Tarybų ir lenkų kareiviai iškelia Pergalės vėliavą. Varšuva, 1945 metų sausio 18 diena

Ekspertas: Lenkijos gyventojams smarkiai plaunamos smegenys apie Antrąjį pasaulinį karą

(atnaujinta 16:37 2020.02.24)
Apklausos "Sputnik.Nuomonės" rezultatai greičiau duoda vilčių, nei liūdina, mano ekspertas Vladimiras Rudakovas

VILNIUS, vasario 22 — Sputnik. Nepaisant to, kad daug metų Lenkijos visuomenės nuomonei daromas masinis ideologinis poveikis istorinės atminties pakeitimo klausimu, Lenkija turi stiprią istorinę atmintį apie Raudonosios armijos išvadavimo misiją, interviu Sputnik radijui pasakė žurnalo "Istorikas" vyriausiasis redaktorius Vladimiras Rudakovas.

Apklausos "Sputnik.Nuomonės" duomenimis, daugiau nei pusė Lenkijos piliečių yra dėkingi Raudonajai armijai už tai, kad ji išlaisvino šalį nuo vokiečių okupacijos, ir mano, kad būtent sovietų kariuomenė išlaisvino Aušvicą.

Pasak 73 procentų apklausos dalyvių, koncentracijos stovyklos kalinius išgelbėjo Raudonoji armija. 15 proc. įsitikinę, kad Lenkijos kariuomenė savo jėgomis išstūmė fašistų armiją. Dar penki procentai mano, kad JAV išlaisvino mirties stovyklą. Po vieną procentą lenkų tiki, kad tai padarė Didžiosios Britanijos kariuomenė ar kitos šalies armija. Penki procentai respondentų negalėjo apsispręsti.

Žurnalo "Istorikas" vyriausiasis redaktorius Vladimiras Rudakovas pažymėjo, kad apklausos rezultatai greičiau duoda vilčių, nei liūdina.

"Žinodamas, kad jau dešimtmetį Lenkijos visuomenės nuomonei daromas masinis ideologinis poveikis istorinės atminties pakeitimo klausimu, maniau, kad rezultatai bus labiau apgailėtini. Nepamirškime, kad Lenkijoje veikia, galbūt, pati galingiausia iš visų Rytų Europos šalių struktūra, kuri užsiima istorine atmintimi — Nacionalinės atminties institutas, kuriam suteikti dideli materialiniai ir techniniai resursai ir kuris nuo 2004 metų dirba tam, kad visiškai priešinga kryptimi pakeistų lenkų požiūrį į Antrojo pasaulinio karo įvykius", — pasakė jis.

Anot Rudakovo, apklausa rodo, kad Lenkija turi stiprią istorinę atmintį apie Raudonosios armijos išvadavimo misiją ir kad ši atmintis negali būti taip greitai iškraipyta.

"Man atrodo, kad apskritai visuomenės nuomonė turi svyruoklės pavidalo judėjimo tendenciją, ir apklausos rezultatai mane asmeniškai įtikina, kad ateis laikas, kai Lenkijoje politikai, kurie išreiškia antirusišką darbotvarkę, kurie neprisimena TSRS vaidmens Lenkijos išlaisvinime, anksčiau ar vėliau bus atstumti visuomenės", — pasakė jis.

Tegai:
TSRS, Raudonoji armija, Antrasis pasaulinis karas, Lenkija
Dar šia tema
Estija apkaltino TSRS sukėlus Antrąjį pasaulinį karą
Kanados valdžia ruošiasi deportuoti 96 metų buvusį nacistą
Drezdenas ugnyje: kodėl JAV ir Didžioji Britanija sunaikino Vokietijos kultūros sostinę
Makronas apkaltino Rusiją bandymu peržiūrėti Antrojo pasaulinio karo istoriją
Lenkijos URM paskelbė apie pergalę "istoriniame ginče" su Rusija