Mikrodalelių vakcinos pleistras

JAV sukūrė pleistro formos vakcinos nuo koronaviruso prototipą

(atnaujinta 13:07 2020.04.18)
Pasak tyrėjų, tokius pleistrus galima greitai pagaminti pramoniniu mastu, jų nereikia laikyti šaltyje, juos sandėliuojant ar gabenant

VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Amerikiečių mokslininkai sukūrė pirmąjį vakcinos nuo naujojo koronaviruso prototipą mikrotonidų pleistro, uždedamo ant piršto galiuko, forma. Naujo tipo vakcinos tyrimų, atliktų su pelėmis, rezultatai skelbiami "EBioMedicine".

Pitsbergo universiteto medicinos mokyklos mokslininkai paskelbė, kad sėkmingai išbandytos naujos vakcinos formos nuo SARS-CoV-2 viruso, sukeliančio ligą COVID-19.

Virusinė antigeno pagrindu pagaminta vakcina į odą patenka mikronodais, esančiais ant piršto galiuko dydžio pleistro paviršiaus. Mikroplanelių pleistre, kuris atrodo kaip "Velcro", yra 400 mažų mikronodų cukraus ir baltymų, kurie visiškai ištirpsta nepalikdami liekanų.

Tyrimų su pelėmis rezultatai parodė, kad naudojant šią vakcinos formą gyvūnams, SARS-CoV-2 specifiniai antikūnai buvo gaminami po dviejų savaičių tokiu kiekiu, kuris buvo laikomas pakankamu virusui neutralizuoti.

Pasak tyrėjų, tokius pleistrus galima greitai pagaminti pramoniniu mastu, jų nereikia laikyti šaltyje, juos sandėliuojant ar gabenant.

Tai yra didelis pranašumas, palyginti su tradicine vakcinos forma. Taip pat svarbu, kad vakcina išliktų veiksminga net ir kruopščiai sterilizavus gama spinduliuote, o tai labai svarbu norint sukurti produktą, tinkamą naudoti žmonėms.

Uodas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Олег Ласточкин

"Kūrimo metu mes panaudojome įbrėžimo metodą, naudojamą skiepijimui į odą, tačiau jo aukštųjų technologijų versija yra efektyvesnė ir patogesnė pacientui, — universiteto pranešime spaudai cituojamas vienas iš tyrimo vadovų Louisas Falo, Pitsbergo medicinos mokyklos dermatologijos profesorius. — Ir tai iš tikrųjų neskausminga".

Skirtingai nuo dabar įvairiose šalyse testuojamų mRNR vakcinų, kurių principas grindžiamas virusų RNR fragmentų, turinčių informacijos apie baltymų, į kuriuos turėtų reaguoti žmogaus imunitetas, sandara, vakcina, vadinama "PittCoVacc" (Pitsburgo koronaviruso vakcina), taip pat veikia kaip gripo smūgis: įnešant į kūną paties viruso baltymą, pagamintą laboratorijoje.

Tyrėjai sugebėjo greitai veikti, nes jie jau turėjo patirties, įgytos ankstesnių SARS-CoV koronavirusų epidemijų metu 2003 metais, o MERS-CoV 2014 metais.

"Šie du virusai, kurie yra glaudžiai susiję su SARS-CoV-2, moko mus, kad tam tikras baltymas yra svarbus imuniteto sukėlimui prieš virusą, — sako antroji tyrimo vadovė Andrea Gambotto. — Mes tikrai žinojome, kur ieškoti priemonių kovoti su naujuoju virusu".

"Gebėjimas greitai sukurti šią vakciną atsirado bendradarbiaujant mokslininkams, turintiems patirties įvairiose tyrimų srityse, — tęsia Louisas Falo. — Štai kodėl taip svarbu finansuoti vakcinų tyrimus. Niekada negali žinoti, kur prasidės kita pandemija".

Prieš pradėdami bandymą su žmonėmis, šiuo metu tyrėjai kreipiasi dėl leidimo iš JAV maisto ir vaistų administracijos.

"Paciento tyrimams paprastai reikia mažiausiai metų ir galbūt net daugiau, — sako Falo. — Tačiau ši ypatinga situacija skiriasi nuo visko, ką mes kada nors matėme, todėl tiksliai nežinome, kiek laiko užtruks klinikinės plėtros procesas".

Tegai:
mokslo tyrimai, koronavirusas, JAV
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas (105)
Dar šia tema
Gydytojas įvardino nebrangų būdą imunitetui stiprinti
Mokslininkai aprašė tipišką koronaviruso auką
Karinis konfliktas Karabache

Putinas, Trampas ir Makronas susitarė dėl pareiškimo dėl padėties Karabache

(atnaujinta 16:17 2020.10.01)
Valstybių vadovai griežtai pasmerkė įtampos eskalavimą regione ir paragino nedelsiant paskelbti paliaubas, taip pat atnaujinti derybas be išankstinių sąlygų

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Rusijos, JAV ir Prancūzijos prezidentai Vladimiras Putinas, Donaldas Trampas ir Emanuelis Makronas susitarė dėl pareiškimo dėl padėties Kalnų Karabache, jis paskelbtas Kremliaus tinklalapyje.

Rusijos vadovas apie parengtą pareiškimą kalbėjo anksčiau susitikime su nuolatiniais JT Saugumo Tarybos nariais.
Valstybių vadovai griežtai pasmerkė įtampos eskalavimą regione ir paragino nedelsiant paskelbti paliaubas bei atnaujinti derybas be išankstinių sąlygų.

Karabacho kontaktinėje linijoje padėtis paaštrėjo rugsėjo 27-osios rytą. Nepripažinta respublika pareiškė, kad Azerbaidžano kariuomenė pradėjo ugnį jos teritorijoje, įskaitant sostinę Stepanakertą. Yra civilių aukų.

Baku ir Jerevanas kaltina vienas kitą dėl eskalacijos. Azerbaidžano gynybos ministerija tvirtina, kad Armėnija pradėjo šaudymą, o Azerbaidžano pajėgos vykdo tik atsakomąsias operacijas. Tuo tarpu Jerevanas teigia, kad Karabache oro ir raketų išpuolius pradėjo Azerbaidžanas.

Военный конфликт в Карабахе
© Sputnik / Минобороны Азербайджана

Karabacho konfliktas

Konfliktas prasidėjo 1988 metų vasarį, kai Kalnų Karabacho autonominis regionas paskelbė apie atsiskyrimą nuo Azerbaidžano TSR. Dėl ginkluotos konfrontacijos 1992–1994 metais Baku prarado Kalnų Karabacho ir septynių gretimų regionų kontrolę.

Nuo 1992 metų ESBO Minsko grupėje, kuriai pirmininkauja Rusija, JAV ir Prancūzija, vyksta derybos dėl taikaus konflikto sprendimo. Azerbaidžanas reikalauja išsaugoti jo teritorinį vientisumą, Armėnija gina nepripažintos Kalnų Karabacho respublikos interesus, nes ji nedalyvauja derybose.

Tegai:
Prancūzija, JAV, Rusija, Kalnų Karabachas
Įvažiavimas į Baltarusiją

Baltarusijos į ES šalis negali patekti šimtai sunkvežimių

(atnaujinta 14:37 2020.10.01)
Lenkijos kryptimi eismas laisvas. Taip pat pabrėžiama, kad link Ukrainos susidarė nedidelė spūstis

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Iš Baltarusijos į ES šalis bando išvykti daugiau kaip 460 sunkvežimių, apie tai pranešė Baltarusijos valstybės sienos komitetas.

Didesnė spūstis pastebėta Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje. 12:00 valandos duomenimis, eilėje laukia daugiau nei 360 sunkvežimių. "Kamennyj Log" kontroles punkte laukia 110 sunkvežimių, "Privalkoje" — 150. "Beniakonių" ir "Kotlovkos" kontrolės punktuose stovi atitinkamai 61 ir 40 sunkvežimių.

Eilės taip pat susiformavo prie Baltarusijos ir Latvijos sienos. Dviejuose postuose yra daugiau kaip šimtas sunkvežimių. Lenkijos kryptimi keliai laisvi.

Baltarusijos ir Ukrainos pasienyje taip pat yra nedidelis kamštis. Vienintelė vieta, kurioje prisikaupė sunkvežimių, yra "Novaja Guta" patikros punktas, kuriame stovi 30 sunkvežimių.

Tegai:
pasienio kontrolės punktas, Lenkija, Lietuva, Baltarusija
Dar šia tema
Lietuvos ir Ukrainos susisiekimo ministrai aptarė bendradarbiavimą transporto srityje
Baltarusiams, gavusiems leidimą gyventi Lietuvoje, COVID-19 tyrimas nebeprivalomas
Lietuva nežino, ką Baltarusija įtraukė į sankcijų sąrašą
Президент Литвы Гитанас Науседа прибыл на саммит Европейского Союза, Бельгия, 1 октября 2020 года

ES turėtų paruošti paramą Minskui "laikotarpiui po Lukašenkos", mano Nausėda

(atnaujinta 16:28 2020.10.01)
Šalies vadovas taip pat pridūrė, kad "Rusijos ir trečiųjų šalių" kišimasis į situaciją Baltarusijoje yra nepriimtinas

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Europos Sąjunga turėtų parengti paramos Baltarusijos žmonėms planus laikotarpiui po šalies prezidento Aleksandro Lukašenkos atsistatydinimo, užkertant kelią "kišimuisi" į situaciją iš "trečiųjų šalių", ketvirtadienį pareiškė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, atvykęs į ES viršūnių susitikimą.

"Turime sukurti priemones, skirtas Baltarusijos žmonėms paremti laikotarpiu po Lukašenkos. Turime įtikinti baltarusius, kad esame pasirengę jiems padėti, remti ekonomiką, išplėsti patekimą į Europos rinką, palengvinti kreditavimo galimybes, supaprastinti vizų režimą", — sakė Nausėda ir pridūrė, kad "Rusijos ir trečiųjų šalių" kišimasis į Baltarusijos įvykius yra nepriimtinas.

Nausėda taip pat išreiškė viltį, kad ES vadovai viršūnių susitikime "pagaliau sugebės įvesti sankcijas prieš Baltarusiją".

Trečiadienį Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pokalbyje su Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininku Šarliu Mišeliu pareiškė, kad Europos Sąjunga turi nedelsdama aktyvuoti sankcijas Baltarusijai, į sąrašą įtraukiant ir šalies prezidentą Aleksandrą Lukašenką.

Baltijos šalių sankcijos Baltarusijai

Anksčiau Lietuva, Latvija ir Estija, nelaukdamos bendro Europos Sąjungos sprendimo, patvirtino savo sankcijų sąrašą Baltarusijos pareigūnams. Į "juodąjį sąrašą" įtraukta 30 žmonių, tarp jų ir Aleksandras Lukašenka. Vėliau sąrašas išplėstas, įtraukiant į jį apie šimtą žmonių. Sankcijų sąraše yra Baltarusijos prezidento administracijos, jėgų struktūrų ir kitų institucijų vadovų ir aukšto rango pareigūnų.

Šią savaitę Baltarusija įvedė sankcijas Baltijos šalims, atsakydama į anksčiau Lietuvos, Latvijos ir Estijos nustatytus apribojimus. Apie 100 pareigūnų iš kiekvienos šalies buvo įtraukti į sankcijų sąrašus, jiems draudžiama atvykti į Baltarusiją.

Rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos laimėjo dabartinis Baltarusijos lyderis (CRK duomenimis, jis surinko daugiau kaip 80 % balsų), visoje Baltarusijoje prasidėjo masiniai opozicijos protestai.

Pirmosiomis dienomis saugumo pajėgos veiksmus slopino: prieš protestuotojus, kurie nesutiko su rezultatais, pareigūnai naudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas. Vėliau teisėsaugos institucijos nustojo naudoti jėgą prieš protestuotojus. 

Tegai:
Aleksandras Lukašenka, Gitanas Nausėda, ES, Minskas
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų