Koronaviruso pandemijos metu Vienos gatvėje

"Europos etalonas". Kuriose šalyse po Velykų bus sušvelnintas karantinas

(atnaujinta 13:25 2020.04.09)
Kova su koronavirusu tęsiama visur, tačiau kai kur jau ruošiamasi švelninti karantiną

Čekijoje buvo leista sportuoti gryname ore, netrukus ten vėl atsidarys ne maisto prekių parduotuvės. Danijos Karalystėje ketinama atidaryti mokyklas ir vaikų darželius. Tačiau austrai mano, kad pavyzdį reikėtų imti iš jų. Kodėl — aiškinosi RIA Novosti.

"Kiekvienas turi savo problemų"

Devynis milijonus gyventojų turinčioje Austrijoje koronavirusu užsikrėtė apie 9 tūkst. Kaimyninėje 80 milijoninėje Vokietijoje jau yra daugiau nei šimtas tūkstančių. Todėl Viena kovo viduryje įvedė rimtus apribojimus: buvo uždarytos kavinės, restoranai, mokyklos, universitetai, muziejai, kas galėjo — perėjo prie nuotolinio darbo.

Karantinas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Anna Leticia sako, kad tai iš tikrųjų yra kritinė padėtis. "Aš skundžiausi, kad mano gyvenime nieko neįvyko, o dabar... Mes buvome įstrigę Vakarų Austrijoje, ketinome persikelti į Šveicariją, jau išsinuomojome butą ten. Iš senojo turėjome išsikraustyti. Mano vyras dirba Vokietijoje, kiekvieną dieną kelias valandas stovi eilėje prie sienos. Ir tai ne tik mūsų problema: Austrijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje daugelis šeimų gyvena taip. Ką dabar daryti? Man pačiai reikia būti Tirolyje, universitete, baigti studijas. Turiu registraciją ten ir vietą bendrabutyje, tačiau ši federalinė žemė nepriima net saviškių. Paklausiau universiteto, ką daryti. Jie man atsakė, kad nesu vienintelė", — aiškina ji RIA Novosti.

Apribojimų švelninimas šalyje susijęs su Velykomis, kurias katalikai šiemet švenčia balandžio 12 dieną. Tokia simbolika dar labiau pagerins piliečių nuotaiką. Leticia priduria, kad panaikinti karantiną savaite vėliau būtų netinkama politinė ir istorinė prasme: "Visi pradėtų džiaugtis balandžio 20 dieną, Hitlerio gimtadienį".

Австрийские полицейские на австрийско-германской границе
© REUTERS / Andreas Gebert
Austrijos policija Austrijos ir Vokietijos pasienyje

Austrijoje žmonės vyriausybe pasitiki. Agentūros "Integral and sinus" atlikto tyrimo duomenimis, 81 % piliečių yra patenkinti arba gana patenkinti savo valstybe. Šveicarijoje šis skaičius siekia 70 %, Vokietijoje — 52 %.

"Austrai ne tokie drausmingi kaip vokiečiai. Tačiau dabartinėje situacijoje jie parodė, kad laikosi įstatymų ir dauguma laikosi taisyklių", — sako Aleksandras Dubovi, Vienos universiteto Eurazijos studijų centro mokslo koordinatorius ir Saugumo politikos instituto mokslo direktorius.

Anot jo, Austrija buvo vienas iš koronaviruso epicentrų, todėl karantino švelninimas gali būti įdomus precedentas kitoms valstybėms. "Jei viskas klostysis gerai, Austrija taps Europos etalonu", — sakė jis.

Ekspertas pabrėžia, kad "tai pati didžiausia krizė nuo Antrosios Respublikos sukūrimo" (nuo 1945 metų), ir valdžia skyrė dideles lėšas ekonomikai paremti. "Po Velykų visi pradės grįžti į normalų gyvenimą, atidaromos ne maisto prekių parduotuvės, sodo ir statybų turgūs, gegužę — kirpyklos ir prekybos centrai. Visi to laukia", — pažymi Dubovi.

Vienos gyventojas Tomas Vučereris politologo žodžius ir sociologų išvadas patvirtina savo pavyzdžiu. "Mūsų taisyklės buvo griežtesnės nei kitose šalyse ir tikrai efektyvesnės. Visų pirma, dėl greito mūsų vyriausybės reagavimo", — sako jis RIA Novosti. Vienos priemiesčio gyventoja priduria: "Visi griežtai sėdi namuose. Vakar draugas bandė pabėgioti parke — jam skirta 500 eurų bauda".

Ilgas kelias į normalų gyvenimą

"Mes sugebėjome užkirsti kelią blogiausiam, — pareiškė kancleris Sebastianas Kurcas. — Tai suteikia mums galimybę greičiau išbristi iš krizės".

Valstybės vadovas tikisi piliečių sąmoningumo: "Aš pradedu nuo didelio reikalavimo: Velykų savaitė bus lemiama mums — ar po Velykų bus atkuriamas (normalus gyvenimas — Sputnik), ko mes visi norime. Todėl prašau jūsų: ir toliau laikytis apribojimų, sumažinkite socialinius ryšius, laikykitės atokiau vienas nuo kito ir nešvęskite Velykų su draugais. Būkite su tais, su kuriais gyvenate".

Федеральный канцлер Австрии Себастьян Курц и министры на пресс-конференции в Вене
© REUTERS / POOL
Austrijos federalinis kancleris Sebastianas Kurcas ir ministrai spaudos konferencijoje Vienoje

Nuo balandžio 13 dienos viešuoju transportu negalima naudotis be kaukės, mokymasis namuose tęsis iki gegužės vidurio, vieši renginiai yra draudžiami iki birželio pabaigos.

Remiantis vyriausybės planu, "nuo balandžio 14 dienos, antradienio, laikantis labai griežtų saugumo priemonių bus galima atidaryti mažas parduotuves, kurių plotas iki 400 kvadratinių metrų, taip pat statybos ir sodo rinkas".

Tačiau niekas neskubės panaikinti karantino. Anot Turizmo departamento vadovės Elžbietos, tokie sektoriai kaip gastronomija, viešbučių verslas ir poilsis galės atnaujinti darbą tik nuo gegužės vidurio, priklausomai nuo to, kaip susiklostys viruso plitimo situacija. Taigi turizmui, kuriam skiriama 16 % BVP, teks palaukti.

Užsienio reikalų ministras Aleksandras Šalenbergas taip pat nėra itin optimistiškas. Jis pažadėjo austrams "ilgą kelią" link visiško laisvės keliauti atkūrimo.

Protingas planas

Velykos atneš pokyčių Danijoje, kur iš penkių su puse milijono žmonių užkrėtę penki tūkstančiai. Balandžio 15 dieną atidaromi vaikų darželiai ir pradinės mokyklos. Likusios ugdymo įstaigos — gegužės 10 dieną. Barai, kirpyklos ir prekybos centrai liks uždaryti. Renginiai, kuriuose dalyvauja daugiau nei dešimt dalyvių, vis dar uždrausti. Pristatydama planą Danijos ministrė pirmininkė Mette Frederiksen pažymėjo, kad sveikatos ekspertai mano, jog tai "protinga ir pagrįsta".

Женщина в защитной маске проходит мимо закрытых магазинов в Вене
© REUTERS / Leonhard Foeger
Moteris eina pro uždarytas Vienos parduotuves

Čekijoje taip pat yra apie penki tūkstančiai užsikrėtusiųjų, o gyventojų skaičius yra beveik dvigubai didesnis — 10,6 milijono. Nuo balandžio 7 dienos šalyje leidžiama žaisti tenisą ir golfo žaidimus gryname ore. O balandžio 9 dieną atidarys pirmąsias ne maisto prekių parduotuves, kuriose bus parduodamos prekės namams ir sodui, pomėgiams ir rankdarbiams, taip pat dviračiai.

Tegai:
Europa, Danija, koronavirusas, karantinas, Austrija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1856)
Dar šia tema
Meilė koronaviruso metu: senjorų poros pasimatymai uždarame pasienyje
Žiniasklaida: kelios Europos šalys paskelbė apie karantino sušvelninimą
Įsiklausyk. Lik namuose: policija perspėja apie pasekmes
Veryga apie koronavirusą: Lietuvoje yra 21 sunkios būklės pacientas
Delfinas

Mokslininkai įvardijo laukinius gyvūnus, kuriems yra rizika užsikrėsti COVID-19

(atnaujinta 22:42 2020.05.28)
Biologė taip pat pridūrė, kad okeanariume labai padidėja pavojus užsikrėsti virusu nuo gyvūnų. Be to, galimas ir atvirkštinis perdavimas

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Okeanariumuose gyvenantys gyvūnai, įskaitant banginių šeimos gyvūnus, gali užsikrėsti žmogaus koronavirusu, sakė biologė Marija Voroncova, biologė, JT konferencijų gyvūnų apsaugos ir biologinės įvairovės klausimais dalyvė, praneša RIA Novosti.

"Mes nusprendėme patikrinti gyvūnus, kad suprastume, kurias rūšis virusas gali paliesti. Mokslininkai išsiaiškino, kuriose gyvūnų ląstelėse yra receptorių, į kurias virusas gali patekti. Santykinai neseniai išskirtos 40 gyvūnų rūšys, kurių ląstelių struktūra tokia, kad virusas gali patekti ir užkrėsti tuos gyvūnus. Visų pirma, tai delfinai, banginiai, orkos, narvalai, taip pat ruoniai. Beždžionėms taip pat yra rizika. Todėl gorilos Afrikoje yra saugomos, kad virusas nebūtų perduodamas", — sakė ji.

Ji taip pat pridūrė, kad okeanariume labai padidėja pavojus užsikrėsti virusu nuo gyvūnų. Be to, galimas ir atvirkštinis perdavimas.

"Jei mes grįšime prie gyvūnų, tada, pavyzdžiui, banginiai lengvai gali užkrėsti nuo žmonių. Okeanariumuose gyvūnai gyvena prižiūrimi veterinaro, todėl koronavirusas bus papildoma našta", — sakė ji.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 5,4 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 349 tūkst. žmonių.

Tegai:
mokslininkai, delfinai, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1856)
Dar šia tema
Pažadėti dar nereiškia neatleisti. Ar Lietuvoje galima pasitikėti verslo pažadais
Lietuvoje koronaviruso atvejų skaičius viršijo 1655
Rusijos ir JAV vėliavos

Ekspertas: JAV permetė Rusijos "sutramdymą" Europai

(atnaujinta 21:32 2020.05.28)
Vašingtonas žino, kad prireikus negalės kovoti dviem frontais, nes yra dar ir Kinija, mano karo ekspertas Aleksejus Leonkovas

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Granatsvaidis yra universalus ginklas kare, interviu Sputnik Lietuva sakė karo ekspertas, žurnalo "Tėvynės arsenalas" komercijos direktorius, karo ekspertas Aleksejus Leonkovas.

"Toks granatsvaidis yra pagrindinis ginklas šarvuotoms transporto priemonėms sunaikinti, tiek lengvai šarvuotoms transporto priemonėms, tiek sunkiai šarvuotoms, įskaitant tas, kurios naudojamos puolamosiose operacijose. Operacijos, kurios atliekamos Sirijoje, parodė, kad granatsvaidžiai yra veiksmingi ir prieš gyvą jėgą. Tai yra, iš esmės toks universalus ginklas kare", — pažymėjo karo ekspertas.

Pasak Leonkovo, JAV savo programos dokumentuose nustatė standartus vienam karui — "karui" su viena "didele šalimi". Šie žodžiai reiškia Rusiją ir Kiniją.

"Tuo tarpu jie supranta, kad negali kovoti dviem frontais. Dėl to JAV svarbus antrasis frontas, kad Europa užsiimtų su Rusija, sutramdytų ją, o JAV spręstų klausimus, susijusius su Kinija, ir akivaizdu, kad šiuose abiejuose kariniuose konfliktuose šarvuočiai bus plačiai naudojami. Žinoma, kuo daugiau priemonių šiam šarvuočiui sunaikinti, tuo geriau. Jei kalbame apie šio konflikto tikimybę, tai kol kas jokios tikimybės nėra. Nes, viena vertus, Europa nenori trečią kartą užlipti ant tų pačių grėblių, o antra, visi supranta, kad Rusija ir Kinija — tai branduolinės valstybės. Niekas negali numatyti, kada šios valstybės nuleis branduolinį kabliuką. Todėl kol kas viskas išlieka kaip planai, kuriuose Rusija ir Kinija laikomos didžiausiomis priešininkėmis", — mano karo ekspertas.

Latvija ir Estija iš Švedijos "Saab" užsisakė "Carl-Gustaf M4" granatsvaidžius. Kaip praneša gamintojo svetainėje, pristatymas bus atliekamas 2021–2024 metais.

Estijos gynybos tyrimų centro atstovas Ramilis Lipas pažymėjo, kad toks bendras Latvijos ir Estijos pirkimas gali padėti sutaupyti ir yra puikus bendradarbiavimo pavyzdys.

Tegai:
Europa, JAV, Kinija, Rusija
Dar šia tema
Ekspertas: "Nord Stream-2" bus baigtas ir pradėtas eksploatuoti nepaisant JAV nuomonės
Lavrovas: Vakarams draudžiama prašyti Rusijos pagalbos
Ekspertas: Lenkija tik apsimeta, kad jai nereikia rusiškų dujų
Britų rašytoja Džoana Rouling

Džoana Rouling išleis pasaką, parašytą daugiau nei prieš 10 metų

(atnaujinta 22:46 2020.05.28)
Geros žinios visiems "Hario Poterio" gerbėjams, kurie nežino, kuo užsiimti per sunkų pandemijos ir saviizoliacijos periodą — rašytoja jau paskelbė keletą pirmųjų kūrinio skyrių

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Britų rašytoja Džoana Rouling nustebino gerbėjus: pasirodo, kad "Hario Poterio mama" 10 metų savo palėpėje laikė rankraštį, kurį ketino išleisti po paskutinės knygos apie jaunąjį burtininką.

Po to, kai Rouling persirgo koronavirusu ir išsamiai papasakojo apie gydomuosius kvėpavimo pratimus, nusprendė susitvarkyti savo palėpę ir pasidalyti įdomiais radiniais. Vienu iš jų tapo pasakos vaikams rankraštis, kurio Rouling taip ir neparodytų pasauliui, jei ne pandemija ir saviizoliacija.

Džoana Rouling išleis knygą, kurią ji parašė daugiau nei prieš 10 metų: apie tai rašytoja papasakojo savo oficialioje interneto svetainėje.

Nepaskelbtas rankraštis "Ikabog" — stebuklinga pasaka vaikams, kurios siužetas atsiskleidžia išgalvotame pasaulyje, tačiau niekaip nesusijęs su Hario Poterio istorija.

"Knygos idėja gimė, kai aš rašiau "Harį Poterį". Bet kai paskutinė knyga buvo parašyta, aš nusprendžiau padaryti pertrauką, kuri užtruko penkerius metus. Po to nusprendžiau atsitraukti nuo vaikiškų knygų ir "Ikabog" nukeliavo tiesiai į palėpę, kur laukė savo laiko 10 metų", — pažymėjo rašytoja.

Beje, pasaką apie "tiesą ir piktnaudžiavimą valdžia" Rouling skaitė savo mažiausiems vaikams prieš miegą, o dabar ji gali pagražinti jūsų karantiną. Pirmieji istorijos skyriai jau paskelbti tinklalapyje, o kitus Rouling pažadėjo įkelti kas savaitę.

Tegai:
Haris Poteris, Didžioji Britanija, rašytoja, Džoana Rouling
Dar šia tema
Iš JAV mokyklos pašalintos knygos apie Harį Poterį dėl "prakeikimų"
Hario Poterio gerbėjai pirmą kartą galės apsilankyti Slytherin svetainėje
Daniel'is Radcliffe'as papasakojo, kaip dėl Hario Poterio vaidmens tapo alkoholiku