Amūrinis tigras

EAO mokslininkai tyrinėja tigrus, kad sukurtų "koridorių" į Kiniją

(atnaujinta 13:00 2020.03.03)
Pasaulinė laukinės gamtos diena kasmet visame pasaulyje minima kovo 3 dieną. Sprendimas minėti šią dieną buvo priimtas 68-ojoje JT Generalinės Asamblėjos sesijoje 2013 metų gruodžio 20 dieną

VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Ekspertai atlieka tyrimus dėl tigrų grupės statuso žydų autonominiame regione, norėdami sukurti būsimą saugomą teritoriją Mažajame Chingano mieste, besiribojančiame su KLR, RIA Novosti pasakojo Pasaulio gamtos fondo (angl. World Wildlife Fund, WWF) Rusijos Amūro filialo direktorius Piotras Osipovas.

Pasaulinė laukinės gamtos diena kasmet visame pasaulyje minima kovo 3 dieną. Sprendimas minėti šią dieną buvo priimtas 68-ojoje JT Generalinės Asamblėjos sesijoje 2013 metų gruodžio 20 dieną.

1973 metais šią dieną buvo priimta Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencija (CITES). Pasaulinė laukinės gamtos diena atkreipia dėmesį į aplinkos apsaugos svarbą ir primena poreikį stiprinti kovą su nusikaltimais laukinei gamtai.

2019 metų vasarą WWF-Rusija pasiūlė Kinijai sukurti tarpvalstybinę specialiai saugomą gamtos teritoriją Mažajame Chingane, kad būtų dar vienas ekologinis koridorius Amūriniam tigrui tarp Rusijos Federacijos ir KLR. Pasiūlymas buvo pateiktas Charbine vykusiame NEASPEC (angl. North-East Asian Subregional Programme for Environmental Cooperation, liet. Šiaurės Rytų Azijos tarpregioninė aplinkosaugos bendradarbiavimo programa) seminare. NEASPEC vienija Rusiją, Mongoliją, Kiniją, Pietų Korėją ir Japoniją. WWF-Rusija mano, kad pasienio teritorija prisidės prie tigro sugrįžimo į Kinijos šiaurę, buvusioje buveinėje.

"Mes turime paruoštus dokumentus. Šiemet tigro registracijai bus atlikti papildomi tyrimai. Didelė dalis darbų jau buvo atlikta šią žiemą. Juose dalyvavo mūsų specialistai, centro "Tigras" ir centro "Amūrinis tigras" specialistai", — sakė Osipovas. 

Anot jo, tyrimų tikslas yra ne tik užfiksuoti tigrų judėjimą Kinijoje, bet ir šios rūšies būklę regione.

"Įrašomas pastovus ten vėl atkeliavusių gyvūnų ir jau tose vietose gimusių jauniklių grupavimas. Stebima, kaip jie juda, medžioja, maitinasi. Kitas, tas pats projektas pradedamas iš Kinijos pusės. Projektą rėmė NEASPEC. Tai yra viena iš agentūrų, dirbančių JT sistemoje. Tyrimo tikslas yra nustatyti teritorijos tinkamumą tiek iš Kinijos, tiek iš Rusijos sukurti tarptautinį rezervą", — pridūrė šaltinis.

Jis pažymėjo, kad KLR remia Kinijos mokslų akademiją. Ten jau yra vienas rezervas, bet to nepakaks, jei kalbėsime apie tigrų saugomų teritorijų formavimą.

"Dabar svarbiausia sukurti saugomą teritoriją Rusijoje", — sakė Osipovas.

Jis patikslino, kad susitarus su EAO (angl. European Association for Osseointegration, liet. Europos oseointegracijos asociacija), saugoma teritorija regione gali būti sukurta per 1–2 metus.

"Tarpvalstybinėje teritorijoje šis procesas vyks dar metus ar dvejus. Tai yra tarptautinė sutartis, kuri turi būti pasirašyta tarpvyriausybiniu susitarimu, ją turi ratifikuoti dvi šalys, šiuo sprendimu suformuojama tarptautinė saugoma teritorija, jai parengtas valdymo planas ir apsaugos režimai. NEASPEC susidomėjimas šiuo projektu buvo patvirtintas, todėl darbas bus finansuojamas", — teigė Osipovas.

Amūrinių tigrų centro vertinimais, EAO tigrų grupėje, įskaitant tigrų jauniklius, jau yra apie 20 gyvūnų.

Amūrinis tigras, vienas rečiausių plėšrūnų planetoje, yra įtrauktas į tarptautinę raudonąją knygą. Anot ekspertų, 2019 metų rudenį bendras plėšrūnų skaičius Rusijos Federacijoje buvo 580–600 plėšrūnų.

Tikimasi, kad kitas tigrų Tolimuosiuose Rytuose tyrimas bus atliktas 2021–2022 metų žiemą.

Tegai:
gyvūnai, JT Generalinė Asamblėja, mokslininkai, Amūro tigras
Dar šia tema
Ateivių ataka. Mokslininkai papasakojo, kas netrukus užgrobs Antarktidą
Britanijos sveikatos ministerija paskelbė kovos su koronavirusu strategiją
Ryga

Politologas: Latvija gali tik generuoti agresiją prieš Rusiją

(atnaujinta 12:37 2020.06.06)
Tokie pareiškimai ir metodiniai nurodymai, kaip respublikos Gynybos ministerijos brošiūra, apibūdina situaciją šalyje, mano karo politologas Andrejus Koškinas

VILNIUS, birželio 6 — Sputnik. Latvija gali gauti pinigų iš ES ir JAV tik tuo atveju, jei aktyviai generuos antirusišką politiką, todėl ji tuo ir užsiima, interviu Sputnik Lietuva pasakė karo politologas, Plechanovo Rusijos ekonomikos universiteto politologijos ir sociologijos katedros vedėjas Andrejus Koškinas.

Latvijos gynybos ministerija pristatė brošiūrą "Kaip elgtis ištikus krizei". Ji skelbiama elektronine forma latvių, anglų ir rusų kalbomis, praneša Sputnik Latvija.

Ypatingas dėmesys skiriamas patarimams, kaip elgtis karo atveju.

Karo politologas Andrejus Koškinas pareiškė, kad Latvijai viskas, kas lieka — tai tik generuoti agresiją prieš Rusiją, nes kitose srityse jos neturi jokių galimybių.

"Ekonomika, socialinė sritis — jos nėra prioritetiniai ir yra labai prastos būklės. Gauti pinigų, kuriuos dar išduoda ES, ir, svarbiausia — subsidijas iš JAV, galima tik tuo atveju, jei aktyviai generuoti antirusišką politiką, kuo ir užsiima Latvija. Kaip rezultatas — tokio pobūdžio pareiškimai ir metodiniai nurodymai, kurie ir apibūdina, viena vertus, bendrą Latvijos socialinę bei politinę ir geopolitinę situaciją, o kita vertus, tą vystymosi stadiją visose srityse, kuri remiasi rusofobine politika", — pasakė ekspertas.
Tegai:
Rusija, Latvija
Dar šia tema
Ekspertas: JAV permetė Rusijos "sutramdymą" Europai
Ekonomistas: Baltijos šalys galėtų uždirbti milijardus iš prekybos su Rusija
Rusija į turto registrą įrašė duomenis apie sieną su Lietuva ir Latvija
Koronaviruso testai

Gydytojai papasakojo apie negrįžtamo COVID-19 poveikio organizmui riziką

(atnaujinta 12:20 2020.06.06)
Gydytojai nurodo atvejus, kai sergančių pacientų receptoriai dar neatsigavo, ir teigia, kad uoslė ir skonis šiems pacientams gali nebegrįžti

VILNIUS, birželio 6 — Sputnik. Uoslės praradimas pacientams, sergantiems koronavirusu, gali būti negrįžtamas, praneša "The Wall Street Journal", cituodamas Amerikos gydytojus.

Pažymima, kad daugelis pacientų pranešė negalintys užuosti ar jausti skonio net ir praėjus kitiems infekcijos simptomams. Maždaug ketvirtadalis pacientų pažymėjo, kad skonio ir uoslės pojūčių atsiradimas užtruko maždaug dvi savaites.

Tačiau nebuvo nustatytas maksimalus terminas, per kurį atsinaujina skonio ir kvapo receptorių veikla.

"Uoslės receptoriai, kurie eina į smegenis, "nusižudo", kad prie jų neprileistų viruso", — teigė Pensilvanijos valstijos "Monell Chemical Senses" centro direktoriaus pavaduotoja Danielle Reed.

Gydytojai nurodo atvejus, kai sergančių pacientų receptoriai dar neatsigavo, ir teigia, kad uoslė ir skonis šiems pacientams gali nebegrįžti.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 6,1 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 373 tūkst. žmonių.

Tegai:
sveikata, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Paskelbta mirčių nuo COVID-19 statistika
Lietuvoje koronaviruso atvejų skaičius viršijo 1680
Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

Lietuvos visuomenė kreipėsi į prezidentą dėl Astravo AE

(atnaujinta 19:41 2020.06.06)
Visuomenės atstovai priminė valstybės vadovui apie apsaugos ES lygiu nuo grėsmių reikalavimą, kurį jis pats suformulavo

VILNIUS, birželio 6 - Sputnik. Lietuvos visuomenės atstovai atviru laišku kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą ir prašė imtis lyderystės prieš artėjantį ES Rytų partnetystės viršūnių susitikimą ir pirmojo Astravo AE reaktoriaus paleidimą. Apie tai savo puslapyje Facebook papasakojo konservatorius Žygimantas Pavilionis.

Laišką pasirašė Nepriklausomybės akto Signatarai, partijų lyderiai, Seimo vicepirmininkai, beveik šešios dešimtys įvairias partijas atstovaujančių Seimo narių, keturios dešimtys profesorių ir mokslo daktarų, universitetų rektoriai, kiti mokslo, kultūros, švietimo, visuomenės lyderiai, rašytojai, žurnalistai, tinklaraštininkai, verslininkai, merai ir savivaldos atstovai.

Atviro laiško autoriai ragina prezidentą pasiekti, kad visuose būsimuose ES susitarimuose ir sprendimuose dėl Baltarusijos, taip pat ir vyksiančiuose 2020 m. birželio mėn., ne tik Latvija ir Estija, bet ir visa Europos Sąjunga palaikytų Lietuvos principinę poziciją dėl elektros energijos iš Astravo atominės elektrinės nepatekimo į Europos Sąjungos valstybių narių rinkas.

"Laiško autoriai priminė, kad šį reikalavimą suformulavo pats prezidentas savo 2019 m. rugsėjo 30 d. pareiškime "siekti ES lygiu apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, taip pat ir užtikrinant, kad nebūtų perkama jose pagaminta elektros energija. Tai reiškia, kad visuose būsimuose ES susitarimuose su Baltarusija turi atsispindėti Lietuvos pozicija dėl Astravo AE", - rašo Pavilionis.

Trečiadienį Vyriausybė nenusprendė dėl Baltijos šalių bendro susitarimo prekiaujant elektra su Baltarusija ir kitomis trečiosiomis šalimis. Kaip pažymėjo Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, Baltijos šalių susitarimas dėl atsisakymo pirkti elektrą iš Astravo AE — "balansavimas tarp geopolitikos ir kainų". 

Astravo AE statyba

Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas branduolinis kuras pirmajam jėgainės blokui.

Anksčiau Baltarusijos energetikos viceministras Michailas Michadiukas teigė, kad fizinį pirmojo atominės elektrinės bloko paleidimą planuojama pradėti šių metų liepą.

Lietuva aktyviai priešinasi projektui, BelAE vadindama "grėsme" nacionaliniam saugumui. Be to, Vilnius pasisako prieš energijos eksportą iš jėgainės ir visuotinai ragina kaimynines valstybes nepirkti elektros iš stoties.

Daugelis ekspertų pažymėjo, kad aštrus Vilniaus pasipriešinimas BelAE klausimui iš esmės kyla ne dėl techninės ar aplinkosaugos problemos, o dėl "nuoskaudos" už Ignalinos AE praradimą ir iš baimės prarasti savo jau ir taip silpnas pozicijas energetikos rinkoje.

Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Ekspertas: Minskas iš Lietuvos atėmė visus kozirius Astravo AE klausimu
Ekspertas: pagaliau Linkevičius sąžiningai įvardijo kovos su Astravo AE priežastį