Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas dalyvauja Rusijos dujų tiekimo Kinijai rytiniu keliu pradžios ceremonijoje

Kinija padės Rusijai laimėti naftos karą

(atnaujinta 13:29 2020.04.02)
Kinijos naftos perdirbimo įmonės balandžio mėnesį sudarė sutartis dėl daugiau nei milijono tonų Rusijos naftos tiekimo. Kinijos ekonomika atsigauna po koronaviruso epidemijos, įmonės atnaujina darbą, o degalų poreikis šalyje auga

VILNIUS, balandžio 2 — Sputnik. Vietinėms naftos bendrovėms tai gali būti pagrindinis sėkmės veiksnys kainų kare pasaulinėje rinkoje, rašo RIA Novosti autorius Maksimas Rubčenka.

Kinija atsigauna

Nugalėjęs pandemiją, Pekinas ėmėsi daugybės priemonių ekonomikai remti. Sumažinti mokesčiai, paskolų palūkanos. Kinijos Liaudies bankas rinkoms suteikė papildomą 1,2 trilijono juanių (daugiau nei 170 milijardų dolerių) likvidumą, o Finansų ministerija leido vietos valdžios institucijoms išleisti tikslines obligacijas infrastruktūros projektams.

Dėl to, kaip antradienį pranešė Kinijos nacionalinis statistikos biuras, oficialus pirkimų vadybininkų indeksas kovo mėnesį pakilo iki 52,0, po vasario žlugimo iki rekordiškai žemo lygio — 35,7 (daugiau nei 50 reiškia, kad ekonominė veikla didėja).

Gamyboje indeksas beveik padvigubėjo — nuo 27,8 iki 54,1, pagal naujus eksporto užsakymus — nuo 28,7 iki 46,4. Faktiškai importo mažėjimas sustojo — per mėnesį indeksas pakilo nuo 31,9 iki 48,4.

Visų pirma, padidėjo energijos importas, nes įmonėms, grįžtančioms į darbą, reikalinga elektra ir degalai žaliavoms ir gataviems gaminiams gabenti. Be to, optimizuodamas biudžeto išlaidas Pekinas ketina panaikinti subsidijas saulės ir vėjo jėgainėms — atsinaujinanti energija turės pati išgyventi.

Kada į rinką grįš brangi nafta >>

Kinijos valdžia jau pasinaudojo atsigavusia degalų paklausa, siekdama įrodyti savo pasirengimą laikytis naujojo prekybos susitarimo su Vašingtonu, ir paskelbė per metus pirksianti pirmąją JAV suskystintų gamtinių dujų partiją. Tačiau didžioji dalis energijos, kaip ir anksčiau, bus iš Rusijos.

Taigi, balandžio mėnesį šalies įmonės į Kiniją atsiųs dvigubai daugiau žaliavų nei vasarį — 1 mln. tonų, palyginti su 540 tūkst. (kovo mėnesį Kinijos rafinavimo įmonės nupirko 700 tūkst.).

Rusija laimės

Visa tai gali tapti esminiu Rusijos, Saudo Arabijos ir JAV konfrontacijos pasaulio naftos rinkoje veiksniu. Prisiminkite, kad nuo balandžio 1 dienos OPEC+ susitarimas nebegalioja, o dabar kiekviena šalis pati nustato sau optimalią gamybos ir eksporto apimtį.

Saudo Arabija perėjo prie akivaizdaus dempingo, tikėdamasi išplėsti savo dalį pasaulio rinkose. Rijadas paskelbė, kad balandžio mėnesį padidins eksportą trečdaliu — iki 12,3 milijono barelių per dieną — ir smarkiai sumažino kainas siūlydamas Europai naftą 10,25 USD pigiau nei "Brent" akcijų kursai.

"Energetikos departamentas nurodė "Saudi Aramco" per ateinančius mėnesius toliau tiekti 12,3 mln. barelių per dieną", — pareiškė Saudo Arabijos vyriausybė.

Todėl kovo 30 dieną, paskutinę OPEC+ susitarimo dieną, "Brent" pasiekė minimumą per aštuoniolika metų — 22,58 dolerių už barelį. Tai yra perpus mažesnis nei numatyta Rusijos biudžete ir beveik keturis kartus mažesnis nei Saudo Arabijos valstybės biudžeto nenuostolingas lygis.

Tačiau Rijado planai užpildyti pasaulį pigia nafta susidūrė su netikėta kliūtimi — naftos perdirbimo gamyklos Europoje ir JAV atsisako papildomų pirkimų, net nepaisant dempingo.

Atsitiko taip, kad dėl koronaviruso epidemijos degalų poreikis sumažėjo, o visos saugyklos užpildytos neparduota nafta. Tiesiog nėra kam pirkti daugiau.

Be to, kai kurios Amerikos kompanijos jau parduoda žaliavas neigiamomis kainomis. Visų pirma, "Mercuria" kovo 30 dieną kainoraštyje nurodė "Wyoming Asphalt Sour" (tirštos alyvos, naudojamos bitumui gaminti) kainą: minus 0,49 dolerio už barelį.

Naftos prekeiviai mano, kad visos žaliavos, išgaunamos telkiniuose, esančiuose toliau nuo naftos perdirbimo gamyklų ir pagrindinių vamzdynų, persikels į neigiamą zoną.

Esant tokiai situacijai, pajėgiausias pardavimo rinkas turinti šalis turi didžiausius šansus laimėti naftos karą. Rusija, kaip pagrindinė naftos tiekėja Kinijai, yra geriausioje padėtyje ir gauna galimybes diktuoti konkurentams sąlygas.

Didžiausi naftos kainų nuosmukiai
© Sputnik /
Didžiausi naftos kainų nuosmukiai
Tegai:
nafta, Kinija, Rusija
Dar šia tema
WSJ: JAV ir Europos šalys atsisako Saudo Arabijos naftos
Kaip Trampas ir sauditai tapo draugais. Įdomūs faktai pasitelkus skaičiuoklę
Tarp Vakarų ir Rytų. Ar Rusija ir Kinija turi bendrą ypatingą naftos planą 
Peskovas: dabartinė padėtis naftos rinkoje neatitinka JAV ir Rusijos interesų
Delfinas

Mokslininkai įvardijo laukinius gyvūnus, kuriems yra rizika užsikrėsti COVID-19

(atnaujinta 22:42 2020.05.28)
Biologė taip pat pridūrė, kad okeanariume labai padidėja pavojus užsikrėsti virusu nuo gyvūnų. Be to, galimas ir atvirkštinis perdavimas

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Okeanariumuose gyvenantys gyvūnai, įskaitant banginių šeimos gyvūnus, gali užsikrėsti žmogaus koronavirusu, sakė biologė Marija Voroncova, biologė, JT konferencijų gyvūnų apsaugos ir biologinės įvairovės klausimais dalyvė, praneša RIA Novosti.

"Mes nusprendėme patikrinti gyvūnus, kad suprastume, kurias rūšis virusas gali paliesti. Mokslininkai išsiaiškino, kuriose gyvūnų ląstelėse yra receptorių, į kurias virusas gali patekti. Santykinai neseniai išskirtos 40 gyvūnų rūšys, kurių ląstelių struktūra tokia, kad virusas gali patekti ir užkrėsti tuos gyvūnus. Visų pirma, tai delfinai, banginiai, orkos, narvalai, taip pat ruoniai. Beždžionėms taip pat yra rizika. Todėl gorilos Afrikoje yra saugomos, kad virusas nebūtų perduodamas", — sakė ji.

Ji taip pat pridūrė, kad okeanariume labai padidėja pavojus užsikrėsti virusu nuo gyvūnų. Be to, galimas ir atvirkštinis perdavimas.

"Jei mes grįšime prie gyvūnų, tada, pavyzdžiui, banginiai lengvai gali užkrėsti nuo žmonių. Okeanariumuose gyvūnai gyvena prižiūrimi veterinaro, todėl koronavirusas bus papildoma našta", — sakė ji.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 5,4 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 349 tūkst. žmonių.

Tegai:
mokslininkai, delfinai, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Pažadėti dar nereiškia neatleisti. Ar Lietuvoje galima pasitikėti verslo pažadais
Lietuvoje koronaviruso atvejų skaičius viršijo 1655
Rusijos ir JAV vėliavos

Ekspertas: JAV permetė Rusijos "sutramdymą" Europai

(atnaujinta 21:32 2020.05.28)
Vašingtonas žino, kad prireikus negalės kovoti dviem frontais, nes yra dar ir Kinija, mano karo ekspertas Aleksejus Leonkovas

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Granatsvaidis yra universalus ginklas kare, interviu Sputnik Lietuva sakė karo ekspertas, žurnalo "Tėvynės arsenalas" komercijos direktorius, karo ekspertas Aleksejus Leonkovas.

"Toks granatsvaidis yra pagrindinis ginklas šarvuotoms transporto priemonėms sunaikinti, tiek lengvai šarvuotoms transporto priemonėms, tiek sunkiai šarvuotoms, įskaitant tas, kurios naudojamos puolamosiose operacijose. Operacijos, kurios atliekamos Sirijoje, parodė, kad granatsvaidžiai yra veiksmingi ir prieš gyvą jėgą. Tai yra, iš esmės toks universalus ginklas kare", — pažymėjo karo ekspertas.

Pasak Leonkovo, JAV savo programos dokumentuose nustatė standartus vienam karui — "karui" su viena "didele šalimi". Šie žodžiai reiškia Rusiją ir Kiniją.

"Tuo tarpu jie supranta, kad negali kovoti dviem frontais. Dėl to JAV svarbus antrasis frontas, kad Europa užsiimtų su Rusija, sutramdytų ją, o JAV spręstų klausimus, susijusius su Kinija, ir akivaizdu, kad šiuose abiejuose kariniuose konfliktuose šarvuočiai bus plačiai naudojami. Žinoma, kuo daugiau priemonių šiam šarvuočiui sunaikinti, tuo geriau. Jei kalbame apie šio konflikto tikimybę, tai kol kas jokios tikimybės nėra. Nes, viena vertus, Europa nenori trečią kartą užlipti ant tų pačių grėblių, o antra, visi supranta, kad Rusija ir Kinija — tai branduolinės valstybės. Niekas negali numatyti, kada šios valstybės nuleis branduolinį kabliuką. Todėl kol kas viskas išlieka kaip planai, kuriuose Rusija ir Kinija laikomos didžiausiomis priešininkėmis", — mano karo ekspertas.

Latvija ir Estija iš Švedijos "Saab" užsisakė "Carl-Gustaf M4" granatsvaidžius. Kaip praneša gamintojo svetainėje, pristatymas bus atliekamas 2021–2024 metais.

Estijos gynybos tyrimų centro atstovas Ramilis Lipas pažymėjo, kad toks bendras Latvijos ir Estijos pirkimas gali padėti sutaupyti ir yra puikus bendradarbiavimo pavyzdys.

Tegai:
Europa, JAV, Kinija, Rusija
Dar šia tema
Ekspertas: "Nord Stream-2" bus baigtas ir pradėtas eksploatuoti nepaisant JAV nuomonės
Lavrovas: Vakarams draudžiama prašyti Rusijos pagalbos
Ekspertas: Lenkija tik apsimeta, kad jai nereikia rusiškų dujų
Britų rašytoja Džoana Rouling

Džoana Rouling išleis pasaką, parašytą daugiau nei prieš 10 metų

(atnaujinta 22:46 2020.05.28)
Geros žinios visiems "Hario Poterio" gerbėjams, kurie nežino, kuo užsiimti per sunkų pandemijos ir saviizoliacijos periodą — rašytoja jau paskelbė keletą pirmųjų kūrinio skyrių

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Britų rašytoja Džoana Rouling nustebino gerbėjus: pasirodo, kad "Hario Poterio mama" 10 metų savo palėpėje laikė rankraštį, kurį ketino išleisti po paskutinės knygos apie jaunąjį burtininką.

Po to, kai Rouling persirgo koronavirusu ir išsamiai papasakojo apie gydomuosius kvėpavimo pratimus, nusprendė susitvarkyti savo palėpę ir pasidalyti įdomiais radiniais. Vienu iš jų tapo pasakos vaikams rankraštis, kurio Rouling taip ir neparodytų pasauliui, jei ne pandemija ir saviizoliacija.

Džoana Rouling išleis knygą, kurią ji parašė daugiau nei prieš 10 metų: apie tai rašytoja papasakojo savo oficialioje interneto svetainėje.

Nepaskelbtas rankraštis "Ikabog" — stebuklinga pasaka vaikams, kurios siužetas atsiskleidžia išgalvotame pasaulyje, tačiau niekaip nesusijęs su Hario Poterio istorija.

"Knygos idėja gimė, kai aš rašiau "Harį Poterį". Bet kai paskutinė knyga buvo parašyta, aš nusprendžiau padaryti pertrauką, kuri užtruko penkerius metus. Po to nusprendžiau atsitraukti nuo vaikiškų knygų ir "Ikabog" nukeliavo tiesiai į palėpę, kur laukė savo laiko 10 metų", — pažymėjo rašytoja.

Beje, pasaką apie "tiesą ir piktnaudžiavimą valdžia" Rouling skaitė savo mažiausiems vaikams prieš miegą, o dabar ji gali pagražinti jūsų karantiną. Pirmieji istorijos skyriai jau paskelbti tinklalapyje, o kitus Rouling pažadėjo įkelti kas savaitę.

Tegai:
Haris Poteris, Didžioji Britanija, rašytoja, Džoana Rouling
Dar šia tema
Iš JAV mokyklos pašalintos knygos apie Harį Poterį dėl "prakeikimų"
Hario Poterio gerbėjai pirmą kartą galės apsilankyti Slytherin svetainėje
Daniel'is Radcliffe'as papasakojo, kaip dėl Hario Poterio vaidmens tapo alkoholiku