Sovietų kareiviai kovoja gatvėje, archyvinė nuotrauka

TSRS invazija: Pentagonas pateikė savo Antrojo pasaulinio karo versiją

(atnaujinta 21:27 2020.05.09)
JAV ir jų sąjungininkai gegužės 8 dieną tradiciškai švenčia pergalę prieš Vokietiją. Šiandien šalyje vyko kai kurie šventiniai renginiai

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. JAV Gynybos departamentas trečiadienį, prieš 75-ąsias pergalės prieš nacistinę Vokietiją metines, paskelbė viktoriną ir pristatymą apie Antrąjį pasaulinį karą.

JAV ir jų sąjungininkai gegužės 8 dieną tradiciškai šventė pergalę prieš Vokietiją. Šią dieną šalyje vyko kai kurie šventiniai renginiai, nors ši diena nėra nedarbo diena (kitaip nei Veteranų diena lapkričio 11 dieną visų karų, kuriuose dalyvavo amerikiečiai, veteranų atminimui).

JAV ir sąjungininkų pergalė

Multimedijos pristatymas vadinasi "Pergalės diena Europoje: švenčių, apmąstymų metas" ir paaiškinama, kad šią dieną "Vokietijos ginkluotosios pajėgos besąlygiškai pasidavė sąjungininkams, įskaitant JAV".

Toliau — bareljefo "Susitikimas prie Elbės" nuotrauka prie Antrojo pasaulinio karo memorialo Vašingtone. Bareljefas vaizduoja tarybų ir amerikiečių karių susitikimą 1945 metų balandžio mėnesį. Tačiau tekste šalia iliustracijos, užuot paminėjus šį įvykį ar apskritai TSRS, pateikiama trumpa JAV vaidmens kare Europoje santrauka, pradedant išsilaipinimu Normandijoje.

"Karas truko beveik penkerius metus, kai 1944 metų birželio 6 dieną JAV kariuomenės būriai ir sąjungininkai išsilaipino Prancūzijos Normandijos pakrantėse. Invazija pažymėjo Adolfo Hitlerio ir nacistinės Vokietijos pabaigos pradžią. Vokietija kapituliuos mažiau nei per metus, o Hitleris bus miręs". Pentagonas aiškiai užsiminė apie tai, kieno indėlis į pergalę prieš nacizmą, jų manymu, tapo lemiamas.

Tada ateina skaidrė ir tekstas, kuriame sakoma, kad vokiečių kariuomenės kapituliaciją gegužės 7 dieną Prancūzijoje pirmiausia pasirašė generolas pulkininkas Alfredas Jodlis. Tačiau gegužės 8 dieną "Tarybų ministro pirmininko Josifo Stalino reikalavimu" buvo surengta dar viena pasirašymo ceremonija, kurioje dalyvavo Vokietijos lauko maršalas Vilhelmas Keitelis. Pažymima, kad tiek Keitelis, tiek Jodlis vėliau Niurnbergo tribunolo buvo pripažinti kaltais dėl karo nusikaltimų ir jiems įvykdyta mirties bausmė.

Apie aukas ir nusikaltėlius

Kaip teigiama pranešime, pasidavimas reiškė karą Europoje, kurio metu žuvo dešimtys milijonų karių ir civilių.

"Konfliktas prasidėjo 1939 metais, kai Vokietija ir Tarybų Sąjunga įsiveržė į Lenkiją. Tarp žuvusiųjų buvo apie 6 milijonai žydų, kuriuos nužudė nacistinė Vokietija. Kovų Europos operacijų teatre metu žuvo ir apie 250 tūkstančių amerikiečių karių", — teigiama pranešime.

Karas prasidėjo rugsėjo 1 dieną, vokiečių kariuomenei įsiveržus į Lenkiją, paskui Didžioji Britanija ir Prancūzija rugsėjo 3 dieną paskelbė karą Vokietijai. Tarybų kariuomenė į šios šalies teritoriją pateko rugsėjo 17 dieną, o TSRS nekariavo nė su viena iš šalių. TSRS oficialiai įsitraukė į karą tik 1941 metų birželio 22 dieną po vokiečių išpuolio. JAV įsitraukė į karą 1941 metų gruodžio 7 dieną po japonų išpuolio.

Be to, pristatyme minimas pergalės šventimas Europoje sąjunginėse šalyse, įskaitant Prancūziją, kuri "perėmė didžiąją dalį kovų". Apie TSRS šioje vietoje kalbama tik tiek, kad "gegužės 9 dieną sovietai šventė savo "Pergalės dieną".

Po to pristatymo autoriai primena, kad po pergalės prieš Vokietiją karas, kuriame dalyvavo "JAV ir sąjungininkai", vyko prieš Japoniją Ramiajame vandenyne.

"Vakarų Europos regionai, kuriuos išlaisvino sąjungininkų pajėgos, tapo klestinčia demokratija, o tuos, kurie buvo išlaisvinti šalies rytuose, dešimtmečius okupavo sovietų kariuomenė", — teigiama pranešime.

Tekstas pridedamas daugiausia su Antrojo pasaulinio karo amerikiečių karių nuotraukomis.

Tečer, Trumanas ir Kurilas

Be pristatymo Pentagono svetainė paskelbė viktoriną "Pergalės diena Europoje. Kiek jūs žinote apie ją ir Antrąjį pasaulinį karą?"

Pirmasis klausimas nepalieka abejonių, kad viktorina skirta jaunai amerikiečių auditorijai. Pasiteiravus, kas Londone paskelbė pergalę prieš Vokietiją, siūlomos keturios Didžiosios Britanijos ministrų pirmininkų pavardės: Vinstonas Čerčilis, Klementas Etlis, Margaret Tečer ir Tonis Bleras (pastarasis gimė 1953 metais ir vadovavo šalies vyriausybei 1997–2007 metais).

Antras klausimas — kuris iš JAV prezidentų šventė savo gimtadienį 1945 metų gegužės 8 dieną. Atsižvelgiant į tai, kad kalbama apie Amerikos lyderį, viktorinos autoriai nesiūlė pasirinkti tokių prezidentų kaip Ronaldas Reiganas ar Bilas Klintonas (teisingas atsakymas yra Haris Trumanas).

Kitas klausimas yra: "Kiek JAV karių tarnavo II pasauliniame kare?" (Teisingas atsakymas yra 16 mln., įskaitant du milijonus Europoje). "Tuo metu JAV gyveno 140 milijonų žmonių, taigi 11 % JAV gyventojų kovojo Antrajame pasauliniame kare", — rašo viktorinos autoriai.

Ketvirtasis klausimas yra tas, kad "techniškai Antrasis pasaulinis karas dar nesibaigė, nes Rusija ir Japonija nepasirašė taikos sutarties norėdamos nutraukti ginčą dėl kai kurių salų". Atsakymo variantai: Gilberto salos, Saliamono salos, Ivo Džimo ir Kurilų salos. Yra užuomina: pirmieji trys variantai iliustruoti amerikiečių karių nuotraukomis per karą, ketvirtasis — tik žemėlapis su rodyklėmis, kur aiškiai matyti, kad salos yra tarp Rusijos ir Japonijos.

Tegai:
Antrasis pasaulinis karas, Pentagonas, JAV, TSRS
Dar šia tema
Žengę nemirtingumo link: mažai žinomi Didžiojo Tėvynės karo herojai
Visi prisimena: legendiniai Didžiojo Tėvynės karo tankai
JAV ir Rusijos vėliavos

Ambasadorius JAV papasakojo, kaip elgiamasi su Rusija Vašingtono ribų

(atnaujinta 12:24 2020.11.30)
Pasak Rusijos ambasadoriaus JAV Anatolijaus Antonovo, rusų yra beveik kiekvienoje Amerikos valstijoje

VILNIUS, lapkričio 30 — Sputnik. Amerikos regionai dar nebuvo prisotinti Vašingtono rusofobijos ir yra jų bendradarbiavimo pagrindas, sakė Rusijos ambasadorius JAV Anatolijus Antonovas.

"Bendra istorija ir glaudūs humanitariniai ryšiai ir toliau yra susidomėjimo Rusijos ir Amerikos bendradarbiavimu pagrindas. Tai praktiškai jaučiama toli nuo Vašingtono — tose vietose, kur dvišalių santykių dar nesugadino toksiška rusofobijos atmosfera", — sakė Antonovas straipsnyje "San Francisco Examiner".

Ambasadoriaus publikacija turėtų sutapti su Rusijos ir Amerikos lapkričio 30 dienos forumu "Fort Ross Dialogue".

Pasak ambasadoriaus, rusų yra beveik kiekvienoje Amerikos valstijoje. "Remiantis įvairiais vertinimais, Amerikoje yra nuo 3,5 iki penkių milijonų rusakalbių gyventojų", — sakė Antonovas.

"Komercinis interesas yra viena iš varomųjų jėgų, pastūmėjusių Rusijos Federacijos subjektus į tiesioginį dialogą su JAV valstijomis ir atvirkščiai", — sakoma straipsnyje.

"Žinoma, dar nėra išnaudotas abiejų šalių ryšių potencialas miestų ir regionų lygiu. Dar reikia daug nuveikti, kad jas paįvairintume ir dialogas taptų konkrečiais projektais. Nepaisant to, faktas, kad tokie socialiniai, humanitariniai ir ekonominiai kontaktai randa savo vietą, nepaisant paprastai nepalankių santykių klimato, tai teikia vilčių. Mūsų bendra užduotis yra visais įmanomais būdais puoselėti šias bendradarbiavimo sėklas", — teigia jis.

Jo teigimu, tai padeda stiprinti rusų ir amerikiečių tarpusavio supratimą. Reikia nepamiršti, kad Vašingtonas ir toliau daro rimtą įtaką pagrindiniams pasauliniams procesams ir visos planetos gerovei.

Tegai:
santykiai su Rusija, dvišaliai santykiai, santykiai, Rusija, JAV
Dar šia tema
Pompėjas pakomentavo naujų sankcijų įvedimą Rusijos įmonėms
Britų ekspertai įvertino informaciją apie Rusijos vakciną "Sputnik V"
Прохожие в защитных масках на улице, Вильнюс

Pandemija yra metų žodis pagal "Webster's Dictionary"

(atnaujinta 11:49 2020.11.30)
Amerikos specialistams pavyko išrinkti vieną žodį, tuo metu jų kolegos britai nesugebėjo apsispręsti ir pateikė pasauliui trumpą sąrašą

VILNIUS, lapkričio 30 — Sputnik. JAV anglų lkalbos žodynas "Webster's Dictionary 2020 metų žodžiu pasirinko žodį pandemic (pandemija, pandeminis).

Būtent šis žodis šiais metais buvo dažniausiai įtraukiamas į paieškos užklausą "online" žodyne.

"Kartais vienas žodis apibrėžia erą, ir gana derama, kad šiais išskirtiniais — ir ypač sunkiais — metais vienas žodis iškart iškilo į priekį. ... Remiantis statistine žodžių, dažniausiai ieškomų mūsų "online" žodyne, analize, "Merriam- Webster 2020 metų žodis yra "pandemija", rašoma žodyno svetainėje.

Pirmasis šio žodžio "šuolis" paieškos užklausose įvyko vasario 3-ąją, "dieną, kai pirmasis pacientas, turintis COVID-19, JAV buvo išleistas iš Sietlo ligoninės".

Kai Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kovo 11 dieną paskelbė, kad COVID-19 paplitimas įgavo pandemijos charakterį, paklausimų dėl šio žodžio žodynų svetainėje buvo daugiausia.

Koronaviruso pandemijos pradžioje PSO pranešė apie 118 tūkstančių atvejų visame pasaulyje, šiuo metu, naujaisiais PSO duomenimis, šis skaičius pasiekė 61,8 mln.

Britai neapsisprendė

Britanijos specialistai iš žodyno "Oxford English Dictionary" nepavyko nustatyti 2020 metų žodžio. Pasak kalbininkų, praėjusių metų negalima apibūdinti vienu kalbiniu vienetu.

Pandemijos tema neaplenkė svarbiausių Oksfordo žodyno žodžių. Dažniausiai buvo vartojami žodžiai, susiję su koronavirusu, lokdaun, socialinė distancija, furlough (darbo užmokesčio kompensacija tiems, kas liko be darbo), WFH santrumpa (work from home — darbas iš namų) ir terminas Covidiot, sukurtas iš žodžių COVID ir idiot (žmogus neigiantis pandemijos buvimą ir nepaiso saugumo priemonių).

Tegai:
pandemija, JAV
Žvakutės

Lietuvoje išaugo COVID-19 aukų, nepatenkančių į rizkos grupę, skaičius

(atnaujinta 15:57 2020.11.30)
Lapkritį Baltijos šalyje mirė jauniausias pacientas, kuriam buvo 30 metų, papasakojo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras

VILNIUS, lapkričio 30 — Sputnik. Lietuvoje daugėja fiksuojamų COVID-19 protrūkių namuose — šeiminių protrūkių dalis sudaro apie 30 proc. visų protrūkių. Apie tai spaudos konferencijoje pranešė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Razmuvienė.

Per visą lapkritį buvo nustatyta daugiau nei 38 tūkstančiai koronaviruso atvejų. Tuo tarpu spalio mėnesį buvo užfiksuota iki 11 tūkstančių naujų atvejų, o rugsėjį — iki dviejų tūkstančių.

Pasak NVSC atstovės, lapkritis taip pat išsiskyrė didesniu mirčių skaičiumi tų žmonių, kurie rizikos grupėms nepriklauso ir yra jaunesni nei 65 metų. Lapkritį taip pat fiksuotas jauniausio žmogaus mirties atvejis — jam buvo 30 metų.

Laikinai einantis sveikatos apsaugos ministro pareigas Aurelijus Veryga teigė, kad didžiausias mirčių skaičius padidėjo 80–89 metų amžiaus grupėje. Jis pažymėjo, kad dauguma mirčių yra susijusios su širdies ir kraujagyslių ligomis ir daugelis jų įvyksta ne medicinos įstaigose, o namuose.

"Mirčių skaičius auga, nes plinta infekcija – kuo daugiau žmonių užsikrečia, tuo dažniau paliečiami pažeidžiamiausi žmonės. (...) Kurį laiką dar matysime tikrai ne vieną dešimtį mirčių, ypač, jei liga plis slaugos ir globos įstaigose", — sakė jis.

Karantinas Lietuvoje įvestas nuo lapkričio 7 dienos. Valdžia jį pratęsė iki gruodžio 17 dienos imtinai.

Naujausiais duomenimis, respublikoje nustatyta daugiau kaip 61,3 tūkstančio koronaviruso atvejų, mirė daugiau nei 500 žmonių.

Tegai:
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), Aurelijus Veryga, koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Per parą patvirtinti 1136 nauji COVID-19 atvejai
Čaplinskas įvertino COVID-19 infekcijos riziką perkant eglutę
Šimašius apkaltino valdžią elektroniniu neraštingumu