Protestai Kalifornijoje, archyvinė nuotrauka

Europa ir JAV ruošiasi bado riaušėms

(atnaujinta 20:45 2020.04.07)
Milijonams žmonių visame pasaulyje, priversti sėdėti namuose dėl karantino, baigiasi pinigai ir kantrybė. Maisto trūkumas, kurį sukelia tiekimo grandinių nutrūkimas, gali sukelti riaušes net turtingose šalyse

VILNIUS, balandžio 7 — Sputnik. Europoje ir JAV jau kyla socialiniai konfliktai. Apie tai, ko tikėtis toliau, rašo RIA Novosti autorius Maksimas Rubčenka.

Bado žaidimai

"COVID-19 pandemija padarė didžiulį poveikį milijonų žmonių gyvenimams. Neveiksmingi politiniai sprendimai sukels maisto krizę, o tai sukels plačią humanitarinę katastrofą", — praėjusią savaitę sakė Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) generalinis direktorius Qu Dongyu.

Jis pažymėjo, kad koronaviruso protrūkis su visomis susijusiomis karantino priemonėmis sukūrė didelių logistinių problemų. "Pasaulyje yra pakankamai maisto, kad būtų galima išmaitinti visus, — teigė FAO vadovas. — Tačiau yra didelė rizika, kad vienos ar kitos vietos maistas nepasieks".

FAO ragina imtis "globalių, suderintų ir nuoseklių" veiksmų, kad tiekimo sutrikimai būtų kuo mažesni. Ir svarbiausia: Qu Dongyu mano, kad maisto eksporto ribojimas yra nepriimtinas.

"Tokie apribojimai sukels rimtų sutrikimų pasaulinėje rinkoje, kainos smarkiai išaugs, o maistas daugeliui taps neprieinamas", — padarė išvadą jis. Esant tokiai situacijai, galimi dideli socialiniai konfliktai net turtingose šalyse.

FAO susirūpinimas yra pateisinamas. Vietnamas, vienas iš trijų didžiausių ryžių eksportuotojų pasaulyje, sustabdė šių grūdų eksportą. Kazachstanas uždraudė eksportuoti kvietinius miltus, grikius ir daržoves, įskaitant svogūnus, morkas ir bulves. Rusija neparduoda grikių ir ryžių į užsienį, Baltarusija neparduoda grikių, svogūnų ir česnakų.

Vakarų ekspertai su siaubu diskutuoja, kas bus, jei Rusija, didžiausia kviečių eksportuotoja, nustos tiekti grūdus. Nenuostabu, kad kviečiai Čikagos prekių biržoje per dvi savaites pabrango 11 proc.

"Mes išvargome be galo"

Dėl to, kad sienos yra uždarytos žemės ūkio pramonės komplekse, tradiciškai priklausančiame darbo migrantams, žemesnėse pozicijose katastrofiškai trūksta darbo rankų. Ūkiuose nėra kam derliaus nuimti, skerdyklose ir mėsos perdirbimo įmonėse beveik nieko neliko ir net maisto gabenimas yra didelė problema.

Siekiant išvengti žemės ūkio žlugimo, ES, nepaisant epidemijos pavojaus, leido atvykti "kritiškai svarbiems darbuotojams", įskaitant sezoninius derliaus nurinkėjus ir sunkvežimių vairuotojus.

Tačiau tai nepadės gyventojams pinigais. Prieš kelias dienas pirmaujančios Vakarų žiniasklaidos priemonės išplatino socialiniuose tinkluose išpopuliarėjusį vaizdo įrašą, kuriame Italijos Palermo miesto gyventojas sako, kad po to, kai šeima tris savaites praleido karantine, jis neturi nė cento, o dukra, "kaip ir daugelis kitų miesto vaikų", turi paskutinį duonos gabalą.

"Žmonės užrakinti jau 15–20 dienų ir jų nervai neatlaiko, — perspėjo jis. — Dar pasigailėsite, turėsime revoliuciją".

Palermo meras Leoluca Orlando žurnalistams sakė, kad riaušių rizika pietų Italijoje yra labai didelė, nes piliečių nuoskaudomis ketina naudotis nusikalstamos struktūros, siekiančios "destabilizuoti sistemą".

"Kuo daugiau laiko praeis, tuo mažiau lėšų liks. Nedidelės žmonių santaupos baigiasi. Netrukus iškils socialiniai ir ekonominiai sunkumai", — teigė Orlandas.

Italijos pietinių regionų ministras Giuseppe Provenzano taip pat pažymėjo padidėjusią socialinę įtampą ir piliečių neramumą skurdžiuose šalies regionuose. "Aš bijau, kad didelės dalies gyventojų susirūpinimas sveikata, pajamomis ir ateitimi greitai virs pykčiu ir neapykanta", — sakė jis interviu "La Repubblica".

Демонстранты во время акции протеста в Шарлотт, штат Северная Каролина
© AP Photo / Gerry Broome
Protestai Šiaurės Karolinoje

Anot leidinio, Palerme ir Neapolyje policijai teko imtis prekybos centrų apsaugos po to, kai ten įvyko keli apiplėšimai. Socialiniuose tinkluose yra net pasiūlymų užpulti vieną ar kitą parduotuvę.

Laiko klausimas

Amerikos ekspertai neabejoja, kad JAV situacija netrukus pasieks "itališką scenarijų". Prie to prisideda bent trys veiksniai. Pirmasis yra finansinis. Per dvi savaites naujų bedarbio pašalpų paraiškų skaičius priartėjo prie dešimties milijonų. Balandį šis skaičius gali išaugti dar tris ar keturis kartus.

Europos vėliavos, archyvinė nuotraukos
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Tuo tarpu "GOBankingRates" atliktos apklausos duomenimis, gruodį 69 % amerikiečių savo taupomosiose sąskaitose turėjo mažiau nei tūkstantį dolerių, įskaitant 45 % respondentų, kurie pripažino, kad visai neturi santaupų ir gyvena nuo atlyginimo iki atlyginimo. Aišku, kad prasidėjus epidemijai jie negalėjo kaupti maisto ir būtiniausių prekių, o dabar daugelis prarado uždarbį ir liko be nieko.

Anot dienraščio "Daily Mail", vien Los Andžele trigubai padidėjo benamio "Skid Row" nemokamos valgyklos lankytojų skaičius. "Labdaros organizacijos yra apkrautos pagalbos prašymais, o jų finansiniai ištekliai yra išeikvoti", — rašoma leidinyje.

Taigi, netrukus milijonai amerikiečių turės ieškoti naujų būdų, kaip išmaitinti save ir savo šeimas. Ir ne visada šie metodai bus teisėti.

Antras veiksnys yra produktų trūkumas. Amerikos maisto prekių parduotuvės neatsigavo po kovą pakilusios paklausos. Ir taip ne tik dėl pamišėlių, kurie supirkinėjo tualetinį popierių.

Paprastai 36 % amerikiečių valgo ne namuose — kavinėse, užeigose, restoranuose. Tačiau dėl karantino maisto tiekimo paslaugos nutraukė veiklą, dabar visi gamina maistą namuose ir superka maistą prekybos centruose. Amerikos prekybos sistema tam tiesiog nėra sukurta.

Акция протеста в Нью-Йорке
© AP Photo / Kathy Willens
Protestuotojai Niujorke

Galiausiai epidemija sutrikdė daugelio viešųjų tarnybų, įskaitant teisėsaugą, darbą. Šimtai policijos pareigūnų Niujorke, Detroite, Los Andžele ir kituose miestuose susirgo COVID-19. Vietos valdžios institucijos, siekdamos išvengti naujų infekcijų, riboja policijos būrio iškvietimo priežasčių sąrašą.

Pavyzdžiui, Sinsinatyje policija neatvyks, jei įkando šuo, dėl pavogto valstybinio numerio, dėl priekabiavimo telefonu ar turto apgadinimo. Taip pat nebus atsižvelgiama į pranešimus apie smurtą šeimoje ar vagystes, "jei nėra galimybės nedelsiant sulaikyti nusikaltėlį". Nenuostabu, kad šalies parduotuvės ir restoranai bijodami nekviestų svečių užkala langus lentomis.

Paprasti amerikiečiai ruošiasi gintis. Populiariausios Google užklausos praėjusį mėnesį buvo "kur įsigyti šovinių" ir "kaip nusipirkti šovinių internetu".

FTB duomenimis, JAV ginklų pardavimai kovo mėnesį išaugo 33 %. Amerikiečiai įsigijo 91,1 % daugiau pistoletų nei prieš metus, šautuvų — 73,6 %. Pagrindinis "bestseleris" yra Kat Ellis knyga "COVID-19 Pandemic Survival Guide", kurioje daugiausiai kalbama apie tai, kaip pasiruošti galimiems įsilaužimams į jūsų namus ir apsaugoti savo nuosavybę.

"Tai tik laiko klausimas, kada masinis karantinas gali sukelti pilietinius neramumus ir smurtinius nusikaltimus, — sakė amerikiečių žurnalistė ir rašytoja Daisy Luther. — Žmonės, kurie įtaria, kad jūs galite turėti maisto, pasirodys prie jūsų durų. Iš pradžių jie prašys, tada pradės reikalauti. Ir ne tik iš jūsų, bet ir iš vietinio verslo, tada prasidės vagystės ir smurtas, tada žmonės pasiims ginklus, kad apsaugotų namus ir įmones, o galų gale — pilietinis karas, karo padėtis ir totalitarizmas — tai, ko dar niekada nematėme savo šalyje".

Tegai:
karantinas, pandemija, COVID-19, koronavirusas, Europa, JAV
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1932)
Dar šia tema
Nausėda su Skverneliu aptarė karantino švelninimo scenarijus
Lietuva koronaviruso krizei įveikti skolinasi 1,5 mlrd. eurų
Pasaulyje trūksta šešių milijonų slaugytojų
Rusijos kariuomenė Belgrade pradėjo tikrinti žmones, tariamai sergančius COVID-19
Keitė Midlton

Žiaurūs žaidimai: Keitė Midlton sukrėsta artimo draugo išdavystės

(atnaujinta 20:55 2020.06.05)
Kembridžo hercogienė negali susitaikyti su skandalingo straipsnio leidinyje "Tatler" publikavimu, nes žurnalui vadovauja asmuo, kuriuo ji pasitikėjo

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Princo Viljamo žmona Keitė Midlton nelabai gerai nusiteikusi: hercogienė negali atleisti artimo žmogaus išdavystės.

Midlton pasisakė prieš britų leidinį "Tatler", kuris su nuoroda į patikimą šaltinį atskleidė ne pačias maloniausias hercogienės ir jos artimųjų gyvenimo detales. Be to, karalienės favoritė susidūrė su stipriu spaudos atkirčiu, kuris ją pastatė į Megan Markl vietą. Bet įdomiausia laukė ateityje.

Kaip pranešė leidinys "The Sun", Midlton iki šiol negali atsigauti po sukrėtimo, nes "Tatler" vyriausiasis redaktorius yra jos ilgametis draugas Ričardas Denenas (Richard Dennen).

Keitė ir Ričardas kartu studijavo universitete ir keletą metų buvo kaimynais. Kai būsimoji hercogienė ir karalienės anūkas padarė pertrauką santykiuose, būtent Denenas ją paguodė bendroje kelionėje į Prancūziją. Be to, redaktorius ne kartą dalinosi asmeninėmis nuotraukomis su Midlton ir šoko per karališkąsias vestuves 2011 metais.

Anot insaiderių, Midlton jaučiasi išduota, nes tikri draugai vargu ar atskleistų jos paslaptis, o juo labiau leistų spausdinti asmeninę informaciją.

Tegai:
Didžioji Britanija, karališkoji šeima, Keitė Midlton
Temos:
Karališkosios naujienos
Dar šia tema
Megan Markl padarė karalienei staigmeną ir vėl pažeidė protokolą
Keitė Midlton paskelbė fotosesiją savo sūnaus Luiso gimtadienio proga
Tylos įžadai: princai Haris ir Viljamas nebebendrauja vienas su kitu
Drąsi Keitės Midlton iškirptė apstulbino manieringuosius britus
Rusijos ambasada Čekijoje

Čekija išsiuntė du Rusijos ambasados darbuotojus

(atnaujinta 20:47 2020.06.05)
Anot "Rossotrudničestvo", diplomatai turi išvykti iš užsienio valstybės teritorijos per 48 valandas

VILNIUS, birželio 5 — Sputnik. Čekijos vyriausybė nusprendė išsiųsti iš šalies du Rusijos ambasados ​​darbuotojus, tai susiję su istorija apie neva Rusijos diplomato gabentus ricino nuodus į Čekiją, penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje pareiškė ministras pirmininkas Andrejus Babišas su nuoroda į vietos specialiąsias tarnybas.

"Mes esame suvereni valstybė ir panašios akcijos mums nepriimtinos. Esant tokiai situacijai mes nusprendėme: du Rusijos ambasados ​​darbuotojai buvo pavadinti persona non grata", — Čekijos premjero žodžius cituoja RIA Novosti.

Rusijos ambasada dviejų savo diplomatų išsiuntimą iš šalies pavadino "sufabrikuota provokacija". Diplomatinė atstovybė pažymėjo, kad jie gavo Čekijos užsienio reikalų ministerijos notą.

"Kalbama apie sufabrikuotą provokaciją. Šis nedraugiškas žingsnis, kuris iš pradžių buvo grindžiamas nepagrįstais kaltinimais žiniasklaidoje, liudija, kad Prahoje nėra noro normalizuoti Rusijos ir Čekijos santykius, kurie pastaruoju metu degradavo ne dėl mūsų kaltės. Esame giliai nusivylę tokiu čekų partnerių požiūriu, kuris palieka vis mažiau vietos konstruktyviam dialogui", — sakoma Rusijos diplomatinės atstovybės komentare.

Kaip pranešė Federalinės agentūros prie Nepriklausomų Valstybių Sandraugos užsienyje gyvenančių tautiečių reikalų ir tarptautinio humanitarinio bendradarbiavimo klausimais ("Rossotrudničestvo") vadovo pavaduotojas Michailas Briuchanovas, iš Čekijos išsiųsti Rusijos diplomatai — tai laikinai einantis "Rossotrudničestvo" atstovybės Prahoje vadovo pareigas Andrejus Končakovas ir atstovybės darbuotojas, kurio pavardė Rybakovas.

Jie turi išvykti iš Čekijos Respublikos per 48 valandas, "Rossotrudničestvo" ieškos galimybių išvežti juos per uždarytas sienas dėl pandemijos sąlygų.

"Kai viena valstybė praneša kitai (apie diplomatų išsiuntimą — Sputnik), žmonės privalo išvykti iš šalies per 48 valandas. Tačiau sienos uždarytos, tada paprastai po 48 valandų žmogus praranda savo įgaliojimus, šalis nebelaiko jo diplomatu, tik pakeliui namo įstrigusiu keleiviu. 48 valandas jie vis dar yra darbuotojai, turintys diplomatinį imunitetą", — paaiškino "Rossotrudničestvo" vadovo pavaduotojas.

Briuchanovas padarė prielaidą, kad kol kas išsiunčiami iš šalies federalinės agentūros darbuotojai bus savo namuose Prahoje.

"Ir kai bus pirmoji galimybė juos transportuoti, jie turės ja pasinaudoti", — nurodė jis.

Briuchanovas atkreipė dėmesį į tai, kad pandemijos metu diplomatams niekada nebuvo uždarytos sienos.

"Paprastai nėra transporto sprendimų sienai kirsti. Ieškosime galimybių, stebėsime, ar nėra ta pačia kryptimi vykstančių reisų. Gal jie mašina pervažiuos į Vokietiją ir skris iš ten. Mes dirbsime su šiuo klausimu dabar", — baigė jis.

Maskva neatmetė tokio paties atsako į oficialios Prahos veiksmus.

Kaip savo Twitter paskyroje pažymėjo Valstybės Dūmos Užsienio reikalų komiteto vadovas Leonidas Sluckis, Rusija yra suinteresuota gerais santykiais su Čekija, tačiau turi visas priežastis analogiškai reaguoti į Rusijos diplomatų išsiuntimą.

Savo ruožtu Federacijos Tarybos Užsienio reikalų komiteto pirmininko pirmasis pavaduotojas Vladimiras Džabarovas taip pat neatmetė galimybės atsakyti tuo pačiu.

Savaitraštis "Respekt" balandžio 27 dieną su nuoroda į šaltinį specialiosiose tarnybose pranešė, kad mėnesio pradžioje į Prahą atskrido vyras su Rusijos diplomatiniu pasu ir lagamine atvežė ricino nuodų. Anot leidinio, vyras nuvyko į Rusijos ambasadą. Čekijos televizija gegužės 10 dieną pareiškė, kad šis vyras — laikinai einantis "Rossotrudničestvo" atstovybės Čekijoje vadovo pareigas Andrejus Končakovas. Čekijos žiniasklaida teigia, kad dėl jo policija saugo tris Prahos politikus, susijusius su aikštės priešais Rusijos ambasadą pervadinimu Boriso Nemcovo garbei, paminklo Vlasovo armijos kareiviams pastatymu ir paminklo sovietų maršalui Ivanui Konevui nugriovimu.

Rusijos ambasada Čekijoje paneigė pranešimus apie atvežtus nuodus ir pavadino juos "žiauriais ir šlykščiais". Rusijos Federacijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad Čekijos žiniasklaidos pranešimai panašūs į "eilinę antį". Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad niekas nepateikė įrodymų, jog Maskva bandė ką nors nunuodyti Čekijoje.

Ambasada gegužės 11 dieną pareiškė, kad dėl patyčių Čekijos žiniasklaidoje Rusijos diplomatui skamba grasinimai. Diplomatinė atstovybė paprašė Čekijos užtikrinti apsaugą ambasados ​​darbuotojui.

Tegai:
Čekija, Rusija, Rusijos ambasada