Adolfas Hitleris, archyvinė nuotrauka

Istorikas papasakojo, kaip buvo rasti Hitlerio palaikai

(atnaujinta 10:45 2020.04.19)
Pirmoji informacija apie tai, kad Hitleris liko savo bunkeryje iki balandžio 28 dienos, pasirodė kontržvalgybos pareigūnams per mūšius dėl Reichstago

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Trečiojo Reicho fiurerio Adolfo Hitlerio palaikus 1945 metų gegužės 5 dieną rado sovietų kontržvalgyba "SMERŠ" Berlyne, buvo patikimai nustatyta, kad tai buvo nacių vado kūnas,  RIA Novosti papasakojo istorijos mokslų daktaras Aleksandras Zdanovičius.

Sekmadienį minimos 77-osios "SMERŠ" sukūrimo metinės. Pasak ekspertų, tai buvo geriausia specialioji tarnyba per Antrąjį pasaulinį karą. "SMERŠ" per savo egzistavimą užtikrino sėkmingą visų raudonosios armijos operacijų vykdymą, aplenkusi vokiečių žvalgybą ir neutralizavusi daugybę vokiečių agentų bei diversantų.

"SMERŠ" vaidino labai svarbų vaidmenį per Berlyno puolimą 1945 metų pavasarį. Visų pirma karinei kontržvalgybai teko užduotis išsiaiškinti pagrindinių nacių nusikaltėlių likimą ir juos surasti.

"Pirmoji informacija apie tai, kad Hitleris liko savo bunkeryje iki balandžio 28 dienos, pasirodė kontržvalgybos pareigūnams per mūšius dėl Reichstago. Gegužės 2 dieną Raudonoji Armija užėmė Reicho kanceliariją, o tą pačią dieną vakare "SMERŠ" karininkai rado  Reicho Goebbelso propagandos ministro Gėbelso šeimos narių lavonus šalia bunkerio", — sakė Aleksandras Zdanovičius.

Ankstyvą gegužės 3 dienos rytą Baltarusijos fronto 1-ojo "SMERŠ" skyriaus viršininkas Aleksandras Vadis pranešė TSRS vidaus reikalų liaudies komisarui Lavrentijui Berijai apie nacių lyderių ir didelių Trečiojo reicho pareigūnų paieškos rezultatus, pažymėjo ekspertas. Visų pirma Berlyne pagrobtas Vokietijos jūreivių sąjungos prezidentas Gintsmanas pranešė, kad Hitleris ir Gėbelsas nusižudė, o jų lavonai buvo sudeginti. Tos pačios dienos vakare maršalas Georgijus Žukovas, 1-ojo Baltarusijos fronto vadas, ir generolas leitenantas Konstantinas Teleginas, fronto karinės tarybos narys, pranešė Maskvai vyriausiajam vyriausiajam vadui Josifui Stalinui tos karinės kontržvalgybos veiklos rezultatus, pridūrė Zdanovičius.

"Tačiau tik gegužės 5 dienos "SMERSH "9-ojo šaulių korpuso būrio kariai rado Hitlerio ir jo žmonos Evos Braun lavonus viename iš kraterių iš bombos sprogimo Reicho kanceliarijos kieme", — teigė Zdanovičius.

"Tada šio korpuso kontržvalgybos pareigūnai saugojo jų palaikus bei Gėbelso šeimos narių ir Vokietijos armijos generalinio štabo viršininko Krebso lavonus", — pridūrė jis.

Anot eksperto, buvo ieškoma ir naujų liudytojų ir dokumentų, reikalingų rastiems palaikams identifikuoti. Kontržvalgybos žinioje buvo paskirta grupė karinių gydytojų, kurie atliko visus reikiamus darbus, kad nustatytų Hitlerio tapatybę, ir rezultatus įformino atitinkamais veiksmais.

Zdanovičius periodiškai paneigė pasirodžiusius tvirtinimus, kad tariamai Hitleris sugebėjo pabėgti iš apgulto Berlyno.

"Tai visiška nesąmonė. Aš dar kartą galiu vienareikšmiškai patvirtinti, kad buvo tiksliai įrodyta, jog rastas Hitlerio apdegęs lavonas", — pabrėžė ekspertas.

Tegai:
Adolfas Hitleris
Dar šia tema
Ekspertas: niekas dar neįrodė, kad Hitleris pabėgo, o ne nusižudė
"Bagrationo" triumfas. Kuo Hitleris sumokėjo už Baltarusijos okupaciją
Hitleris asmeniškai nieko nenužudė: kaltė dėl Holokausto bus primesta Baltijos šalims
Istorikas papasakojo, už kurią šalį Hitleris buvo pasirengęs atiduoti Berlyną
Vladimiras Putinas, archyvinė nuotrauka

Kremlius sureagavo į Navalno atliktą tyrimą apie Putino "rūmus"

(atnaujinta 14:37 2021.01.20)
Kaip priminė Peskovas, ši tema buvo įmesta prieš trejus ar ketverius metus ir šiuo atveju "pilama iš tuščio į kiaurą"

VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Rusijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas Aleksejaus Navalno tyrimą dėl Vladimiro Putino "rūmų" Gelendžike pavadino nepagrįstais pareiškimais, nesąmone ir kompiliacija.

"Taip, jau susipažinome", — žurnalistams sakė Peskovas.

Pasak jo, "šioje medžiagoje nėra nieko naujo".

"Jūs žinote, kad ši tema buvo įmesta maždaug prieš trejus ar ketverius metus. Ir šiuo atveju, pilama iš tuščio į kiaurą, jau ne kartą bandyta naudoti šias insinuacijas. Ir dažnai net neapkraunant savęs — tai buvo prieš ketverius metus , ir dabar — neapkraunant savęs kažkokiais bent minimaliais bandymais kažkaip kažką įrodyti, bet bent jau iliustruoti", — RIA Novosti cituoja Kremliaus atstovą.

Jis pasiūlė, kad "vienintelė naujovė" šiame tyrime buvo "montažo" naudojimas. "Ten, kažkokių rūmų baseine, yra vaizdai apie Putino maudynes Jenisejuje — filmuota medžiaga, kuri Putinui plaukiant Jenisejuje apėjo pasaulį. Tai toks sausas pareiškimas", — pridūrė prezidento spaudos sekretorius.

Paprašytas patikslinti, ar Kremlių domina informacija, kad Federalinė saugumo tarnyba saugo Navalno medžiagoje nurodytus "rūmus", Peskovas paaiškino: "Jokių sąsajų nei su prezidentu, nei su Kremliumi, todėl mes neturime nei menkiausio noro to domėtis".

Jis sutiko, kad Federalinės saugumo tarnybos darbas yra tiesiogiai susijęs su prezidentu. "Tai visi absoliučiai nepagrįsti teiginiai, žinote, tai yra gryna nesąmonė ir kompiliacija. Ir nieko kito nėra", — sakė Peskovas, atsakydamas į pastabą, kad Federalinė saugumo tarnyba šiuo atveju užsiima "rūmų", kurie tariamai priklauso privatiems asmenims, apsauga.

"Šiuo atveju aš negaliu atsakyti, aš tikrai nesu išsamiai su to susipažįnęs, aš nežinau, apie ką tiksliai kalbama", — Peskovas atsakė į žurnalistų klausimą, ar atitinka tikrovę naujojo Navalno filmo dalis, susijusi su dokumentais ir neva buvusių ir anksčiau nežinomų Putino kolegų nuotraukomis.

Tegai:
Kremlius, Aleksejus Navalnas, Vladimiras Putinas
Ešlė Baiden

Baideno dukra pasiskundė nesvetingu Melanijos Tramp elgesiu

(atnaujinta 14:39 2021.01.20)
Būsimo JAV prezidento paveldėtoja davė atvirą interviu, kuriame išsakė viską, ką galvoja apie Trampų šeimą ir tradicijas

VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Būsimo JAV prezidento Džo Baideno dukra Ešlė išreiškė nepasitenkinimą neteisingu buvusios JAV pirmosios ponios Melanijos Tramp elgesiu.

Kaip paaiškėjo, ponia Tramp griežtai atsisakė surengti ekskursiją po Baltuosius rūmus Ešlės motinai, būsimai pirmajai poniai — Džilei Baiden. Taip Melanija sulaužė 70 metų tradiciją, pagal kurią dabartinio prezidento žmona prieš jo inauguraciją susitikdavo su naujojo lyderio žmona, aprodydavo kambarius.

Kaip pranešė leidinys "Today", Baideno dukra suskubo prabilti apie nesvetingą Melanijos Tramp elgesį — ji savo pretenzijas pareiškė televizijoje.

Pokalbyje su televizijos laidos vedėjais Ešlė pabrėžė, kad buvęs modelis niekada nebandė susisiekti su jos mama ir pasiūlyti jai tradicinę pagalbą.

"Nemanau, kad Donaldas ir Melanija apskritai sugeba laikytis tradicijų ir laikytis protokolo. Tai liūdna", — sakė mergina ir pabrėžė, kad tai jokiu būdu neužgavo jos šeimos.

Džo Baideno inauguracija įvyks sausio 20 dieną, ceremonijoje Amerikos himną atliks Lady Gaga.

Tegai:
Donaldas Trampas, Melanija Tramp, Džo Baidenas, JAV