Termometras rankoje

Mokslininkai įvardijo koronavirusą komplikuojančią ligą

(atnaujinta 16:49 2020.03.27)
Pabrėžiama, kad širdies ligomis sergantys žmonės dešimt kartų dažniau nei kiti serga sunkiomis pneumonijos formomis

VILNIUS, kovo 27 — Sputnik. Kinijos mokslininkai nustatė, kad širdies ir kraujagyslių sistemos ligos beveik 4,5 karto padidina mirtingumą nuo naujo tipo koronaviruso. Susijęs tyrimas paskelbtas žurnale "JAMA Cardiology".

Uhano universitetinėje ligoninėje specialistai stebėjo 416 užsikrėtusiųjų koronavirusu. Jų nuomone, yra statistiškai reikšmingas ryšys tarp širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų ir pacientų, sergančių COVID-19, mirštamumo.

Pacientų, kurie turėjo širdies sutrikimų, mirtingumas buvo didesnis nei pacientų, kurie neturėjo širdies ir kraujagyslių sistemos ligų (42 iš 82, palyginti su 15 iš 334).

"Širdies problemos būdingos daugeliui pacientų, sergančių COVID-19 Uhane, ir tai gali paaiškinti didelį mirtingumą hospitalizacijos metu", — sako mokslininkai.

Pabrėžiama, kad širdies ligomis sergantys žmonės dešimt kartų dažniau nei kiti serga sunkiomis pneumonijos formomis. To priežastimi laikomas angiotenziną konvertuojančio fermento 2 darbas.

Ekspertai teigė, kad svarbu toliau tirti širdies pažeidimo mechanizmą ir kad būtina apsvarstyti šią komplikaciją gydant COVID-19.

PSO pranešė, kad užsikrėtusiųjų COVID-19 skaičius viršijo 462 tūkst., mirė daugiau kaip 21 tūkst.

Koronavirusas: simptomai ir apsaugos metodai

Taip pat skaitykite:

Tegai:
kraujotakos sistemos ligos, širdis, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2557)
Dar šia tema
JAV užėmė pirmąją vietą pasaulyje pagal koronaviruso atvejų skaičių
Lietuvoje nustatytas penktasis mirties nuo koronaviruso atvejis
Kijevas, archyvinė nuotrauka

Ukraina uždraudė rusų kalbą paslaugų sektoriuje

(atnaujinta 16:10 2021.01.16)
Valstybinė kalba Ukrainoje yra viena - ukrainiečių, nors konstitucija garantuoja laisvą rusų ir kitų tautinių mažumų kalbų vystymąsi ir apsaugą

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Ukrainoje įsigaliojo įstatymo "Dėl ukrainiečių kalbos kaip valstybinės kalbos veikimo užtikrinimo" norma, pagal kurią visas paslaugų sektorius vartos tik ukrainiečių kalbą, skelbia RIA Novosti.

Taigi, visi paslaugų teikėjai, ne tik prekyboje, dabar privalo klientus aptarnauti tik valstybine kalba ir tik jiems asmeniškai paprašius, jie gali pereiti į kitą kalbą. Už klientų aptarnavimą rusų kalba gresia bauda.

"Praktiškai tai reiškia, kad vartotojas Ukrainoje pagal nutylėjimą pagaliau gaus teisę į paslaugas valstybine kalba — prekybos centre ar internetinėje parduotuvėje, kavinėje ar restorane, banke ar vaistinėje, degalinėje ar traukinių stotyje, sporto salėje ar bibliotekoje", — Facebook" rašė valstybinės kalbos apsaugos kontrolierius Tarasas Kreminas.

Jis pridūrė, kad visa informacija apie kainas, instrukcijas, specifikacijas, ženklinimą, bilietus ir meniu dabar turėtų būti pateikta ukrainiečių kalba. Svetainėse skelbiama informacija taip pat turės būti išversta į valstybinę kalbą, o vartotojas pagal numatytuosius nustatymus turi pasirinkti ukrainiečių kalbą, o vėliau, jei pageidauja, gali pereiti į kitą kalbą.

Valstybinė kalba Ukrainoje yra viena - ukrainiečių, nors konstitucija garantuoja laisvą rusų ir kitų tautinių mažumų kalbų vystymąsi ir apsaugą.

Aukščiausioji Rada priėmė kalbos įstatymą 2019 metų balandžio 25 dieną. Tai įpareigoja Ukrainos piliečius bendrauti išskirtinai ukrainiečių kalba beveik visose gyvenimo srityse: vyriausybės įstaigose, mokyklose, universitetuose ir ligoninėse, parduotuvėse ir kavinėse, teismuose, armijoje, policijoje, per rinkimų kampaniją ir referendumus. Išimtis buvo padaryta tik privačiam bendravimui ir religiniams ritualams.

Kijevo politinių studijų ir konfliktologijos centro direktorius Michailas Pogrebinskis mano, kad paslaugų sektorius nėra pasirengęs pereiti prie ukrainiečių kalbos. Pasak jo, įstatymai numato tam tikrų išimčių, tačiau vargu ar jos pasiteisins.

"Tiesą sakant, restoranams gali būti taikomos tam tikros sankcijos, jei jų darbuotojai kalbės rusiškai. Žinoma, sfera tam nėra pasirengusi, bet žmonės nori išsaugoti savo darbą, todėl, greičiausiai, jie iškraipys ukrainiečių kalbą", - mano ekspertas.

Panašią nuomonę išsakė Ukrainos analizės ir politikos valdymo instituto vadovas Ruslanas Bortnikas. Pasak jo, rusų kalbos atmetimas paslaugų sektoriuje greičiausiai bus oficialus.

"Apskritai padėtis nepasikeis. Nebus pereita prie ukrainiečių kalbos, viskas išliks taip, kaip yra, tačiau šioje srityje kils daugybė kasdienių konfliktų. Kalbos inspektoriai turės pagrįsti savo darbą, bus patikrinimai, baudos ir konfliktinių situacijų skaičius šioje srityje išaugs, bet aštraus perėjimo neįvyks. Nei verslas, nei klientai nėra tam pasirengę", — sakė jis RIA Novosti.

Tegai:
rusų kalba, Ukraina
Dar šia tema
Ukraina atsisakė leisti kai kurių šalių rašytojų knygas
Ukraina nebesidalys branduolinėmis atliekomis su Rusija
NI paaiškino, kodėl Vakarai praranda Ukrainą Rusijai

NATO generalinis sekretorius nori pradėti bendradarbiauti su Baidenu

(atnaujinta 13:04 2021.01.16)
Jis taip pat pažymėjo, kad, jo manymu, labai svarbu nubausti už Kapitolijaus išpuolį atsakingus asmenis

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. NATO generalinis sekretorius tikisi ramaus valdžios perdavimo JAV ir nori pradėti dirbti su Džo Baidenu, praneša RIA Novosti.

"Turi būti gerbiami rinkimų rezultatai. Turime įsitikinti, kad yra gerbiamos mūsų demokratinės vertybės. Aš tikiu demokratinėmis JAV institucijomis, tikiuosi taikaus valdžios perdavimo ir tikiuosi pradėti bendradarbiauti su būsimu JAV prezidentu Džo Baidenu", — ketvirtadienį jis sakė bendroje spaudos konferencijoje Briuselyje su Mauritanijos prezidentu Mohammadu Ouldu Gazouani.

Stoltenbergas sakė, kad Baidenas palaiko transatlantinį bendradarbiavimą NATO.

Aljanso generalinis sekretorius taip pat pažymėjo, kad, jo manymu, svarbu nubausti už Kapitolijaus išpuolį atsakingus asmenis. "Svarbu, kad už užpuolimą prieš Kapitolijų atsakingi asmenys būtų atskaitingi", — sakė jis.

Tegai:
Džo Baidenas, JAV, NATO
Žiema Vilniuje

Gruodžio 17 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 15:12 2021.01.16)
Rytoj, gruodžio 17 dieną, Avino laukia  svajonių išsipildymo diena, Dvyniams priimant svarbų gyvenimo sprendimą, patariama neskubėti, Vėžiui jokiu būdu negalima užglaistyti santykiuose su mylimu žmogumi egzistuojančių problemų

Tai ta diena, kai išsipildo bet kurios - net ir pačios drąsiausios - svajonės, svarbiausia nėra sukelti abejonių tikėti, kad tai įmanoma. Diena taip pat suteiks žmonėms ramybės, kurios jiems dažnai taip trūksta. Intuicija paskatins teisingai atsakyti į visus gyvenimo klausimus, todėl visais nesuprantamais ir neįprastais atvejais turite kreiptis į ją, o ne į protą.

Avinas (21.03 - 20.04)

Diena palanki susitaikymui su draugais ir artimais giminaičiais: jei esate kaltas, atsiprašykite, jei ne, priimkite atsiprašymą, neturėtumėte nešioti nuoskaudos kaip akmens ant krūtinės.

Jautis (21.04 - 21.05)

Neturėtumėte kontroliuoti aplinkinių žmonių - jie vargu ar įvertins tokią rūpinimąsi jų saviverte, tačiau jie gali būti šiek tiek suirzę - būkite tam pasirengę.

Dvyniai (22.05 - 21.06)

Priimdami svarbų gyvenimo sprendimą, neskubėkite: pirmiausia atidžiai įvertinkite viską, pasverkite ir gerai pagalvokite, o tik tada pasakykite "taip" arba "ne" - priklausomai nuo to, ką pasirinkote.

Vėžys (22.06 - 22.07)

Jokiu būdu negalima užglaistyti santykiuose su mylimu žmogumi egzistuojančių problemų - visi nesusipratimai turi būti aptarti išsamiai ir, svarbiausia, ramiai.

Liūtas (23.07–21.08)

Diena yra palanki poilsiui, laimei, kalendoriuje yra laisva diena, todėl ramia sąžine galite pamiršti darbą ir nuveikti ką nors malonaus: pavyzdžiui, perskaityti ar prisiminti savo pomėgį.

Mergelė (08.22 - 09.23)

Susidūrę su problema, pasistenkite, kad tai nebūtų pasaulinė tragedija: kuo mažiau jai skirsite dėmesio, tuo greičiau ji išsispręs ir savaime.

Svarstyklės (24.09 - 23.10)

Tai, kas jums patinka, padės užpildyti išeikvotą energijos srautą: tai padės atitraukti dėmesį nuo liūdnų minčių ir nusiteikti teigiamai kūrybinei bangai.

Skorpionas (24.10 - 22.11)

Būtina atidžiai išklausyti žmones, kurie nori su jumis pasikalbėti: jūs ne tik suteiksite jiems moralinę paramą, bet ir sužinosite ką nors svarbaus sau.

Šaulys (23.11 - 21.12)

Tinkama diena persvarstyti savo gyvenimo būdą: dienos režimas, tinkama mityba, pasivaikščiojimas gryname ore ir fiziniai pratimai gali padaryti stebuklus.

Ožiaragis (12.22 - 01.20)

Diena palanki bet kokioms finansinėms operacijoms - mokėti komunalinius mokesčius ir paskolas galite internetu, tačiau nepageidautina skolinti pinigus - jų grąžinimo teks ilgai laukti.

Vandenis (21.01 - 18.02)

Šiandien būtina elgtis pagal tai, ką jums pasakys vidinis balsas: jo žodžius diktuoja pasąmonė, ir jis geriau nei protas žino, kas yra kas.

Žuvys (19.02 - 20.03)

Žmogaus iš praeities - suolo ar klasės draugo - skambutis ar laiškas atneš įdomių naujienų, kurios vaidins svarbų vaidmenį jūsų dabartiniame gyvenime.

Tegai:
horoskopas