Koronavirusas

Ekspertas paaiškino greito koronaviruso plitimo priežastį

(atnaujinta 10:38 2020.03.12)
Po naujo tipo koronaviruso protrūkio Kinijos ekspertai pradėjo aktyviai skelbti, kad pagrindinė ligos prevencijos priemonė nėra antivirusinių vaistų vartojimas, o būtent pagrindinių higienos taisyklių laikymasis

VILNIUS, kovo 12 — Sputnik. Žmonės pamirš apie būtinybę laikytis asmeninės higienos taisyklių ir nustos reguliariai plauti rankas pasibaigus COVID-19 epidemijai, kaip tai atsitiko ir su kitais protrūkiais. Būtent dėl tokio požiūrio pavojingos infekcinės ligos vis dar aktyviai plinta pasaulyje, sakė RIA Novosti direktorius ir Pasaulinės tualeto organizacijos įkūrėjas Džekas Simas (Jack Sim).

"Mano nuomone, COVID-19 epidemija yra tinkamas laikas šviesti žmones apie higienos svarbą, pavyzdžiui, rankų plovimą arba kaukių dėvėjimą, kai sergama", — teigė Simas.

Anot jo, taip pat nepaprastai svarbu žmonėms įprasti vengti nereikalingų prisilietimų, kad būtų išvengta infekcijos perdavimo per kontaktą, taip pat įprasti dezinfekuoti įvairius paviršius, ypač tualetus.

"Remiantis SARS [atipinė pneumonija — Sputnik] patirtimi, aš manau, kad kai kurie žmonės išlaikys šiuos gerus įpročius ir jų laikysis. Nepaisant to, kiti atsipalaiduos ir nesilaikys bendros higienos pasibaigus ligai. Štai todėl mes dabar ir turime tokį platų COVID-19 paplitimą", — pabrėžė agentūros pašnekovas.

Jis pažymėjo, kad "net nesant COVID-19, labai svarbu laikytis pagrindinių higienos standartų, nes iki 50 proc. ligų kyla dėl netinkamos higienos".

Tačiau, pasak jo, "daugelis žmonių dažnai ignoruoja įprotį plauti rankas, paprastai apie 50 proc. vyrų, nuėję į tualetą, neplauna rankų su muilu".

Po naujo tipo koronaviruso protrūkio Kinijos ekspertai pradėjo aktyviai skelbti, kad pagrindinė ligos prevencijos priemonė nėra antivirusinių vaistų vartojimas, bet būtent pagrindinių higienos taisyklių laikymasis: dažnai plauti rankas muilu, vengti liesti akis, nosį, burną, dezinfekuoti prietaisus ir įvairius paviršius, dėvėti apsaugines kaukes. Ligai plintant pasaulyje, PSO ir visų šalių, kurias pasiekė koronavirusas, atitinkami skyriai laikėsi panašių rekomendacijų.

Tačiau dauguma žmonių paprastai nepaiso šios paprastos procedūros — kažkas dėl tingumo, kažkas dėl to, kad nėra būtinų sąlygų. Bet būtent neplautos rankos, kuriomis liečiame pinigus, paviršius transporto priemonėse ir įvairiose viešose vietose, prisideda prie daugelio ligų patogenų įsiskverbimo į organizmą, įskaitant ūmines kvėpavimo takų virusines infekcijas, gripą, virusinę pneumoniją, cholerą, įvairias hepatito formas ir kita.

Anksčiau Vilniaus savivaldybė, vykdydama koronaviruso prevenciją, pasidalino vaizdo įrašu apie tai, kaip tinkamai plauti rankas.

Švarios rankos gelbsti gyvybes

Remiantis PSO tinklalapio straipsniu, visame pasaulyje kiekvienais metais 30 tūkstančių moterų ir 400 tūkstančių kūdikių miršta nuo infekcijų, dažnai dėl vandens trūkumo ir prastų sanitarinių sąlygų nepalankiose vietose, taip pat dėl nepakankamo rankų plovimo reikalavimų laikymosi.

Medicinos darbuotojams, ypač akušerėms, svarbu nusiplauti rankas prieš liečiant pacientus, prieš ir po medicininių procedūrų. Tačiau, pasak PSO, iki 70 proc. medicinos darbuotojų nesilaiko rekomenduojamų rankų higienos priemonių.

PSO reguliariai vykdo rankų plovimo, taip pat medicinos personalo, reklamos kampanijas, siekdama sumažinti su sveikatos priežiūra susijusių infekcijų riziką, sergamumą ir mirtingumą nuo jų. PSO tinklalapyje teigiama, kad "pastaraisiais metais milijonai gyvybių buvo išgelbėta dėl rankų higienos laikymosi medicinos įstaigose".

PSO netgi pradėjo pasaulinę kampaniją, skirtą pagerinti medicinos darbuotojų rankų higieną "Gelbėkite žmonių gyvybes: rūpinkitės rankų švara", kuri savo ruožtu yra medicininės švaros programos dalis.

PSO vykdo sveikatos apsaugos darbuotojų informavimą, kad užtikrintų, jog jie laiku ir teisingai vykdo visus rankų higienos reikalavimus.

2008 metais UNICEF netgi įsteigė specialią Pasaulinę rankų plovimo dieną, kuri kiekvienais metais minima spalio 15 dieną, kuri yra skirta atkreipti visuomenės dėmesį į šią problemą. Šią dieną daugelyje šalių vyksta teminiai renginiai ir informacinės kampanijos, kuriose paaiškinama švarių rankų svarba sveikatai.

Koronavirusas: simptomai ir apsaugos metodai

Taip pat skaitykite:

Tegai:
higiena, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1856)
Dar šia tema
Manoma, kad Mažeikiuose įmonė nuslėpė duomenis apie 30 iš Italijos grįžusių darbuotojų
Dėl koronaviruso nutrauktos NATO pratybos Norvegijoje
KAM: paaiškėjo dviejų Lietuvos karininkų tyrimai dėl koronaviruso
Delfinas

Mokslininkai įvardijo laukinius gyvūnus, kuriems yra rizika užsikrėsti COVID-19

(atnaujinta 21:47 2020.05.28)
Biologė taip pat pridūrė, kad okeanariume labai padidėja pavojus užsikrėsti virusu nuo gyvūnų. Be to, galimas ir atvirkštinis perdavimas

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Okeanariumuose gyvenantys gyvūnai, įskaitant banginių šeimos gyvūnus, gali užsikrėsti žmogaus koronavirusu, sakė biologė Marija Voroncova, biologė, JT konferencijų gyvūnų apsaugos ir biologinės įvairovės klausimais dalyvė, praneša RIA Novosti.

"Mes nusprendėme patikrinti gyvūnus, kad suprastume, kurias rūšis virusas gali praleisti. Mokslininkai išsiaiškino, kuriose gyvūnų ląstelėse yra receptorių, į kurias virusas gali patekti. Santykinai neseniai 40 rūšių gyvūnus išskyrė ląstelių struktūra, kurioje virusas gali patekti ir užkrečia juos. Visų pirma, tai visi dantyti banginiai: delfinai, banginiai, orkos, narvalai, taip pat ruoniai. Beždžionėms taip pat yra rizika. Todėl gorilos Afrikoje yra saugomos, kad virusas nebūtų perduodamas", — sakė ji.

Ji taip pat pridūrė, kad okeanariume labai padidėja pavojus užsikrėsti virusu nuo gyvūnų. Be to, galimas ir atvirkštinis perdavimas.

"Jei mes grįšime prie gyvūnų, tada, pavyzdžiui, banginiai yra labai švelnūs ir lengvai gali užkrėsti nuo žmonių. Okeanariumuose gyvūnai gyvena tik dalyvaujant veterinarui, todėl koronavirusas bus papildoma našta", — sakė ji.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 5,4 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 349 tūkst. žmonių.

Tegai:
mokslininkai, delfinai, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1856)
Dar šia tema
Pažadėti dar nereiškia neatleisti. Ar Lietuvoje galima pasitikėti verslo pažadais
Lietuvoje koronaviruso atvejų skaičius viršijo 1655
Rusijos ir JAV vėliavos

Ekspertas: JAV permetė Rusijos "sutramdymą" Europai

(atnaujinta 21:32 2020.05.28)
Vašingtonas žino, kad prireikus negalės kovoti dviem frontais, nes yra dar ir Kinija, mano karo ekspertas Aleksejus Leonkovas

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Granatsvaidis yra universalus ginklas kare, interviu Sputnik Lietuva sakė karo ekspertas, žurnalo "Tėvynės arsenalas" komercijos direktorius, karo ekspertas Aleksejus Leonkovas.

"Toks granatsvaidis yra pagrindinis ginklas šarvuotoms transporto priemonėms sunaikinti, tiek lengvai šarvuotoms transporto priemonėms, tiek sunkiai šarvuotoms, įskaitant tas, kurios naudojamos puolamosiose operacijose. Operacijos, kurios atliekamos Sirijoje, parodė, kad granatsvaidžiai yra veiksmingi ir prieš gyvą jėgą. Tai yra, iš esmės toks universalus ginklas kare", — pažymėjo karo ekspertas.

Pasak Leonkovo, JAV savo programos dokumentuose nustatė standartus vienam karui — "karui" su viena "didele šalimi". Šie žodžiai reiškia Rusiją ir Kiniją.

"Tuo tarpu jie supranta, kad negali kovoti dviem frontais. Dėl to JAV svarbus antrasis frontas, kad Europa užsiimtų su Rusija, sutramdytų ją, o JAV spręstų klausimus, susijusius su Kinija, ir akivaizdu, kad šiuose abiejuose kariniuose konfliktuose šarvuočiai bus plačiai naudojami. Žinoma, kuo daugiau priemonių šiam šarvuočiui sunaikinti, tuo geriau. Jei kalbame apie šio konflikto tikimybę, tai kol kas jokios tikimybės nėra. Nes, viena vertus, Europa nenori trečią kartą užlipti ant tų pačių grėblių, o antra, visi supranta, kad Rusija ir Kinija — tai branduolinės valstybės. Niekas negali numatyti, kada šios valstybės nuleis branduolinį kabliuką. Todėl kol kas viskas išlieka kaip planai, kuriuose Rusija ir Kinija laikomos didžiausiomis priešininkėmis", — mano karo ekspertas.

Latvija ir Estija iš Švedijos "Saab" užsisakė "Carl-Gustaf M4" granatsvaidžius. Kaip praneša gamintojo svetainėje, pristatymas bus atliekamas 2021–2024 metais.

Estijos gynybos tyrimų centro atstovas Ramilis Lipas pažymėjo, kad toks bendras Latvijos ir Estijos pirkimas gali padėti sutaupyti ir yra puikus bendradarbiavimo pavyzdys.

Tegai:
Europa, JAV, Kinija, Rusija
Dar šia tema
Ekspertas: "Nord Stream-2" bus baigtas ir pradėtas eksploatuoti nepaisant JAV nuomonės
Lavrovas: Vakarams draudžiama prašyti Rusijos pagalbos
Ekspertas: Lenkija tik apsimeta, kad jai nereikia rusiškų dujų
Britų rašytoja Džoana Rouling

Džoana Rouling išleis pasaką, parašytą daugiau nei prieš 10 metų

(atnaujinta 12:41 2020.05.28)
Geros žinios visiems "Hario Poterio" gerbėjams, kurie nežino kuo užsiimti perr sunkų pandemijos ir saviizoliacijos periodą — rašytoja jau paskelbė keletą pirmųjų kūrinio skyrių

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Britų rašytoja Džoana Rouling nustebino gerbėjus: pasirodo, kad "Hario Poterio mama" 10 metų savo palėpėje laikė rankraštį, kurį ketino išleisti po paskutinės knygos apie jauną burtininką.

Po to, kai Rouling persirgo koronavirusu ir išsamiai papasakojo apie gydomuosius kvėpavimo pratimus, rašytoja nusprendė susitvarkyti savo palėpę ir pasidalyti įdomiais radiniais. Vienu iš jų tapo vaikų pasakos rankraštis, kurią Rouling taip ir neparodytų pasauliui, jei ne pandemija ir saviizoliacija.

Džoana Rouling išleis knygą, kurią ji parašė daugiau nei prieš 10 metų: apie tai rašytoja papasakojo savo oficialioje interneto svetainėje.

Nepaskelbtas rankraštis "Ikabog" — stebuklinga pasaka vaikams, kurios siužetas atsiskleidžia išgalvotame pasaulyje, tačiau niekaip nesusijęs su Hario Poterio istorija.

"Knygos idėja gimė, kai aš rašiau "Harį Poterį". Bet kai paskutinė knyga buvo parašyta, aš nusprendžiau padaryti pertrauką, kuri užtruko penkeriems metams. Po to nusprendžiau atsitraukti nuo vaikiškų knygų ir "Ikabog" nukeliavo tiesiai į palėpę, kur laukė savo laiko 10 metų", — pažymėjo rašytoja.

Beje, pasaką apie "tiesą ir piktnaudžiavimą valdžia" Rouling skaitė savo mažiausiems vaikams prieš miegą, o dabar ji gali pagražinti jūsų karantiną. Pirmieji istorijos skyriai jau paskelbti tinklalapyje, o kitus Rouling pažadėjo įkelti kas savaitę.

Tegai:
Haris Poteris, Didžioji Britanija, rašytoja, Džoana Rouling
Dar šia tema
Iš JAV mokyklos pašalintos knygos apie Harį Poterį dėl "prakeikimų"
Hario Poterio gerbėjai pirmą kartą galės apsilankyti Slytherin svetainėje
Daniel'is Radcliffe'as papasakojo, kaip dėl Hario Poterio vaidmens tapo alkoholiku