Tarybų ir lenkų kareiviai iškelia Pergalės vėliavą. Varšuva, 1945 metų sausio 18 diena

Ekspertas: Lenkijos gyventojams smarkiai plaunamos smegenys apie Antrąjį pasaulinį karą

(atnaujinta 16:37 2020.02.24)
Apklausos "Sputnik.Nuomonės" rezultatai greičiau duoda vilčių, nei liūdina, mano ekspertas Vladimiras Rudakovas

VILNIUS, vasario 22 — Sputnik. Nepaisant to, kad daug metų Lenkijos visuomenės nuomonei daromas masinis ideologinis poveikis istorinės atminties pakeitimo klausimu, Lenkija turi stiprią istorinę atmintį apie Raudonosios armijos išvadavimo misiją, interviu Sputnik radijui pasakė žurnalo "Istorikas" vyriausiasis redaktorius Vladimiras Rudakovas.

Apklausos "Sputnik.Nuomonės" duomenimis, daugiau nei pusė Lenkijos piliečių yra dėkingi Raudonajai armijai už tai, kad ji išlaisvino šalį nuo vokiečių okupacijos, ir mano, kad būtent sovietų kariuomenė išlaisvino Aušvicą.

Pasak 73 procentų apklausos dalyvių, koncentracijos stovyklos kalinius išgelbėjo Raudonoji armija. 15 proc. įsitikinę, kad Lenkijos kariuomenė savo jėgomis išstūmė fašistų armiją. Dar penki procentai mano, kad JAV išlaisvino mirties stovyklą. Po vieną procentą lenkų tiki, kad tai padarė Didžiosios Britanijos kariuomenė ar kitos šalies armija. Penki procentai respondentų negalėjo apsispręsti.

Žurnalo "Istorikas" vyriausiasis redaktorius Vladimiras Rudakovas pažymėjo, kad apklausos rezultatai greičiau duoda vilčių, nei liūdina.

"Žinodamas, kad jau dešimtmetį Lenkijos visuomenės nuomonei daromas masinis ideologinis poveikis istorinės atminties pakeitimo klausimu, maniau, kad rezultatai bus labiau apgailėtini. Nepamirškime, kad Lenkijoje veikia, galbūt, pati galingiausia iš visų Rytų Europos šalių struktūra, kuri užsiima istorine atmintimi — Nacionalinės atminties institutas, kuriam suteikti dideli materialiniai ir techniniai resursai ir kuris nuo 2004 metų dirba tam, kad visiškai priešinga kryptimi pakeistų lenkų požiūrį į Antrojo pasaulinio karo įvykius", — pasakė jis.

Anot Rudakovo, apklausa rodo, kad Lenkija turi stiprią istorinę atmintį apie Raudonosios armijos išvadavimo misiją ir kad ši atmintis negali būti taip greitai iškraipyta.

"Man atrodo, kad apskritai visuomenės nuomonė turi svyruoklės pavidalo judėjimo tendenciją, ir apklausos rezultatai mane asmeniškai įtikina, kad ateis laikas, kai Lenkijoje politikai, kurie išreiškia antirusišką darbotvarkę, kurie neprisimena TSRS vaidmens Lenkijos išlaisvinime, anksčiau ar vėliau bus atstumti visuomenės", — pasakė jis.

Tegai:
TSRS, Raudonoji armija, Antrasis pasaulinis karas, Lenkija
Dar šia tema
Estija apkaltino TSRS sukėlus Antrąjį pasaulinį karą
Kanados valdžia ruošiasi deportuoti 96 metų buvusį nacistą
Drezdenas ugnyje: kodėl JAV ir Didžioji Britanija sunaikino Vokietijos kultūros sostinę
Makronas apkaltino Rusiją bandymu peržiūrėti Antrojo pasaulinio karo istoriją
Lenkijos URM paskelbė apie pergalę "istoriniame ginče" su Rusija
Žmonės su kaukėmis

PSO mano, kad kaukės gali tapti mados aksesuaru

(atnaujinta 13:30 2020.07.10)
Organizacijos atstovė Rusijoje taip pat priminė, kad visada reikia plauti rankas, visur turi būti dezinfekavimo priemonės, o paviršiai viešose vietose — dezinfekuoti

VILNIUS, liepos 10 — Sputnik. Kaukė gali tapti mados aksesuaru, tačiau ji turi būti trisluoksnė, o kaukė turi būti plaunama kiekvieną dieną 60 laipsnių temperatūroje, interviu RIA Novosti sakė Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovė Rusijoje Melita Vujnovič.

"Turime padaryti taip, kad kaukės būtų visiems prieinamos. Aš net nesu prieš, kad kaukė taptų mados aksesuaru. Bet su sąlyga — jei ji pagaminta iš audinio, ji turi būti plaunama kiekvieną dieną 60 laipsnių temperatūroje, ir kad ji bus trisluoksnė.Išvaizda gali būti bet kokia. Suprantu, kad karštis nemalonus, viskas aišku. Reikia tiesiog prie to priprasti", — sakė ji.

Ji taip pat priminė, kad visada reikia plauti rankas, visur turi būti dezinfekavimo priemonės, o paviršiai viešose vietose — dezinfekuoti.

"Mes labai pasimetę. Mes įpratę, kad viskas yra pagydoma. Tačiau COVID nėra eilinė bakterija. Taigi gera higiena — tai, ką turime grąžinti į mūsų gyvenimą", — pridūrė PSO atstovė.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 12 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 549 tūkst. žmonių.

Tegai:
koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Rusijoje prasidėjo paskutinis klinikinių vakcinos nuo COVID-19 tyrimų etapas
Seimas pareiškė apie manipuliacijas asociacijoje "Sąjūdis prieš Astravo AE"
Rusijos ir JAV vėliavos

Rusija yra pasirengusi aptarti naujų ginklų kontrolę su JAV

(atnaujinta 17:34 2020.07.10)
Kartu pabrėžiama, kad tokiu atveju dialogas su JAV turėtų būti vykdomas iš esmės "visais be išimties klausimais", kurie vienaip ar kitaip daro įtaką strateginiam stabilumui

VILNIUS, liepos 10 — Sputnik. Rusija, palaikydama strateginį stabilumo dialogą su JAV, yra pasirengusi, be kita ko, aptarti naujų ginklų sistemų kontrolę, praneša RIA Novosti su nuoroda į Rusijos užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą.

Ministras priminė, kad JAV nuolat reikalavo į derybų darbotvarkę įtraukti naujausių Rusijos ginklų sistemų klausimą.

"Jau palaikant ankstesnius ryšius, amerikiečiams buvo pasakyta, kad (sistemos) "Avangard" ir "Sarmat" atitinka — kai jos yra visiškai dislokuotos — START III nustatytus apribojimus. Kol ji egzistuoja, žinoma", — aiškino Lavrovas.

"Kalbant apie kitas tris sistemas, jos yra naujos: jos neatitinka kategorijų, kurioms taikoma START III sutartis. Bet mes esame pasirengę diskusijoms apie ginklų, kurie nėra klasikiniai, veikimą START III sutarties požiūriu", — pridūrė ministras.

Kartu jis pabrėžė, kad tokiu atveju dialogas su JAV turėtų būti vykdomas iš esmės "visais be išimties klausimais", kurie vienaip ar kitaip daro įtaką strateginiam stabilumui.

"Taigi, taip, mes esame pasirengę diskutuoti apie naujus ginklus — ne tik diskutuoti norėdami patenkinti kieno nors iniciatyvas, bet ir iš tikrųjų sumažinti grėsmes pasauliniam saugumui", — teigė Lavrovas.

Tegai:
JAV, Rusija
Dar šia tema
"Baisiau nei Hirosima": kur JAV nori vėl sprogdinti branduolines bombas
Trampas pareiškė, kad nori "branduolinio pakto" su Rusija
Orai, archyvinė nuotrauka

Ciklonas į Lietuvą vėl atplukdys lietingus orus

(atnaujinta 14:38 2020.07.10)
Kitos savaitės pradžioje naktimis žymesnio lietaus nenumatoma, dienomis vietomis trumpai palis

VILNIUS, liepos 11 – Sputnik. Lietuvos gyventojų laukia vėsus savaitgalis. Apie tai praneša Hidrometeorologijos tarnyba. 

Šeštadienį orus lems šiauriau Lietuvos slenkantis ciklonas. Naktį jo frontas nutįs per Lietuvą. Lis, vietomis liūtys bus smarkios, kai kur griaudės perkūnija. 

Dieną ir toliau pūs stiprus vakarų vėjas, sušils vos iki 16–21 laipsnio. Ciklonui tolstant debesys retės, tarpais švies saulė, trumpai palis tik vietomis.

Sekmadienio naktį vėjas kiek aprims, atvės iki 8–13, pajūryje bus apie 14 laipsnių. Pietrytiniame šalies pakraštyje truputį palis. Dieną kamuoliniai lietaus debesys pasirodys ir kituose regionuose, vietomis trumpai palis. 

Pietvakarių, vakarų vėjas vėl pūs stipriau. Įdienojus termometrai rodys tik 16–21 laipsnį. Vėsiausia bus prie jūros ir Žemaitijoje.

Kitos savaitės pradžioje naktimis žymesnio lietaus nenumatoma, dienomis vietomis trumpai palis. Vėjas pūs iš vakarų, pietvakarių. Naktys išliks vėsios, o dienos bus truputį šiltesnės.

Liepos orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik /
Liepos orai Lietuvoje ir Vilniuje

 

Tegai:
lietus, Lietuva, ciklonas