Gydytoja su apsauginiu kostiumu

Ekspertas įvardijo didelio vyrų mirštamumo nuo COVID-19 priežastį

(atnaujinta 10:55 2020.05.06)
Yra tyrimų, įrodančių, kad rūkymas, taip pat lėtinė obstrukcinė plaučių liga gali padidinti ACE-2 fermentų kiekį. Jie padeda koronavirusui patekti į plaučių ląsteles

VILNIUS, gegužės 6 — Sputnik. Koronavirusu labiau linkę užsikrėsti vyrai nei moterys ir yra įmanoma, kad vienas iš pagrindinių veiksnių yra rūkymas, RIA Novosti sakė ispanų neurologas Diegas Redolaras.

"Vyrai ir moterys užsikrečia maždaug tuo pačiu būdu Ispanijoje ir kitose šalyse. Infekcijos atvejų procentas yra panašus. Tačiau vyrų komplikacijos ir mirtys yra dažnesnės — maždaug 2,5 karto daugiau nei pasaulio vidurkis praėjusią savaitę. Šis santykis nepriklauso nuo amžiaus", — sakė jis.

Remiantis analize, kurią jis atliko kartu su Bordo universiteto Neurologijos skyriaus tyrėju Javieru Vazquezu, vyrų, užsikrėtusių koronavirusu, mirtingumas yra didesnis Ispanijoje nei tarp moterų (atitinkamai 8 % ir 4 %).

"Tai gali būti susiję su rūkymu", — sako Redolaras. Mokslininkai paskelbė savo straipsnį leidinyje "Tobacco Induced Diseases".

Visų pirma, mirties priežastys Ispanijoje yra širdies ir kraujagyslių ligos (2018 metais — 28 proc., 10 proc. šių ligų sukelia rūkymas), vyrai nuo jų miršta rečiau nei moterys. Tačiau tarp tų, kuriems diagnozuotas COVID-19 ir kurie turi širdies ir kraujagyslių ligų, yra daugiau vyrų nei moterų, teigia specialistas.

"Tai yra, turi būti koks nors kintamasis, kuris turi poveikį. Ir mes, kaip ir kai kurie kiti tyrinėtojai, tikime, kad tai rūkymo veiksnys", — teigė jis. Ispanijoje rūko 25 % vyrų ir 18 % moterų. Širdies ir kraujagyslių ligos buvo nustatytos 30 % pacientų, mirusių nuo koronaviruso.

Yra tyrimų, įrodančių, kad rūkymas, taip pat lėtinė obstrukcinė plaučių liga gali padidinti ACE-2 fermentų kiekį. Jie padeda koronavirusui patekti į plaučių ląsteles. Tačiau kai kurie tyrimai rodo, kad rūkaliai turi daugiau ACE2 receptorių, todėl jie labiau linkę užsikrėsti virusu.

Nėra statistikos, parodančios, kad rūkantys žmonės dažniau taptų COVID-19 aukomis. "Problema ta, kad dar nėra duomenų, kiek moterų ar vyrų, kuriems diagnozuota COVID-19, dar rūkė. Krizės metu sveikatos priežiūros sistema buvo perpildyta. Svarbu buvo ne rinkti metodiškai išsamią informaciją, o gelbėti gyvybes. Todėl tik dabar pradedama rinkti šiuos duomenis, ir tokiomis aplinkybėmis tai yra įprasta praktika", — aiškina jis.

Neseniai Prancūzijoje paskelbti sensacingi duomenys: 350 sunkių pacientų grupėje rūkė tik 4,4 %. Tikimasi, kad ši hipotezė bus patvirtinta atliekant tolimesnius tyrimus.

Anot Redolaro, Prancūzijos instituto duomenys neprieštarauja jo ir jo kolegų padarytoms išvadoms. "Reikia būti labai atsargiems dėl to, kas yra sakoma: rūkymas negali būti naudingas, norint išvengti infekcijos. Dabar bus atlikti papildomi tyrimai ir galimai jie tai įrodys", — sako Redolaras. Jei tai tiesa, tuomet iš tikrųjų galite užsiklijuoti sau nikotino pleistrą arba naudoti keletą kitų būdų, kaip "perkelti" nikotiną į organizmą, kad sumažintumėte COVID-19 ligos riziką.

Ispanijos ekspertas pripažįsta, kad šiandien yra per daug COVID-19 veiksnių, kurių ekspertai dar nežino. "Dabar svarbu surinkti kuo daugiau informacijos apie pacientus", — sako jis. Kartu gydytojas neatmeta, kad rūkymas yra tik vienas iš veiksnių, galinčių turėti įtakos didesnei vyrų mirčių daliai.

"Svarbu, kad žmonės suprastų, jog rūkymas negali būti naudingas ir nepadeda apsisaugoti nuo COVID-19, priešingai, tai padidina riziką", — sako jis.

Todėl, pasak specialisto, būtina pradėti kovą su rūkymu ir padidinti tabako gaminių mokesčius, įvesti draudimą jį parduoti epidemijos metu ir kurti programas, skirtas kovoti su blogais įpročiais.

Ispanijos sveikatos apsaugos ministerija antradienį paskelbė specialų pranešimą, kad nėra moksliškai įrodyta, jog nikotinas galėtų neutralizuoti koronaviruso įsiskverbimą į organizmą, ir priminė apie neigiamą rūkymo poveikį.

"Paskelbti tyrimai yra labai preliminarūs ir neatsižvelgiama į žalingą nikotino ir tabako dūmų poveikį rūkančiųjų kvėpavimo takams ir jų imuninei sistemai", — sakoma Ispanijos sveikatos apsaugos ministerijos pranešime.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 pandemiją. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 3,5 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 243 tūkst. žmonių.

Tegai:
koronavirusas, rūkymas, Ispanija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2557)
Dar šia tema
Karbauskis apkaltino Kubiliaus vyriausybę Lietuvos "skurdinimo kelio" pasirinkimu
Palanga atnaujins apgyvendinimo paslaugas
Žiniasklaida: duomenys, kad Kinija neva slėpė naujienas apie COVID-19, atėjo iš JAV
Egiptas

Archeologai Egipte rado 54 senovinius sarkofagus

(atnaujinta 09:02 2021.01.23)
Be to, ekspertai atkasė karalienės Neith, faraono tetos, valdžiusios maždaug prieš 4200 metų, laidojimo šventyklą

VILNIUS, sausio 23 — Sputnik. Archeologai Sakaro nekropolyje, į pietus nuo Kairo, atrado 54 medinius sarkofagus, kurių amžius daugiau nei 3 tūkstančiai metų, praneša Reuters.

Be to, ekspertai atkasė karalienės Neith, faraono tetos, valdžiusios maždaug prieš 4200 metų, laidojimo šventyklą.

Archeologų darbui vadovavo Zahi Hawassas. Tarp svarbių radinių yra seni stalo žaidimai, figūrėlės ir kaukės, kurie taip pat datuojami Naujosios Karalystės laikotarpiu.

"Visi šie atradimai perrašys Sakaro ir Naujosios Karalystės istoriją", — sakė Hawassas.

Anksčiau toje pačioje vietoje senovės Egipto vėlyvojo laikotarpio (662–332 m. pr. m. e.) ir Ptolemėjo epochos (332–30 m. pr. Kr.) buvo rasti sarkofagai ir daiktai.

Archeologai nekantrauja pristatyti naujai atrastus artefaktus plačiajai visuomenei, nes Egipto turizmo pramonę labai paveikė koronaviruso pandemija. Turistų skaičius 2020 metais sumažėjo iki 3,5 mln., tuo tarpu 2019 metais jų buvo 13,1 mln.

Tegai:
Egipto piramidės, Egiptas
Ledynas

Mokslininkai nustatė "prarastą" Antarktidos šilumą

(atnaujinta 00:46 2021.01.24)
Jie 25 metus stebėjo Pietų vandenyno temperatūrą pagal bendrą mokslinę programą SURVOSTRAL

VILNIUS, sausio 23 — Sputnik. Naujo Prancūzijos ir Australijos mokslininkų tyrimo rezultatai paaiškina, kodėl jūros vandens temperatūra aplink Antarktidą nepakilo tiek, kiek likusių vandenynų. Straipsnis buvo paskelbtas žurnale "Nature Communications".

Visame pasaulyje vandenyno paviršiaus temperatūra kyla dėl visuotinio atšilimo, tačiau aplink Antarktidą esančios jūros išlieka šaltos, kai kur temperatūra net krinta. Okeanologai šį reiškinį vadina "prarastos" Antarktidos šilumos paslaptimi.

Prancūzijos mokslininkai iš Nacionalinio mokslinių tyrimų centro (CNRS), Nacionalinio kosminių tyrimų centro (CNES), Plėtros tyrimų instituto (IRD), Paryžiaus Sorbonos universiteto, Tulūzos Polio Sabatjė universiteto ir Tulūzos III Polio Sabatjė universiteto bei jų kolegos iš Australijos valstybinės mokslinių ir taikomųjų tyrimų asociacijos (CSIRO) 25 metus stebėjo Pietų vandenyno temperatūrą pagal bendrą mokslinę programą SURVOSTRAL.

Tai yra ilgiausia temperatūros stebėjimų serija Pietų vandenyne. Daugumą jų mokslininkai atliko prancūzų laive "L'Astrolabe".

Mokslininkai nuleido XBT zondą, kuris, nardęs iki 800 metrų, užfiksavo vandens gylį, temperatūrą ir druskingumą.

Paaiškėjo, kad nedidelį vandens temperatūros sumažėjimą, pastebėtą paviršiuje, gilumoje pakeičia greitas ir pastebimas atšilimas — maždaug 0,04 laipsnio Celsijaus per dešimtmetį, kas yra penkis kartus greičiau nei vidutinis pasaulio vandenyno rodiklis.

Šis dramatiškas atšilimas gali turėti rimtų pasekmių Antarkties ledui, sako mokslininkai. Faktas yra tas, kad vandenyne prie Antarktidos krantų veikia pakėlimo mechanizmas — giliųjų vandenų iškilimas į paviršių dėl vertikalios cirkuliacijos. Jei gilieji vandenys yra šiltesni už paviršinius, jie reguliariai "pakerta" ledą iš apačios.

Pietų vandenynas tarsi sluoksniuojasi: šalti gėlo vandens srautai, nutekantys į vandenyno paviršių dėl tirpstančio ledo ir sniego, nuolat verčia į gelmes šiltesnius ir sunkesnius sūrius vandenis.

Remiantis autorių vertinimais, šiltas vanduo į paviršių iškyla 39 metrų greičiu per dešimtmetį, tai yra daug greičiau, nei manyta anksčiau. Nerimaujama, kad toks dramatiškas giluminis atšilimas gali susilpninti galingą cirkuliarinę srovę, supančią Antarktidą, suardydamas visą pasaulinės jūrų cirkuliacijos mechanizmą — vieną iš pagrindinių pasaulinės klimato sistemos veiksnių.

Tegai:
Antarktida, mokslininkai
Sausio 24-oji

Kokia šiandien diena: sausio 24-osios šventės

(atnaujinta 18:02 2021.01.23)
Šią dieną 1972 metais Ramiojo vandenyno Guamo saloje surastas japonų kareivis Šojičis Jokojis, kuris 28 metus slėpėsi džiunglėse, manydamas, jog tebesitęsia II pasaulinis karas.

Sausio 24 yra 24-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 341 diena.

2021 metų sausio 24 dieną saulė saulė teka 08:24, leidžiasi 16:39, dienos ilgis — 8 val. 15 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Pranciškus, Vilgaudas, Gaivilė, Artūras, Felicija.

Sausio 24-oji Lietuvos istorijoje

1734 metais Krokuvoje karūnuotas priešpaskutinis Lenkijos ir Lietuvos karalius Augustas III.

1882 metais gimė publicistas, kunigas Juozas Grajauskas. Mirė 1930 m.

1885 metais Tilžėje susikūrė lietuvių kultūros draugija "Birutė". Veikė iki 1914 m.

1907 metais gimė lietuvių dainininkas Rostislavas Andriejevas. Mirė 1967 m.

1931 metais gimė dailininkas Vytautas Šerys.

1942 metais gimė poetė, vertėja, dietologė Lidija Šimkutė-Pocienė.

1993 metais mirė kunigas, spaudos darbuotojas, "Draugo" laikraščio įkūrėjas ir ilgametis vadovas Pranas Garšva. Gimė 1915 m.

Sausio 24-oji pasaulio istorijoje

41 metais sulaukęs 28 metų amžiaus buvo nužudytas Romos imperatorius Kaligula — Gajus Julijus Cezaris, valdęs 37- 41 m. po Kr.

1776 metais gimė muzikantas, vokiečių rašytojas Ernstas Teodoras Amadėjus Hofmanas.

1848 metais garsiosios aukso karštligės JAV pradžia — Džeimsas Maršalas Kalifornijos valstijoje (JAV) surado aukso grynuolį.

1907 metais Robertas Badenas Pauelas Anglijoje įkūrė pirmąją berniukų skautų organizaciją.

1922 metais amerikietis Kristijanas Nelsonas iš Ajovos valstijos Onava miesto gavo patentą "Eskimo" ledų gamybai.

1924 metais TSRS įkūrėjo garbei Petrogradas pavadintas Leningradu.

1935 metais Virdžinijos valstijoje (JAV) pirmą kartą alus "Krueger Cream Ale" pradėtas pardavinėti skardinėse.

1972 metais Ramiojo vandenyno Guamo saloje surastas japonų kareivis Šojičis Jokojis, kuris 28 metus slėpėsi džiunglėse, manydamas, jog tebesitęsia II pasaulinis karas.

1992 metais Salvadoro teismas nuteisė du kariškius — pulkininką ir leitenantą — kalėti po 30 metų už šešių jėzuitų nužudymą 1989 metais.

1995 metais JAV prezidento Bilo Klintono nurodymu įšaldyti Vidurio Rytų teroristų lyderių indėliai JAV bankuose, o aukų rinkimas valstijose šio regiono reikmėms paskelbtas neteisėtu.

1996 metais Čečėnų sukilėliai paleido dvi savaites įkaitais laikytus 42 Rusijos piliečius.

1999 metais Jordanijos karalius Huseinas savo įpėdiniu paskelbė vyriausiąjį sūnų Abdulą.

2010 metais eidamas 71-uosius metus Maskvoje mirė režisierius, Rusijos vaikų kinematografijos klasikas, sukūręs filmus "Buratino nuotykiai", "Apie Raudonkepuraitę", "Pasaka apie Žvaigždžių berniuką", "Coliukė" ir kt., Leonidas Nečiajevas.

2013 metais arkivyskupas Nurhanas Manugianas išrinktas 97-uoju Jeruzalės armėnų ortodoksų patriarchu, kuris yra vienas iš penkių Šventosios žemės krikščioniškųjų šventovių sergėtojų.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai