Naftos platformų darbas, archyvinė nuotrauka

Išsaugosime rinką kartu: JAV mažina naftos gavybą

(atnaujinta 13:51 2020.04.09)
Šiandien vykstantis OPEC+ energetikos ministrų susitikimas bus vienas svarbiausių aljanso istorijoje

VILNIUS, balandžio 9 — Sputnik. Pagrindinė tema yra naftos gavybos mažinimas, siekiant sustabdyti kainų kritimą, kuris per kelias savaites beveik padvigubėjo. Tačiau nereikėtų tikėtis specialių susitarimų, tikina RIA Novosti autorius Maksimas Rubčenka.

Arabų gudrybė

Diskusijos bus aštrios, nors jau sutarta dėl bendro naftos gavybos sumažinimo: dešimt milijonų barelių per dieną. Saudo Arabija yra pasirengusi sumažinti savo produkciją trimis milijonais barelių, o Jungtiniai Arabų Emyratai, Irakas ir Rusija siūlo po pusantro milijono.

Naftos gavyba, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Максим Богодвид

Iš pirmo žvilgsnio tai gana patrauklu Rusijai: pirmaujančių OPEC šalių lygiu ir perpus mažiau nei pas sauditus. Tai reiškia, kad jos dalis pasaulinėje naftos rinkoje nemažės.

Tačiau arabai paruošė spąstus Maskvai. Iš tiesų, skaičiavimas atliekamas atsižvelgiant į dabartinį gamybos lygį, o OPEC šalys balandžio mėnesį staigiai padidino gamybą.

Visų pirma Saudo Arabija — 2,5 milijono barelių. Taigi, trys milijonai, kuriuos pažadėjo Rijadas, iš tikrųjų virs vos puse milijono.

JAE padidino gavybą milijonu barelių, Irakas — 200 tūkst. O Rusija išlaikė kovo lygį. Dėl to Maskva turės pašalinti pusantro milijono barelių iš apyvartos, daugiau nei bet kuris OPEC+ partneris. Ir suteikti karteliui rinkos dalį.

Maskva tai puikiai supranta, todėl pagrindinė Rusijos sąlyga šiandienos derybose yra skaičiavimas nuo kovo gamybos apimčių. Sauditai su tuo nesutinka, o naujo OPEC+ susitarimo tikimybė yra artima nuliui.

Išgyvensime iki penktadienio

Vis dar yra išeitis iš šios aklavietės. OPEC+ dalyviai labiausiai bijo galimybės perleisti rinką amerikiečiams, kurie iki šiol tik didino gavybą.

Naftos perdirbimo gamykla, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Виталий Тимкив

Jei JAV įsipareigotų susilaikyti nuo tolesnės plėtros, viskas būtų daug paprasčiau. Tačiau Vašingtonas nedalyvauja OPEC+ derybose.

Tačiau JAV Energetikos departamento vadovas Dan Bruyette balandžio 10 dieną dalyvaus Didžiojo dvidešimtuko (G20) energetikos ministrų susitikime. Ir ten galbūt bus priimti sprendimai, kurie padės stabilizuoti naftos rinką.

Tiesa, Vašingtonas jau perspėjo, kad neturi teisės privačioms naftos kompanijoms pasakyti, kiek naftos jos turėtų išgauti. Kaip pažymėjo Donaldas Trampas, viskas čia priklauso nuo "pasiūlos ir paklausos".

"Tai atsitinka savaime, — pirmadienį paaiškino Amerikos prezidentas. — Amerikos kompanijos jau mažina gamybą — ir labai rimtai".

Iš tikrųjų antradienį "ExxonMobil" paskelbė sumažinanti kapitalo investicijas 30 proc., dėl kurių naftos gavyba kitais metais sumažės 100–150 tūkst. barelių per dieną, daugiausia skalūnų telkinių sąskaita. "Chevron" ketina sumažinti investicijas 20 proc., be to, dar atsisako finansuoti skalūnų naftą (turėjo išsiųsti du milijardus dolerių).

Viena didžiausių skalūnų kompanijų "Continental Resources" neliko nuošalyje. "Dėl COVID-19 pasaulinė naftos ir naftos produktų paklausa sumažėjo 30 %. Atitinkamai balandžio ir gegužės mėnesiais sumažiname gavybą ta pačia suma", — sakė vykdomasis direktorius Bill'as Berry'is.

"JAV naftos pramonė pradeda mažinti gavybą, kaip to reikalauja OPEC+ šalys, — "Twitter" parašė pagrindinis "Bloomberg" energetikos korespondentas Javier'as Blas'as. — Žinoma, visa tai lemia mažų kainų poveikis kapitalo išlaidoms. Bet, aišku, OPEC+ tai patenkins".

Trečiadienį JAV Energetikos informacijos administracija pakoregavo šių metų naftos gavybos prognozę: ne 12,99, o 11,8 milijono barelių per dieną. Stebuklingai, šis nuosmukis (apie 1,2 milijono barelių) sutapo su tuo, ką amerikiečiams tektų išgyventi, jei jie dalyvautų OPEC+.

Jei penktadienį nepavyks susitarti, rinka susidurs su stipriais sukrėtimais. "Mes įsitikinę, kad "Brent" balandžio mėnesį nukris iki dešimties dolerių už barelį ir greičiausiai išliks tokio paties lygio antrąjį ketvirtį", — teigė Victor'as Shum'as, "IHS Markit" energetikos konsultacijų viceprezidentas.

Reitingų agentūros "Fitch" analitikai yra dar pesimistiškesni: pagal jų prognozes, juodojo aukso kainos pasieks "vienareikšmišką žemiausią lygį".

Didžiausi naftos kainų nuosmukiai
© Sputnik /
Didžiausi naftos kainų nuosmukiai
Tegai:
Rusija, Saudo Arabija, JAV, OPEC, naftos produktai, kainos, nafta
Dar šia tema
Nuomonė: derybos dėl naftos labiausiai domina Trampą
Kinija padės Rusijai laimėti naftos karą
Puškovas įvertino JAV naftos gamintojų raginimą įvesti sankcijas Rusijai
Trampas įvertino galimybę sumažinti naftos gavybą JAV
Delfinas

Mokslininkai įvardijo laukinius gyvūnus, kuriems yra rizika užsikrėsti COVID-19

(atnaujinta 22:42 2020.05.28)
Biologė taip pat pridūrė, kad okeanariume labai padidėja pavojus užsikrėsti virusu nuo gyvūnų. Be to, galimas ir atvirkštinis perdavimas

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Okeanariumuose gyvenantys gyvūnai, įskaitant banginių šeimos gyvūnus, gali užsikrėsti žmogaus koronavirusu, sakė biologė Marija Voroncova, biologė, JT konferencijų gyvūnų apsaugos ir biologinės įvairovės klausimais dalyvė, praneša RIA Novosti.

"Mes nusprendėme patikrinti gyvūnus, kad suprastume, kurias rūšis virusas gali paliesti. Mokslininkai išsiaiškino, kuriose gyvūnų ląstelėse yra receptorių, į kurias virusas gali patekti. Santykinai neseniai išskirtos 40 gyvūnų rūšys, kurių ląstelių struktūra tokia, kad virusas gali patekti ir užkrėsti tuos gyvūnus. Visų pirma, tai delfinai, banginiai, orkos, narvalai, taip pat ruoniai. Beždžionėms taip pat yra rizika. Todėl gorilos Afrikoje yra saugomos, kad virusas nebūtų perduodamas", — sakė ji.

Ji taip pat pridūrė, kad okeanariume labai padidėja pavojus užsikrėsti virusu nuo gyvūnų. Be to, galimas ir atvirkštinis perdavimas.

"Jei mes grįšime prie gyvūnų, tada, pavyzdžiui, banginiai lengvai gali užkrėsti nuo žmonių. Okeanariumuose gyvūnai gyvena prižiūrimi veterinaro, todėl koronavirusas bus papildoma našta", — sakė ji.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 5,4 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 349 tūkst. žmonių.

Tegai:
mokslininkai, delfinai, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Pažadėti dar nereiškia neatleisti. Ar Lietuvoje galima pasitikėti verslo pažadais
Lietuvoje koronaviruso atvejų skaičius viršijo 1655
Rusijos ir JAV vėliavos

Ekspertas: JAV permetė Rusijos "sutramdymą" Europai

(atnaujinta 21:32 2020.05.28)
Vašingtonas žino, kad prireikus negalės kovoti dviem frontais, nes yra dar ir Kinija, mano karo ekspertas Aleksejus Leonkovas

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Granatsvaidis yra universalus ginklas kare, interviu Sputnik Lietuva sakė karo ekspertas, žurnalo "Tėvynės arsenalas" komercijos direktorius, karo ekspertas Aleksejus Leonkovas.

"Toks granatsvaidis yra pagrindinis ginklas šarvuotoms transporto priemonėms sunaikinti, tiek lengvai šarvuotoms transporto priemonėms, tiek sunkiai šarvuotoms, įskaitant tas, kurios naudojamos puolamosiose operacijose. Operacijos, kurios atliekamos Sirijoje, parodė, kad granatsvaidžiai yra veiksmingi ir prieš gyvą jėgą. Tai yra, iš esmės toks universalus ginklas kare", — pažymėjo karo ekspertas.

Pasak Leonkovo, JAV savo programos dokumentuose nustatė standartus vienam karui — "karui" su viena "didele šalimi". Šie žodžiai reiškia Rusiją ir Kiniją.

"Tuo tarpu jie supranta, kad negali kovoti dviem frontais. Dėl to JAV svarbus antrasis frontas, kad Europa užsiimtų su Rusija, sutramdytų ją, o JAV spręstų klausimus, susijusius su Kinija, ir akivaizdu, kad šiuose abiejuose kariniuose konfliktuose šarvuočiai bus plačiai naudojami. Žinoma, kuo daugiau priemonių šiam šarvuočiui sunaikinti, tuo geriau. Jei kalbame apie šio konflikto tikimybę, tai kol kas jokios tikimybės nėra. Nes, viena vertus, Europa nenori trečią kartą užlipti ant tų pačių grėblių, o antra, visi supranta, kad Rusija ir Kinija — tai branduolinės valstybės. Niekas negali numatyti, kada šios valstybės nuleis branduolinį kabliuką. Todėl kol kas viskas išlieka kaip planai, kuriuose Rusija ir Kinija laikomos didžiausiomis priešininkėmis", — mano karo ekspertas.

Latvija ir Estija iš Švedijos "Saab" užsisakė "Carl-Gustaf M4" granatsvaidžius. Kaip praneša gamintojo svetainėje, pristatymas bus atliekamas 2021–2024 metais.

Estijos gynybos tyrimų centro atstovas Ramilis Lipas pažymėjo, kad toks bendras Latvijos ir Estijos pirkimas gali padėti sutaupyti ir yra puikus bendradarbiavimo pavyzdys.

Tegai:
Europa, JAV, Kinija, Rusija
Dar šia tema
Ekspertas: "Nord Stream-2" bus baigtas ir pradėtas eksploatuoti nepaisant JAV nuomonės
Lavrovas: Vakarams draudžiama prašyti Rusijos pagalbos
Ekspertas: Lenkija tik apsimeta, kad jai nereikia rusiškų dujų
Britų rašytoja Džoana Rouling

Džoana Rouling išleis pasaką, parašytą daugiau nei prieš 10 metų

(atnaujinta 22:46 2020.05.28)
Geros žinios visiems "Hario Poterio" gerbėjams, kurie nežino, kuo užsiimti per sunkų pandemijos ir saviizoliacijos periodą — rašytoja jau paskelbė keletą pirmųjų kūrinio skyrių

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Britų rašytoja Džoana Rouling nustebino gerbėjus: pasirodo, kad "Hario Poterio mama" 10 metų savo palėpėje laikė rankraštį, kurį ketino išleisti po paskutinės knygos apie jaunąjį burtininką.

Po to, kai Rouling persirgo koronavirusu ir išsamiai papasakojo apie gydomuosius kvėpavimo pratimus, nusprendė susitvarkyti savo palėpę ir pasidalyti įdomiais radiniais. Vienu iš jų tapo pasakos vaikams rankraštis, kurio Rouling taip ir neparodytų pasauliui, jei ne pandemija ir saviizoliacija.

Džoana Rouling išleis knygą, kurią ji parašė daugiau nei prieš 10 metų: apie tai rašytoja papasakojo savo oficialioje interneto svetainėje.

Nepaskelbtas rankraštis "Ikabog" — stebuklinga pasaka vaikams, kurios siužetas atsiskleidžia išgalvotame pasaulyje, tačiau niekaip nesusijęs su Hario Poterio istorija.

"Knygos idėja gimė, kai aš rašiau "Harį Poterį". Bet kai paskutinė knyga buvo parašyta, aš nusprendžiau padaryti pertrauką, kuri užtruko penkerius metus. Po to nusprendžiau atsitraukti nuo vaikiškų knygų ir "Ikabog" nukeliavo tiesiai į palėpę, kur laukė savo laiko 10 metų", — pažymėjo rašytoja.

Beje, pasaką apie "tiesą ir piktnaudžiavimą valdžia" Rouling skaitė savo mažiausiems vaikams prieš miegą, o dabar ji gali pagražinti jūsų karantiną. Pirmieji istorijos skyriai jau paskelbti tinklalapyje, o kitus Rouling pažadėjo įkelti kas savaitę.

Tegai:
Haris Poteris, Didžioji Britanija, rašytoja, Džoana Rouling
Dar šia tema
Iš JAV mokyklos pašalintos knygos apie Harį Poterį dėl "prakeikimų"
Hario Poterio gerbėjai pirmą kartą galės apsilankyti Slytherin svetainėje
Daniel'is Radcliffe'as papasakojo, kaip dėl Hario Poterio vaidmens tapo alkoholiku