Olandų grupė DeWolff koncertuoja tuščioje salėje, norėdama nufilmuoti transliaciją Facebook

Nėra pasirodymų nėra verslo. Kaip viso pasaulio muzikantai išgyvena pandemiją

(atnaujinta 12:33 2020.03.26)
Festivaliai atšaukiami, teatrai ir koncertų salės uždaromos, koncertai atidedami, tačiau socialiniai tinklai leidžia menininkams pasirodyti publikai net ir be koncertų

VILNIUS, kovo 26 — Sputnik. Pasaulio pramogų verslas išgyvena krizę ir neaišku, ar jis sugebės atsigauti. Festivaliai atšaukiami, teatrai ir koncertų salės uždaromos, koncertai atidedami. Kaip muzikantai išgyvena šioje greitai kintančioje realybėje — rašo RIA Novosti autorius Pavelas Surkovas.

Dirba visos planetos Instagram'ai

Socialiniai tinklai leidžia menininkams pasirodyti publikai net ir be koncertų. Štai Robas Halfordas (Rob Halford), "metalo dievas", pagrindinis "Judas Priest" vokalistas, rodo, kaip servetėlėmis nuvalyti apyrankes ir grandines, be kurių nė vienas save gerbiantis "metalistas" neišeina į lauką (prieš tai Robas įspėjo, kad geriau neišeiti iš namų).

O Glorija Gainor (Gloria Gaynor) pagal savo paties hito "I Will Survive" muziką moko žiūrovus tinkamai nusiplauti rankas.

Polas Stenlis (Paul Stanley) iš grupės "Kiss" parodo tėvą, kuris taip pat gerbia izoliacijos režimą, tačiau tuo pat metu linksmai daro rytinę mankštą. O jam, tarp kita ko, po keleto dienų sukanka 100 metų. 

Bet ryškiausiu muzikantu Instagram'e, be abejo, tapo "Queen" gitaristas Brajanas Mėjus (Brian May). Kiekvieną dieną jis gerbėjams įkelia vis kitą vaizdo įrašą. Jis tiesiog groja gitara, pasakoja, kaip išgauna tokį nepakartojamą garsą, ir parodo stiprintuvo parametrus, perspėja apie būtinybę laikytis karantino.

Apskritai Brajanas sako, kad karantinas yra būtinas, bet ir keliantis nerimą. Situaciją su visuotine laikina izoliacija jis suvokia kaip asmeninį skausmą ir didelę asmeninę atsakomybę.

Tikiu. Netikiu.

Kai dar nebuvo karantino, kai kurie muzikantai sąmoningai ignoravo bet kokias apokaliptines nuotaikas. Pagrindiniai roko senbuviai planetoje, grupės "Deep Purple" ir "The Rolling Stones", net atsisakė derinti koncertų tvarkaraščius.

Pavyzdžiui, alkoholis ir narkotikai užmušė kur kas daugiau nei kai kurie koronavirusai, vadinasi, mes galime su tuo kovoti! Bet deja — kai turų ir koncertų vietų organizatoriai atšaukė visus renginius, roko veteranai taip pat turėjo susitaikyti su neišvengiamu karantinu.

Tačiau Tilas Lindemanas (Till Lindemann), atvykęs į turą po Rusiją ankstyvomis dienomis uždraudžiant daugiau nei penkių tūkstančių žmonių masinius renginius, lengvai išsisuko. Vietoj vieno stadiono koncerto jis padarė du — publika buvo tiesiog padalinta, o Lindemanas tą pačią programą atliko du kartus.

Jis netgi pasirodė scenoje specialiame plastikiniame rutulyje, tariamai apsaugantį jį nuo viruso. Tačiau Tilas saugiai išlipo iš kamuolio ir surengė koncertą.

Deja, koronavirusas buvo negailestingas ir kai kuriems menininkams — griežtas turo tvarkaraštis žymiai padidino užsikrėtimo riziką. Britų dainininkės Rosalie Cunningham, amerikiečių grupės "Death Angel" būgnininko Vilo Kerolo (Will Carroll) ir grupės "Bon Jovi" klavišininko Deivido Brajano (David Brian) infekcija jau buvo patvirtinta. Visi jie yra prižiūrimi gydytojų, taip pat kreipiasi į gerbėjus per socialinius tinklus, ragindami juos rimtai atsižvelgti į savo sveikatą ir aplinką.

Bet patiems muzikantams reikia papildomos priežiūros. Internetinėje platformoje "syg.ma" atidarytas nepriklausomų Rusijos atlikėjų, paveiktų koronaviruso ir kuriems reikalinga visuomenės parama, katalogas. Iniciatyvos autoriai prašo įsigyti atlikėjų įrašų, nes dabar muzikantai neturi kitų pajamų šaltinių.

Virtuali erdvė

Pasirodymų organizatoriai vis dar nepalieka žiūrovų be trokštamo renginio. Deniso Macujevo koncertų ciklas Maskvos filharmonijoje (be abejo, su tuščia sale) buvo transliuojamas internetu, o jį stebėjo daugiau nei pusantro milijono žiūrovų.

Российский пианист Денис Мацуев во время выступления на площадке Московской филармонии перед интернет-аудиторией
Rusijos pianistas Denisas Macujevas pasirodymo metu Maskvos filharmonijoje priešais internetinę auditoriją

Filharmonija jau paskelbė, kad tęsia įprastas klasikinės muzikos transliacijas iki balandžio 10 dienos — jas galite žiūrėti tinklalapyje meloman.ru, "Premier" platformoje ir socialiniuose tinkluose.

Daugybė koncertinių programų ir festivalių persikėlė į virtualią erdvę: "Metropolitan Opera", Vienos ir Bavarijos operos, Berlyno filharmonija, Marinskio ir kiti teatrai transliavo savo spektaklius, grupė "Bi-2" atliko pilnavertį pasirodymą "Okko" internetinės platformos žiūrovams. O "Aukciono" lyderis Leonidas Fiodorovas dainavo savo paties virtuvėje ir surinko dešimtis tūkstančių peržiūrų. Robis Viljamsas (Robbie Williams) Instagram'e vykdo gerbėjų užsakymus iš namų.

Galimybė ramiai dirbti

Yra dar vienas būdas, kaip praleisti karantiną, kuriuo naudojasi daugelis muzikantų — kurti muziką. Brajanas Mėjus užsimena, kad turi naujojo albumo idėjų, "Metallica" gitaristas Kirkas Hametas (Kirk Hammett) taip pat parašė daug medžiagos naujam grupės albumui, kuris galbūt pasirodys kitais metais.

Susiformavo net naujas virtualus super kolektyvas — grupės "Slayer" būgnininkas ir gitaristas Polas Bostafas (Paul Bostaph) ir Keris Kingas (Kerry King) susitarė su buvusiu "Pantera" vokalistu Filu Anselmu (Phil Anselmo) dėl pirmųjų virtualių repeticijų. Projektas dar neturi pavadinimo — grupė bus pristatyta artimiausiomis dienomis, ir manoma, kad muzikantai virtualias repeticijas paskelbs internete.

Tegai:
verslas, muzika, karantinas, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2557)
Dar šia tema
Vaikas 16 valandų buvo namuose su koronavirusu užsikrėtusios motinos lavonu
Liekame namie: Lietuvos įžymybės ragina šalies gyventojus izoliuotis — video
Mergina dėvi medicininę kaukę

Virusologas: susirgti COVID-19 gali asmuo, turintis bet kokią kraujo grupę

(atnaujinta 20:31 2020.10.22)
Skirtingai nuo kitų, antroji kraujo grupė laikoma jautresne koronaviruso infekcijai, bet tai nereiškia, kad visi kiti neturi saugotis, sako virusologas, medicinos mokslų daktaras Anatolijus Altšteinas

VILNIUS, spalio 22 — Sputnik. Skirtingai nuo kitų, antroji kraujo grupė yra laikoma didelės COVID-19 rizikos grupe, interviu Sputnik Lietuva sakė virusologas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Anatolijus Altšteinas.

"Yra keletas duomenų apie receptoriaus pokyčius. Kai kurios AT2 receptoriaus mutacijos lemia tai, kad žmogus tampa mažiau jautrus. Yra ir kitų duomenų apie tai. Tačiau iš esmės žmonės labai skiriasi jautrumu. Šių skirtumų mechanizmas ne visada žinomas. Žmonės, turintys pirmą kraujo grupę, taip pat gali sirgti, sunkiai sirgti ir gali mirti. Niekas negali pasakyti, kad žmonės, turintys pirmą kraujo grupę, visai neserga. Žinoma, reikia imtis visų atsargumo priemonių žmonėms, turintiems visas kraujo grupes", — sakė specialistas.

Žmonės, turintys tam tikrą kraujo grupę, gali būti mažiau jautrūs COVID-19 infekcijai ir sirgti lengvesne jos forma, sakė Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas Saulius Čaplinskas.

Danijos tyrimų duomenimis, tarp 473 000 COVID-19 užsikrėtusių asmenų buvo mažiau tarp O (pirmos) kraujo grupę turinčių asmenų nei tarp A (antros), B (trečios) ir AB (ketvirtos) grupės asmenų, mat jų gleivinės paviršiuje yra virusą neutralizuojančių anti-A ir anti-B antikūnų.

Tegai:
koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Per praėjusią parą šalyje nustatyti 5 mirties nuo koronaviruso atvejai
Numatomi papildomi apribojimai dėl koronaviruso plitimo
Kėdainių rajono meras užsikrėtė koronavirusu
Koronaviruso testai

Įvardytas paprastas būdas nustatyti asmenį, užsikrėtusį koronavirusu

(atnaujinta 20:47 2020.10.22)
Pabrėžiama, kad COVID-19 paveikia nervines ląsteles, kurios atsakingos už uoslę ir skonį, tačiau šie pokyčiai yra grįžtami

VILNIUS, spalio 22 — Sputnik. Gydytojas ir televizijos laidų vedėjas Jevgenijus Komarovskis skonio ir uoslės praradimą įvardijo kaip pagrindinį koronaviruso simptomą, praneša RIA Novosti.

Lauko kavinė, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

"Būtent šį simptomą galima laikyti diagnostiniu, tai yra, testas "Kuo tai kvepia?" yra daug tikslesnis nei bet kuri termometrija", — sakė jis.

Pasak Komarovskio, sirgdami gripu pacientai gali prarasti uoslę, tačiau tokioje situacijoje taip yra dėl nosies užgulimo.

"O esant koronavirusui, nėra ir uoslės", — sakė jis.

Gydytojas pridūrė, kad COVID-19 paveikia nervines ląsteles, kurios atsakingos už uoslę ir skonį. Kartu jis pabrėžė, kad šie pokyčiai yra grįžtami.

PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 41 mln. koronaviruso infekcijos atvejų. Daugiau nei 1 mln. žmonių tapo pandemijos aukomis.

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Šiaulių regione dviem "Maximos" darbuotojoms nustatyta COVID-19 liga
ES atnaujintas trečiųjų šalių sąrašas dėl sienų atidarymo
Vilnius

Kokia šiandien diena: spalio 23-iosios šventės

(atnaujinta 20:49 2020.10.22)
Nuo spalio 23 dienos iki metų galo lieka 69 dienos; savo vardadienį švenčia Doloresa, Lolita, Odilija, Ramvydė, Sanginas

Spalio 23 yra 296-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 297-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 69 dienos.

2020 metų spalio 23 dieną saulė teka 08:01, leidžiasi 18:05, dienos ilgis — 10 val. 04min.

Tarptautinė snieginio leopardo diena

Spalio 23-ioji paskelbta Tarptautine snieginių leopardų diena.

2013 metų spalio 23 dieną 12-os šalių (Afganistano, Butano, Indijos, Kinijos, Kirgizijos, Kazachstano, Mongolijos, Nepalo, Pakistano, Rusijos, Tadžikistano ir Uzbekistano), kuriose gyvena snieginis leopardas, atstovai, susirinkę į Kirgizijos sostinę Biškeką, patvirtino "Biškeko deklaraciją" dėl šių retų gyvūnų išsaugojimo. Šalys tikisi išlaikyti bent 23 kraštovaizdžius, kuriuose gyventų snieginiai leopardai.

Snieginis leopardas, įrašytas į Raudonąją knygą, gyvena Centrinėje Azijoje, kalnuose. Dėl ypatingo kailio gyvūnas mėgstamas brakonierių. Jų išsaugojimui turi įtakos ir švarus oras.

Molekulės diena

Spalio 23-iąją nuo 06:02 ryto iki 06:02 vakaro (18:02) chemikai švenčia molekulės arba molio dieną. Ši data pasirinkta dėl Avogadro skaičiaus, kuris yra lygus 6,022 × 1023.

Avogadro skaičius — tai dalelyčių skaičius, sudarantis vieną molį. Molis — medžiagos kiekis, kuriame yra tiek dalelių (atomų, molekulių, jonų), kiek atomų yra 12 g anglies 12C izotopo. Skaičius pavadintas italų mokslininko Amadeo Avogadro garbei. Iš tiesų šį skaičių pirmasis suskaičiavo Johanas Jozefas Lošmidtas 1865 metais, tad Vokietijoje šis skaičius iki šiol vadinamas Lošmidto skaičiumi.

Savo vardadienį šiandien švenčia Doloresa, Lolita, Odilija, Ramvydė, Sanginas.

Ši diena pasaulio istorijoje

1917 metais Prancūzijoje įvyko pirmasis JAV dalinių mūšis su vokiečiais per Pirmąjį pasaulinį karą.

Šią dieną 1954 metais Didžioji Britanija, Prancūzija, JAV ir TSRS sutarė baigti Vokietijos okupaciją.

1956 metais Vengrijoje prasidėjo antikomunistinė revoliucija. Vengrijos Respublikos nacionalinė diena.

1989 metais dešimtys tūkstančių demonstrantų Vengrijoje, minėdami 1956 metų revoliucijos metines, reikalavo demokratinių reformų šalyje.

1990 metais Izraelis uždraudė palestiniečiams, gyvenantiems okupuotose teritorijose, vykti į Izraelį.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai