Olandų grupė DeWolff koncertuoja tuščioje salėje, norėdama nufilmuoti transliaciją Facebook

Nėra pasirodymų nėra verslo. Kaip viso pasaulio muzikantai išgyvena pandemiją

(atnaujinta 12:33 2020.03.26)
Festivaliai atšaukiami, teatrai ir koncertų salės uždaromos, koncertai atidedami, tačiau socialiniai tinklai leidžia menininkams pasirodyti publikai net ir be koncertų

VILNIUS, kovo 26 — Sputnik. Pasaulio pramogų verslas išgyvena krizę ir neaišku, ar jis sugebės atsigauti. Festivaliai atšaukiami, teatrai ir koncertų salės uždaromos, koncertai atidedami. Kaip muzikantai išgyvena šioje greitai kintančioje realybėje — rašo RIA Novosti autorius Pavelas Surkovas.

Dirba visos planetos Instagram'ai

Socialiniai tinklai leidžia menininkams pasirodyti publikai net ir be koncertų. Štai Robas Halfordas (Rob Halford), "metalo dievas", pagrindinis "Judas Priest" vokalistas, rodo, kaip servetėlėmis nuvalyti apyrankes ir grandines, be kurių nė vienas save gerbiantis "metalistas" neišeina į lauką (prieš tai Robas įspėjo, kad geriau neišeiti iš namų).

O Glorija Gainor (Gloria Gaynor) pagal savo paties hito "I Will Survive" muziką moko žiūrovus tinkamai nusiplauti rankas.

Polas Stenlis (Paul Stanley) iš grupės "Kiss" parodo tėvą, kuris taip pat gerbia izoliacijos režimą, tačiau tuo pat metu linksmai daro rytinę mankštą. O jam, tarp kita ko, po keleto dienų sukanka 100 metų. 

Bet ryškiausiu muzikantu Instagram'e, be abejo, tapo "Queen" gitaristas Brajanas Mėjus (Brian May). Kiekvieną dieną jis gerbėjams įkelia vis kitą vaizdo įrašą. Jis tiesiog groja gitara, pasakoja, kaip išgauna tokį nepakartojamą garsą, ir parodo stiprintuvo parametrus, perspėja apie būtinybę laikytis karantino.

Apskritai Brajanas sako, kad karantinas yra būtinas, bet ir keliantis nerimą. Situaciją su visuotine laikina izoliacija jis suvokia kaip asmeninį skausmą ir didelę asmeninę atsakomybę.

Tikiu. Netikiu.

Kai dar nebuvo karantino, kai kurie muzikantai sąmoningai ignoravo bet kokias apokaliptines nuotaikas. Pagrindiniai roko senbuviai planetoje, grupės "Deep Purple" ir "The Rolling Stones", net atsisakė derinti koncertų tvarkaraščius.

Pavyzdžiui, alkoholis ir narkotikai užmušė kur kas daugiau nei kai kurie koronavirusai, vadinasi, mes galime su tuo kovoti! Bet deja — kai turų ir koncertų vietų organizatoriai atšaukė visus renginius, roko veteranai taip pat turėjo susitaikyti su neišvengiamu karantinu.

Tačiau Tilas Lindemanas (Till Lindemann), atvykęs į turą po Rusiją ankstyvomis dienomis uždraudžiant daugiau nei penkių tūkstančių žmonių masinius renginius, lengvai išsisuko. Vietoj vieno stadiono koncerto jis padarė du — publika buvo tiesiog padalinta, o Lindemanas tą pačią programą atliko du kartus.

Jis netgi pasirodė scenoje specialiame plastikiniame rutulyje, tariamai apsaugantį jį nuo viruso. Tačiau Tilas saugiai išlipo iš kamuolio ir surengė koncertą.

Deja, koronavirusas buvo negailestingas ir kai kuriems menininkams — griežtas turo tvarkaraštis žymiai padidino užsikrėtimo riziką. Britų dainininkės Rosalie Cunningham, amerikiečių grupės "Death Angel" būgnininko Vilo Kerolo (Will Carroll) ir grupės "Bon Jovi" klavišininko Deivido Brajano (David Brian) infekcija jau buvo patvirtinta. Visi jie yra prižiūrimi gydytojų, taip pat kreipiasi į gerbėjus per socialinius tinklus, ragindami juos rimtai atsižvelgti į savo sveikatą ir aplinką.

Bet patiems muzikantams reikia papildomos priežiūros. Internetinėje platformoje "syg.ma" atidarytas nepriklausomų Rusijos atlikėjų, paveiktų koronaviruso ir kuriems reikalinga visuomenės parama, katalogas. Iniciatyvos autoriai prašo įsigyti atlikėjų įrašų, nes dabar muzikantai neturi kitų pajamų šaltinių.

Virtuali erdvė

Pasirodymų organizatoriai vis dar nepalieka žiūrovų be trokštamo renginio. Deniso Macujevo koncertų ciklas Maskvos filharmonijoje (be abejo, su tuščia sale) buvo transliuojamas internetu, o jį stebėjo daugiau nei pusantro milijono žiūrovų.

Российский пианист Денис Мацуев во время выступления на площадке Московской филармонии перед интернет-аудиторией
Rusijos pianistas Denisas Macujevas pasirodymo metu Maskvos filharmonijoje priešais internetinę auditoriją

Filharmonija jau paskelbė, kad tęsia įprastas klasikinės muzikos transliacijas iki balandžio 10 dienos — jas galite žiūrėti tinklalapyje meloman.ru, "Premier" platformoje ir socialiniuose tinkluose.

Daugybė koncertinių programų ir festivalių persikėlė į virtualią erdvę: "Metropolitan Opera", Vienos ir Bavarijos operos, Berlyno filharmonija, Marinskio ir kiti teatrai transliavo savo spektaklius, grupė "Bi-2" atliko pilnavertį pasirodymą "Okko" internetinės platformos žiūrovams. O "Aukciono" lyderis Leonidas Fiodorovas dainavo savo paties virtuvėje ir surinko dešimtis tūkstančių peržiūrų. Robis Viljamsas (Robbie Williams) Instagram'e vykdo gerbėjų užsakymus iš namų.

Galimybė ramiai dirbti

Yra dar vienas būdas, kaip praleisti karantiną, kuriuo naudojasi daugelis muzikantų — kurti muziką. Brajanas Mėjus užsimena, kad turi naujojo albumo idėjų, "Metallica" gitaristas Kirkas Hametas (Kirk Hammett) taip pat parašė daug medžiagos naujam grupės albumui, kuris galbūt pasirodys kitais metais.

Susiformavo net naujas virtualus super kolektyvas — grupės "Slayer" būgnininkas ir gitaristas Polas Bostafas (Paul Bostaph) ir Keris Kingas (Kerry King) susitarė su buvusiu "Pantera" vokalistu Filu Anselmu (Phil Anselmo) dėl pirmųjų virtualių repeticijų. Projektas dar neturi pavadinimo — grupė bus pristatyta artimiausiomis dienomis, ir manoma, kad muzikantai virtualias repeticijas paskelbs internete.

Tegai:
verslas, muzika, karantinas, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1895)
Dar šia tema
Vaikas 16 valandų buvo namuose su koronavirusu užsikrėtusios motinos lavonu
Liekame namie: Lietuvos įžymybės ragina šalies gyventojus izoliuotis — video
Vikingų amžiaus kapvietės likučiai, aptikti remonto metu namuose Norvegijoje

Norvegai savo namuose po grindimis rado vikingų kirvį

(atnaujinta 14:51 2020.06.02)
Archeologų teigimu, šis radinys gali datuotis laikotarpiu nuo 950 iki 1050 metų, panašu, kad šeima aptiko bronzos ar vikingų amžių kapvietę

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Sutuoktiniai iš Norvegijos, remontuodami savo namą Bode priemiestyje šalies šiaurėje, rado vikingų laikų stiklo karolį ir geležinį kirvį, praneša vietos leidinys "The Local".

Manoma, kad radinių amžius siekia tūkstantį metų.

1914 metais pastatyto namo savininkai karantino metu pradėjo remontą nuimdami grindis. Darbo metu jie susidūrė su keistu daiktu.

"Iš pradžių pagalvojome, kad radome ratą iš mažo žaislinio automobilio, — pasidalijo Marianne Christiansen. — Tik vėliau supratome, kas tai buvo".

​Į vietą atvykęs archeologas Martinus Hauglidas paaiškino, kad pora, matyt, aptiko bronzos ar vikingų amžių kapvietę.

"Artefaktai buvo aptikti po akmenimis, kurie savo forma primena piramidę. Tarp įdomių objektų: kirvis, kuris gali datuotis laikotarpiu nuo 950 iki 1050 m., ir to paties laiko tamsiai mėlyno stiklo karoliukas", — pažymėjo jis.

Jis papasakojo niekada negirdėjęs, kad tokios kapvietės  būtų rastos tiesiai po moderniais namais, nors jis užsiima kasinėjimais jau beveik 30 metų.

"Jie atliko puikų darbą: nedelsiant pranešė apie radinį, kai tik įtarė, kad tai gali būti kažkas senovinis", — pagyrė archeologas Kristiansenus.

Norvegijoje veikia įstatymas, pagal kurį visi daiktai nuo 16 amžiaus ir senesni būtinai turi būti saugomi.

Karoliukas ir kirvis jau buvo nusiųsti į Trumsės universiteto muziejų, o namuose toliau dirba archeologų komanda.

Tegai:
archeologai, vikingai, Norvegija
Dar šia tema
Archeologai rado bronzos amžiaus kapus, išklotus auksu
Baltijos jūros dugne archeologai atrado Renesanso laikų laivą
Britanijoje aptikti tariamų vampyrų skeletai
Po uragano į Škotijos pakrantę išmestas paslaptingo padaro skeletas
Vezuvijaus rūstybė. Kas iš tikrųjų pražudė Pompėjos gyventojus
Saulė

Mokslininkas įvertino Saulės pliūpsnio poveikį

(atnaujinta 11:36 2020.06.02)
Anot jo, saulės ciklas trunka apie 11 metų, didžiausias saulės aktyvumas buvo užfiksuotas 2014 metais

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Saulėje užfiksuotas protrūkis greičiausiai neturės pastebimo poveikio žemės gyventojų gyvybei, tačiau tai gali būti galingesnių protrūkių pradininkas, RBC sakė Pulkovo observatorijos vyresnysis tyrėjas Georgijus Gončarovas.

Anksčiau Saulės dinamikos observatorija (SDO) užfiksavo didžiausią saulės pliūpsnį nuo 2017 metų spalio mėnesio. Tai buvo M klasės protrūkis, kurį astronomai klasifikuoja kaip vidutinį.

Anot jo, saulės ciklas trunka apie 11 metų, didžiausias saulės aktyvumas buvo užfiksuotas 2014 metais.

"Ir dabar prasideda naujas saulės ciklas. Saulės aktyvumo piko galima tikėtis 2025 metais", — aiškino ekspertas.

Mokslininkas pažymėjo, kad X klasės protrūkis laikomas stipriausiu. Jis pridūrė, kad šis reiškinys patraukė dėmesį dėl to, kad pastaruoju metu nepastebėta Saulės protrūkių, o įvykis, pasak jo, "įdomus, bet ne išskirtinis".

Tegai:
sveikata, gyventojai, Žemė, mokslininkas
Dar šia tema
Rusijoje kuriami lašai, užtikrinantys imunitetą prieš koronavirusą
Įvardyti orai, prisidedantys prie koronaviruso plitimo