Marsas

NASA mokslininkai atrado keistą skylę Marse

(atnaujinta 20:44 2020.03.05)
Šis vaizdas, gautas naudojant "HiRise" fotoaparatą, esantį ant "Mars Reconnaissance Orbiter" erdvėlaivio, sulaukė ypatingo mokslininkų dėmesio dėl neįprastos struktūros formos

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Išanalizavę vaizdus, kuriuos 2011 metais nufotografavo "Mars Reconnaissance Orbiter", mokslininkai atrado neįprastą skylę Marso paviršiuje. NASA mokslo tinklaraščio puslapyje aprašyta struktūra ir pateikiamas komentaras apie jos tikėtiną kilmę.

"Pavonis Mons", vienas aukščiausių Marso kalnų, yra užgesęs ugnikalnis, esantis netoli Marso pusiaujo. Jo šlaituose yra keletas įdubimų, kurie, pasak mokslininkų, susiformavo dėl tektoninių judesių, kuriuos sukelia vulkaninis aktyvumas.

Bet šis vaizdas, gautas naudojant "HiRise" fotoaparatą, esantį ant "Mars Reconnaissance Orbiter" erdvėlaivio, sulaukė ypatingo mokslininkų dėmesio dėl neįprastos struktūros formos.

Kalno vakariniame šlaite pastebėta maždaug 35 metrų skersmens skylė, apsupta beveik tobulai apvaliu krateriu. Šoninis apšvietimas pabrėžia tai, kad apačioje yra tuščiavidurė erdvė, pavyzdžiui, urvas su plokščiu dugnu. Vidinis šešėlio kampas leidžia apskaičiuoti šio urvo gylį nuo skylės krašto iki dugno — apie 28 metrai.

Kadangi skylę su krateriu supa lavos srautai, mokslininkai teigia, kad tai yra viena iš ugnikalnio šoninių angų. Po išsiveržimo iškrito ugnikalnio kameros, iš kurios išsiliejo lava, ir susidarė struktūra, kurią mes matome šiandien.

Отверстие на склоне потухшего вулкана Гора Павлина на Марсе
Krateris ant ugnikalnio "Pavonis Mons" esančio Marse

3D reljefo analizė leido mokslininkams apskaičiuoti medžiagos kiekį, kuris galėtų išsilieti iš šios angos. Pasirodo, prieš išsiveržimą vulkaninės kameros gylis buvo mažiausiai 90 metrų.

NASA mokslininkai rašo, kad tokios tuščiavidurės struktūros Marso paviršiuje, kurių vidinė erdvė yra apsaugota nuo kietos radiacijos, yra ypač įdomios keliais požiūriais.

Pirma, tai yra geri objektai, norint atrasti gyvybę Marse, ir antra, tokios ertmės galėtų būti naudojamos kaip erdvėlaivių, automatinių transporto priemonių ir galbūt astronautų prieglaudos būsimų įgulos narių skrydžių į Raudonąją planetą metu.

Tiesa, ši struktūra, pasak NASA ekspertų, vargu ar bus tinkama įrengti požeminę bazę, nes įėjimas ir išėjimas iš jos atrodo problemiškas. Be to, nežinoma, kiek stabili ši besidriekianti danga.

Skylės dydis taip pat kelia klausimų. Žemėje lavos srautų skylės, vadinamos lavos vamzdžiais, yra pirmieji metrai skersmens. Kaip susiformavo ir išliko tokia didelė skylė, mokslininkai dar negali paaiškinti.

"Vidiniai tokių tuštumų urvai yra gana apsaugoti nuo radiacijos, todėl jie yra puiki terpė gyvybei Marse palaikyti, — rašoma NASA tinklaraštyje. — Į šias erdves galėtų patekti erdvėlaiviai, robotai ir net tarpplanetiniai tyrinėtojai."

Taip pat skaitykite:

Tegai:
NASA, ugnikalnis, Marsas
Dar šia tema
"Kosmoso kraštas": NASA parodė, kaip atrodo aukščiausi debesys
NASA paskelbė ledynų Antarktidoje tirpimo nuotrauką
Mergina dėvi medicininę kaukę

Virusologas: susirgti COVID-19 gali asmuo, turintis bet kokią kraujo grupę

(atnaujinta 20:31 2020.10.22)
Skirtingai nuo kitų, antroji kraujo grupė laikoma jautresne koronaviruso infekcijai, bet tai nereiškia, kad visi kiti neturi saugotis, sako virusologas, medicinos mokslų daktaras Anatolijus Altšteinas

VILNIUS, spalio 22 — Sputnik. Skirtingai nuo kitų, antroji kraujo grupė yra laikoma didelės COVID-19 rizikos grupe, interviu Sputnik Lietuva sakė virusologas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Anatolijus Altšteinas.

"Yra keletas duomenų apie receptoriaus pokyčius. Kai kurios AT2 receptoriaus mutacijos lemia tai, kad žmogus tampa mažiau jautrus. Yra ir kitų duomenų apie tai. Tačiau iš esmės žmonės labai skiriasi jautrumu. Šių skirtumų mechanizmas ne visada žinomas. Žmonės, turintys pirmą kraujo grupę, taip pat gali sirgti, sunkiai sirgti ir gali mirti. Niekas negali pasakyti, kad žmonės, turintys pirmą kraujo grupę, visai neserga. Žinoma, reikia imtis visų atsargumo priemonių žmonėms, turintiems visas kraujo grupes", — sakė specialistas.

Žmonės, turintys tam tikrą kraujo grupę, gali būti mažiau jautrūs COVID-19 infekcijai ir sirgti lengvesne jos forma, sakė Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas Saulius Čaplinskas.

Danijos tyrimų duomenimis, tarp 473 000 COVID-19 užsikrėtusių asmenų buvo mažiau tarp O (pirmos) kraujo grupę turinčių asmenų nei tarp A (antros), B (trečios) ir AB (ketvirtos) grupės asmenų, mat jų gleivinės paviršiuje yra virusą neutralizuojančių anti-A ir anti-B antikūnų.

Tegai:
koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Per praėjusią parą šalyje nustatyti 5 mirties nuo koronaviruso atvejai
Numatomi papildomi apribojimai dėl koronaviruso plitimo
Kėdainių rajono meras užsikrėtė koronavirusu
Koronaviruso testai

Įvardytas paprastas būdas nustatyti asmenį, užsikrėtusį koronavirusu

(atnaujinta 20:47 2020.10.22)
Pabrėžiama, kad COVID-19 paveikia nervines ląsteles, kurios atsakingos už uoslę ir skonį, tačiau šie pokyčiai yra grįžtami

VILNIUS, spalio 22 — Sputnik. Gydytojas ir televizijos laidų vedėjas Jevgenijus Komarovskis skonio ir uoslės praradimą įvardijo kaip pagrindinį koronaviruso simptomą, praneša RIA Novosti.

Lauko kavinė, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

"Būtent šį simptomą galima laikyti diagnostiniu, tai yra, testas "Kuo tai kvepia?" yra daug tikslesnis nei bet kuri termometrija", — sakė jis.

Pasak Komarovskio, sirgdami gripu pacientai gali prarasti uoslę, tačiau tokioje situacijoje taip yra dėl nosies užgulimo.

"O esant koronavirusui, nėra ir uoslės", — sakė jis.

Gydytojas pridūrė, kad COVID-19 paveikia nervines ląsteles, kurios atsakingos už uoslę ir skonį. Kartu jis pabrėžė, kad šie pokyčiai yra grįžtami.

PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 41 mln. koronaviruso infekcijos atvejų. Daugiau nei 1 mln. žmonių tapo pandemijos aukomis.

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Šiaulių regione dviem "Maximos" darbuotojoms nustatyta COVID-19 liga
ES atnaujintas trečiųjų šalių sąrašas dėl sienų atidarymo
Teismas, archyvinė nuotrauka

Teismas atsisakė priimti LLRA-KŠS skundą dėl Panerių-Grigiškių apygardos rezultatų

(atnaujinta 09:01 2020.10.23)
LLRA-KŠS atstovai prašė VRK panaikinti rezultatus Panerių-Grigiškių apygardoje ir perskaičiuoti balsus visoje Lietuvoje

VILNIUS, spalio 23 — Sputnik. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas atsisakė priimti Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos skundą, kuriuo prašyta panaikinti rinkimų rezultatus Panerių-Grigiškių apygardoje, praneša VRK spaudos tarnyba.

Teismas konstatavo, kad pareiškėjų siekis užginčyti įvykusio balsavimo rezultatus Panerių-Grigiškių apygardoje ir panaikinti minėto VRK sprendimą turėjo būti pateikiamas iki balsavimo pabaigos ir nėra priskirtinas nagrinėti Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, todėl atsisakė priimti pareiškėjų skundą. 

LLRA-KŠS ir Darbo partijos atstovai dėl anksčiau šią savaitę nustatytų pažeidimų prašė VRK panaikinti rezultatus Panerių-Grigiškių apygardoje ir perskaičiuoti balsus visoje Lietuvoje.

Konservatorė Agnė Bilotaitė (29,27 % balsų) ir Laisvės partijos kandidatė Rita Balčiūnienė (11,92 %) minėtoje  apygardoje pateko į antrąjį turą. Trečią vietą užėmė LLRA-KŠS atstovė Renata Cytacka, surinkusi 11,22 % balsų.

Pasak politikų, abejonių kelia biuleteniai, rasti balsadėžėse be antspaudų, didelis negaliojančių biuletenių skaičius ir tai, kad reitingo balai keliuose biuleteniuose buvo užrašyti tuo pačiu rašikliu, ta pačia ranka.

Trakų Vokės apylinkėje ir Panerių-Grigiškių vienmandatėje apygardoje nustatyta, kad maždaug dešimtadalis visų balsų nebuvo suskaičiuoti arba suskaičiuoti netinkamai. VRK atleido šios apygardos rinkimų komisijos pirmininką dėl prastos rinkimų darbo organizavimo kokybės.

Antrasis Lietuvos Seimo rinkimų turas vyks sekmadienį, spalio 25 dieną.

Tegai:
teismas, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS)
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Dar šia tema
Lietuvos lenkų partija išpuolius prieš Tomaševskį palygino su Hitlerio retorika
"Lenkų klausimas" Lietuvoje. Kas atsakingas už neapykantos kurstymą?