Tačiau tai yra nepriimtinai aukštas plynaukštės lygis, kai praėjusią savaitę (pasaulyje — Sputnik] buvo daugiau nei 5,4 milijono COVID-19 atvejų ir beveik 90 tūkstančių mirčių", — sakė jis.

Pasak PSO vadovo, situacija išlieka pavojinga visame pasaulyje. Sergamumas ir mirtingumas nuo COVID-19 vis dar sparčiai auga Pietryčių Azijoje. Be to, kiekviename pasaulio regione yra šalių, kuriose infekcijos lygis vis dar didėja.

PSO ypač atidžiai stebi situaciją Indijoje, kur buvo nustatytas B.1.617 štamas. Organizacijos ekspertai nusprendė, kad šis viruso variantas kelia susirūpinimą pasauliniu lygiu.

Iš viso nuo pandemijos pradžios Lietuvoje nustatyti 259 862 užsikrėtimo atvejai. Statistiškai pasveiko 234 223 asmenys

Antrasis karantinas Lietuvoje galioja nuo lapkričio pradžios. Pastarosiomis savaitėmis valdžia ėmė palaipsniui švelninti apribojimus, pavyzdžiui, atidarė prekybos centrus, kino teatrus, kai kurias maitinimo įstaigas ir leido rengti renginius.

Tegai:
koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje
Vilnius

Registrų centras: balandį ir toliau augo NT sandorių skaičius

(atnaujinta 17:58 2021.05.11)
Per pirmus keturis šių metų mėnesius Lietuvoje iš viso įregistruota 48,2 tūkst. NT pirkimo-pardavimo sandorių

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Praėjusį mėnesį nekilnojamojo turto (NT) sandorių skaičius toliau augo, aktyvūs išliko butų, gyvenamųjų namų ir žemės sklypų pirkėjai. Apie tai pranešė Registrų centro spaudos tarnyba.

Per pirmus keturis šių metų mėnesius Lietuvoje iš viso įregistruota 48,2 tūkst. NT pirkimo-pardavimo sandorių. Tai yra 38 proc. daugiau nei 2020 metų sausį-balandį, kai įregistruota 34,8 tūkst. NT sandorių (2019 m. sausį-balandį 38,1 tūkst.). Vien tik per balandžio mėnesį įregistruota 14,7 tūkst. NT sandorių — beveik dukart daugiau nei praėjusių metų balandį (7,4 tūkst.) ir 11 proc. daugiau nei šių metų kovą (13,2 tūkst.).

Vilnius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

Šiemet visoje šalyje įregistruota 12,1 tūkst. butų pardavimų — 20 proc. daugiau nei 2020 metų sausio-balandžio mėnesiais, kai įregistruota 10,1 tūkst. (2019 m. sausį-balandį 11,1 tūkst.), o vien tik per balandį — 3,6 tūkst., arba 87 proc. daugiau nei praėjusių metų balandį (1,9 tūkst.) ir 10 proc. daugiau nei šių metų kovą (3,3 tūkst.).

Šiemet Vilniuje iš viso įregistruota 4,5 tūkst. butų sandorių, arba 16 proc. daugiau nei atitinkamą laikotarpį pernai (2019 m. sausį-balandį 3,7 tūkst.), Kaune — 1,7 tūkst., arba 13 proc. daugiau (2019 m. sausį-balandį 1,6 tūkst.), Klaipėdoje — beveik 1,1 tūkst., 46 proc. daugiau (2019 m. sausį-balandį 1 tūkst.).

Šiais metais Lietuvoje taip pat įregistruota maždaug 4,4 tūkst. individualių gyvenamųjų namų pardavimų — 39,5 proc. daugiau nei 2020 metų sausį-balandį (2019 m. sausį-balandį 3,3 tūkst.). Tik per balandį pasikeitė 1,4 tūkst. gyvenamųjų namų savininkų, arba 91 proc. daugiau nei per 2020 metų balandį ir 14 proc. daugiau nei per šių metų kovą.

Visoje šalyje šiemet taip pat įregistruota 24,2 tūkst. žemės sklypų savininkų pasikeitimų. Tai yra 46,5 proc. daugiau nei per pirmus keturis praeitų metų mėnesius (2019 m. sausį-balandį 17,9 tūkst.). Vien tik per balandį įregistruota 7,4 tūkst. žemės sklypų sandorių, arba dukart daugiau nei 2020 metų balandžio mėnesį ir 10 proc. daugiau nei šių metų kovą.

Tegai:
nekilnojamas turtas, Registrų centras, Lietuva
Dar šia tema
Sausį įregistruota beveik 10 tūkst. NT pirkimo-pardavimo sandorių
Specialistai papsakojo, kiek verta investuoti į namų atnaujinimą
Registrų centras: NT sandorių skaičius išaugo penktadaliu