Koronavirusas Niujorke

Mokslininkai teigia, kad koronavirusas gali pakenkti smegenims

(atnaujinta 23:27 2020.04.09)
Kai kuriems pacientams, sergantiems COVID-19, nebuvo plaučių sutrikimų, tačiau jų sąmonė buvo nestabili ar pasireiškė epilepsijos simptomai

VILNIUS, balandžio 9 — Sputnik. Rusijos mokslininkai teigia, kad koronavirusinė infekcija gali sukelti rimtus smegenų pažeidimus.

Anot Sankt Peterburgo politechnikos universiteto profesoriaus, molekulinės virusologijos ir onkologijos tyrimų vadovo Andrejaus Kozlovo, koronavirusas, kaip ir gripo bei herpeso virusai, gali pažeisti smegenis.

Todėl kai kuriems pacientams, sergantiems COVID-19, nebuvo plaučių sutrikimų, tačiau jų sąmonė buvo nestabili ar pasireiškė epilepsijos simptomai.

Niujorkas karantino metu
© Sputnik / Татьяна Столярова

"Kartu su anksčiau pastebėtu skonio ir kvapo praradimu, tokie simptomai gali rodyti smegenų audinio koronavirusinę infekciją", — "Izvestija" pasakojo tyrėjas.

Be to, koronavirusu užsikrėtusio žmogaus imuninės sistemos ląstelės pradeda aktyviai leisti citokinus į kraują, o tai gali sukelti encefalopatijos išsivystymą (degeneracinį smegenų audinio pažeidimą).

Pasak Biologijos instituto darbuotojo Nikolajaus Karpovo, citokinų perteklius gali pažeisti kraujagyslių sieneles, o vėliau sukelti smegenų kraujavimą, kuris lemia tam tikrus neurologinius simptomus, priklausomai nuo pažeistos vietos.

"Taip pat įmanoma, kad virusas gali prasiskverbti per kraujo-smegenų barjerą tiesiai į smegenų audinį", — pabrėžė jis.

Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė koronaviruso protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau kaip 1,4 mln. užkrato atvejų, daugiau nei 81 tūkst. žmonių mirė.

Tegai:
mokslininkai, smegenys, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1895)
Dar šia tema
Mokslininkai atskleidė, ar uodai gali platinti koronavirusą
Mokslininkai aprašė tipišką koronaviruso auką
Vikingų amžiaus kapvietės likučiai, aptikti remonto metu namuose Norvegijoje

Norvegai savo namuose po grindimis rado vikingų kirvį

(atnaujinta 14:51 2020.06.02)
Archeologų teigimu, šis radinys gali datuotis laikotarpiu nuo 950 iki 1050 metų, panašu, kad šeima aptiko bronzos ar vikingų amžių kapvietę

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Sutuoktiniai iš Norvegijos, remontuodami savo namą Bode priemiestyje šalies šiaurėje, rado vikingų laikų stiklo karolį ir geležinį kirvį, praneša vietos leidinys "The Local".

Manoma, kad radinių amžius siekia tūkstantį metų.

1914 metais pastatyto namo savininkai karantino metu pradėjo remontą nuimdami grindis. Darbo metu jie susidūrė su keistu daiktu.

"Iš pradžių pagalvojome, kad radome ratą iš mažo žaislinio automobilio, — pasidalijo Marianne Christiansen. — Tik vėliau supratome, kas tai buvo".

​Į vietą atvykęs archeologas Martinus Hauglidas paaiškino, kad pora, matyt, aptiko bronzos ar vikingų amžių kapvietę.

"Artefaktai buvo aptikti po akmenimis, kurie savo forma primena piramidę. Tarp įdomių objektų: kirvis, kuris gali datuotis laikotarpiu nuo 950 iki 1050 m., ir to paties laiko tamsiai mėlyno stiklo karoliukas", — pažymėjo jis.

Jis papasakojo niekada negirdėjęs, kad tokios kapvietės  būtų rastos tiesiai po moderniais namais, nors jis užsiima kasinėjimais jau beveik 30 metų.

"Jie atliko puikų darbą: nedelsiant pranešė apie radinį, kai tik įtarė, kad tai gali būti kažkas senovinis", — pagyrė archeologas Kristiansenus.

Norvegijoje veikia įstatymas, pagal kurį visi daiktai nuo 16 amžiaus ir senesni būtinai turi būti saugomi.

Karoliukas ir kirvis jau buvo nusiųsti į Trumsės universiteto muziejų, o namuose toliau dirba archeologų komanda.

Tegai:
archeologai, vikingai, Norvegija
Dar šia tema
Archeologai rado bronzos amžiaus kapus, išklotus auksu
Baltijos jūros dugne archeologai atrado Renesanso laikų laivą
Britanijoje aptikti tariamų vampyrų skeletai
Po uragano į Škotijos pakrantę išmestas paslaptingo padaro skeletas
Vezuvijaus rūstybė. Kas iš tikrųjų pražudė Pompėjos gyventojus
Saulė

Mokslininkas įvertino Saulės pliūpsnio poveikį

(atnaujinta 11:36 2020.06.02)
Anot jo, saulės ciklas trunka apie 11 metų, didžiausias saulės aktyvumas buvo užfiksuotas 2014 metais

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Saulėje užfiksuotas protrūkis greičiausiai neturės pastebimo poveikio žemės gyventojų gyvybei, tačiau tai gali būti galingesnių protrūkių pradininkas, RBC sakė Pulkovo observatorijos vyresnysis tyrėjas Georgijus Gončarovas.

Anksčiau Saulės dinamikos observatorija (SDO) užfiksavo didžiausią saulės pliūpsnį nuo 2017 metų spalio mėnesio. Tai buvo M klasės protrūkis, kurį astronomai klasifikuoja kaip vidutinį.

Anot jo, saulės ciklas trunka apie 11 metų, didžiausias saulės aktyvumas buvo užfiksuotas 2014 metais.

"Ir dabar prasideda naujas saulės ciklas. Saulės aktyvumo piko galima tikėtis 2025 metais", — aiškino ekspertas.

Mokslininkas pažymėjo, kad X klasės protrūkis laikomas stipriausiu. Jis pridūrė, kad šis reiškinys patraukė dėmesį dėl to, kad pastaruoju metu nepastebėta Saulės protrūkių, o įvykis, pasak jo, "įdomus, bet ne išskirtinis".

Tegai:
sveikata, gyventojai, Žemė, mokslininkas
Dar šia tema
Rusijoje kuriami lašai, užtikrinantys imunitetą prieš koronavirusą
Įvardyti orai, prisidedantys prie koronaviruso plitimo