Protestai Kalifornijoje, archyvinė nuotrauka

Europa ir JAV ruošiasi bado riaušėms

(atnaujinta 20:45 2020.04.07)
Milijonams žmonių visame pasaulyje, priversti sėdėti namuose dėl karantino, baigiasi pinigai ir kantrybė. Maisto trūkumas, kurį sukelia tiekimo grandinių nutrūkimas, gali sukelti riaušes net turtingose šalyse

VILNIUS, balandžio 7 — Sputnik. Europoje ir JAV jau kyla socialiniai konfliktai. Apie tai, ko tikėtis toliau, rašo RIA Novosti autorius Maksimas Rubčenka.

Bado žaidimai

"COVID-19 pandemija padarė didžiulį poveikį milijonų žmonių gyvenimams. Neveiksmingi politiniai sprendimai sukels maisto krizę, o tai sukels plačią humanitarinę katastrofą", — praėjusią savaitę sakė Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) generalinis direktorius Qu Dongyu.

Jis pažymėjo, kad koronaviruso protrūkis su visomis susijusiomis karantino priemonėmis sukūrė didelių logistinių problemų. "Pasaulyje yra pakankamai maisto, kad būtų galima išmaitinti visus, — teigė FAO vadovas. — Tačiau yra didelė rizika, kad vienos ar kitos vietos maistas nepasieks".

FAO ragina imtis "globalių, suderintų ir nuoseklių" veiksmų, kad tiekimo sutrikimai būtų kuo mažesni. Ir svarbiausia: Qu Dongyu mano, kad maisto eksporto ribojimas yra nepriimtinas.

"Tokie apribojimai sukels rimtų sutrikimų pasaulinėje rinkoje, kainos smarkiai išaugs, o maistas daugeliui taps neprieinamas", — padarė išvadą jis. Esant tokiai situacijai, galimi dideli socialiniai konfliktai net turtingose šalyse.

FAO susirūpinimas yra pateisinamas. Vietnamas, vienas iš trijų didžiausių ryžių eksportuotojų pasaulyje, sustabdė šių grūdų eksportą. Kazachstanas uždraudė eksportuoti kvietinius miltus, grikius ir daržoves, įskaitant svogūnus, morkas ir bulves. Rusija neparduoda grikių ir ryžių į užsienį, Baltarusija neparduoda grikių, svogūnų ir česnakų.

Vakarų ekspertai su siaubu diskutuoja, kas bus, jei Rusija, didžiausia kviečių eksportuotoja, nustos tiekti grūdus. Nenuostabu, kad kviečiai Čikagos prekių biržoje per dvi savaites pabrango 11 proc.

"Mes išvargome be galo"

Dėl to, kad sienos yra uždarytos žemės ūkio pramonės komplekse, tradiciškai priklausančiame darbo migrantams, žemesnėse pozicijose katastrofiškai trūksta darbo rankų. Ūkiuose nėra kam derliaus nuimti, skerdyklose ir mėsos perdirbimo įmonėse beveik nieko neliko ir net maisto gabenimas yra didelė problema.

Siekiant išvengti žemės ūkio žlugimo, ES, nepaisant epidemijos pavojaus, leido atvykti "kritiškai svarbiems darbuotojams", įskaitant sezoninius derliaus nurinkėjus ir sunkvežimių vairuotojus.

Tačiau tai nepadės gyventojams pinigais. Prieš kelias dienas pirmaujančios Vakarų žiniasklaidos priemonės išplatino socialiniuose tinkluose išpopuliarėjusį vaizdo įrašą, kuriame Italijos Palermo miesto gyventojas sako, kad po to, kai šeima tris savaites praleido karantine, jis neturi nė cento, o dukra, "kaip ir daugelis kitų miesto vaikų", turi paskutinį duonos gabalą.

"Žmonės užrakinti jau 15–20 dienų ir jų nervai neatlaiko, — perspėjo jis. — Dar pasigailėsite, turėsime revoliuciją".

Palermo meras Leoluca Orlando žurnalistams sakė, kad riaušių rizika pietų Italijoje yra labai didelė, nes piliečių nuoskaudomis ketina naudotis nusikalstamos struktūros, siekiančios "destabilizuoti sistemą".

"Kuo daugiau laiko praeis, tuo mažiau lėšų liks. Nedidelės žmonių santaupos baigiasi. Netrukus iškils socialiniai ir ekonominiai sunkumai", — teigė Orlandas.

Italijos pietinių regionų ministras Giuseppe Provenzano taip pat pažymėjo padidėjusią socialinę įtampą ir piliečių neramumą skurdžiuose šalies regionuose. "Aš bijau, kad didelės dalies gyventojų susirūpinimas sveikata, pajamomis ir ateitimi greitai virs pykčiu ir neapykanta", — sakė jis interviu "La Repubblica".

Демонстранты во время акции протеста в Шарлотт, штат Северная Каролина
© AP Photo / Gerry Broome
Protestai Šiaurės Karolinoje

Anot leidinio, Palerme ir Neapolyje policijai teko imtis prekybos centrų apsaugos po to, kai ten įvyko keli apiplėšimai. Socialiniuose tinkluose yra net pasiūlymų užpulti vieną ar kitą parduotuvę.

Laiko klausimas

Amerikos ekspertai neabejoja, kad JAV situacija netrukus pasieks "itališką scenarijų". Prie to prisideda bent trys veiksniai. Pirmasis yra finansinis. Per dvi savaites naujų bedarbio pašalpų paraiškų skaičius priartėjo prie dešimties milijonų. Balandį šis skaičius gali išaugti dar tris ar keturis kartus.

Europos vėliavos, archyvinė nuotraukos
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Tuo tarpu "GOBankingRates" atliktos apklausos duomenimis, gruodį 69 % amerikiečių savo taupomosiose sąskaitose turėjo mažiau nei tūkstantį dolerių, įskaitant 45 % respondentų, kurie pripažino, kad visai neturi santaupų ir gyvena nuo atlyginimo iki atlyginimo. Aišku, kad prasidėjus epidemijai jie negalėjo kaupti maisto ir būtiniausių prekių, o dabar daugelis prarado uždarbį ir liko be nieko.

Anot dienraščio "Daily Mail", vien Los Andžele trigubai padidėjo benamio "Skid Row" nemokamos valgyklos lankytojų skaičius. "Labdaros organizacijos yra apkrautos pagalbos prašymais, o jų finansiniai ištekliai yra išeikvoti", — rašoma leidinyje.

Taigi, netrukus milijonai amerikiečių turės ieškoti naujų būdų, kaip išmaitinti save ir savo šeimas. Ir ne visada šie metodai bus teisėti.

Antras veiksnys yra produktų trūkumas. Amerikos maisto prekių parduotuvės neatsigavo po kovą pakilusios paklausos. Ir taip ne tik dėl pamišėlių, kurie supirkinėjo tualetinį popierių.

Paprastai 36 % amerikiečių valgo ne namuose — kavinėse, užeigose, restoranuose. Tačiau dėl karantino maisto tiekimo paslaugos nutraukė veiklą, dabar visi gamina maistą namuose ir superka maistą prekybos centruose. Amerikos prekybos sistema tam tiesiog nėra sukurta.

Акция протеста в Нью-Йорке
© AP Photo / Kathy Willens
Protestuotojai Niujorke

Galiausiai epidemija sutrikdė daugelio viešųjų tarnybų, įskaitant teisėsaugą, darbą. Šimtai policijos pareigūnų Niujorke, Detroite, Los Andžele ir kituose miestuose susirgo COVID-19. Vietos valdžios institucijos, siekdamos išvengti naujų infekcijų, riboja policijos būrio iškvietimo priežasčių sąrašą.

Pavyzdžiui, Sinsinatyje policija neatvyks, jei įkando šuo, dėl pavogto valstybinio numerio, dėl priekabiavimo telefonu ar turto apgadinimo. Taip pat nebus atsižvelgiama į pranešimus apie smurtą šeimoje ar vagystes, "jei nėra galimybės nedelsiant sulaikyti nusikaltėlį". Nenuostabu, kad šalies parduotuvės ir restoranai bijodami nekviestų svečių užkala langus lentomis.

Paprasti amerikiečiai ruošiasi gintis. Populiariausios Google užklausos praėjusį mėnesį buvo "kur įsigyti šovinių" ir "kaip nusipirkti šovinių internetu".

FTB duomenimis, JAV ginklų pardavimai kovo mėnesį išaugo 33 %. Amerikiečiai įsigijo 91,1 % daugiau pistoletų nei prieš metus, šautuvų — 73,6 %. Pagrindinis "bestseleris" yra Kat Ellis knyga "COVID-19 Pandemic Survival Guide", kurioje daugiausiai kalbama apie tai, kaip pasiruošti galimiems įsilaužimams į jūsų namus ir apsaugoti savo nuosavybę.

"Tai tik laiko klausimas, kada masinis karantinas gali sukelti pilietinius neramumus ir smurtinius nusikaltimus, — sakė amerikiečių žurnalistė ir rašytoja Daisy Luther. — Žmonės, kurie įtaria, kad jūs galite turėti maisto, pasirodys prie jūsų durų. Iš pradžių jie prašys, tada pradės reikalauti. Ir ne tik iš jūsų, bet ir iš vietinio verslo, tada prasidės vagystės ir smurtas, tada žmonės pasiims ginklus, kad apsaugotų namus ir įmones, o galų gale — pilietinis karas, karo padėtis ir totalitarizmas — tai, ko dar niekada nematėme savo šalyje".

Tegai:
karantinas, pandemija, COVID-19, koronavirusas, Europa, JAV
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2558)
Dar šia tema
Nausėda su Skverneliu aptarė karantino švelninimo scenarijus
Lietuva koronaviruso krizei įveikti skolinasi 1,5 mlrd. eurų
Pasaulyje trūksta šešių milijonų slaugytojų
Rusijos kariuomenė Belgrade pradėjo tikrinti žmones, tariamai sergančius COVID-19
Ryga, archyvinė nuotrauka

Latvija paragino ES būti pasirengusią sugriežtinti sankcijas Rusijai

(atnaujinta 14:18 2021.04.15)
Vakarų valstybės neseniai pareiškė susirūpinimą dėl tariamo Rusijos "agresyvių veiksmų" sustiprinimo Ukrainoje

VILNIUS, balandžio 15 — Sputnik. Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičs teigė, kad ES turėtų būti pasirengusi sustiprinti sankcijas Rusijos Federacijai agresijos prieš Ukrainą atveju ir teikti paramą Kijevui, praneša RIA Novosti.

"Pagal tarptautinę teisę, JT ir kitų tarptautinių organizacijų principus Ukrainos sienos pažeidimas yra absoliučiai nepriimtinas. Mes palaikome savo partnerių veiksmus, kad atkalbėtume Rusiją nuo tokių veiksmų. Tikimės, kad tokie veiksmai bus sėkmingi. Bet jei taip bus neveikia, tada reikia naudoti stipriausias priemones. ES arsenale, pavyzdžiui, sankcijos ... ES turi būti tam pasirengusi", — spaudos konferencijoje Kijeve, kuri buvo transliuojama Ukrainos užsienio reikalų ministerijos tinklalapyje, sakė Rinkevičs. 

Pasak jo, ES naudojasi įvairiomis tarptautinėmis platformomis, kad įtikintų Rusiją nuo "įsiveržimo' į Ukrainą.

Vakarų valstybės neseniai pareiškė susirūpinimą dėl tariamo Rusijos "agresyvių veiksmų" sustiprinimo Ukrainoje.

Vašingtonas paskelbė apie "Rusijos agresijos" eskalavimą ir Rusijos kariuomenės judėjimą Kryme ir prie rytinės Ukrainos sienos.

Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas sakė, kad Rusija juda kariuomenę savo teritorijoje ir savo nuožiūra. Anot jo, tai niekam negresia ir neturėtų nieko jaudinti.

Maskva ne kartą pareiškė, kad nėra vidinio Ukrainos konflikto šalis, ir yra suinteresuota Kijeve įveikti politinę ir ekonominę krizę.

Tegai:
ES, Rusija, Latvija
Dar šia tema
"Lietuva savo partnerių nelaimėje nepalieka": Landsbergis su Stoltenbergu aptarė Ukrainą
Ukraina pradėjo dideles pratybas šalia Krymo
Ukrainos "reformatoriai" iš Lietuvos vagia sankcijų Rusijai sąskaita
Argentinos prezidentas skiepijamas Sputnik V vakcina nuo COVID-19

Argentinos prezidentas po ligos aukštai įvertino "Sputnik V" vakciną

(atnaujinta 16:12 2021.04.15)
Balandžio 3 dieną Fernandezui nustatytas koronavirusas. Tą pačią dieną gydytojai prezidento sveikatą įvertino kaip stabilią

VILNIUS, balandžio 15 — Sputnik. Argentinos prezidentas Albertas Fernandezas, užsikrėtęs koronavirusu, teigė, kad lengvai persirgo Rusijos vakcinos "Sputnik V" dėka. Apie tai pranešė RIA Novosti.

"Man pavyko lengvai persirgti (ligą) gautos vakcinos dėka", — sakė jis, kreipdamasis į piliečius.

Balandžio 3 dieną Fernandezui nustatytas koronavirusas. Tą pačią dieną gydytojai prezidento sveikatą įvertino kaip stabilią. Anksčiau prezidentas buvo paskiepytas rusiška vakcina.

Valstybės vadovo medikai trečiadienį pranešė, kad Fernandezas grįš prie įprasto darbo nuo balandžio 15 dienos.

Šiuo metu Rusijoje yra užregistruotos trys vakcinos nuo COVID-19 — tai "Sputnik V", "EpiVacCorona" ir "KoviVac". Pirmoji ir antroji vakcinos jau buvo patvirtintos skiepyti vyresnius nei 60 metų žmones, o "KoviVac" kol kas patvirtinta vartoti žmonėms nuo 18 iki 60 metų. Kaip balandžio pradžioje pranešė sveikatos apsaugos ministras Michailas Muraško, šio preparato tyrimai vyresniems nei 60 metų žmonėms vis dar vykdomi.

Visos trys vakcinos apima dviejų preparatų komponentų įvedimą. Taigi, antrąją dozę "Sputnik V" turi būti suleista po trijų savaičių, dar vieną "EpiVacCorona" vakcinacija gali būti atliekama po dviejų ar trijų savaičių, o "CoviVac" injekcijos atliekamos po dviejų savaičių.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
Sputnik V, vakcina, Rusija, koronavirusas, Argentina
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Europos Tarybos vadovas paskelbė apie nesutarimus dėl "Sputnik V"
Indija tapo 60-ąja šalimi, patvirtinusia vakciną "Sputnik V"
Pasitiki "Sputnik V": Lietuvos gyventojai priėmė "nuosprendį" dėl "AstraZeneca"
Seimo narys Aurelijus Veryga

Veryga buvo nufotografuotas kuriant įrašą socialiniame tinkle apie Dulkį

(atnaujinta 17:47 2021.04.15)
Nuotraukose matyti, kaip politikas redaguoja iliustraciją, kurioje pavaizduotas Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas

VILNIUS, balandžio 15 — Sputnik. Seime fotografas užfiksavo Seimo narį Aurelijų Verygą tuo metu, kai jis rengė nuotrauką įrašui socialiniuose tinkluose apie sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį.

"Seime niekas neprasprūsta pro fotografų akis", — rašė politikas savo Facebook paskyroje ir pridėjo kelias nuotraukas.

Anksčiau Veryga paskelbė nuotrauką su Dulkio karikatūra, kurioje pastarasis vaizduojamas miegantis visas savaitės dienas, išskyrus trečiadienį, kai vyksta vyriausybės posėdis. Įraše Seimo narys pakomentavo Sveikatos apsaugos ministerijos vadovo kalbą.

"Ministras pareiškė, kad nebuvo nieko, nei laboratorijų galimybių, nei darbuotojų, nei testų, nei metodikų... nieko... ir vadovų nebuvo... gal net ir ministerijos nebuvo. Kaupinių metodo įteisinimas buvo užsakytas mūsų ir mokslininkai jį atliko. Dėl greitųjų antigenų testų patys ir užsispyrėt pirkti ilgai ir vargti su sudėtingomis procedūromis, nors testus galėjote turėti per savaitę", — rašė jis.

Lietuvoje karantinas pratęstas iki vasaros pradžios. Naujausiais duomenimis, nustatyta daugiau kaip 230 tūkstančių koronaviruso atvejų, mirė daugiau nei 3,7 tūkstančiai žmonių.

Tegai:
Arūnas Dulkys, Sveikatos apsaugos ministerija, Aurelijus Veryga, Seimas
Dar šia tema
Dulkys pripažino, kad "Korona STOP" programėlė nebuvo geriausias sprendimas
Nausėda: kiti mokslo metai turi būti kontaktiniai ir saugūs
Šiugždinienė papasakojo, nuo ko priklausys grįžimas į kontaktinį ugdymą mokyklose