Medicinos darbuotoja

Pasaulyje trūksta šešių milijonų slaugytojų

(atnaujinta 15:21 2020.04.07)
Kiekvienas doleris, investuotas į slaugos plėtrą, duoda akivaizdžią ir apčiuopiamą naudą žmonių sveikatai ir gerovei

VILNIUS, balandžio 7 — Sputnik. Atsižvelgiant į dėl koronaviruso susiklosčiusią situaciją, pasaulio bendruomenė pajuto labai didelį slaugytojų trūkumą, pranešama Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ataskaitoje "Slaugos būklė pasaulyje".

Ataskaita buvo parengta bendradarbiaujant su Tarptautine slaugytojų taryba ir globalia kampanija "Slauga šiandien".

Slaugytojai vertingai prisideda sprendžiant nacionalinius ir pasaulinius iššūkius, susijusius su įvairiomis prioritetinėmis sveikatos apsaugos problemomis, įskaitant visuotines sveikatos apsaugos paslaugas, psichikos sveikatą ir kovą su neužkrečiamosiomis ligomis, pasirengimą ekstremalioms situacijoms ir reagavimą, pacientų saugą, visapusiškos ir į žmones orientuotos priežiūros teikimą.

Nė viena globali užduotis sveikatos apsaugos sferoje negali būti įvykdyta be koordinuotų ir sistemingų pastangų maksimaliai išnaudoti slaugos personalo galimybes.

PSO duomenimis, visame pasaulyje yra šiek tiek mažiau nei 28 milijonai slaugos darbuotojų. Nuo 2013 iki 2018 metų jų skaičius išaugo 4,7 milijono.

Vis dėlto slaugos personalo trūkumas visame pasaulyje išlieka ir siekia 5,9 milijono žmonių, o opiausia slaugytojų trūkumo problema yra Afrikoje, Pietryčių Azijoje, Rytų Viduržemio jūros regiono šalyse, taip pat daugelyje Lotynų Amerikos šalių. Tuo tarpu 80 % pasaulio slaugytojų dirba tose šalyse, kur gyvena tik pusė pasaulio gyventojų.

Slauga išlieka profesija, kuriai būdingas didelis lyčių disbalansas, su visomis iš to kylančiomis pasekmėmis darbo santykių srityje. Apie 90 % slaugos personalo narių yra moterys. Kas aštunta slaugytoja nedirba toje šalyje, kurioje gimė ar gavo išsilavinimą.

Ataskaitos duomenimis, siekiant pašalinį visuotinį personalo trūkumą, šalims, susiduriančioms su šia problema, reikia padidinti absolventų, baigiančių studijas, skaičių vidutiniškai 8 % per metus.

"Politikai žino, kiek kainuoja profesionalaus slaugos personalo parengimas ir išlaikymas, tačiau tik dabar daugelis iš jų pradeda iš tikrųjų suprasti tikrąją slaugos personalo vertę. Kiekvienas doleris, investuotas į slaugos plėtrą, duoda akivaizdžią ir apčiuopiamą naudą žmonių sveikatai ir gerovei", — sakė Tarptautinės slaugytojų tarybos pirmininkė Anetė Kenedi (Annette Kennedy).

Ataskaitoje teigiama, kad valstybės turėtų finansiškai paspartinti slaugytojų mokymą ir sukurti jiems darbo vietas. Norint išspręsti slaugos personalo trūkumo problemą visose šalyse, iki 2030 metų bendras jaunų slaugos srities specialistų skaičius turėtų išaugti vidutiniškai 8 % per metus — tai taip pat padės išspręsti senėjančio personalo problemą, aktualią daugeliui šalių.

Taip pat skaitykite:

Tegai:
medicinos darbuotojai, slaugytojai, koronavirusas, Pasaulio sveikatos organizacija (PSO)
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2557)
Dar šia tema
Lietuvoje koronavirusu užsikrėtė 880 žmonių
Grynas oras ir sportas: Lukašenka paragino "fiziškai kovoti" su COVID-19
Donaldas Trampas

Trampas įsipareigoja pateikti ieškinį dėl falsifikacijos rinkimuose

(atnaujinta 18:45 2020.11.24)
Jis pakomentavo leidinio "Politico" ir "Seven Letter Insight" atliktos apklausos rezultatus, kurie parodė, kad 79% Trampo šalininkų mano, kad rinkimai buvo "pavogti"

VILNIUS, lapkričio 24 — Sputnik. JAV prezidentas Donaldas Trampas antradienį pažadėjo, kad netrukus bus iškelta didelė byla, kurioje paaiškės rinkimų sukčiavimo detalės.

"Netrukus bus pateiktas mūsų didžiulis ieškinys, atskleidžiantis smulkiausias detales apie visus rinkimų sukčiavimus ir dar daugiau. Apgaulingi rinkimai!" — rašė jis savo Twitter.

Jis pakomentavo leidinio "Politico" ir "Seven Letter Insight" atliktos apklausos rezultatus, kurie parodė, kad 79% Trampo šalininkų mano, kad rinkimai buvo "pavogti".

"Jie 100% teisūs, bet mes kovojame iš visų jėgų", — pridūrė prezidentas.

Apklausa buvo atlikta 2020 metų lapkričio 10–19 dienomis. Dalyvavo 1500 rinkėjų visoje šalyje, paklaida yra 2,5%.

Anksčiau JAV federalinės vyriausybės Generalinių paslaugų biuras de facto pripažino demokratų kandidatą Džo Baideną rinkimų nugalėtoju ir paskelbė apie savo pasirengimą pradėti valdžios perdavimą. Trampas dar kartą atsisakė pripažinti pralaimėjimą rinkimuose, tačiau patvirtino, kad davė įsakymą "daryti tai, kas būtina", jog būtų įgyvendinti "originalūs protokolai" perduodant valdžią.

Donaldo Trampo advokatai jau pateikė ieškinius ginčydami balsų skaičiavimo procedūros teisėtumą ar rinkimų rezultatus, tačiau iki šiol nė viena iš pretenzijų nebuvo patenkinta.

Kito JAV prezidento inauguracija įvyks 2021 metų sausio 20 dieną.

Tegai:
prezidento rinkimai, JAV, Donaldas Trampas
Temos:
JAV prezidento rinkimai — 2020
Dar šia tema
Kas trukdo amerikiečiams išvykti iš Afganistano
Antrą kartą žengti į atvirą dangų. Ar Baidenas grįš prie sutarčių su Rusija
Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka

Kremlius paaiškino, kodėl Putinas dar nepasiskiepijo nuo koronaviruso

(atnaujinta 16:45 2020.11.24)
Pasak Rusijos prezidento spaudos sekretoriaus, Putinas galės pasiskiepyti, kai tik prasidės masinė vakcinacija

VILNIUS, lapkričio 24 — Sputnik. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas negali dalyvauti koronaviruso vakcinacijoje kaip savanoris, o masinė gyventojų imunizacija dar neprasidėjo, sakė Rusijos vadovo spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas.

"Mes dar nepradėjome plačios vakcinacijos, o kaip savanoris, žinoma, valstybės vadovas negali dalyvauti skiepijime. Tiesiog jis, būdamas valstybės vadovu, negali dalyvauti kaip savanoris — tai neįmanoma", — žurnalistams sakė Peskovas, atsakydamas į klausimą, kodėl Putinas dar nenusprendė pasiskiepyti nuo COVID-19.

Rusijos ministro pirmininko pavaduotoja Tatjana Golikova sakė, kad masinė rusų vakcinacija nuo koronaviruso prasidės 2021 metais, ir bus savanoriška, cituoja  ją RIA Novosti.

Vakcina nuo koronaviruso
© Sputnik / Георгий Зимарев

Anot jos, į apyvartą jau išleista daugiau nei 117 tūkstančių vakcinos "Sputnik V" dozių. Iki metų pabaigos planuojama pagaminti iš viso daugiau nei 2 milijonus dozių.

Prieš kelias dienas Sveikatos apsaugos ministerijos vaikų medicinos ir akušerijos tarnybos direktorė Jelena Baybarina teigė, kad trečiasis "Sputnik V" vakcinos nuo koronaviruso klinikinių tyrimų etapas rodo ypač didelį jos efektyvumą.

"Sputnik V" yra pirmoji Rusijos vakcina nuo koronaviruso. Tai yra adenovirusinis preparatas, sukurtas remiantis kitu adenovirusu, į kurį įterpiamas koronaviruso genas. Patekęs į ląsteles, jose susidaro baltymai, kurie sukelia imunitetą ir skatina antikūnų vystymąsi.

Per pastarąją parą Rusijoje buvo nustatyti 24 326 nauji koronaviruso atvejai, 23 226 pasveikusieji buvo išrašyti ir 491 žmogus mirė.

 

Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19
© Sputnik
Sputnik V: pirmoji užregistruota vakcina nuo COVID-19

 

Tegai:
Rusija, Vladimiras Putinas, koronavirusas, vakcina
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Rusiška vakcina nuo COVID-19 bus pigesnė už Vakarų vakcinas, žada gamintojas
Lietuvos vyriausybė pritarė dar 1,4 mln vakcinų nuo koronaviruso dozių pirkimui
PSO papasakojo apie Rusijos ir ES bendradarbiavimą vakcinos "Sputnik V" srityje
Teisėjo plaktukas

Keturi marijampoliečiai medinėmis lazdomis mirtinai sumušė savo sugėrovą

(atnaujinta 12:52 2020.11.24)
Kaltinamiųjų suole atsidūrę vyrai tik iš dalies pripažįsta savo kaltę ir neigia, kad norėjo įvykdyti žmogžudystę

VILNIUS, lapkričio 24 — Sputnik. Kauno apygardos prokuratūra teismui perdavė baudžiamąją bylą, kurioje keturi marijampoliečiai kaltinami 41 metų vyro nužudymu, praneša Generalinės prokuratūros spaudos tarnyba.

Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad šių metų kovo pabaigoje kaltinamieji, būdami apsvaigę nuo alkoholio, mirtinai sumušė kartu su jais sodyboje girtavusį vyriškį. Tyrimo duomenimis, nukentėjusysis patyrė daugybinius smūgius medinėmis lazdomis. Po kelių dienų vyras nuo patirtų sunkių sužalojimų ligoninėje mirė.

Kaltinamieji savo kaltę pripažįsta tik iš dalies ir neigia, kad norėjo įvykdyti žmogžudystę.

Marijampoliečiams gresia laisvės atėmimas nuo septynerių iki penkiolikos metų.

Tegai:
Marijampolė, Lietuva, nužudymas