Žemė

Astronomai atrado naują egzoplanetą neįprastu būdu

(atnaujinta 14:29 2020.03.08)
Ateityje mokslininkai planuoja nustatyti, kokį poveikį žvaigždės magnetinis aktyvumas daro egzoplanetų tinkamumui

VILNIUS, kovo 7 — Sputnik. Mokslininkai egzoplanetų paieškai naudojosi radijo bangomis ir jau rado vieną naują planetą. Palyginti su dviem esamais, naujasis metodas leidžia rasti mažas į Žemę panašias planetas, o tai yra nepaprastai svarbu. Rezultatai skelbiami "Nature Astronomy" ir "The Astrophysical Journal Letters".

Astronomai iš JAV ir Olandijos nustatė, kad žvaigždės GJ 1151, priklausančios raudonųjų nykštukių klasei ir esančios 26 šviesmečių atstumu nuo mūsų, radijo bangų aktyvumas yra susijęs su žvaigždės magnetinio lauko ir aplink ją besisukančios planetos sąveika.

"Mes pritaikėme žinias, įgytas per dešimtmečius per Jupiterio radijo stebėjimus, šios žvaigždės atveju", — pranešime spaudai cituojamas vienas iš tyrimo autorių, Nyderlandų radijo astronomijos instituto (ASTRON) astronomas Joe Callingham. Seniai buvo manoma, kad didelio masto Jupiterio versija "Io egzistuoja žvaigždžių-planetų sistemose, ir mūsų stebima radiacija labai gerai atitinka šią teoriją".

Naujosios egzoplanetos masė yra tik kelis kartus didesnė už Žemės masę. Ir tai yra labai svarbu. Nes metodai, kurie egzistavo iki tol, leido rasti tik milžiniškas planetas.

Šiuo metu egzistuoja du pagrindiniai egzoplanetų aptikimo būdai. Pirmasis yra tranzito būdas, kuriame naudojamas NASA TESS kosminis teleskopas. Jo esmė ta, kad egzoplanetai einant į savo žvaigždės disko foną, ją galima sekti pagal žvaigždės šviesumo pokyčius, taip pat nustatyti planetos dydį. Antrasis yra radialinio greičio metodas. Jis aptinka silpną voblerį žvaigždės padėtyje, kai jį traukia planeta.

Atitinkamai, kuo masyvesnė planeta, tuo geriau ją aptinka bet kuris iš šių dviejų metodų. Tačiau naudojant naują metodą galima rasti mažesnių akmeninių egzoplanetų, panašių į Žemę.

Skirtingai nei Saulės sistemoje, kur motininė žvaigždė — Saulė, kuri neturi pakankamai stipraus magnetinio lauko, o planetos yra nutolusios toli nuo jos, raudonųjų nykštukų sistemose mažos, silpnos žvaigždės turi daug galingesnius magnetinius laukus nei Saulė, o planetos gali priartėti prie jo daug arčiau. Tokiu atveju atsiranda galingesnė žemo dažnio radijo spinduliuotė su būdingąja apskritimo poliarizacija.

"Planetos judėjimas per stiprų raudonojo nykštuko magnetinį lauką veikia kaip elektros variklis, panašiai kaip veikia dviratis, — aiškino ASTRON astronomas Harisas Vedanthamas. — Jis sukuria didžiulę srovę, kuri maitina spinduliuotę ir žvaigždės radijo spinduliuotę".

Radijo teleskopas LOFAR, kurį sukūrė ASTRON institutas, nuskaitydamas dangų parodė keletą būdingų radijo bangų spinduliuočių, atitinkančių raudonąsias nykštukines žvaigždes. Viena iš jų buvo GJ 1151.

Tai buvo idealus kandidatas tolesnėms studijoms. Faktas yra tas, kad daugelis raudonųjų nykštukų pačios sukasi dideliu greičiu arba yra dvejetainėje sistemoje su dideliu palydovu. Tokiu atveju labai sunku sekti jų sąveiką su planetomis. O GJ 1151 sukasi labai lėtai, per 130 dienų padaro tik vieną apsisukimą.

Atrasta planeta skrieja aplink žvaigždę per vieną–penkias dienas. Tiksli naujosios egzoplanetos masė dar turi būti nustatyta, tačiau bet kokiu atveju tai yra maža uolėta planeta. Tiesa, jis yra per arti savo žvaigždės, kad būtų apgyvendinta.

Ateityje mokslininkai planuoja nustatyti, kokį poveikį žvaigždės magnetinis aktyvumas daro egzoplanetų tinkamumui. Jie tikisi, kad užbaigus visus LOFAR teleskopo pastatymo etapus, naujoji įranga padės jiems atsakyti į daugelį klausimų.

Tegai:
astronomija, kosmosas
Dar šia tema
Mokslininkai nustatė ryšį tarp automobilio kainos ir grubumo vairuojant
Mokslininkai pasakojo, ką sukurta vakcina apsaugos nuo koronaviruso
Traktorius, archyvinė nuotrauka

Baltarusijos prezidentas atskleidė, kiek savo ūkyje turi traktorių

(atnaujinta 17:55 2020.05.30)
Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka prisipažino, kad pats dirba traktoriu, pavyzdžiui, pjauna žolę

VILNIUS, gegužės 30 — Sputnik. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka papasakojo, kiek traktorių yra jo kolekcijoje, siužetą apie tai parodė Baltarusijos nacionalinė televizija "ONT".

Penktadienį Baltarusijos vadovas lankėsi Minsko traktorių gamykloje. Kalbėdamasis su gamyklos darbuotojais jis pareiškė, kad asmeniniais tikslais turėjo du traktorius.

"Aš turiu du traktorius. Vienas iš jų man padovanojo šį gamykla. Antrąjį nusipirkau jau seniai", — pasakojo Lukašenka.

Jis taip pat patikslino, kad pats daug dirbo su šia technika.

"Aš dirbu su jūsų traktoriumi: kažkur žolę papjausiu, arba pakabinsiu plūgą", —  pridūrė Baltarusijos vadovas.

Vizito metu gamykloje prezidentui buvo įteikta dovana — galingiausio traktoriaus modelis. Lukašenka pažadėjo jį pastatyti Nepriklausomybės rūmuose — oficiali Baltarusijos prezidento rezidencija.

Tegai:
Minsko traktorių gamykla, traktorius, Aleksandras Lukašenka, Baltarusija
Dar šia tema
Grynas oras ir sportas: Lukašenka paragino "fiziškai kovoti" su COVID-19
Pirmasis Nausėdos pokalbis su Lukašenka: išreikštas susirūpinimas dėl Astravo AE
Ir pandemija ne kliūtis: Lukašenka sodina medžius Černobylio zonoje
"Pakentėk mėnesį": Lukašenka paragino nesibučiuoti su visais iš eilės
Grožio salonas, archyvinė nuotrauka

Gydytoja papasakojo, kaip išvengti užsikrėtimo koronavirusu kirpyklose

(atnaujinta 20:14 2020.05.30)
Anot jos, tiek klientas, tiek kirpėjas privalo dėvėti kaukes ir laikytis visų būtinų apribojimų. Tokiu atveju reikės atsisakyti procedūrų, susijusių su blakstienų priauginimu ir veido priežiūra

VILNIUS, gegužės 30 — Sputnik. Aukščiausios kategorijos gydytoja Larisa Aleksejeva televizijos kanalui "Zvezda" papasakojo, kaip išvengti užsikrėsti koronavirusu apsilankius kirpyklose.

Vilnius
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

"Kirpykloje galite atlikti tik tas procedūras, kaip kirpimas, šukuosenos formavimas. Veido procedūros nėra atliekamos, nes jūs turite dėvėti kaukę", — aiškino specialistė.

Anot jos, tiek klientas, tiek kirpėjas privalo dėvėti kaukes ir laikytis visų būtinų apribojimų. Tokiu atveju reikės atsisakyti procedūrų, susijusių su blakstienų priauginimu ir veido priežiūra.

"Kontaktas yra labai artimas, o jei kirpykloje yra užsikrėtusių, galite užsikrėsti ir jūs", — perspėjo gydytoja.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje nustatyti 1670 užsikrėtimo atvejai, 1229 žmonės pasveiko, 70 pacientų mirė. Karantinas Lietuvoje paskelbtas kovo 16 dieną, kelis kartus pratęstas šiuo metu jis galioja iki birželio 16 dienos.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užregistruota daugiau nei 5,7 milijono ligos atvejų, mirė daugiau nei 357 tūkstančiai žmonių.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
gydytojai, koronavirusas, grožio salonas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Biologė rekomenduoja nesistengti greičiau persirgti COVID-19
Lietuva kompensuoja nuostolius ūkininkams, nukentėjusiems nuo pandemijos ir karantino