Военный парад в освобожденной от фашистской оккупации Варшаве, январь 1945 года

Apklausa: dauguma lenkų dėkingi Raudonajai armijai išlaisvinimą

(atnaujinta 13:27 2020.02.21)
Daugiau nei pusė Lenkijos piliečių yra dėkingi Raudonajai armijai už tai, kad ji išlaisvino šalį nuo vokiečių okupacijos, ir mano, kad būtent sovietų kariuomenė išlaisvino Aušvicą, rodo "Sputnik.Nuomonės" apklausos rezultatai

VILNIUS, vasario 21 — Sputnik. Pasak 73 procentų apklausos dalyvių, koncentracijos stovyklos kalinius išgelbėjo Raudonoji armija. 15 proc. įsitikinę, kad Lenkijos kariuomenė savo jėgomis išstūmė fašistų armiją. Dar penki procentai mano, kad JAV išlaisvino mirties stovyklą. Po vieną procentą lenkų tiki, kad tai padarė Didžiosios Britanijos kariuomenė ar kitos šalies armija. Penki procentai respondentų negalėjo apsispręsti.

Lenkijos išsivadavimas
© Sputnik /
Lenkijos išsivadavimas

Tarp tų, kurie Raudonąją armiją laiko Aušvico išvaduotoja, buvo daugiau vyresnės kartos atstovų, žmonių su aukštu socialiniu statusu, didesnėmis pajamomis ir aukštu išsilavinimu, taip pat vidutinių kairiųjų ir dešiniųjų partijų atstovų.

Padėką sovietų kariuomenei už nacių išvarymą 1945 metų vasario mėnesį išreiškė 65 procentai respondentų, 27 procentai nepritarė jų nuomonei. Aštuoni procentai negalėjo apsispręsti.

Kas, jūsų manymu, išvadavo Aušvicą
© Sputnik /
Kas, jūsų manymu, išvadavo Aušvicą

Vyresni nei 35 metų lenkai dažniau nei jaunesni respondentai išreikšdavo dėkingumą Sovietų armijai. Be to, kuo aukštesnis respondentų išsilavinimo lygis, tuo rečiau jie reiškė padėką Raudonajai armijai. Vidutiniai kairieji dažniau nei kiti išreiškė teigiamą Raudonosios armijos veiksmų vertinimą.

Tyrimą atliko "IFop", seniausia viešosios nuomonės tyrimo bendrovė Prancūzijoje. Apklausoje dalyvavo tūkstantis vyresnių nei 18 metų žmonių. Dalyviai buvo atrenkami pagal lytį, amžių ir geografinę padėtį. Didžiausia šalies duomenų paklaida yra 3,1 proc., o pasitikėjimo lygis — 95 proc.

Tegai:
Aušvicas, Antrasis pasaulinis karas, Raudonoji armija, TSRS, Lenkija
Dar šia tema
Lenkijos URM paskelbė apie pergalę "istoriniame ginče" su Rusija
Makronas apkaltino Rusiją bandymu peržiūrėti Antrojo pasaulinio karo istoriją
Drezdenas ugnyje: kodėl JAV ir Didžioji Britanija sunaikino Vokietijos kultūros sostinę
Kanados valdžia ruošiasi deportuoti 96 metų buvusį nacistą
Estija apkaltino TSRS sukėlus Antrąjį pasaulinį karą
JAV kariškiai dalyvauja pratybose Lietuvoje

Lenkijos ekpsertas įvardijo silpniausią Baltijos vietą karo su Rusija atveju

(atnaujinta 17:21 2020.08.08)
Anot jo, karinės pratybos gali pašalinti šią problemą. Kaip pavyzdį jis paminėjo "Trident Juncture" manevrus

VILNIUS, rugpjūčio 8 — Sputnik.  Interviu "Polske Radio" Lenkijos rytų studijų centro ekspertas Piotras Šimanskis vidutinio nuotolio oro gynybą pavadino silpna Baltijos šalių vieta galimoje konfrontacijoje su Rusija.

"Baltijos šalys lažinasi dėl sausumos pajėgų mobilumo lygio didinimo, jų apsaugos ir ugnies jėgos. Prieštankinė gynyba ir nereguliarūs veiksmai yra svarbūs jų teritorinėms kariuomenėms. Vis dėlto vidutinio nuotolio oro gynyboje galima pastebėti didelių trūkumų", — sakė jis.

Anot jo, karinės pratybos gali pašalinti šią problemą. Kaip pavyzdį jis paminėjo "Trident Juncture" manevrus 2015 ir 2018 metais. Pastarasis tapo didžiausiu Šiaurės Atlanto aljanso manevru per 20 metų.

Be to, analitikas paragino NATO vadovybę atkreipti dėmesį į bloko vadovavimo ir galios struktūrą.

NATO stiprina savo pajėgas prie Rusijos sienų, savo veiksmus pateisindama galima "Rusijos grėsme". Be to, Baltijos šalys, tarp jų ir Lietuva, aktyviai sudaro gynybos sutartis su JAV dėl didelių sumų, aiškindamos tai "Rusijos agresija", taip pat dislokuoja NATO karinius kontingentus savo teritorijose.

Anksčiau Lietuvos krašto ministras Raimundas Karoblis teigė, kad respublika diskutuoja apie galimybę šalies vakaruose sukurti naują karinio rengimo poligoną. Jis taip pat sakė, kad artimiausiu metu planuojama daugiau investuoti į esamus Pabradės ir Ruklos sąvartynus.

Tuo pat metu Maskva ne kartą pabrėžė, kad nesiruošia pulti nė vienos šalies, o Vakarų aljansas tai puikiai supranta.

Pokalbyje su Sputnik Lietuva karo ekspertas, Strateginės konjunktūros centro direktorius Ivanas Konovalovas teigė, kad Baltijos šalys ir Lenkija bijo prarasti Amerikos finansavimą, todėl reikalauja išplėsti JAV kariuomenės buvimą. Anot jo, amerikiečiams naudinga dėl jų buvimo, nes jie išleidžia daug pinigų.

 

NATO pajėgos Baltijos šalyse
© Sputnik /
NATO pajėgos Baltijos šalyse
Tegai:
Rusija, Baltijos šalys, NATO
Dar šia tema
Politologas: Lietuva ir Lenkija stumia Baltarusiją link spalvotos revoliucijos
Rusijos saugumo taryba paaiškino neonacistinių nuotaikų augimą Baltijos šalyse
Beirutas po sprogimo

Beiruto gyventoja atliko baladę fortepijonu sugriuvusiame bute

(atnaujinta 12:50 2020.08.08)
Galingas sprogimas antradienio vakarą įvyko Beiruto uosto rajone. Sprogimas įsiplieskė dėl 2750 tonų amonio salietros, kuri šešerius metus buvo nesaugiai laikoma sandėlyje

VILNIUS, rugpjūčio 8 — Sputnik. Beiruto gyventoja Hoda Melki nufilmavo jaudinantį vaizdo įrašą, kuriame pagyvenusi motina grojo sena baladė Auld Lang Syne fortepijonu viduryje jos sužlugdyto buto nuolaužų kitą dieną po siaubingo sprogimo Libano sostinėje, pranešė SBS.

Vėliau vaizdo įrašas buvo paskelbtas Facebook, kur jį teigiamai įvertino tūkstančiai vartotojų: "Aš melsiuosi už jus", "Ačiū, kad pasidalinote šiuo vaizdo įrašu, būkite sveiki", "Ši daina primena senus gerus laikus".

Senoji škotų daina "Auld Lang Syne", parašyta XVIII amžiaus pabaigoje pagal Roberto Burnso eilėraščius, tradiciškai atliekama anglakalbėse šalyse Naujųjų metų išvakarėse. Baladės tekstas kalba apie tai, kaip svarbu neužmiršti gerų dalykų, kurie kadaise nutiko gyvenime.

Galingas sprogimas antradienio vakarą įvyko Beiruto uosto rajone. Sprogimas įsiplieskė dėl 2750 tonų amonio salietros, kuri šešerius metus buvo nesaugiai laikoma sandėlyje. Naujausiais duomenimis, mirė daugiau nei 150 žmonių, apie 5 tūkst. buvo sužeista.

Kelios šalys, įskaitant Izraelį ir Prancūziją, pasiūlė pagalbą Libanui, Rusija, Kataras ir Irakas išsiuntė lauko ligonines į Beirutą, o PSO pranešė, kad ji siunčia vaistus ir chirurgijos rinkinius į Libano sostinę aukoms gydyti. Anksčiau buvo pranešta, kad Italija savo lėktuvą atsiuntė teikdama humanitarinę pagalbą.
 

Tegai:
daina, moteris, sprogimas, Beirutas
Dar šia tema
Ekspertas įvardijo tris galimo galingo sprogimo Beirute priežastis  
Ekspertas neatmetė išorinių pajėgų poveikio sprogimo Beirute metu