Darbininkai, archyvinė nuotrauka

"Bloomberg" rašo apie smūgį Lenkijos ekonomikai dėl ukrainiečių išvykimo

(atnaujinta 18:51 2020.03.28)
Vidinės Lenkijos sienos uždarytos dėl koronaviruso pandemijos. Užsieniečiai skuba į savo šalis, statybose dirbę ukrainiečiai irgi palieka šalį

VILNIUS, kovo 28 — Sputnik. Dėl koronaviruso uždarius ES šalių sienas, gali būti sunaikintas vienas iš Lenkijos ekonomikos sektorių, rašo "Bloomberg".

Kaip pažymi straipsnio autorius, kalbama apie statybų sektorių, kuriame dirba 40 tūkst. žmonių ir kuris sudaro aštuonis procentus Lenkijos BVP. Dabar jis susiduria su "precedento neturinčia problema" dėl Ukrainos darbo jėgos. Dėl koronaviruso pandemijos ukrainiečiai pamažu išvyksta iš Lenkijos į savo tėvynę, o kiti darbuotojai negali ten patekti.

Dabar Lenkijos valdžia rengia ekonomikos stimuliavimo priemonių rinkinį, kad būtų išvengta nuosmukio ir išsaugotos darbo vietos. Savo ruožtu statybų sektorius prašo sušvelninti įprastas sąlygas ir laikinai panaikinti tam tikrus mokesčius ir rinkliavas.

Šiuo metu Lenkijoje galioja griežtas karantinas, sienos uždarytos. Siekdama bent šiek tiek sušvelninti koronaviruso poveikį, Lenkijos valdžia pratęsė darbo vizas užsieniečiams, kurie vis dar lieka šalyje.

Anot Lenkijos statybos sektoriaus, kurio apimtis siekia 200 milijardų zlotų (daugiau nei 44 milijardus eurų), atstovų, apie 20 procentų šiame sektoriuje dirbusių ukrainiečių dabar paliko Lenkiją ir jie negrįš, kol bus atidarytos sienos, o tai gali užtrukti ne vieną mėnesį. Kai kuriais skaičiavimais, prieš pandemiją Lenkijoje dirbo du milijonai Ukrainos piliečių. Be to, vis daugiau darbuotojų turi nedarbingumo pažymas.

Dabar daugeliui statybviečių kyla pavojus būti uždarytoms dėl to, kad darbuotojams yra nustatytas koronavirusas, o jų kolegos privalo karantinuotis 14 dienų.

"Bloomberg" teigimu, Lenkijoje dabar tikimasi didžiausio sergamumo rodiklio, ir jei epidemijos mastas taps panašus į tą, kuris dabar matomas kai kuriose Vakarų Europos šalyse, verslas susidurs su rimtomis problemomis.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 pandemiją. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje jau yra užsikrėtę daugiau kaip 465 tūkst. žmonių, daugiau nei 21 tūkst. mirė.

Tegai:
ukrainiečiai, karantinas, koronavirusas, Lenkija
Dar šia tema
Ekspertų prognozė: lietuviškos kilmės prekių eksportas gali smukti 17 %
Analitikai paskelbė įmones, išlošusias dėl pandemijos
Lietuvos bankas dėl pandemijos prognozuoja 20% ekonomikos nuosmukį
Vikingų amžiaus kapvietės likučiai, aptikti remonto metu namuose Norvegijoje

Norvegai savo namuose po grindimis rado vikingų kirvį

(atnaujinta 14:51 2020.06.02)
Archeologų teigimu, šis radinys gali datuotis laikotarpiu nuo 950 iki 1050 metų, panašu, kad šeima aptiko bronzos ar vikingų amžių kapvietę

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Sutuoktiniai iš Norvegijos, remontuodami savo namą Bode priemiestyje šalies šiaurėje, rado vikingų laikų stiklo karolį ir geležinį kirvį, praneša vietos leidinys "The Local".

Manoma, kad radinių amžius siekia tūkstantį metų.

1914 metais pastatyto namo savininkai karantino metu pradėjo remontą nuimdami grindis. Darbo metu jie susidūrė su keistu daiktu.

"Iš pradžių pagalvojome, kad radome ratą iš mažo žaislinio automobilio, — pasidalijo Marianne Christiansen. — Tik vėliau supratome, kas tai buvo".

​Į vietą atvykęs archeologas Martinus Hauglidas paaiškino, kad pora, matyt, aptiko bronzos ar vikingų amžių kapvietę.

"Artefaktai buvo aptikti po akmenimis, kurie savo forma primena piramidę. Tarp įdomių objektų: kirvis, kuris gali datuotis laikotarpiu nuo 950 iki 1050 m., ir to paties laiko tamsiai mėlyno stiklo karoliukas", — pažymėjo jis.

Jis papasakojo niekada negirdėjęs, kad tokios kapvietės  būtų rastos tiesiai po moderniais namais, nors jis užsiima kasinėjimais jau beveik 30 metų.

"Jie atliko puikų darbą: nedelsiant pranešė apie radinį, kai tik įtarė, kad tai gali būti kažkas senovinis", — pagyrė archeologas Kristiansenus.

Norvegijoje veikia įstatymas, pagal kurį visi daiktai nuo 16 amžiaus ir senesni būtinai turi būti saugomi.

Karoliukas ir kirvis jau buvo nusiųsti į Trumsės universiteto muziejų, o namuose toliau dirba archeologų komanda.

Tegai:
archeologai, vikingai, Norvegija
Dar šia tema
Archeologai rado bronzos amžiaus kapus, išklotus auksu
Baltijos jūros dugne archeologai atrado Renesanso laikų laivą
Britanijoje aptikti tariamų vampyrų skeletai
Po uragano į Škotijos pakrantę išmestas paslaptingo padaro skeletas
Vezuvijaus rūstybė. Kas iš tikrųjų pražudė Pompėjos gyventojus
Saulė

Mokslininkas įvertino Saulės pliūpsnio poveikį

(atnaujinta 11:36 2020.06.02)
Anot jo, saulės ciklas trunka apie 11 metų, didžiausias saulės aktyvumas buvo užfiksuotas 2014 metais

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Saulėje užfiksuotas protrūkis greičiausiai neturės pastebimo poveikio žemės gyventojų gyvybei, tačiau tai gali būti galingesnių protrūkių pradininkas, RBC sakė Pulkovo observatorijos vyresnysis tyrėjas Georgijus Gončarovas.

Anksčiau Saulės dinamikos observatorija (SDO) užfiksavo didžiausią saulės pliūpsnį nuo 2017 metų spalio mėnesio. Tai buvo M klasės protrūkis, kurį astronomai klasifikuoja kaip vidutinį.

Anot jo, saulės ciklas trunka apie 11 metų, didžiausias saulės aktyvumas buvo užfiksuotas 2014 metais.

"Ir dabar prasideda naujas saulės ciklas. Saulės aktyvumo piko galima tikėtis 2025 metais", — aiškino ekspertas.

Mokslininkas pažymėjo, kad X klasės protrūkis laikomas stipriausiu. Jis pridūrė, kad šis reiškinys patraukė dėmesį dėl to, kad pastaruoju metu nepastebėta Saulės protrūkių, o įvykis, pasak jo, "įdomus, bet ne išskirtinis".

Tegai:
sveikata, gyventojai, Žemė, mokslininkas
Dar šia tema
Rusijoje kuriami lašai, užtikrinantys imunitetą prieš koronavirusą
Įvardyti orai, prisidedantys prie koronaviruso plitimo