Vašingtonas

Įvardyti ekologiškai švariausi miestai pasaulyje

(atnaujinta 14:04 2020.04.29)
Tyrėjai palygino, pavyzdžiui, viešųjų žaliųjų erdvių, pasivaikščiojimo vietų procentą, oro taršos lygį, energijos vartojimą iš atsinaujinančių šaltinių ir kitus su ekologija susijusius aspektus

VILNIUS, balandžio 29 — Sputnik. Įvardyti patys žaliausi ir ekologiškiausi pasaulio miestai, miestu-lyderiu tapo Viena, praneša "Lonely Planet".

Butas
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Stambi konsultacinė įmonė ištyrė didžiuosius miestus pagal kelis kriterijus. Tyrėjai palygino, pavyzdžiui, viešųjų žaliųjų erdvių, pasivaikščiojimo vietų procentą, oro taršos lygį, energijos vartojimą iš atsinaujinančių šaltinių, viešuoju transportu besinaudojančių žmonių skaičių, turgų kiekį, suvartojamo vandens kiekį vienam gyventojui.

Viena tapo reitingo lydere. Čia yra daugybė parkų ir poilsio zonų, patogus viešasis transportas. Be to, dalis gyventojų įsigijo metinį nuolatinį bilietą ir atsisakė aplinką teršiančių asmeninių transporto priemonių.

Antroje vietoje yra Miunchenas, kuriame taip pat yra daug parkų, o išvystyta viešojo transporto sistema sumažino privačių automobilių skaičių keliuose ir išvalė orą mieste.

Trečioje sąrašo vietoje yra Berlynas, kuriame yra daug pasivaikščiojimo vietų, minimalus vandens suvartojimas vienam gyventojui Europoje ir gerai išvystyta viešojo transporto sistema.

Penketuką užbaigia Madridas ir San Paulas. Pirmajame — daugybė aikščių centre, parkų ir botanikos sodų. Taip pat gausu pėsčiųjų zonų. Brazilijos didmiestyje — begalė turgelių. Šio miesto gyventojai dažniau nei kiti naudoja atsinaujinančius energijos šaltinius.

Į dešimtuką taip pat pateko Mančesteris, Lisabona, Singapūras, Amsterdamas ir Vašingtonas.

Tegai:
aplinkos tarša, oro tarša, miestas, ekologija, švara
Dar šia tema
Sumažėjus transporto srautui miestuose oras tapo švaresnis
Žiniasklaida: netikėtas karantino poveikis Paryžiuje — mažiau triukšmo ir švaresnis oras
Mergina dėvi medicininę kaukę

Virusologas: susirgti COVID-19 gali asmuo, turintis bet kokią kraujo grupę

(atnaujinta 20:31 2020.10.22)
Skirtingai nuo kitų, antroji kraujo grupė laikoma jautresne koronaviruso infekcijai, bet tai nereiškia, kad visi kiti neturi saugotis, sako virusologas, medicinos mokslų daktaras Anatolijus Altšteinas

VILNIUS, spalio 22 — Sputnik. Skirtingai nuo kitų, antroji kraujo grupė yra laikoma didelės COVID-19 rizikos grupe, interviu Sputnik Lietuva sakė virusologas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Anatolijus Altšteinas.

"Yra keletas duomenų apie receptoriaus pokyčius. Kai kurios AT2 receptoriaus mutacijos lemia tai, kad žmogus tampa mažiau jautrus. Yra ir kitų duomenų apie tai. Tačiau iš esmės žmonės labai skiriasi jautrumu. Šių skirtumų mechanizmas ne visada žinomas. Žmonės, turintys pirmą kraujo grupę, taip pat gali sirgti, sunkiai sirgti ir gali mirti. Niekas negali pasakyti, kad žmonės, turintys pirmą kraujo grupę, visai neserga. Žinoma, reikia imtis visų atsargumo priemonių žmonėms, turintiems visas kraujo grupes", — sakė specialistas.

Žmonės, turintys tam tikrą kraujo grupę, gali būti mažiau jautrūs COVID-19 infekcijai ir sirgti lengvesne jos forma, sakė Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas Saulius Čaplinskas.

Danijos tyrimų duomenimis, tarp 473 000 COVID-19 užsikrėtusių asmenų buvo mažiau tarp O (pirmos) kraujo grupę turinčių asmenų nei tarp A (antros), B (trečios) ir AB (ketvirtos) grupės asmenų, mat jų gleivinės paviršiuje yra virusą neutralizuojančių anti-A ir anti-B antikūnų.

Tegai:
koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Per praėjusią parą šalyje nustatyti 5 mirties nuo koronaviruso atvejai
Numatomi papildomi apribojimai dėl koronaviruso plitimo
Kėdainių rajono meras užsikrėtė koronavirusu
Koronaviruso testai

Įvardytas paprastas būdas nustatyti asmenį, užsikrėtusį koronavirusu

(atnaujinta 20:47 2020.10.22)
Pabrėžiama, kad COVID-19 paveikia nervines ląsteles, kurios atsakingos už uoslę ir skonį, tačiau šie pokyčiai yra grįžtami

VILNIUS, spalio 22 — Sputnik. Gydytojas ir televizijos laidų vedėjas Jevgenijus Komarovskis skonio ir uoslės praradimą įvardijo kaip pagrindinį koronaviruso simptomą, praneša RIA Novosti.

Lauko kavinė, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

"Būtent šį simptomą galima laikyti diagnostiniu, tai yra, testas "Kuo tai kvepia?" yra daug tikslesnis nei bet kuri termometrija", — sakė jis.

Pasak Komarovskio, sirgdami gripu pacientai gali prarasti uoslę, tačiau tokioje situacijoje taip yra dėl nosies užgulimo.

"O esant koronavirusui, nėra ir uoslės", — sakė jis.

Gydytojas pridūrė, kad COVID-19 paveikia nervines ląsteles, kurios atsakingos už uoslę ir skonį. Kartu jis pabrėžė, kad šie pokyčiai yra grįžtami.

PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 41 mln. koronaviruso infekcijos atvejų. Daugiau nei 1 mln. žmonių tapo pandemijos aukomis.

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Šiaulių regione dviem "Maximos" darbuotojoms nustatyta COVID-19 liga
ES atnaujintas trečiųjų šalių sąrašas dėl sienų atidarymo