Braškės

"The Guardian": Britanijai be darbininkų Rytų Europos gresia badas

(atnaujinta 14:53 2020.04.01)
Praėjusiais metais 98 % uogų rinkėjų į JK atvyko iš kitų šalių, daugiausia iš Bulgarijos ir Rumunijos

VILNIUS, balandžio 1 — Sputnik. Jei artimiausiu metu į JK neatvyks žemės ūkio darbuotojai iš Rytų Europos, nebus kam rinkti vietinių vaisių ir daržovių, rašo "The Guardian".

Kai kurie dideli ūkiai jau ruošiasi vežti darbuotojus iš rytų užsakomaisiais skrydžiais. Tačiau ūkininkai ir įdarbinimo agentūros mano, kad, atsižvelgiant į žalą, kurią koronaviruso pandemija daro žemės ūkio sektoriui, valstybė turėtų spręsti darbuotojų pristatymo klausimus centralizuotai.

Iš viso per kelias savaites būtina rasti 90 tūkst. žemės ūkio darbuotojų. Įmonė "Concordia" planavo į šalį įvežti 10 000 darbuotojų: dalį iš ES, dalį iš Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos, Gruzijos ir Barbadoso. Tačiau visos ne ES šalys yra uždarytos, o Ukraina neseniai pratęsė karantiną iki balandžio 23 dienos.

"Darbuotojų įdarbinimas už ES ribų sustabdytas. Mums liko tik Lietuva, kuri uždarė sienas, Rumunija, kurioje nėra lėktuvų, ir Bulgarija, mūsų vienintelė viltis", — sakė "Concordia" generalinė direktorė Stefana Morel.

Nors Bulgarijoje taip pat įvestas karantinas, žemės ūkio darbuotojams leidžiama persikelti. Tačiau dauguma oro bendrovių, skrendančių į Bulgariją, įskaitant "EasyJet", nutraukė skrydžius. Prieš savaitę "Wizz Air" į JK atgabeno 450 žmonių.

"Mes svarstome darbuotojus pristatyti užsakomaisiais lėktuvais, — sako Morel. — Tai kainuoja apie 10 tūkstančių svarų už valandą skrydžio, lėktuve telpa 229 žmonės. Skrydis iš Sofijos į Londoną kainuos 45 tūkstančius svarų arba 250 svarų asmeniui".

Pasak jos, šį planą aktyviai svarsto Nacionalinė ūkininkų sąjunga ir Darbo paslaugų teikėjų asociacija, kurios paragino Didžiosios Britanijos vyriausybę nedelsiant spręsti šį klausimą.

"Jei aš apmokėsiu užsakomąjį skrydį, turiu žinoti, kad šis galės pakilti ir nusileisti", — sako Morel.

Britanijos ūkininkams buvo sunku dar prieš pandemiją: "Brexit" derinys ir ekonomikos atsigavimas Rytų Europoje lėmė vaisių ir daržovių rinkėjų, atvykstančių į JK, skaičių.

"Mes jau praradome dalį ūkių, — sakė Morel. — Dabar ateis ir kitų laikas. Parduotuvėse nebus vaisių ir daržovių. Po poros savaičių subręs šparagai ir pupelės, balandžio pradžioje — agurkai, pomidorai auga visus metus, braškės ir avietės subręs gegužę, o salotos auga nuo gruodžio mėnesio".

Ūkininkų, auginančių vaisius ir uogas, asociacijos atstovas Nikas Marstonas pripažįsta, kad situacija industrijoje yra "beprecedentė". Praėjusiais metais 98 % uogų rinkėjų į JK atvyko iš kitų šalių, daugiausia iš Bulgarijos ir Rumunijos.

Dabar Didžiosios Britanijos ūkininkai mano, kad svetingumo pramonės, restoranų ir viešbučių, darbuotojai laikinai bus bedarbiai.

"Mes optimistiškai žiūrime į JK gyventojų galimybes mums padėti, — sakė Marstonas. — Galbūt tai bus jauni žmonės iš Rytų Europos, kurie čia dirbo svetingumo pramonėje ir nori gauti darbą pagrįstomis sąlygomis".

Britų aplinkos ministro sekretorius Džordžas Justisas apie šią problemą žino.

"Mūsų ūkininkai šiuo jiems sunkiu metu maitina šalį. Būtina mobilizuoti Didžiosios Britanijos darbuotojus, kad užpildytume tuščias vietas darbo rinkoje, ir padaryti taip, kad mūsų puikūs vaisiai ir daržovės vasarą atsidurtų ant vartotojų stalo. Mes taip pat apsvarstysime visus būdus tam, kad tai užtikrintume, jog mūsų ūkininkai gavo jiems reikiamą palaikymą", — pabrėžia Justisas.

Taip pat skaitykite:

Tegai:
darbuotojai, vaisiai, daržovės, ūkis, karantinas, koronavirusas, Didžioji Britanija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1856)
Dar šia tema
Paaiškėjo, kokių produktų lietuviai bijo pristatymo metu
Nausėda pareiškė, kad nepasitiki Baltarusijos duomenimis apie koronavirusą 
Delfinas

Mokslininkai įvardijo laukinius gyvūnus, kuriems yra rizika užsikrėsti COVID-19

(atnaujinta 22:42 2020.05.28)
Biologė taip pat pridūrė, kad okeanariume labai padidėja pavojus užsikrėsti virusu nuo gyvūnų. Be to, galimas ir atvirkštinis perdavimas

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Okeanariumuose gyvenantys gyvūnai, įskaitant banginių šeimos gyvūnus, gali užsikrėsti žmogaus koronavirusu, sakė biologė Marija Voroncova, biologė, JT konferencijų gyvūnų apsaugos ir biologinės įvairovės klausimais dalyvė, praneša RIA Novosti.

"Mes nusprendėme patikrinti gyvūnus, kad suprastume, kurias rūšis virusas gali paliesti. Mokslininkai išsiaiškino, kuriose gyvūnų ląstelėse yra receptorių, į kurias virusas gali patekti. Santykinai neseniai išskirtos 40 gyvūnų rūšys, kurių ląstelių struktūra tokia, kad virusas gali patekti ir užkrėsti tuos gyvūnus. Visų pirma, tai delfinai, banginiai, orkos, narvalai, taip pat ruoniai. Beždžionėms taip pat yra rizika. Todėl gorilos Afrikoje yra saugomos, kad virusas nebūtų perduodamas", — sakė ji.

Ji taip pat pridūrė, kad okeanariume labai padidėja pavojus užsikrėsti virusu nuo gyvūnų. Be to, galimas ir atvirkštinis perdavimas.

"Jei mes grįšime prie gyvūnų, tada, pavyzdžiui, banginiai lengvai gali užkrėsti nuo žmonių. Okeanariumuose gyvūnai gyvena prižiūrimi veterinaro, todėl koronavirusas bus papildoma našta", — sakė ji.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 5,4 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 349 tūkst. žmonių.

Tegai:
mokslininkai, delfinai, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1856)
Dar šia tema
Pažadėti dar nereiškia neatleisti. Ar Lietuvoje galima pasitikėti verslo pažadais
Lietuvoje koronaviruso atvejų skaičius viršijo 1655
Rusijos ir JAV vėliavos

Ekspertas: JAV permetė Rusijos "sutramdymą" Europai

(atnaujinta 21:32 2020.05.28)
Vašingtonas žino, kad prireikus negalės kovoti dviem frontais, nes yra dar ir Kinija, mano karo ekspertas Aleksejus Leonkovas

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Granatsvaidis yra universalus ginklas kare, interviu Sputnik Lietuva sakė karo ekspertas, žurnalo "Tėvynės arsenalas" komercijos direktorius, karo ekspertas Aleksejus Leonkovas.

"Toks granatsvaidis yra pagrindinis ginklas šarvuotoms transporto priemonėms sunaikinti, tiek lengvai šarvuotoms transporto priemonėms, tiek sunkiai šarvuotoms, įskaitant tas, kurios naudojamos puolamosiose operacijose. Operacijos, kurios atliekamos Sirijoje, parodė, kad granatsvaidžiai yra veiksmingi ir prieš gyvą jėgą. Tai yra, iš esmės toks universalus ginklas kare", — pažymėjo karo ekspertas.

Pasak Leonkovo, JAV savo programos dokumentuose nustatė standartus vienam karui — "karui" su viena "didele šalimi". Šie žodžiai reiškia Rusiją ir Kiniją.

"Tuo tarpu jie supranta, kad negali kovoti dviem frontais. Dėl to JAV svarbus antrasis frontas, kad Europa užsiimtų su Rusija, sutramdytų ją, o JAV spręstų klausimus, susijusius su Kinija, ir akivaizdu, kad šiuose abiejuose kariniuose konfliktuose šarvuočiai bus plačiai naudojami. Žinoma, kuo daugiau priemonių šiam šarvuočiui sunaikinti, tuo geriau. Jei kalbame apie šio konflikto tikimybę, tai kol kas jokios tikimybės nėra. Nes, viena vertus, Europa nenori trečią kartą užlipti ant tų pačių grėblių, o antra, visi supranta, kad Rusija ir Kinija — tai branduolinės valstybės. Niekas negali numatyti, kada šios valstybės nuleis branduolinį kabliuką. Todėl kol kas viskas išlieka kaip planai, kuriuose Rusija ir Kinija laikomos didžiausiomis priešininkėmis", — mano karo ekspertas.

Latvija ir Estija iš Švedijos "Saab" užsisakė "Carl-Gustaf M4" granatsvaidžius. Kaip praneša gamintojo svetainėje, pristatymas bus atliekamas 2021–2024 metais.

Estijos gynybos tyrimų centro atstovas Ramilis Lipas pažymėjo, kad toks bendras Latvijos ir Estijos pirkimas gali padėti sutaupyti ir yra puikus bendradarbiavimo pavyzdys.

Tegai:
Europa, JAV, Kinija, Rusija
Dar šia tema
Ekspertas: "Nord Stream-2" bus baigtas ir pradėtas eksploatuoti nepaisant JAV nuomonės
Lavrovas: Vakarams draudžiama prašyti Rusijos pagalbos
Ekspertas: Lenkija tik apsimeta, kad jai nereikia rusiškų dujų
Britų rašytoja Džoana Rouling

Džoana Rouling išleis pasaką, parašytą daugiau nei prieš 10 metų

(atnaujinta 22:46 2020.05.28)
Geros žinios visiems "Hario Poterio" gerbėjams, kurie nežino, kuo užsiimti per sunkų pandemijos ir saviizoliacijos periodą — rašytoja jau paskelbė keletą pirmųjų kūrinio skyrių

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Britų rašytoja Džoana Rouling nustebino gerbėjus: pasirodo, kad "Hario Poterio mama" 10 metų savo palėpėje laikė rankraštį, kurį ketino išleisti po paskutinės knygos apie jaunąjį burtininką.

Po to, kai Rouling persirgo koronavirusu ir išsamiai papasakojo apie gydomuosius kvėpavimo pratimus, nusprendė susitvarkyti savo palėpę ir pasidalyti įdomiais radiniais. Vienu iš jų tapo pasakos vaikams rankraštis, kurio Rouling taip ir neparodytų pasauliui, jei ne pandemija ir saviizoliacija.

Džoana Rouling išleis knygą, kurią ji parašė daugiau nei prieš 10 metų: apie tai rašytoja papasakojo savo oficialioje interneto svetainėje.

Nepaskelbtas rankraštis "Ikabog" — stebuklinga pasaka vaikams, kurios siužetas atsiskleidžia išgalvotame pasaulyje, tačiau niekaip nesusijęs su Hario Poterio istorija.

"Knygos idėja gimė, kai aš rašiau "Harį Poterį". Bet kai paskutinė knyga buvo parašyta, aš nusprendžiau padaryti pertrauką, kuri užtruko penkerius metus. Po to nusprendžiau atsitraukti nuo vaikiškų knygų ir "Ikabog" nukeliavo tiesiai į palėpę, kur laukė savo laiko 10 metų", — pažymėjo rašytoja.

Beje, pasaką apie "tiesą ir piktnaudžiavimą valdžia" Rouling skaitė savo mažiausiems vaikams prieš miegą, o dabar ji gali pagražinti jūsų karantiną. Pirmieji istorijos skyriai jau paskelbti tinklalapyje, o kitus Rouling pažadėjo įkelti kas savaitę.

Tegai:
Haris Poteris, Didžioji Britanija, rašytoja, Džoana Rouling
Dar šia tema
Iš JAV mokyklos pašalintos knygos apie Harį Poterį dėl "prakeikimų"
Hario Poterio gerbėjai pirmą kartą galės apsilankyti Slytherin svetainėje
Daniel'is Radcliffe'as papasakojo, kaip dėl Hario Poterio vaidmens tapo alkoholiku