Koronavirusas

Mokslininkai apibūdino naujojo koronaviruso su virškinimu susijusius simptomus

(atnaujinta 20:02 2020.03.19)
Pirmasis tyrimas paremtas stebėjimais trijose ligoninėse Kinijoje, Uhano mieste, tapusiame šios ligos plitimo centru

VILNIUS, kovo 19 — Sputnik. Vis daugiau publikacijų rodo, kad vienas iš labiausiai paplitusių COVID-19 simptomų, kartu su kvėpavimo sutrikimais, yra virškinimo sutrikimas. Dviejų tokių tyrimų rezultatai paskelbti "The American Journal of Gastroenterology" ir "Clinical Gastroenterology and Hepatology".

Pirmasis tyrimas paremtas stebėjimais trijose ligoninėse Kinijoje, Uhano mieste, tapusiame šios ligos plitimo centru.

Mokslininkai ištyrė 204 pacientų simptomus nuo 2020 metų sausio 18 dienos iki vasario 28 dienos ir nustatė, kad beveik pusė COVID-19 pacientų kaip pagrindinį skundą nurodė virškinimo sutrikimus — viduriavimą ar visišką apetito stoką. Retesni simptomai buvo pykinimas, vėmimas ir pilvo skausmas.

Tyrimo rezultatai rodo, kad virškinimo simptomų turintys pacientai turėjo ilgesnį atotrūkį nuo ligos simptomų atsiradimo iki hospitalizacijos nei pacientai, kurie turėjo tik kvėpavimo takų simptomus, ir ligoninėje išbuvo ilgiau. Be to, juos išgydyti buvo sunkiau ir užtruko ilgiau.

Mokslininkai pastebi, kad sunkesni kvėpavimo takų simptomai pasireiškė pacientams, kurie patyrė pirmąją viruso bangą, todėl jie buvo apibūdinami kaip pagrindiniai, o gydymas buvo skirtas kovoti su šiais simptomais, kurių pagrindinė dalis buvo plaučių uždegimas.

Tuo pačiu, kaip pažymi autoriai, jie nustatė 7 atvejus, pacientams, užsikrėtusiems koronavirusu, pasireiškė ne kvėpavimo, o virškinimo sutrikimai. Anot autorių, "pacientai, turintys virškinimo sutrikimų ir kuriems dar nepasireiškė kvėpavimo takų simptomai, turėtų būti priskirti ankstyvos rizikos grupei".

Antrame straipsnyje amerikiečių gydytojai apibendrino pagrindinę informaciją gastroenterologams apie pacientus, sergančius lėtiniais virškinimo sutrikimais, kuriems gali būti diagnozuota koronavirusinė infekcija, ir pateikė tokiems pacientams rekomendacijas.

"Tai sparčiai besivystanti sritis, apie kurią kasdien gaunama vis naujesnės informacijos", — Amerikos gastroenterologų asociacijos pranešime spaudai sakė MD vadovas Rajanas Ungaro.

"Nors COVID-19 yra rimta visuomenės sveikatos problema, visame pasaulyje svarbu ilgainiui kontroliuoti riziką ir neatsilikti nuo naujausių tyrimų bei rekomendacijų, kad pacientams būtų pateiktos tiksliausios rekomendacijos", — tęsė jis.

Pasak mokslininkų, šioje situacijoje ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas pacientams, sergantiems uždegiminėmis žarnyno ligomis ir vartojantiems imuninę sistemą slopinančius vaistus.

Straipsnyje pateikiamos aiškios Amerikos gastroenterologų asociacijos rekomendacijos, kad tokie pacientai niekada neturėtų atsisakyti įprastų vaistų dėl COVID-19 grėsmės, nes žarnyno infekcijos protrūkio rizika žymiai padidina tikimybę užsikrėsti koronavirusu. Šie pacientai turėtų tiesiog griežčiau nei kiti laikytis karantino ir izoliacijos režimo.

Mokslininkai pažymi, kad 25 proc. užsikrėtusių pacientų skundžiasi viduriavimu kaip vienu iš pagrindinių ligos simptomų.

Koronavirusas: simptomai ir apsaugos metodai

Taip pat skaitykite:

Tegai:
virškinimo sutrikimai, mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (769)
Dar šia tema
Vilniuje po tyrimo dėl koronaviruso iš ligoninės pabėgo paauglė
Italijoje paaiškino didelį mirtingumą nuo koronaviruso šalyje