Tuščios gatvės Kinijoje, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai sužinojo, kaip koronavirusas pateko į Uhano rinką

(atnaujinta 10:43 2020.02.24)
Mokslininkai nustatė, kad jei visuomenė, įvedus Kinijoje antrąjį ekstremalumo laipsnį, atidžiau laikytųsi nurodymų nesilankyti viešosiose vietose, šiuo metu virusas nebūtų taip smarkiai paplitęs

VILNIUS, vasario 22 — Sputnik. Naujo tipo koronaviruso užsikrėtimas ir perdavimas žmogaus žmogui greičiausiai prasidėjo dar pernai lapkritį arba gruodžio pradžioje. Taip virusas pateko į jūros gėrybių rinką Uhane, iš kur jis išplito po visą šalį. Tokią išvadą padarė Kinijos mokslų akademijos atogrąžų botanikos sodo mokslininkai.

GISAID EpiFlu duomenų bazėje specialistai išanalizavo 93 naujo tipo koronaviruso mėginių, surinktų 12 šalių keturiuose žemynuose (kurie į duomenų bazę buvo įvesti iki vasario 12 dienos), genomo duomenis, taip pat infekcijos šaltinius ir paplitimo būdus.

"Naujo tipo koronavirusas pateko į Uhano jūros gėrybių rinką iš kitos vietos ir greitai išplito tiek rinkoje, tiek už jos ribų", — sakoma pranešime.

Mokslininkai taip pat nustatė, kad liga išplito mažiausiai trimis būdais.

Mokslininkai atliko 58 haplotipų, kurie buvo aptikti šiuose 93 mėginiuose, tyrimą ir nustatė, kad "nulinis pacientas" galėjo užkrėsti žmogų Uhane, o perkrauta jūros gėrybių rinka su prastomis sanitarinėmis sąlygomis tapo palankia aplinka viruso plitimui tarp žmonių. 

Higienos ir epidemiologijos centro darbuotoja darbe, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Евгений Епанчинцев

Tyrimas parodė, kad nustatytus haplotipus galima sąlygiškai suskirstyti į penkias grupes, trys iš jų yra "senos" plintančios epidemijos (pavyzdžiui, H1, H3 ir H13), dvi yra "naujos" (H56 ir mv2). Pavyzdžiui, visų pacientų, sergančių koronavirusu, kurie buvo susiję su jūros gėrybių rinka, mėginiuose buvo aptiktas H1 haplotipas ir jo dariniai H2 bei H8—H12, o kai kurių pacientų, kurie neturėjo nieko bendro su jūros gėrybių rinka Uhane, mėginiuose buvo atskleistas H3 haplotipas.

Išvada, pagrįsta pacientų infekcijų atsiradimo ir ligos plitimo laiku, patvirtino teoriją, kad Uhano rinka nebuvo koronaviruso šaltinis. Tai rodo "senų" H13 ir H38 tipų pėdsakai mėginiuose, aptiktuose pas pacientus iš Šenzeno (pirmasis atvejis Guangdongo provincijoje) ir Vašingtono (pirmasis atvejis JAV). Jų kelionių istorijos rodo, kad jie turėjo užsikrėsti apsilankydami pas giminaičius Uhane nuo 2019 metų gruodžio pabaigos iki 2020 metų sausio pradžios.

Tuo pat metu mokslininkai pažymėjo, kad pacientų mėginiuose Uhane H13 ir H38 nerasta tikriausiai todėl, kad duomenų bazėje esantys mėginiai daugiausia buvo renkami iš tam tikrų miesto ligoninių nuo 2019 metų gruodžio 24 dienos iki 2020 metų sausio 5 dienos. Jei šiuos du haplotipus pavyks rasti pas pacientus kitose Uhano ligoninėse, tai bus itin naudinga ieškant koronaviruso šaltinio.

Kaip nurodyta tyrime, viruso perdavimas asmeniui galimai prasidėjo dar 2019 metų gruodžio pradžioje arba lapkričio pabaigoje, o paskui paspartėjo pasiekus Uhano jūros gėrybių rinką. 

Sausio 6 dieną Kinijos nacionalinis ligų prevencijos ir kontrolės centras pristatė antrąjį reagavimo į ekstremalias situacijas, susijusias su visuomenės sveikata, lygį, tai tapo perspėjimu prieš keliones ir viešus renginius. Anot mokslininkų, jei į šį perspėjimą būtų buvę atkreiptas didesnis dėmesys ir visuomenės reakcija būtų aktyvesnė, sausio mėnesio viduryje šios ligos plitimas Kinijoje ir visame pasaulyje būtų mažesnis.

Nustatyta, kad infekcijos kitose devyniose Kinijos provincijose ir 11 šalių daugiausia buvo tiesiogiai susijusios su Uhanu. Tuo pačiu metu Guangdongo provincijoje buvo nustatyti trys galimi infekcijos šaltiniai, dar du — Čongčinge ir Taivane. Kartu buvo įrodyta, kad pacientai iš Australijos, Prancūzijos, Japonijos ir JAV turėjo bent du infekcijos šaltinius.

Pasak mokslininkų, H56 haplotipas, kuris tapo infekcijos šaltiniu pacientams Australijoje, JAV, Prancūzijoje ir Taivane, nusipelno ypatingo dėmesio. Tyrime pažymėta, kad bendrojoje duomenų bazėje yra nedaug pacientų iš kitų šalių (išskyrus nurodytus), pavyzdžių ir dauguma jų turi tą patį infekcijos šaltinį, pacientai patys užsikrėtė Uhane, arba iš žmonių, kurie buvo Uhane, arba buvo užsikrėtę Guangdonge, Singapūre ir kitose vietose.

Tegai:
Kinija, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1932)
Dar šia tema
Kinija atskleidė, kada bus bandomos vakcinos nuo koronaviruso
Naujas koronavirusas gali tapti lėtine liga, mano ekspertas
Žiniasklaida: Kinija užfiksavo pakartotinį užsikrėtimo koronavirusu atvejį
Keitė Midlton

Žiaurūs žaidimai: Keitė Midlton sukrėsta artimo draugo išdavystės

(atnaujinta 20:55 2020.06.05)
Kembridžo hercogienė negali susitaikyti su skandalingo straipsnio leidinyje "Tatler" publikavimu, nes žurnalui vadovauja asmuo, kuriuo ji pasitikėjo

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Princo Viljamo žmona Keitė Midlton nelabai gerai nusiteikusi: hercogienė negali atleisti artimo žmogaus išdavystės.

Midlton pasisakė prieš britų leidinį "Tatler", kuris su nuoroda į patikimą šaltinį atskleidė ne pačias maloniausias hercogienės ir jos artimųjų gyvenimo detales. Be to, karalienės favoritė susidūrė su stipriu spaudos atkirčiu, kuris ją pastatė į Megan Markl vietą. Bet įdomiausia laukė ateityje.

Kaip pranešė leidinys "The Sun", Midlton iki šiol negali atsigauti po sukrėtimo, nes "Tatler" vyriausiasis redaktorius yra jos ilgametis draugas Ričardas Denenas (Richard Dennen).

Keitė ir Ričardas kartu studijavo universitete ir keletą metų buvo kaimynais. Kai būsimoji hercogienė ir karalienės anūkas padarė pertrauką santykiuose, būtent Denenas ją paguodė bendroje kelionėje į Prancūziją. Be to, redaktorius ne kartą dalinosi asmeninėmis nuotraukomis su Midlton ir šoko per karališkąsias vestuves 2011 metais.

Anot insaiderių, Midlton jaučiasi išduota, nes tikri draugai vargu ar atskleistų jos paslaptis, o juo labiau leistų spausdinti asmeninę informaciją.

Tegai:
Didžioji Britanija, karališkoji šeima, Keitė Midlton
Temos:
Karališkosios naujienos
Dar šia tema
Megan Markl padarė karalienei staigmeną ir vėl pažeidė protokolą
Keitė Midlton paskelbė fotosesiją savo sūnaus Luiso gimtadienio proga
Tylos įžadai: princai Haris ir Viljamas nebebendrauja vienas su kitu
Drąsi Keitės Midlton iškirptė apstulbino manieringuosius britus
Rusijos ambasada Čekijoje

Čekija išsiuntė du Rusijos ambasados darbuotojus

(atnaujinta 20:47 2020.06.05)
Anot "Rossotrudničestvo", diplomatai turi išvykti iš užsienio valstybės teritorijos per 48 valandas

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Čekijos vyriausybė nusprendė išsiųsti iš šalies du Rusijos ambasados ​​darbuotojus, tai susiję su istorija apie neva Rusijos diplomato gabentus ricino nuodus į Čekiją, penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje pareiškė ministras pirmininkas Andrejus Babišas su nuoroda į vietos specialiąsias tarnybas.

"Mes esame suvereni valstybė ir panašios akcijos mums nepriimtinos. Esant tokiai situacijai mes nusprendėme: du Rusijos ambasados ​​darbuotojai buvo pavadinti persona non grata", — Čekijos premjero žodžius cituoja RIA Novosti.

Rusijos ambasada dviejų savo diplomatų išsiuntimą iš šalies pavadino "sufabrikuota provokacija". Diplomatinė atstovybė pažymėjo, kad jie gavo Čekijos užsienio reikalų ministerijos notą.

"Kalbama apie sufabrikuotą provokaciją. Šis nedraugiškas žingsnis, kuris iš pradžių buvo grindžiamas nepagrįstais kaltinimais žiniasklaidoje, liudija, kad Prahoje nėra noro normalizuoti Rusijos ir Čekijos santykius, kurie pastaruoju metu degradavo ne dėl mūsų kaltės. Esame giliai nusivylę tokiu čekų partnerių požiūriu, kuris palieka vis mažiau vietos konstruktyviam dialogui", — sakoma Rusijos diplomatinės atstovybės komentare.

Kaip pranešė Federalinės agentūros prie Nepriklausomų Valstybių Sandraugos užsienyje gyvenančių tautiečių reikalų ir tarptautinio humanitarinio bendradarbiavimo klausimais ("Rossotrudničestvo") vadovo pavaduotojas Michailas Briuchanovas, iš Čekijos išsiųsti Rusijos diplomatai — tai laikinai einantis "Rossotrudničestvo" atstovybės Prahoje vadovo pareigas Andrejus Končakovas ir atstovybės darbuotojas, kurio pavardė Rybakovas.

Jie turi išvykti iš Čekijos Respublikos per 48 valandas, "Rossotrudničestvo" ieškos galimybių išvežti juos per uždarytas sienas dėl pandemijos sąlygų.

"Kai viena valstybė praneša kitai (apie diplomatų išsiuntimą — Sputnik), žmonės privalo išvykti iš šalies per 48 valandas. Tačiau sienos uždarytos, tada paprastai po 48 valandų žmogus praranda savo įgaliojimus, šalis nebelaiko jo diplomatu, tik pakeliui namo įstrigusiu keleiviu. 48 valandas jie vis dar yra darbuotojai, turintys diplomatinį imunitetą", — paaiškino "Rossotrudničestvo" vadovo pavaduotojas.

Briuchanovas padarė prielaidą, kad kol kas išsiunčiami iš šalies federalinės agentūros darbuotojai bus savo namuose Prahoje.

"Ir kai bus pirmoji galimybė juos transportuoti, jie turės ja pasinaudoti", — nurodė jis.

Briuchanovas atkreipė dėmesį į tai, kad pandemijos metu diplomatams niekada nebuvo uždarytos sienos.

"Paprastai nėra transporto sprendimų sienai kirsti. Ieškosime galimybių, stebėsime, ar nėra ta pačia kryptimi vykstančių reisų. Gal jie mašina pervažiuos į Vokietiją ir skris iš ten. Mes dirbsime su šiuo klausimu dabar", — baigė jis.

Maskva neatmetė tokio paties atsako į oficialios Prahos veiksmus.

Kaip savo Twitter paskyroje pažymėjo Valstybės Dūmos Užsienio reikalų komiteto vadovas Leonidas Sluckis, Rusija yra suinteresuota gerais santykiais su Čekija, tačiau turi visas priežastis analogiškai reaguoti į Rusijos diplomatų išsiuntimą.

Savo ruožtu Federacijos Tarybos Užsienio reikalų komiteto pirmininko pirmasis pavaduotojas Vladimiras Džabarovas taip pat neatmetė galimybės atsakyti tuo pačiu.

Savaitraštis "Respekt" balandžio 27 dieną su nuoroda į šaltinį specialiosiose tarnybose pranešė, kad mėnesio pradžioje į Prahą atskrido vyras su Rusijos diplomatiniu pasu ir lagamine atvežė ricino nuodų. Anot leidinio, vyras nuvyko į Rusijos ambasadą. Čekijos televizija gegužės 10 dieną pareiškė, kad šis vyras — laikinai einantis "Rossotrudničestvo" atstovybės Čekijoje vadovo pareigas Andrejus Končakovas. Čekijos žiniasklaida teigia, kad dėl jo policija saugo tris Prahos politikus, susijusius su aikštės priešais Rusijos ambasadą pervadinimu Boriso Nemcovo garbei, paminklo Vlasovo armijos kareiviams pastatymu ir paminklo sovietų maršalui Ivanui Konevui nugriovimu.

Rusijos ambasada Čekijoje paneigė pranešimus apie atvežtus nuodus ir pavadino juos "žiauriais ir šlykščiais". Rusijos Federacijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad Čekijos žiniasklaidos pranešimai panašūs į "eilinę antį". Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad niekas nepateikė įrodymų, jog Maskva bandė ką nors nunuodyti Čekijoje.

Ambasada gegužės 11 dieną pareiškė, kad dėl patyčių Čekijos žiniasklaidoje Rusijos diplomatui skamba grasinimai. Diplomatinė atstovybė paprašė Čekijos užtikrinti apsaugą ambasados ​​darbuotojui.

Tegai:
Čekija, Rusija, Rusijos ambasada
Omletas

Be žalos figūrai. galima valgyti vakare?

(atnaujinta 15:12 2020.06.05)
Kaip nemarinti savęs badu nuo "draudžiamų" 18 valandų vakaro, o priešingai, valgyti ir lieknėti — skaitykite Sputnik rekomendacijose

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Griežta priesaika, kad po 18 valandos negalima valgyti, jau seniai yra pasenusi. Dauguma šiuolaikinių dietologų choru pataria ne atiduoti vakarienę priešui, o tiesiog peržiūrėti mitybos vakare kokybę ir kiekį.

Taigi, būkite saikingi ir pasirinkite tinkamus produktus. Labiausiai verti pretendentai su žyma 18+ — Sputnik atrankoje.

Žalios daržovės

Salierai, svogūnai, špinatai, agurkai — daržovės, turinčios neigiamą kaloringumą. O tai reiškia, kad joms suvirškinti organizmas sunaudoja daug daugiau energijos, nei yra jų sudėtyje.

Vištienos filė

Paukštienos mėsa (balta) laikoma mažai kaloringu baltymų šaltiniu ir idealia vakariene. Ją geriau ruošti garuose arba grilyje, o vietoj riebių padažų naudoti kvapnius prieskonius ir pagardus.

Куриное филе, архивное фото
Vištienos filė

Žuvis

Žuvies patiekalai lengvai virškinami, o tai reiškia, kad jūs netgi galite sau leisti riebesnes veisles — lašišą ar skumbrę. Šiose rūšyse yra maksimalus kiekis naudingų Omega-3 rūgščių, kurios normalizuoja širdies veiklą ir pagerina miego kokybę.

Kiaušiniai

Taip, tryniai vakarienei nėra pati geriausia idėja, nes juose daug cholesterolio. Tačiau omletas iš baltymų laikomas viena iš naudingiausių vakarienių.

Varškė

Jei jūs "draugaujate" su laktoze, tada varškė taps puikia alternatyva. Geriausias variantas — 5 % riebumo varškė. Galima sumaišyti ją su graikišku jogurtu arba pasigaminti lengvą apkepą be cukraus.

Творог, сметана и молоко
© Depositphotos /
Pieno produktai
Tegai:
sveika mityba, sveikata
Temos:
Medicina ir sveikata
Dar šia tema
Dietologė paneigė mitą apie kalorijų skaičiavimo naudą
Numetusi 21 kilogramą mergina įvardijo keturias lieknėjimo paslaptis
Maisto kultas. Kur rasti "valgomų" paminklų
"Rytmečio gaiva". Kaip pasigaminti sveiką migdolų pieno ir mangų desertą