Brandeburgo vartai Berlyne, archyvinė nuotrauka

Vokietija pasmerkė bandymus perrašyti istoriją

(atnaujinta 13:39 2020.05.08)
Vokietija įvardijo save kaip vienintelę Antrojo pasaulinio karo kaltininkę ir pasmerkė bandymus perrašyti istoriją

VILNIUS, gegužės 8 — Sputnik. Istorijos perrašymas yra nesąžiningas dalykas, o bandymas kaltinti kitas valstybes tik skaldo Europą. Tai pareiškė Vokietijos užsienio reikalų ministras Heikas Masas (Heiko Maas). Kartu su Šiuolaikinės istorijos instituto direktoriumi Andreasu Viršingu (Andreas Wirsching) diplomatas paskelbė straipsnį vokiečių žurnalui "Spiegel" Europos išsivadavimo iš nacionalsocializmo dienos proga, pranešė RIA Novosti.

Vokietijos diplomatas atkreipė dėmesį į tai, kad gegužės 8 dieną, kai Europa švenčia pergalę, Rytų Europos, įskaitant Lenkiją ir Baltijos šalis, žmones apima dvejopi jausmai. Anot straipsnio autorių, "pergalės prieš nacionalsocializmą džiaugsmas jiems asocijuojasi su kitos formos nesantaikos ir diktatūros pradžia".

"Vis dėlto "vokiečių praeitis parodo revizionizmo pavojų, pakeičiantį racionalų mąstymą mitais", — pažymėjo straipsnio autoriai.

Anot jų, tie, kas šiandien nori nubrėžti liniją pagal šią Vokietijos istorijos dalį, ne tik tyčiojasi iš aukų, bet ir atima iš Vokietijos politikos patikimumą.

"Galų gale savikritika ir savimonė eina koja kojon. Nėra nė vienos šalies, kuriai šis teiginys tiktų labiau, nei mūsų", — rašoma leidinyje.

"Politika be istorijos mums neįsivaizduojama. O jei būtų atvirkščiai? Kiek yra politikos istorijoje? Kiek glaudžiai šie dalykai susipynę vienas su kitu, matome beveik kiekviename tarptautiniame susitikime. Nuomonės dėl gegužės 8 dienos taip pat dažnai kardinaliai skiriasi. Rusijoje ir kitose buvusios Sovietų Sąjungos šalyse pagerbiamas didvyrių atminimas ir švenčiama karo pabaiga pergalių paradais. Vakarų sąjungininkai gegužės 8 dieną taip pat rengia iškilmes. Mes taip pat esame dėkingi visiems, kurie kovojo su nacionalsocialistų diktatūra", — sakė Vokietijos atstovai.

Jų nuomone, būtina ginti savo poziciją, kai užpultuosius bandoma paversti užpuolikais, o aukas — nusikaltėliais.

"Pastaraisiais mėnesiais bandymai akiplėšiškai perrašyti istoriją reikalauja, kad mes išsiaiškintume, o tai, atsižvelgiant į rimtus istorinius faktus, iš esmės yra nereikalinga: Vokietija vienašališkai pradėjo Antrąjį pasaulinį karą, užpuolusi Lenkiją. Ir tik Vokietija yra atsakinga už nusikaltimą žmonijai, Holokaustą ", — straipsnyje teigė Masas ir Viršingas.

Straipsnio autoriai padarė išvadą, kad tie, kas išreiškia abejones ir primeta nusikaltėlio vaidmenį kitoms tautoms, skatina neteisybę ir skaldo Europą.

Anksčiau Vokietijos diplomatas, buvęs Vokietijos socialistinės vienybės partijos (SED) Centrinio komiteto Tarptautinio skyriaus vadovas ir kairiosios partijos "Die Linke" tarybos narys Vokietijoje Bruno Malovas interviu RIA Novosti teigė, kad Antrojo pasaulinio karo istoriją bandoma perrašyti ir Vokietijoje.

"Žiniasklaida rašė, kad Berlyną 1945 metų gegužės mėnesį išlaisvino ukrainiečiai, nes Pirmasis Ukrainos frontas užėmė Vokietijos sostinę. Tokia dezinformacija yra tiesiog nepriimtina. Parašyta pakankamai literatūros apie tai, kurios tautybės kovojo Raudonosios armijos gretose. Kodėl Vokietijos žiniasklaida mano, kad įmanoma paskelbti savo fantazijas apie tai? Kitas siaubingo melo pavyzdys yra Hitlerio ir Stalino, Vokietijos ir TSRS atsakomybės už Antrojo pasaulinio karo protrūkį palyginimas", — sakė jis.

Baltijos šalių pozicija

Gegužės 7 dieną Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentai priėmė bendrą pareiškimą dėl Antrojo pasaulinio karo pabaigos 75-ųjų metinių minėjimo Europoje. Dokumente jie apkaltino Rusiją bandymu suklastoti istoriją. Visų pirma, valstybių vadovai teigė, kad "vienas totalitarinis režimas buvo pakeistas kitu", kas Baltijos šalims reiškė "okupaciją ir aneksiją".

Rusija atmeta tokius kaltinimus, primindama, kad respublikų prisijungimas prie TSRS tuo metu atitiko tarptautinę teisę ir todėl negali būti laikomas "okupacija".

Tegai:
Antrasis pasaulinis karas, Vokietija
Dar šia tema
Rusijos gynybos ministerija išslaptino dokumentus apie Berlyno išlaisvinimą 1945 metais
Vakarų žiniasklaida apie TSRS II pasauliniame kare. Tada ir dabar
Buvęs Vokietijos diplomatas papasakojo apie Hitlerio planus dėl TSRS tautų genocido
Rusijos dyzelinis-elektrinis povandeninis laivas Volchov

"National Interest" padarė įspūdį Rusijos povandeninio laivo ginkluotė

(atnaujinta 12:00 2020.10.26)
Straipsnio autorius pabrėžė, kad tokie povandeniniai laivai skirti operacijoms sekliame vandenyje ir pakrančių vandenų zonoje, taip pat kovai su povandeniniais laivais

VILNIUS, spalio 26 — Sputnik. Amerikos leidinys "The National Interest" įvertino Rusijos dyzelinį-elektrinį povandeninį laivą B-603 "Volchov", pavadinęs jį povandeniniu laivu su "įspūdingais ginklais".

Žurnalas pažymi, kad šie Rusijos Ramiojo vandenyno laivyno projekto 636 povandeniniai laivai "Varšavianka" yra aprūpinti raketų sistemomis "Kalibr-PL" ir 533 mm torpedomis, taip pat moderniomis radarais ir ryšio sistemomis.

Straipsnio autorius pabrėžė, kad tokie povandeniniai laivai dėl žemo triukšmo lygio vadinami "juodosiomis skylėmis" ir paaiškino, kad tokio tipo povandeniniai laivai skirti operacijoms sekliame vandenyje ir pakrančių vandenų zonoje, taip pat kovai su povandeniniais laivais.

"Volchov" projekto povandeniniai laivai priklauso trečiajai kartai, jų darbinis tūris siekia 3,95 tūkst. t, povandeninis greitis — 20 mazgų, panardinimo gylis — 300 metrų, įgula — 52 žmonės. Juose sumontuota naujausia inercinė navigacijos sistema, moderni automatizuota informacijos valdymo sistema, didelio tikslumo raketiniai ginklai ir galingi torpediniai ginklai.

Šiuo metu laivų statyklų cechuose statomi dar du serijos povandeniniai laivai — "Magadan" ir "Ufa".

Tegai:
laivynas, ginkluotė, povandeninis laivas, Rusija, JAV
Dar šia tema
"Tai tik pirmieji žingsniai": kodėl JAV povandeninius laivus perkelia prie Rusijos krantų
Barenco jūroje vyko pratybos dalyvaujant atominiams povandeniniams laivams
Naujos technologijos. Karo ekspertas apie Rusijos penktos kartos povandeninius laivus
"Laikykis, Rusija!" Japonai pasigyrė nauju povandeniniu laivu
Megan Markl ir princas Haris

Megan Markl vyras gali prarasti princo titulą

(atnaujinta 12:20 2020.10.26)
Kodėl jauniausias Britanijos karalienės anūkas turėtų atsisakyti visų karališkų titulų, o jo sutuoktinė — ne, papasakojo leidinio "Express UK" šaltiniai

VILNIUS, spalio 26 — Sputnik. Didžiosios Britanijos princas Haris sujaudino visuomenę: paaiškėjo, kad maištingos buvusios aktorės Megan Markl vyras gali netekti titulo dėl Amerikos pilietybės.

Karališkojo sosto atsisakymas ir galutinis Sasekso hercogų persikėlimas į JAV jau įžengė į Didžiosios Britanijos istoriją ir nuliūdino daugelį gerbėjų visame pasaulyje. Tačiau, atrodo, kad tai tik žiedai, ir maištinga pora paruošė naują smūgį karališkajai šeimai.

Kaip pranešė leidinys "Express UK", Haris turės atsisakyti princo ir hercogo titulo, nes jauniausias Elžbietos II anūkas ruošiasi gauti Amerikos pilietybę.

Sprendžiant iš aktyvių gandų žiniasklaidoje ir oficialių jo komentarų, jis tikrai pretenduoja tapti amerikiečiu. Kaip JAV pilietės vyras princas Haris turi visas galimybes gauti tai, ko nori.

Pasak karališkosios ekspertės Marlene Koening, Markl atveju viskas buvo ne taip, nes buvusi aktorė tapo Sasekso hercogiene su amerikietišku pasu rankose.

Primygtinis visuomenės noras atimti iš hercogų titulus sustiprėjo po "priešrinkiminių" Hario pareiškimų ir Markl sprendimo paversti savo gyvenimą realybės šou.

Tegai:
karališkoji šeima, Didžioji Britanija, JAV, Princas Haris, Megan Markle
Temos:
Karališkosios naujienos
Dar šia tema
Megan Markl nuvylė kantrųjį princą Filipą
Pastebima, kad Megan Markl "pernelyg pasitiki savimi"
Megan Markl surengė princui Hariui slaptą kelionę
Spalio 27

Kokia šiandien diena: spalio 27-osios šventės

(atnaujinta 15:38 2020.10.26)
Spalio 27-ąją Lietuvoje minima Žvalgų diena, be to, Kriminalinės policijos diena, savo vardadienius šiandien švenčia Ramojus, Gedas, Tautmilė, Vincentas, Sabina

Spalio 27-oji yra 300-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, keliamaisiais metais — 301-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 65 dienos.

Savo vardadienius šiandien švenčia: Ramojus, Gedas, Tautmilė, Vincentas, Sabina.

Šią dieną minima Vytauto Didžiojo mirties diena.

Didysis Lietuvos kunigaikštis Vytautas mirė 1430 metų spalio 27 dieną. Tuomet Vytautui buvo jau 80 metų. Manoma, kad Vytautas mirė nuo sutrenkimo, kai nukrito nuo arklio. Kita versija, kad nuo supūliavusios voties.

Vytautas yra garsiausias iš visų Lietuvos valdovų, neveltui vadinamas Didžiuoju. Didžiausias jo nuopelnas, kad Jogailai užvaldžius Lenkiją ir Lietuvą, Vytautas sugebėjo atsikovoti valdžią Lietuvoje ir po jo mirties Lietuva tapo nepriklausoma nuo Lenkijos.

Vienas iš garsiausių mūšių Lietuvos istorijoje — Žalgirio mūšis (1410 liepos 15 d.). Lietuvių pergalei prieš Vokiečių ordiną šime mūšyje daug įtakos turėjo Vytauto vadovavimas.

Be to, šią dieną minima Žvalgų diena.

Spalio 27-ąją Lietuvoje minima Saugumo departamento įkūrimo diena, o kartu ir saugumo darbuotojų profesinė šventė.

Po pirmojo pasaulinio karo, paskelbus nepriklausomybę, 1918 metų spalio 27 dieną buvo įkurta kariuomenėje veikusi slaptoji tarnyba, vėliau pavadinta Žvalgybos skyriumi.

Nepriklausomybės metais Žvalgybos skyrius daugelį kartų buvo reorganizuotas į kriminalinę policiją, saugumo tarnybą, slaptąją tarnybą, o po nepriklausomybės atkūrimo 1990 metais įsteigtas Valstybės saugumo departamentas.

Lietuvos valstybės saugumo departamento paskirtis — saugoti respublikos suverenitetą ir konstitucinę jos santvarką.

Saugumo departamento uždavinys — laiku atskleisti veiklą, kuri kelia grėsmę valstybės saugumui, teritorijos neliečiamybei ir vientisumui, valstybės interesams, jos ekonominei ir gynybinei galiai.

Taip pat šiandien minima Kriminalinės policijos diena.

Kriminalinės policijos diena Lietuvoje minima nuo 1931 metų. Ją minėtina diena paskelbė tuometinis vidaus reikalų ministras pulkininkas Steponas Rusteika.

Spalio 27-oji pasirinkta todėl, kad 1918 metų spalio 27 dieną nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje buvo pradėtas kriminalinės policijos organizavimo darbas.

Kasmet Kriminalinės policijos dienos proga Lietuvoje apdovanojami geriausi šalies kriminalistai, renkamos geriausios metų bylos.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1430 metais mirė Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas. Gimė apie 1350 m.

1918 metais buvo Įkurta Lietuvos karinė žvalgyba.

1931 metais gimė poetė, Lietuvos rašytojų sąjungos narė, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos lauretė Ramutė Skučaitė.

1999 metais Lietuvos prezidentas priėmė Rolando Pakso vadovaujamos vyriausybės atsistatydinimą ir dekretu nurodė jai toliau dirbti, ministro pirmininko pareigas pavedė eiti Irenai Degutienei.

Ši diena pasaulio istorijoje

1492 metais Kristupas Kolumbas atrado Kubą ir paskelbė ją Ispanijos nuosavybe.

1505 metais mirė Rusijos caras Ivanas III.

1728 metais gimė britų keliautojas Džeimsas Kukas — pirmųjų Naujosios Zelandijos, Australijos ir Havajų salų žemėlapių autorius.

1782 metais gimė italų kompozitorius ir smuiko virtuozas Nikolo Paganinis.

1811 metais gimė pirmosios pasaulyje siuvimo mašinos išradėjas, JAV pramonininkas Izaokas Zingeris.

1858 metais gimė JAV prezidentas (1901—1909 m.) Teodoras Ruzveltas.

1978 metais gimė smuiko virtuozė kinė Vanesa Mei.

2010 metais britų slaptojo agento Džeimso Bondo garsusis automobilis "Aston Martin" su įvairiais gudriais įtaisais, tokiais kaip krėslo katapulta ir besikeičiantys numeriai, buvo parduotas viename aukcione Londone pigiau nei prognozuota — už 4 mln. JAV dolerių.

Tegai:
Lietuva, šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai