Katalikų bažnyčios interjeras, archyvinė nuotrauka

Žiniasklaida: Vokietijos katalikų bažnyčia pripažįsta teikusi pagalbą naciams

(atnaujinta 14:55 2020.05.03)
Vietos dvasininkai dešimtmečiais kovojo su dviguba bažnyčios pozicija nacių valdymo laikotarpiu, tačiau kartu ir neišsakė aiškios pozicijos dėl bažnyčios vaidmens šiuo klausimu

VILNIUS, gegužės 3 — Sputnik. Vokietijos katalikų vyskupai pripažino, kad Antrojo pasaulinio karo metu bažnyčia veikė kaip nacių bendrininkė, rašo "The Times".

Tokiu būdu vokiečių dvasininkai ne tik kritikavo savo pirmtakų veiksmus, bet ir sumenkino Vatikano, kuris visais įmanomais būdais stengėsi atsiriboti nuo nacių režimo nusikaltimų, pozicijas.

Vietos dvasininkai dešimtmečiais kovojo su dviguba bažnyčios pozicija nacių valdymo laikotarpiu, tačiau kartu ir neišsakė aiškios pozicijos dėl bažnyčios vaidmens šiuo klausimu. Vis dėlto naujajame Katalikų vyskupų konferencijos pranešime, kaip teigė vienas jų prelatų, skamba "kaltės prisipažinimas".

"Kadangi vyskupai aiškiai nenurodė karo ir dauguma jų sustiprino šią vokiečių tautos valią, jie dalyvavo kare. Galbūt vyskupai nepritarė nacių karo pateisinimui rasinės ideologijos pagrindu, tačiau jų žodžiai ir vaizdiniai padėjo kareiviams ir režimui tęsti karą, nes jie suteikė jam papildomo prasmingumo", — sakoma pranešime.

Dokumente aprašomas vyskupų elgesys nuo 1939 iki 1945 metų. Jame taip pat pažymima, kad šimtai kunigų buvo išsiųsti lydėti Vermachtą link fronto linijos, tūkstančiai bažnyčių ir vienuolynų valdų buvo paversti karo ligoninėmis, o dešimtys tūkstančių vienuolių vykdė savo "pareigą Tėvynei", veikdamos kaip slaugytojos.

Kaip primenama leidinyje, bažnyčios santykiai su Hitleriu nebuvo lengvi. Praėjus kelioms savaitėms po to, kai 1933 m. naciai užgrobė valdžią, jie su vyskupais pasirašė konkordatą, kuriame buvo išdėstytos sunkaus pasaulio sąlygos. Per kitą dešimtmetį abi pusės "šoko gremėzdišką tango", balansuodamos tarp priešiškumo ir bendradarbiavimo.

Garsiojoje 1937 metų enciklikoje "Su didžiuliu susirūpinimu" Vatikanas pasmerkė Hitlerio rasės įstatymus, tačiau didžiąja dalimi jo vyskupai entuziastingai palaikė diktatoriaus užsienio politiką ir greitą judėjimą karo link.

Vatikanas ilgai laikėsi nuomonės, kad Antrojo pasaulinio karo metu popiežius Pijus XII atvirai nekritikavo Adolfo Hitlerio, bijodamas, kad keršydami naciai nubaus Vokietijos katalikus.

2009 metais jaunystėje tarnavęs bažnyčiai Benediktas XVI pripažino Pijaus XII "didvyriškas dorybes". Šis žingsnis iš tikrųjų buvo atsakas į Katalikų bažnyčiai pateiktus kaltinimus, kad ji tyliai pritarė nacių nusikaltimams.

Dabar Vatikano pozicijai pakenkė Vokietijos katalikų vyskupai, kurie kritikavo savo pirmtakus karo metais už tai, kad jie viešai nepasisakė prieš Hitlerį ir prieš šešių milijonų žydų sunaikinimą.

Tegai:
Dvasininkai, Antrasis pasaulinis karas
Dar šia tema
EP apkaltino Rusiją "iškraipant" Antrojo pasaulinio karo istoriją
Politologas: Lietuva pamiršta, kaip išsiplėtė jos teritorija po Antrojo pasaulinio karo
Estijos parlamentas priėmė prieš Rusiją nukreiptą rezoliuciją dėl Antrojo pasaulinio karo
Rusijos dyzelinis-elektrinis povandeninis laivas Volchov

"National Interest" padarė įspūdį Rusijos povandeninio laivo ginkluotė

(atnaujinta 12:00 2020.10.26)
Straipsnio autorius pabrėžė, kad tokie povandeniniai laivai skirti operacijoms sekliame vandenyje ir pakrančių vandenų zonoje, taip pat kovai su povandeniniais laivais

VILNIUS, spalio 26 — Sputnik. Amerikos leidinys "The National Interest" įvertino Rusijos dyzelinį-elektrinį povandeninį laivą B-603 "Volchov", pavadinęs jį povandeniniu laivu su "įspūdingais ginklais".

Žurnalas pažymi, kad šie Rusijos Ramiojo vandenyno laivyno projekto 636 povandeniniai laivai "Varšavianka" yra aprūpinti raketų sistemomis "Kalibr-PL" ir 533 mm torpedomis, taip pat moderniomis radarais ir ryšio sistemomis.

Straipsnio autorius pabrėžė, kad tokie povandeniniai laivai dėl žemo triukšmo lygio vadinami "juodosiomis skylėmis" ir paaiškino, kad tokio tipo povandeniniai laivai skirti operacijoms sekliame vandenyje ir pakrančių vandenų zonoje, taip pat kovai su povandeniniais laivais.

"Volchov" projekto povandeniniai laivai priklauso trečiajai kartai, jų darbinis tūris siekia 3,95 tūkst. t, povandeninis greitis — 20 mazgų, panardinimo gylis — 300 metrų, įgula — 52 žmonės. Juose sumontuota naujausia inercinė navigacijos sistema, moderni automatizuota informacijos valdymo sistema, didelio tikslumo raketiniai ginklai ir galingi torpediniai ginklai.

Šiuo metu laivų statyklų cechuose statomi dar du serijos povandeniniai laivai — "Magadan" ir "Ufa".

Tegai:
laivynas, ginkluotė, povandeninis laivas, Rusija, JAV
Dar šia tema
"Tai tik pirmieji žingsniai": kodėl JAV povandeninius laivus perkelia prie Rusijos krantų
Barenco jūroje vyko pratybos dalyvaujant atominiams povandeniniams laivams
Naujos technologijos. Karo ekspertas apie Rusijos penktos kartos povandeninius laivus
"Laikykis, Rusija!" Japonai pasigyrė nauju povandeniniu laivu
Megan Markl ir princas Haris

Megan Markl vyras gali prarasti princo titulą

(atnaujinta 12:20 2020.10.26)
Kodėl jauniausias Britanijos karalienės anūkas turėtų atsisakyti visų karališkų titulų, o jo sutuoktinė — ne, papasakojo leidinio "Express UK" šaltiniai

VILNIUS, spalio 26 — Sputnik. Didžiosios Britanijos princas Haris sujaudino visuomenę: paaiškėjo, kad maištingos buvusios aktorės Megan Markl vyras gali netekti titulo dėl Amerikos pilietybės.

Karališkojo sosto atsisakymas ir galutinis Sasekso hercogų persikėlimas į JAV jau įžengė į Didžiosios Britanijos istoriją ir nuliūdino daugelį gerbėjų visame pasaulyje. Tačiau, atrodo, kad tai tik žiedai, ir maištinga pora paruošė naują smūgį karališkajai šeimai.

Kaip pranešė leidinys "Express UK", Haris turės atsisakyti princo ir hercogo titulo, nes jauniausias Elžbietos II anūkas ruošiasi gauti Amerikos pilietybę.

Sprendžiant iš aktyvių gandų žiniasklaidoje ir oficialių jo komentarų, jis tikrai pretenduoja tapti amerikiečiu. Kaip JAV pilietės vyras princas Haris turi visas galimybes gauti tai, ko nori.

Pasak karališkosios ekspertės Marlene Koening, Markl atveju viskas buvo ne taip, nes buvusi aktorė tapo Sasekso hercogiene su amerikietišku pasu rankose.

Primygtinis visuomenės noras atimti iš hercogų titulus sustiprėjo po "priešrinkiminių" Hario pareiškimų ir Markl sprendimo paversti savo gyvenimą realybės šou.

Tegai:
karališkoji šeima, Didžioji Britanija, JAV, Princas Haris, Megan Markle
Temos:
Karališkosios naujienos
Dar šia tema
Megan Markl nuvylė kantrųjį princą Filipą
Pastebima, kad Megan Markl "pernelyg pasitiki savimi"
Megan Markl surengė princui Hariui slaptą kelionę