Rovno AE, archyvinė nuotrauka

Ukrainos branduolinės energetikos veteranai paskelbė apie "dar vieno Černobylio" grėsmę

(atnaujinta 13:53 2020.04.10)
Asociacijos atstovai reikalavo nutraukti tokią praktiką ir "sustabdyti šalies ėjimą kito Černobylio link"

VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Ukrainos atominės energijos ir pramonės veteranų asociacija paskelbė apie kritinę situaciją šalies branduolinės energijos pramonėje ir "dar vieno Černobylio" pavojų. Tai teigiama apeliacijoje, kurią paskelbė agentūra UNIAN.

"Šalies branduolinėje energetikoje formuojasi grėsminga padėtis", — sakoma laiške, adresuotame prezidentui Vladimirui Zelenskiui, ministrui pirmininkui Denisui Šmyhaliui ir Aukščiausiosios Rados pirmininkui Dmitrijui Razumkovui.

Anot asociacijos atstovų, pagrindinė šalies elektros tiekėja "NNEGC Energoatom" neturi nuolatinių vadybininkų, kurie dirbtų turėdami atitinkamus leidimus.

Taigi, teisiškai niekas nėra atsakingas už atominių elektrinių saugą, pažymėjo kreipimosi autoriai.

"Ar mes tikrai mažai pasimokėme iš Černobylio ir bandome tai pakartoti dar kartą?" — stebėjosi branduolinės energetikos veteranai.

Tuo tarpu "Energoatom" patiria vis didesnį finansinių išteklių trūkumą, kad būtų užtikrintas saugus branduolinio kuro veikimas ir įsigijimas, pažymėjo asociacija, klausdama šalies vadovybės, ar ji žino, kokios bus priverstinio branduolinių jėgainių uždarymo pasekmės.

Be to, apeliacijos autoriai atkreipė dėmesį į nuolatinius bandymus įvesti žmones, kurie toli nuo branduolinės energijos, į "Energoatom" vadovybę.

"Ar jūs suprantate, kad visa tai yra šiurkštus tarptautinio branduolinio saugumo režimo pažeidimas?" — klausė branduolinių tyrimų specialistai.

Asociacijos atstovai reikalavo nutraukti tokią praktiką ir "sustabdyti šalies ėjimą kito Černobylio link".

Apeliacijos autoriai — buvo buvęs Zaporožės AE direktorius Vladimiras Bronikovas, buvęs Smolensko AE direktorius Georgijus Kopčinskis, buvęs Rivnės AE direktorius Vladimiras Korovkinas ir buvęs Černobylio atominės elektrinės vyriausiasis inžinierius, buvęs Ukrainos "Gosatomnadzor" vadovas Nikolajus Šteinbergas.

Tegai:
Černobylis
Dar šia tema
Lietuva turi dvi bėdas — koronavirusą ir BelAE
Medikams bus atiduoti kostiumai iš serialo "Černobylis"
Estijos atominė elektrinė veikiausiai nebus pastatyta
Vikingų amžiaus kapvietės likučiai, aptikti remonto metu namuose Norvegijoje

Norvegai savo namuose po grindimis rado vikingų kirvį

(atnaujinta 14:51 2020.06.02)
Archeologų teigimu, šis radinys gali datuotis laikotarpiu nuo 950 iki 1050 metų, panašu, kad šeima aptiko bronzos ar vikingų amžių kapvietę

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Sutuoktiniai iš Norvegijos, remontuodami savo namą Bode priemiestyje šalies šiaurėje, rado vikingų laikų stiklo karolį ir geležinį kirvį, praneša vietos leidinys "The Local".

Manoma, kad radinių amžius siekia tūkstantį metų.

1914 metais pastatyto namo savininkai karantino metu pradėjo remontą nuimdami grindis. Darbo metu jie susidūrė su keistu daiktu.

"Iš pradžių pagalvojome, kad radome ratą iš mažo žaislinio automobilio, — pasidalijo Marianne Christiansen. — Tik vėliau supratome, kas tai buvo".

​Į vietą atvykęs archeologas Martinus Hauglidas paaiškino, kad pora, matyt, aptiko bronzos ar vikingų amžių kapvietę.

"Artefaktai buvo aptikti po akmenimis, kurie savo forma primena piramidę. Tarp įdomių objektų: kirvis, kuris gali datuotis laikotarpiu nuo 950 iki 1050 m., ir to paties laiko tamsiai mėlyno stiklo karoliukas", — pažymėjo jis.

Jis papasakojo niekada negirdėjęs, kad tokios kapvietės  būtų rastos tiesiai po moderniais namais, nors jis užsiima kasinėjimais jau beveik 30 metų.

"Jie atliko puikų darbą: nedelsiant pranešė apie radinį, kai tik įtarė, kad tai gali būti kažkas senovinis", — pagyrė archeologas Kristiansenus.

Norvegijoje veikia įstatymas, pagal kurį visi daiktai nuo 16 amžiaus ir senesni būtinai turi būti saugomi.

Karoliukas ir kirvis jau buvo nusiųsti į Trumsės universiteto muziejų, o namuose toliau dirba archeologų komanda.

Tegai:
archeologai, vikingai, Norvegija
Dar šia tema
Archeologai rado bronzos amžiaus kapus, išklotus auksu
Baltijos jūros dugne archeologai atrado Renesanso laikų laivą
Britanijoje aptikti tariamų vampyrų skeletai
Po uragano į Škotijos pakrantę išmestas paslaptingo padaro skeletas
Vezuvijaus rūstybė. Kas iš tikrųjų pražudė Pompėjos gyventojus
Saulė

Mokslininkas įvertino Saulės pliūpsnio poveikį

(atnaujinta 11:36 2020.06.02)
Anot jo, saulės ciklas trunka apie 11 metų, didžiausias saulės aktyvumas buvo užfiksuotas 2014 metais

VILNIUS, birželio 2 — Sputnik. Saulėje užfiksuotas protrūkis greičiausiai neturės pastebimo poveikio žemės gyventojų gyvybei, tačiau tai gali būti galingesnių protrūkių pradininkas, RBC sakė Pulkovo observatorijos vyresnysis tyrėjas Georgijus Gončarovas.

Anksčiau Saulės dinamikos observatorija (SDO) užfiksavo didžiausią saulės pliūpsnį nuo 2017 metų spalio mėnesio. Tai buvo M klasės protrūkis, kurį astronomai klasifikuoja kaip vidutinį.

Anot jo, saulės ciklas trunka apie 11 metų, didžiausias saulės aktyvumas buvo užfiksuotas 2014 metais.

"Ir dabar prasideda naujas saulės ciklas. Saulės aktyvumo piko galima tikėtis 2025 metais", — aiškino ekspertas.

Mokslininkas pažymėjo, kad X klasės protrūkis laikomas stipriausiu. Jis pridūrė, kad šis reiškinys patraukė dėmesį dėl to, kad pastaruoju metu nepastebėta Saulės protrūkių, o įvykis, pasak jo, "įdomus, bet ne išskirtinis".

Tegai:
sveikata, gyventojai, Žemė, mokslininkas
Dar šia tema
Rusijoje kuriami lašai, užtikrinantys imunitetą prieš koronavirusą
Įvardyti orai, prisidedantys prie koronaviruso plitimo