Koronavirusas

JTO: sienų uždarymas dėl COVID-19 tapo nauja grėsme pabėgėliams

(atnaujinta 21:12 2020.03.31)
Anot Jungtinių Tautų Vyriausiojo pabėgėlių komisaro biuro atstovės, visos šalys turi teisę ir pareigą ginti savo gyventojus pandemijos metu, tačiau atsiradus naujam COVID-19 tipui, karai, konfliktai ir persekiojimai nesustojo

VILNIUS, balandžio 1 — Sputnik. Sienų uždarymas dėl koronaviruso pandemijos tapo nauja grėsme migrantams ir pabėgėliams, pranešė RIA Novosti Jungtinių Tautų Vyriausiojo pabėgėlių komisaro biuro atstovė Centrinei Amerikai ir Meksikai Sibila Brodzinski (Sibylla ‎Brodzinsky).

Jungtinių Tautų Vyriausiojo pabėgėlių komisaro biuro duomenimis, apie 37 tūkst. žmonių per dieną yra priversti bėgti iš savo šalių, kad išvengtų ginkluotų konfliktų, politinio persekiojimo ar nusikalstamų grupuočių. Pavojų jų gyvybei padidina sienų uždarymas dėl COVID-19 pandemijos.

"Visuotinis raginimas "Likite namuose" — tarsi mantra, kurios visi mes klausomės, tačiau pabėgėliams likti namuose nėra išeitis, niekas nenori būti pabėgėliais; jei jie bėgo, tai tam, kad išgelbėtų savo gyvybes", — sakė Brodzinski.

Anot jos, visos šalys turi teisę ir pareigą ginti savo gyventojus pandemijos metu. Bet atsiradus naujam koronaviruso tipui, karai, konfliktai ir persekiojimai nesustojo. Šiuo atžvilgiu Brodzinski ragina, kad priemonės, kurių ėmėsi vyriausybės, "siekdamos išgelbėti gyventojus, neprivestų prie to, kad būtų atmetami prieglobsčio prašymai".

Tuo tarpu, remiantis jos turima informacija, šiuo metu nėra nė vieno patvirtinto užsikrėtimo naujo tipo koronavirusu tarp asmenų, ieškančių prieglobsčio Lotynų Amerikoje.

Anot žmogaus teisių organizacijos "Amnesty International" Amerikos reikalų skyriaus direktorės Erikos Guevaros-Rosos, yra ir kitų variantų, kuriais valdžios institucijos gali naudotis siekdamos užtikrinti šių žmonių atvykimą. Pavyzdžiui, atlikti preliminarią medicininę apžiūrą, įvesti karantino ar izoliavimo priemones. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad koronavirusas nėra migracijos srautų produktas. Svarbiausias dalykas, pasak jos, yra tai, kad pandemija netaptų pasiteisinimu žmonių diskriminacijai ir jų, kaip viruso nešiotojų, stigmatizavimui.

Centrinės Amerikos moterų migrančių instituto darbuotoja Miriam Gonzalez RIA Novosti pranešė, kad migrantai ir prieglobsčio prašytojai, be diskriminacijos ir ksenofobijos, pandemijos metu susiduria ir su padidėjusiu pažeidžiamumu.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 pandemiją. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje jau yra užsikrėtę daugiau kaip 697 tūkst. žmonių 202 šalyse, daugiau nei 33 tūkst. mirė.

Taip pat skaitykite:

Tegai:
ginkluoti konfliktai, pabėgėliai, karantinas, COVID-19, Jungtinių Tautų organizacija (JTO)
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1895)
Dar šia tema
Mokslininkai paneigė su koronavirusu susijusius mitus
Vilniuje nuo koronaviruso mirė aštuntasis lietuvis
Vikingų amžiaus kapvietės likučiai, aptikti remonto metu namuose Norvegijoje

Norvegai savo namuose po grindimis rado vikingų kirvį

(atnaujinta 14:51 2020.06.02)
Archeologų teigimu, šis radinys gali datuotis laikotarpiu nuo 950 iki 1050 metų, panašu, kad šeima aptiko bronzos ar vikingų amžių kapvietę

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Sutuoktiniai iš Norvegijos, remontuodami savo namą Bode priemiestyje šalies šiaurėje, rado vikingų laikų stiklo karolį ir geležinį kirvį, praneša vietos leidinys "The Local".

Manoma, kad radinių amžius siekia tūkstantį metų.

1914 metais pastatyto namo savininkai karantino metu pradėjo remontą nuimdami grindis. Darbo metu jie susidūrė su keistu daiktu.

"Iš pradžių pagalvojome, kad radome ratą iš mažo žaislinio automobilio, — pasidalijo Marianne Christiansen. — Tik vėliau supratome, kas tai buvo".

​Į vietą atvykęs archeologas Martinus Hauglidas paaiškino, kad pora, matyt, aptiko bronzos ar vikingų amžių kapvietę.

"Artefaktai buvo aptikti po akmenimis, kurie savo forma primena piramidę. Tarp įdomių objektų: kirvis, kuris gali datuotis laikotarpiu nuo 950 iki 1050 m., ir to paties laiko tamsiai mėlyno stiklo karoliukas", — pažymėjo jis.

Jis papasakojo niekada negirdėjęs, kad tokios kapvietės  būtų rastos tiesiai po moderniais namais, nors jis užsiima kasinėjimais jau beveik 30 metų.

"Jie atliko puikų darbą: nedelsiant pranešė apie radinį, kai tik įtarė, kad tai gali būti kažkas senovinis", — pagyrė archeologas Kristiansenus.

Norvegijoje veikia įstatymas, pagal kurį visi daiktai nuo 16 amžiaus ir senesni būtinai turi būti saugomi.

Karoliukas ir kirvis jau buvo nusiųsti į Trumsės universiteto muziejų, o namuose toliau dirba archeologų komanda.

Tegai:
archeologai, vikingai, Norvegija
Dar šia tema
Archeologai rado bronzos amžiaus kapus, išklotus auksu
Baltijos jūros dugne archeologai atrado Renesanso laikų laivą
Britanijoje aptikti tariamų vampyrų skeletai
Po uragano į Škotijos pakrantę išmestas paslaptingo padaro skeletas
Vezuvijaus rūstybė. Kas iš tikrųjų pražudė Pompėjos gyventojus
Saulė

Mokslininkas įvertino Saulės pliūpsnio poveikį

(atnaujinta 11:36 2020.06.02)
Anot jo, saulės ciklas trunka apie 11 metų, didžiausias saulės aktyvumas buvo užfiksuotas 2014 metais

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Saulėje užfiksuotas protrūkis greičiausiai neturės pastebimo poveikio žemės gyventojų gyvybei, tačiau tai gali būti galingesnių protrūkių pradininkas, RBC sakė Pulkovo observatorijos vyresnysis tyrėjas Georgijus Gončarovas.

Anksčiau Saulės dinamikos observatorija (SDO) užfiksavo didžiausią saulės pliūpsnį nuo 2017 metų spalio mėnesio. Tai buvo M klasės protrūkis, kurį astronomai klasifikuoja kaip vidutinį.

Anot jo, saulės ciklas trunka apie 11 metų, didžiausias saulės aktyvumas buvo užfiksuotas 2014 metais.

"Ir dabar prasideda naujas saulės ciklas. Saulės aktyvumo piko galima tikėtis 2025 metais", — aiškino ekspertas.

Mokslininkas pažymėjo, kad X klasės protrūkis laikomas stipriausiu. Jis pridūrė, kad šis reiškinys patraukė dėmesį dėl to, kad pastaruoju metu nepastebėta Saulės protrūkių, o įvykis, pasak jo, "įdomus, bet ne išskirtinis".

Tegai:
sveikata, gyventojai, Žemė, mokslininkas
Dar šia tema
Rusijoje kuriami lašai, užtikrinantys imunitetą prieš koronavirusą
Įvardyti orai, prisidedantys prie koronaviruso plitimo