Žemė

Mokslininkai išsiaiškino, kad senovės Žemė buvo planeta-vandenynas

(atnaujinta 18:22 2020.03.03)
Žemėje yra labai nedaug vietų, kur išliko to laikotarpio realijų įrodymai — uolienos, todėl mokslininkams labai sunku įsivaizduoti, kaip atrodė Žemė daugiau nei prieš tris milijardus metų

VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Prieš tris milijardus metų Žemė buvo beveik be žemės. Vandenynas dengė visą jos paviršių. Tyrėjai padarė tokią išvadą, analizuodami senovės vandenyno plutos pavyzdžius. Rezultatai skelbiami žurnale "Nature Geoscience".

Mokslininkai nelabai įsivaizduoja, kaip atrodė mūsų pasaulis daugiau nei prieš tris milijardus metų. Žemėje yra labai nedaug vietų, kur išliko to laikotarpio realijų įrodymai — uolienos. Viena tokių vietų yra Pilbara Vakarų Australijoje.

Amerikos mokslininkai iš Kolorado universiteto Bendžaminas Džonsonas ir Bosvelas Vingas, ištyrę deguonies izotopų santykį senovinėse vandenyno uolienose, esančiose Pilbaroje, nustatė, kad šioms uolienoms yra 3,24 milijardo metų ir joms būdingas neįprastai didelis deguonies-18 lygis.

Iš pradžių tyrėjai bandė tiesiog įvertinti pasaulinę Žemės temperatūrą tuo metu, kai, pasak mokslininkų, mūsų planetoje atsirado gyvybė. Izotopiniai deguonies tyrimai gali suteikti neabejotinos informacijos.

Yra žinoma, kad šiltesniame vandenyje yra daugiau reto deguonies-18 izotopo, palyginti su paprastu deguonimi-16, ir atvirkščiai. Lengvesnės molekulės, turinčios deguonies-16, lengviau išgaruoja, todėl, kylant temperatūrai ir didėjant garavimui, sunkesnės molekulės su deguonimi-18 kaupiasi vandenyje.

Išliko unikalios senovinių giliavandenių hidroterminių šaltinių nuosėdų atodangos, panašios į tas, kurios šiandien pastebimos vadinamosiose "juodųjų rūkalių" zonose. Šiose uolienose, kurios yra senovės vandenyno plutos fragmentai, buvo išsaugoti skysti inkliuzai, leidę geologams rekonstruoti tolimų erų klimatą.

"Aplink nėra senovinio vandenyno vandens pavyzdžių, tačiau turime akmenų, kurie sąveikavo su šiuo jūros vandeniu ir "prisimena" šią sąveiką", — universiteto pranešime spaudai cituojami vieno iš tyrimo autorių Bendžamino Džonsono žodžiai.

Po to, kai geologai atkūrė regiono temperatūros profilį prieš 3,24 milijardo metų, paaiškėjo, kad senovės uolienose deguonies-18 lygis yra maždaug 4 procentais didesnis nei šio sunkaus deguonies izotopo kiekis šiuolaikiniame vandenyne.

"Nors šie skirtumai atrodo nedideli, jie yra labai reikšmingi", — sako kitas tyrimo autorius.

Norėdami rasti anomalijos paaiškinimą, autoriai sukūrė kompiuterinį modelį, kuriame, be pasaulinės temperatūros, buvo atsižvelgiama ir į sausumos plotą, nes yra žinoma, kad dėl oro sąlygų dalis deguonies-18 izotopo nusėda ant paviršinių nuosėdinių uolienų.

Modeliavimo rezultatai parodė, kad toks didelis deguonies-18 kiekis jūros vandenyje galėjo atsirasti tik tuo atveju, jei planetos paviršiuje nebuvo deguonies sąlygų.

Autoriai pabrėžia, kad kai jie kalba apie "vandens pasaulį" Žemėje, tai dar nereiškia, kad žemės nebuvo iš viso. Gali būti, kad kai kuriose vietose nedidelis mikrokontinentas išlįsdavo iš vandens, tačiau jame nebuvo tinkamų sąlygų ir dirvožemio formavimosi procesų.

Gauta informacija yra labai svarbi nustatant aplinką, kurioje atsirado gyvybė. 

"Gyvenimo Žemėje istoriją seka turimi sausumos plotai, — pažymi Vingas. — Jei turite vandens pasaulį, vandenynų apgaubtą pasaulį, sausumos paprasčiausiai nebus". 

Tegai:
vanduo, Žemė, mokslininkai
Dar šia tema
Mokslininkai pasakojo, ką sukurta vakcina apsaugos nuo koronaviruso
Baltijos jūroje užsiims vėjo jėgainių parko plėtra
Vaiko kambarys

Greitai sureagavęs berniukas išgelbėjo jaunesniosios sesers gyvybę

(atnaujinta 10:52 2020.09.27)
Harisonas panaudojo metų pradžioje išmoktą Heimlicho manevrą, dėl kurio ir išgelbėjo savo seserį

VILNIUS, rugsėjo 27 — Sputnik. Berniukas iš Anglijos Blakberno miesto, Lankašyro grafystės, išgelbėjo savo jaunesniąją seserį, kuri paspringo LEGO detale. Ją išgelbėjo greita berniuko reakcija ir mokykloje išmoktas pirmosios pagalbos metodas, rašo "Daily Mail".

Dešimtmetis Harisonas Valmslis žaidė savo kambaryje, kai prie durų netikėtai priėjo jo sesuo, šešerių metų Eva. Ji negalėjo kvėpuoti, jos akys ašarojo, o veidas paraudo. Berniukas suprato, kas nutiko, ir sušuko: "Mama! Tėti! Greičiau! Eva paspringo!".

Tada Harisonas prisiminė, kad metų pradžioje jam buvo parodyta, kaip išgelbėti springstančius žmones naudojant Heimlicho manevrą. Jis sugriebė seserį iš nugaros ir stipriai prispaudė jos pilvą. Mergaitė išspjovė LEGO kaladėlę, kuri buvo įstrigusi gerklėje ir trukdė jai kvėpuoti.

Heimlicho manevras skirtas gelbėti žmones, kurie pradeda dusti dėl svetimkūnio gerklėje. Reikia atsistoti už nukentėjusiojo nugaros, vieną ranką sugniaužti į kumštį, uždėti ant pilvo ir uždengti kitos rankos delnu. Tada kumštį reiktų įremti į pilvą ir staigiai paspausti aukštyn.

2019 metais buvo pranešta, kad Anglijos mieste Kembridže ketverių metų berniukas išgelbėjo jaunesniąją seserį, kuri paspringo moneta. Jis pakvietė suaugusius ir patapšnojo jai per nugarą.

Tegai:
Didžioji Britanija
Traškučiai lėkštėje, archyvinė nuotrauka

Mergaitė daugiau nei aštuonerius metus valgė tik traškučius ir duoną

(atnaujinta 10:52 2020.09.27)
Iki pusantrų metų mergaitė valgė šio amžiaus vaikams įprastą maistą, tačiau vėliau jai išsivystė neįprastas psichikos sutrikimas

VILNIUS, rugsėjo 27 — Sputnik. Didžiojoje Britanijoje mergaitė iki dešimties metų dėl neįprastos ligos valgė tik traškučius ir duoną, praneša "Fox News".

Iki pusantrų metų Marta Deivis valgė šio amžiaus vaikams įprastą maistą. Tačiau vėliau jai išsivystė psichikos sutrikimas, susijęs su maisto baime.

"Ji rėkė ir atstūmė maistą. Aš bandžiau su tuo kovoti, bet laikui bėgant padėtis tik blogėjo", — sakė mergaitės motina Džuli.

Martos racionas susiaurėjo iki duonos ir traškučių. Džuli tikėjosi, kad problemą išsispręs, kai vaikas eis į mokyklą ir pamatys, ką valgo jos bendraamžiai. Tačiau taip neatsitiko.

"Ji suvalgydavo tik du skrebučius su sviestu per pusryčius ir tris — per vakarienę", — sakė Martos mama ir pažymėjo, kad visą tą laiką mergaitė valgė tik vienos rūšies duoną.

Jaunos britės tėvai nusprendė kreiptis į hipnoterapeutą, kad padėtų dukrai įveikti jos fobiją. Po pirmojo seanso Marta galėjo suvalgyti picos kriaukšlę, o vėliau — daržoves ir vaisius.

Po kelių savaičių mergaitė išbandė apie 50 naujų patiekalų ir produktų.

Dar šia tema
Kaip skaniai valgyti ir išlaikyti formą neišeinant iš namų. Gydytojų patarimai
Maisto kultas. Kur rasti "valgomų" paminklų
Brajanas Mėjus mano, kad pandemija prasidėjo dėl žmonių, kurie valgo mėsą
Gedimino pilis, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugsėjo 28-osios šventės

(atnaujinta 18:38 2020.09.27)
Nuo rugsėjo 28 dienos iki metų galo lieka 94 dienos; savo vardadienį švenčia Svetlana, Lana, Vaclovas, Tautvydas, Vientautė, Saliamonas, Vacys

Rugsėjo 28 yra 271-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 272-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 94 dienos.

2020 metų rugsėjo 28 dieną saulė teka 07:13, leidžiasi 19:06, dienos ilgis — 11 val. 53 min.

Vilniaus įkūrėjo, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino diena

Gedimino diena paskelbta rugsėjo 28-oji.

Šią dieną prisimenama Vilniaus įkūrimo istorija. Anot legendos, Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas susapnavo sapną, pranašavusį Vilniui garbingą Lietuvos sostinės ateitį. Minima, kad Gediminas prigulęs poilsiui rudens medžioklės metu, tad spėjama, kad tai turėjo įvykti rugsėjo pabaigoje. Paklausęs sapną išaiškinusio žynio Lizdeikos, Gediminas Vilniuje pastatė pilį ir įkūrė sostinę.

Gedimino dienos proga Vilniuje organizuojami šventiniai renginiai — miesto karnavalai, koncertai. Kartais Gedimino dienos šventė sujungiama su Rudens lygiadieniu, taigi, švenčiama anksčiau.

Pasaulinė pasiutligės diena

Rugsėjo 28 diena paskelbta Pasauline pasiutligės diena. Šios dienos tikslas — atkreipti visuomenės dėmesį į pasiutligės grėsmę žmonėms ir gyvūnams.

Pasiutligė — virusinė liga, kuria gali užsikrėsti gyvūnai ir žmonės. Liga dažniausiai plinta per įkandimus, tačiau užkratas su infekuoto gyvūno seilėmis taip pat gali patekti per pažeistą odą ar gleivinę. Išryškėjus neurologiniams pasiutligės simptomams, liga tampa mirtinai pavojinga.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba kiekvienais metais įgyvendina pasiutligės likvidavimo programą, o nuo 2006 metų pradėta įgyvendinti oralinė laukinių gyvūnų vakcinacija, kuri vykdoma 2 kartus per metus visoje Lietuvos teritorijoje.

Pasaulinės pasiutligės dienos proga, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba įvairiuose Lietuvos rajonuose ir miestuose organizuoja naminių gyvūnų augintinių nemokamą vakcinaciją nuo pasiutligės, renginius, skirtus pasiutligės prevencijai.

Savo vardadienį šiandien švenčia Svetlana, Lana, Vaclovas, Tautvydas, Vientautė, Saliamonas, Vacys.

Ši diena istorijoje

1520 metais gimė Barbora Radvilaitė, LDK kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė. Mirė 1551 metais Krokuvoje. Palaidota Vilniaus Katedroje.

1533 — Rumunijoje gimė Steponas Batoras, Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis. Mirė 1586 m. Gardine.

Šią dieną 1542 metais tyrinėtojas Chuanas Rodrigesas Kabrijas tapo pirmuoju europiečiu, išsilaipinusiu ant dabartinės Jungtinių Valstijų teritorijos vakarinės dalies pakrantės.

1571 metais Milane gimė italų dailininkas, vienas žymiausių baroko meistrų Mikelandželas Merizis da Karavadžas. Mirė 1610 metais.

1826 — Rusija paskelbė karą Persijai.

1867 metais gimė rašytoja Sofija Ivanauskaitė-Pšibiliauskienė – Lazdynų Pelėda. Mirė 1926 metais.

1891 metais mirė amerikiečių rašytojas, gerai žinomo romano "Mobis Dikas" ir apysakos "Jūreivis Bilis Badas" autorius Hermanas Melvilis. Gimė 1819 metais.

Šią dieną 1924 metais du JAV karo lėktuvai baigė pirmąjį istorijoje skrydį aplink pasaulį. Kelionė truko 175 dienas.

1939 metais Vokietija ir TSRS susitarė dėl įtakos zonų, į kurias įeina Lietuva, Lenkija ir kitos Rytų Europos šalys, pasidalinimo.

1941 metais II pasaulinio karo metu prasidėjo nacių teroro akcijos Čekoslovakijoje.

1950 — Indonezija tapo JT nare.

Šią dieną 1978 metais mirė Romos popiežius Jonas Paulius I; jo įpėdiniu tapo Jonas Paulius II.

1992 metais Varšuvoje įvyko pirmasis istorijoje Lietuvos ir Lenkijos Ministrų pirmininkų — A. Abišalos ir H. Suchockos — susitikimas.

1994 — plaukdamas iš Talino į Stokholmą (netoli Turku miesto Suomijoje) Baltijos jūroje nuskendo keltas "Estonia", žuvo 852 žmonės.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai