Adolfas Hitleris, archyvinė nuotrauka

Istorikas papasakojo, kurią šalį Hitleris buvo pasirengęs atiduoti Berlyną

(atnaujinta 11:34 2020.04.04)
1945 metų balandžio 4 dieną Raudonosios armijos daliniai baigė išlaisvinti Vengriją nuo nacių okupantų

VILNIUS, balandžio 4 — Sputnik. Vengrija buvo ištikimiausia ir paskutinė Vokietijos Trečiojo Reicho sąjungininkė, kad ją apgintų, Hitleris buvo pasirengęs paaukoti Berlyną, RIA Novosti sakė Rusijos karinės istorinės draugijos (RVIO) ekspertas Nikita Buranovas.

1945 metų balandžio 4 dieną Raudonosios armijos daliniai baigė išlaisvinti Vengriją nuo nacių okupantų. Kovos dėl Vengrijos išsivadavimo truko beveik šešis mėnesius, jos teritorijoje krito daugiau kaip 200 tūkstančių sovietų karių.

"Vengrija buvo ištikimiausia ir paskutinė Vokietijos Trečiojo Reicho sąjungininkė. Führeris privačiuose pokalbiuose dažnai sakydavo, kad geriau atiduoti Berlyną, nei prarasti Vengriją. Tam taip pat buvo praktinis momentas — čia buvo įsikūrusi daugybė karinių gamyklų ir buvo du naftos šaltiniai, o Vermachtui šių pramonės sričių praradimas reiškė pralaimėjimą kare", — sakė Nikita Buranovas.

Ekspertas priminė, kad Vengrija ketino kovoti su Tarybu Sąjunga iki paskutiniųjų, todėl nacių vadovybė skelbė odiozinius įsakymus, pavyzdžiui, visi vyrai nuo 12 iki 70 metų buvo pašaukti atlikti karo tarnybą, praktiškai visi Vengrijos vyrai turėjo patekti į kariuomenę, tačiau daugumoje atvejų tai neveikė

"Negalima teigti, kad visi vengrai buvo aršūs naciai, daugelis vengė šaukimo, Vengrijos daliniai pereidavo į tarybinės kariuomenės pusę", — prisiminė istorikas.

Jis pasakojo, kad 1944 metų rugsėjo pabaigoje 2-ojo Ukrainos fronto būriai, vadovaujami Tarybų Sąjungos maršalo Rodiono Malinovskio, įžengė į Vengrijos teritoriją, o šalis buvo visiškai išlaisvinta tik 1945 metų balandžio 4 dieną.

"Tai nebuvo viena tęstinė operacija. Buvo keli dideli mūšiai, kurie paskatino pergalę. Tarp jų, žinoma, gynybinė Balatono operacija. Budapešto paėmimas, kai sustiprintos gynybos miestą pavyko užimti be didesnių nuostolių. Ir tai vyko tuo metu, kai aplink Vengrijos sostinę buvo sustiprinta gynyba, ją gynė didelis garnizonas, daugiausia vokiečių kariuomenė, fanatiškai ištikimi Trečiajam Reichui žmonės, kurie atkakliai gynėsi", — sakė Buranovas.

Ekspertas priminė, kad tarybinė kariuomenė neleido priartėti prie Budapešto. Apsupus Vengrijos sostinę, vokiečių vadovybė atliko tris operacijas, kurių kodas buvo "Konrad". Visų jų tikslas buvo išlaisvinti užblokuotą Budapešto grupuotę ir išlyginti frontą išilgai Dunojaus. Vykdydama šį planą, vokiečių vadovybė beveik visus likusius rezervus perkėlė į Vengriją.

"Vengrijoje buvo sukoncentruota daugybė atrinktų šarvuotų vienetų, ir tai tapo įnirtingo mūšio lauku. Be to, karo pabaigoje vokiečiai naudojo gana daug karinių vienetų, aprūpintų naujausiomis technologijomis.

Vokiečių tankų pleištai, sudaryti iš sunkiųjų tankų ir keliolikos "Karališkųjų tigrų" siauroje fronto dalyje, tačiau tai neišgąsdino mūšiuose užgrūdintų Raudonosios armijos karių, artilerijos ir net pėstininkų daliniai atrėmė galingus išpuolius.

Istorikas priminė, kad Vengrijos išvadavimas yra didelis įvykis, tarybinė kariuomenė žengė per Vengrijos sieną, "galima sakyti, kad mūsų tankai atvėrė kelią į Vieną, o tai taip pat labai svarbu". Po Vengrijos išlaisvinimo padarius didelę žalą pietinei vokiečių kariuomenės grupei, krito pietinis strateginis flangas, tarybinei kariuomenei buvo suteikta galimybė pasiruošti ir vykdyti galutines operacijas Čekoslovakijoje, Vengrijoje ir Austrijoje.

Tegai:
Vengrija, Raudonoji armija
Dar šia tema
Hitleris asmeniškai nieko nenužudė: kaltė dėl Holokausto bus primesta Baltijos šalims
Rusijos žvalgyba priminė apie Prancūzijos ir Britanijos bandymus nuraminti Hitlerį
Žiniasklaida papasakojo, kaip Hitlerio neapykanta padarė Rusiją supervalstybe
Hitlerio namas Austrijoje bus atiduotas policijai
Puškovas priminė, kad Lenkija "prašėsi Hitleriui į sąjungininkes"
Ekspertas: Lenkija "nepraras veido" tik paskelbusi Rusiją "antruoju Hitleriu"
CŽV paskelbė duomenis apie "profesionalų Hitlerio agentą" Banderą
Ryga

Politologas: Latvija gali tik generuoti agresiją prieš Rusiją

(atnaujinta 12:37 2020.06.06)
Tokie pareiškimai ir metodiniai nurodymai, kaip respublikos Gynybos ministerijos brošiūra, apibūdina situaciją šalyje, mano karo politologas Andrejus Koškinas

VILNIUS, birželio 6 — Sputnik. Latvija gali gauti pinigų iš ES ir JAV tik tuo atveju, jei aktyviai generuos antirusišką politiką, todėl ji tuo ir užsiima, interviu Sputnik Lietuva pasakė karo politologas, Plechanovo Rusijos ekonomikos universiteto politologijos ir sociologijos katedros vedėjas Andrejus Koškinas.

Latvijos gynybos ministerija pristatė brošiūrą "Kaip elgtis ištikus krizei". Ji skelbiama elektronine forma latvių, anglų ir rusų kalbomis, praneša Sputnik Latvija.

Ypatingas dėmesys skiriamas patarimams, kaip elgtis karo atveju.

Karo politologas Andrejus Koškinas pareiškė, kad Latvijai viskas, kas lieka — tai tik generuoti agresiją prieš Rusiją, nes kitose srityse jos neturi jokių galimybių.

"Ekonomika, socialinė sritis — jos nėra prioritetiniai ir yra labai prastos būklės. Gauti pinigų, kuriuos dar išduoda ES, ir, svarbiausia — subsidijas iš JAV, galima tik tuo atveju, jei aktyviai generuoti antirusišką politiką, kuo ir užsiima Latvija. Kaip rezultatas — tokio pobūdžio pareiškimai ir metodiniai nurodymai, kurie ir apibūdina, viena vertus, bendrą Latvijos socialinę bei politinę ir geopolitinę situaciją, o kita vertus, tą vystymosi stadiją visose srityse, kuri remiasi rusofobine politika", — pasakė ekspertas.
Tegai:
Rusija, Latvija
Dar šia tema
Ekspertas: JAV permetė Rusijos "sutramdymą" Europai
Ekonomistas: Baltijos šalys galėtų uždirbti milijardus iš prekybos su Rusija
Rusija į turto registrą įrašė duomenis apie sieną su Lietuva ir Latvija
Koronaviruso testai

Gydytojai papasakojo apie negrįžtamo COVID-19 poveikio organizmui riziką

(atnaujinta 12:20 2020.06.06)
Gydytojai nurodo atvejus, kai sergančių pacientų receptoriai dar neatsigavo, ir teigia, kad uoslė ir skonis šiems pacientams gali nebegrįžti

VILNIUS, birželio 6 — Sputnik. Uoslės praradimas pacientams, sergantiems koronavirusu, gali būti negrįžtamas, praneša "The Wall Street Journal", cituodamas Amerikos gydytojus.

Pažymima, kad daugelis pacientų pranešė negalintys užuosti ar jausti skonio net ir praėjus kitiems infekcijos simptomams. Maždaug ketvirtadalis pacientų pažymėjo, kad skonio ir uoslės pojūčių atsiradimas užtruko maždaug dvi savaites.

Tačiau nebuvo nustatytas maksimalus terminas, per kurį atsinaujina skonio ir kvapo receptorių veikla.

"Uoslės receptoriai, kurie eina į smegenis, "nusižudo", kad prie jų neprileistų viruso", — teigė Pensilvanijos valstijos "Monell Chemical Senses" centro direktoriaus pavaduotoja Danielle Reed.

Gydytojai nurodo atvejus, kai sergančių pacientų receptoriai dar neatsigavo, ir teigia, kad uoslė ir skonis šiems pacientams gali nebegrįžti.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 6,1 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 373 tūkst. žmonių.

Tegai:
sveikata, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Paskelbta mirčių nuo COVID-19 statistika
Lietuvoje koronaviruso atvejų skaičius viršijo 1680
Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

Lietuvos visuomenė kreipėsi į prezidentą dėl Astravo AE

(atnaujinta 19:41 2020.06.06)
Visuomenės atstovai priminė valstybės vadovui apie apsaugos ES lygiu nuo grėsmių reikalavimą, kurį jis pats suformulavo

VILNIUS, birželio 6 - Sputnik. Lietuvos visuomenės atstovai atviru laišku kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą ir prašė imtis lyderystės prieš artėjantį ES Rytų partnetystės viršūnių susitikimą ir pirmojo Astravo AE reaktoriaus paleidimą. Apie tai savo puslapyje Facebook papasakojo konservatorius Žygimantas Pavilionis.

Laišką pasirašė Nepriklausomybės akto Signatarai, partijų lyderiai, Seimo vicepirmininkai, beveik šešios dešimtys įvairias partijas atstovaujančių Seimo narių, keturios dešimtys profesorių ir mokslo daktarų, universitetų rektoriai, kiti mokslo, kultūros, švietimo, visuomenės lyderiai, rašytojai, žurnalistai, tinklaraštininkai, verslininkai, merai ir savivaldos atstovai.

Atviro laiško autoriai ragina prezidentą pasiekti, kad visuose būsimuose ES susitarimuose ir sprendimuose dėl Baltarusijos, taip pat ir vyksiančiuose 2020 m. birželio mėn., ne tik Latvija ir Estija, bet ir visa Europos Sąjunga palaikytų Lietuvos principinę poziciją dėl elektros energijos iš Astravo atominės elektrinės nepatekimo į Europos Sąjungos valstybių narių rinkas.

"Laiško autoriai priminė, kad šį reikalavimą suformulavo pats prezidentas savo 2019 m. rugsėjo 30 d. pareiškime "siekti ES lygiu apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, taip pat ir užtikrinant, kad nebūtų perkama jose pagaminta elektros energija. Tai reiškia, kad visuose būsimuose ES susitarimuose su Baltarusija turi atsispindėti Lietuvos pozicija dėl Astravo AE", - rašo Pavilionis.

Trečiadienį Vyriausybė nenusprendė dėl Baltijos šalių bendro susitarimo prekiaujant elektra su Baltarusija ir kitomis trečiosiomis šalimis. Kaip pažymėjo Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, Baltijos šalių susitarimas dėl atsisakymo pirkti elektrą iš Astravo AE — "balansavimas tarp geopolitikos ir kainų". 

Astravo AE statyba

Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas branduolinis kuras pirmajam jėgainės blokui.

Anksčiau Baltarusijos energetikos viceministras Michailas Michadiukas teigė, kad fizinį pirmojo atominės elektrinės bloko paleidimą planuojama pradėti šių metų liepą.

Lietuva aktyviai priešinasi projektui, BelAE vadindama "grėsme" nacionaliniam saugumui. Be to, Vilnius pasisako prieš energijos eksportą iš jėgainės ir visuotinai ragina kaimynines valstybes nepirkti elektros iš stoties.

Daugelis ekspertų pažymėjo, kad aštrus Vilniaus pasipriešinimas BelAE klausimui iš esmės kyla ne dėl techninės ar aplinkosaugos problemos, o dėl "nuoskaudos" už Ignalinos AE praradimą ir iš baimės prarasti savo jau ir taip silpnas pozicijas energetikos rinkoje.

Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Ekspertas: Minskas iš Lietuvos atėmė visus kozirius Astravo AE klausimu
Ekspertas: pagaliau Linkevičius sąžiningai įvardijo kovos su Astravo AE priežastį