JAV prezidentas Donaldas Trampas, archyvinė nuotrauka

Pelosi sukritikavo Trampo planą panaikinti apribojimus šalyje

(atnaujinta 14:38 2020.04.17)
Ji priminė, kad kovo 4 dieną Atstovų rūmai priėmė pirmąjį įstatymą, skirtą kovoti su koronavirusu, daugiausia dėmesio skiriant koronaviruso tyrimams

VILNIUS, balandžio 17 — Sputnik. JAV Atstovų rūmų pirmininkė Nensi Pelosi (Nancy Pelosi) aštriai sukritikavo prezidento Donaldo Trampo planą panaikinti koronaviruso pandemijai nustatytus apribojimus, praneša RIA Novosti.

"Testavimas — raktas į šalies atsinaujinimą mūsų gyvenimui. Neapibrėžtas ir nenuoseklus Baltųjų rūmų dokumentas nekompensuoja prezidento nesugebėjimo išklausyti mokslininkų ir rengti bei platinti greitųjų nacionalinių testų", — teigiama Pelosi pranešime.

"Prezidento nuolatinis noras judėti į priekį be testavimų, be kontaktų tyrimų, be demografinių duomenų rinkimo ir be pagarbos mokslui bei faktams gresia tolesnėmis mirtimis ir ekonomine katastrofa", — teigė ji.

Ji priminė, kad kovo 4 dieną Atstovų rūmai priėmė pirmąjį įstatymą, skirtą kovoti su koronavirusu, daugiausia dėmesio skiriant koronaviruso tyrimams. Anot jos, po šešių savaičių šalyje vis dar nėra "tinkamų tyrimų".

"Deja, prezidentas tęsia savo ataką prieš tiesą ir sako, kad turime daugiau testų nei bet kuri kita šalis, kai iš tiesų buvo testuojamas tik vienas procentas amerikiečių", — teigiama pranešime.

Ketvirtadienį paskelbtas Donaldo Trampo planas — rekomendacija valstybės ir savivaldybių institucijoms, tai yra, iš pradžių jis nėra privalomas.

Prezidentas spaudos konferencijoje pabrėžė, kad dėl koronaviruso nustatyti apribojimai bus panaikinti kiekvienoje valstybėje valdžios institucijų sprendimu atsižvelgiant į esamą situaciją. Kol kas rekomendacijose nenurodytos jokios konkrečios datos.

Remiantis administracijos rekomendacijomis, valstijos ir municipalitetai galės panaikinti apribojimus trimis etapais, jei per 14 dienų sumažės patvirtintų ligos atvejų skaičius, taip pat jei per tą laiką sumažės žmonių, sergančių gripu ar turinčių COVID simptomų, skaičius.

Tuo pačiu regionų ligoninės turėtų dirbti kaip įprasta. Taip pat turėtų būti įgyvendinta "sveikatos priežiūros specialistų tyrimų programa, įskaitant antikūnų tyrimus".

JAV, pasak Trampo, trečiadienį buvo atlikta apie 3,3 mln. tyrimų — daugiau nei bet kurioje kitoje šalyje. Šalies gyventojų skaičius yra apie 330 milijonų, tai yra trečia pagal šį rodiklį pasaulyje šalis po Kinijos ir Indijos.

Šiuo metu JAV išlieka pasaulio lydere pagal COVID-19 užsikrėtusių ir mirusių žmonių, kuriems nustatytas šis koronavirusas, skaičių.

Džonso Hopkinso universitetas ketvirtadienio popietę teigė, kad patvirtintų infekcijos atvejų skaičius siekė beveik 654 tūkst. žmonių, mirė apie 31 tūkst.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 pandemiją.

Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 2 mln. infekcijos atvejų, daugiau nei 135 tūkst. žmonių mirė.

Tegai:
koronavirusas, Donaldas Trampas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2557)
Dar šia tema
Trampas ketina panaikinti kelionių į ir iš Europos apribojimus "tinkamu metu"
Ekspertas: Trampas PSO veiklą laiko beprasmiška
Mergina dėvi medicininę kaukę

Virusologas: susirgti COVID-19 gali asmuo, turintis bet kokią kraujo grupę

(atnaujinta 20:31 2020.10.22)
Skirtingai nuo kitų, antroji kraujo grupė laikoma jautresne koronaviruso infekcijai, bet tai nereiškia, kad visi kiti neturi saugotis, sako virusologas, medicinos mokslų daktaras Anatolijus Altšteinas

VILNIUS, spalio 22 — Sputnik. Skirtingai nuo kitų, antroji kraujo grupė yra laikoma didelės COVID-19 rizikos grupe, interviu Sputnik Lietuva sakė virusologas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Anatolijus Altšteinas.

"Yra keletas duomenų apie receptoriaus pokyčius. Kai kurios AT2 receptoriaus mutacijos lemia tai, kad žmogus tampa mažiau jautrus. Yra ir kitų duomenų apie tai. Tačiau iš esmės žmonės labai skiriasi jautrumu. Šių skirtumų mechanizmas ne visada žinomas. Žmonės, turintys pirmą kraujo grupę, taip pat gali sirgti, sunkiai sirgti ir gali mirti. Niekas negali pasakyti, kad žmonės, turintys pirmą kraujo grupę, visai neserga. Žinoma, reikia imtis visų atsargumo priemonių žmonėms, turintiems visas kraujo grupes", — sakė specialistas.

Žmonės, turintys tam tikrą kraujo grupę, gali būti mažiau jautrūs COVID-19 infekcijai ir sirgti lengvesne jos forma, sakė Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas Saulius Čaplinskas.

Danijos tyrimų duomenimis, tarp 473 000 COVID-19 užsikrėtusių asmenų buvo mažiau tarp O (pirmos) kraujo grupę turinčių asmenų nei tarp A (antros), B (trečios) ir AB (ketvirtos) grupės asmenų, mat jų gleivinės paviršiuje yra virusą neutralizuojančių anti-A ir anti-B antikūnų.

Tegai:
koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Per praėjusią parą šalyje nustatyti 5 mirties nuo koronaviruso atvejai
Numatomi papildomi apribojimai dėl koronaviruso plitimo
Kėdainių rajono meras užsikrėtė koronavirusu
Koronaviruso testai

Įvardytas paprastas būdas nustatyti asmenį, užsikrėtusį koronavirusu

(atnaujinta 20:47 2020.10.22)
Pabrėžiama, kad COVID-19 paveikia nervines ląsteles, kurios atsakingos už uoslę ir skonį, tačiau šie pokyčiai yra grįžtami

VILNIUS, spalio 22 — Sputnik. Gydytojas ir televizijos laidų vedėjas Jevgenijus Komarovskis skonio ir uoslės praradimą įvardijo kaip pagrindinį koronaviruso simptomą, praneša RIA Novosti.

Lauko kavinė, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

"Būtent šį simptomą galima laikyti diagnostiniu, tai yra, testas "Kuo tai kvepia?" yra daug tikslesnis nei bet kuri termometrija", — sakė jis.

Pasak Komarovskio, sirgdami gripu pacientai gali prarasti uoslę, tačiau tokioje situacijoje taip yra dėl nosies užgulimo.

"O esant koronavirusui, nėra ir uoslės", — sakė jis.

Gydytojas pridūrė, kad COVID-19 paveikia nervines ląsteles, kurios atsakingos už uoslę ir skonį. Kartu jis pabrėžė, kad šie pokyčiai yra grįžtami.

PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 41 mln. koronaviruso infekcijos atvejų. Daugiau nei 1 mln. žmonių tapo pandemijos aukomis.

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Šiaulių regione dviem "Maximos" darbuotojoms nustatyta COVID-19 liga
ES atnaujintas trečiųjų šalių sąrašas dėl sienų atidarymo
Vilnius

Kokia šiandien diena: spalio 23-iosios šventės

(atnaujinta 20:49 2020.10.22)
Nuo spalio 23 dienos iki metų galo lieka 69 dienos; savo vardadienį švenčia Doloresa, Lolita, Odilija, Ramvydė, Sanginas

Spalio 23 yra 296-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 297-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 69 dienos.

2020 metų spalio 23 dieną saulė teka 08:01, leidžiasi 18:05, dienos ilgis — 10 val. 04min.

Tarptautinė snieginio leopardo diena

Spalio 23-ioji paskelbta Tarptautine snieginių leopardų diena.

2013 metų spalio 23 dieną 12-os šalių (Afganistano, Butano, Indijos, Kinijos, Kirgizijos, Kazachstano, Mongolijos, Nepalo, Pakistano, Rusijos, Tadžikistano ir Uzbekistano), kuriose gyvena snieginis leopardas, atstovai, susirinkę į Kirgizijos sostinę Biškeką, patvirtino "Biškeko deklaraciją" dėl šių retų gyvūnų išsaugojimo. Šalys tikisi išlaikyti bent 23 kraštovaizdžius, kuriuose gyventų snieginiai leopardai.

Snieginis leopardas, įrašytas į Raudonąją knygą, gyvena Centrinėje Azijoje, kalnuose. Dėl ypatingo kailio gyvūnas mėgstamas brakonierių. Jų išsaugojimui turi įtakos ir švarus oras.

Molekulės diena

Spalio 23-iąją nuo 06:02 ryto iki 06:02 vakaro (18:02) chemikai švenčia molekulės arba molio dieną. Ši data pasirinkta dėl Avogadro skaičiaus, kuris yra lygus 6,022 × 1023.

Avogadro skaičius — tai dalelyčių skaičius, sudarantis vieną molį. Molis — medžiagos kiekis, kuriame yra tiek dalelių (atomų, molekulių, jonų), kiek atomų yra 12 g anglies 12C izotopo. Skaičius pavadintas italų mokslininko Amadeo Avogadro garbei. Iš tiesų šį skaičių pirmasis suskaičiavo Johanas Jozefas Lošmidtas 1865 metais, tad Vokietijoje šis skaičius iki šiol vadinamas Lošmidto skaičiumi.

Savo vardadienį šiandien švenčia Doloresa, Lolita, Odilija, Ramvydė, Sanginas.

Ši diena pasaulio istorijoje

1917 metais Prancūzijoje įvyko pirmasis JAV dalinių mūšis su vokiečiais per Pirmąjį pasaulinį karą.

Šią dieną 1954 metais Didžioji Britanija, Prancūzija, JAV ir TSRS sutarė baigti Vokietijos okupaciją.

1956 metais Vengrijoje prasidėjo antikomunistinė revoliucija. Vengrijos Respublikos nacionalinė diena.

1989 metais dešimtys tūkstančių demonstrantų Vengrijoje, minėdami 1956 metų revoliucijos metines, reikalavo demokratinių reformų šalyje.

1990 metais Izraelis uždraudė palestiniečiams, gyvenantiems okupuotose teritorijose, vykti į Izraelį.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai