Sovietų kareiviai kovoja gatvėje, archyvinė nuotrauka

TSRS invazija: Pentagonas pateikė savo Antrojo pasaulinio karo versiją

(atnaujinta 21:27 2020.05.09)
JAV ir jų sąjungininkai gegužės 8 dieną tradiciškai švenčia pergalę prieš Vokietiją. Šiandien šalyje vyko kai kurie šventiniai renginiai

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. JAV Gynybos departamentas trečiadienį, prieš 75-ąsias pergalės prieš nacistinę Vokietiją metines, paskelbė viktoriną ir pristatymą apie Antrąjį pasaulinį karą.

JAV ir jų sąjungininkai gegužės 8 dieną tradiciškai šventė pergalę prieš Vokietiją. Šią dieną šalyje vyko kai kurie šventiniai renginiai, nors ši diena nėra nedarbo diena (kitaip nei Veteranų diena lapkričio 11 dieną visų karų, kuriuose dalyvavo amerikiečiai, veteranų atminimui).

JAV ir sąjungininkų pergalė

Multimedijos pristatymas vadinasi "Pergalės diena Europoje: švenčių, apmąstymų metas" ir paaiškinama, kad šią dieną "Vokietijos ginkluotosios pajėgos besąlygiškai pasidavė sąjungininkams, įskaitant JAV".

Toliau — bareljefo "Susitikimas prie Elbės" nuotrauka prie Antrojo pasaulinio karo memorialo Vašingtone. Bareljefas vaizduoja tarybų ir amerikiečių karių susitikimą 1945 metų balandžio mėnesį. Tačiau tekste šalia iliustracijos, užuot paminėjus šį įvykį ar apskritai TSRS, pateikiama trumpa JAV vaidmens kare Europoje santrauka, pradedant išsilaipinimu Normandijoje.

"Karas truko beveik penkerius metus, kai 1944 metų birželio 6 dieną JAV kariuomenės būriai ir sąjungininkai išsilaipino Prancūzijos Normandijos pakrantėse. Invazija pažymėjo Adolfo Hitlerio ir nacistinės Vokietijos pabaigos pradžią. Vokietija kapituliuos mažiau nei per metus, o Hitleris bus miręs". Pentagonas aiškiai užsiminė apie tai, kieno indėlis į pergalę prieš nacizmą, jų manymu, tapo lemiamas.

Tada ateina skaidrė ir tekstas, kuriame sakoma, kad vokiečių kariuomenės kapituliaciją gegužės 7 dieną Prancūzijoje pirmiausia pasirašė generolas pulkininkas Alfredas Jodlis. Tačiau gegužės 8 dieną "Tarybų ministro pirmininko Josifo Stalino reikalavimu" buvo surengta dar viena pasirašymo ceremonija, kurioje dalyvavo Vokietijos lauko maršalas Vilhelmas Keitelis. Pažymima, kad tiek Keitelis, tiek Jodlis vėliau Niurnbergo tribunolo buvo pripažinti kaltais dėl karo nusikaltimų ir jiems įvykdyta mirties bausmė.

Apie aukas ir nusikaltėlius

Kaip teigiama pranešime, pasidavimas reiškė karą Europoje, kurio metu žuvo dešimtys milijonų karių ir civilių.

"Konfliktas prasidėjo 1939 metais, kai Vokietija ir Tarybų Sąjunga įsiveržė į Lenkiją. Tarp žuvusiųjų buvo apie 6 milijonai žydų, kuriuos nužudė nacistinė Vokietija. Kovų Europos operacijų teatre metu žuvo ir apie 250 tūkstančių amerikiečių karių", — teigiama pranešime.

Karas prasidėjo rugsėjo 1 dieną, vokiečių kariuomenei įsiveržus į Lenkiją, paskui Didžioji Britanija ir Prancūzija rugsėjo 3 dieną paskelbė karą Vokietijai. Tarybų kariuomenė į šios šalies teritoriją pateko rugsėjo 17 dieną, o TSRS nekariavo nė su viena iš šalių. TSRS oficialiai įsitraukė į karą tik 1941 metų birželio 22 dieną po vokiečių išpuolio. JAV įsitraukė į karą 1941 metų gruodžio 7 dieną po japonų išpuolio.

Be to, pristatyme minimas pergalės šventimas Europoje sąjunginėse šalyse, įskaitant Prancūziją, kuri "perėmė didžiąją dalį kovų". Apie TSRS šioje vietoje kalbama tik tiek, kad "gegužės 9 dieną sovietai šventė savo "Pergalės dieną".

Po to pristatymo autoriai primena, kad po pergalės prieš Vokietiją karas, kuriame dalyvavo "JAV ir sąjungininkai", vyko prieš Japoniją Ramiajame vandenyne.

"Vakarų Europos regionai, kuriuos išlaisvino sąjungininkų pajėgos, tapo klestinčia demokratija, o tuos, kurie buvo išlaisvinti šalies rytuose, dešimtmečius okupavo sovietų kariuomenė", — teigiama pranešime.

Tekstas pridedamas daugiausia su Antrojo pasaulinio karo amerikiečių karių nuotraukomis.

Tečer, Trumanas ir Kurilas

Be pristatymo Pentagono svetainė paskelbė viktoriną "Pergalės diena Europoje. Kiek jūs žinote apie ją ir Antrąjį pasaulinį karą?"

Pirmasis klausimas nepalieka abejonių, kad viktorina skirta jaunai amerikiečių auditorijai. Pasiteiravus, kas Londone paskelbė pergalę prieš Vokietiją, siūlomos keturios Didžiosios Britanijos ministrų pirmininkų pavardės: Vinstonas Čerčilis, Klementas Etlis, Margaret Tečer ir Tonis Bleras (pastarasis gimė 1953 metais ir vadovavo šalies vyriausybei 1997–2007 metais).

Antras klausimas — kuris iš JAV prezidentų šventė savo gimtadienį 1945 metų gegužės 8 dieną. Atsižvelgiant į tai, kad kalbama apie Amerikos lyderį, viktorinos autoriai nesiūlė pasirinkti tokių prezidentų kaip Ronaldas Reiganas ar Bilas Klintonas (teisingas atsakymas yra Haris Trumanas).

Kitas klausimas yra: "Kiek JAV karių tarnavo II pasauliniame kare?" (Teisingas atsakymas yra 16 mln., įskaitant du milijonus Europoje). "Tuo metu JAV gyveno 140 milijonų žmonių, taigi 11 % JAV gyventojų kovojo Antrajame pasauliniame kare", — rašo viktorinos autoriai.

Ketvirtasis klausimas yra tas, kad "techniškai Antrasis pasaulinis karas dar nesibaigė, nes Rusija ir Japonija nepasirašė taikos sutarties norėdamos nutraukti ginčą dėl kai kurių salų". Atsakymo variantai: Gilberto salos, Saliamono salos, Ivo Džimo ir Kurilų salos. Yra užuomina: pirmieji trys variantai iliustruoti amerikiečių karių nuotraukomis per karą, ketvirtasis — tik žemėlapis su rodyklėmis, kur aiškiai matyti, kad salos yra tarp Rusijos ir Japonijos.

Tegai:
Antrasis pasaulinis karas, Pentagonas, JAV, TSRS
Dar šia tema
Žengę nemirtingumo link: mažai žinomi Didžiojo Tėvynės karo herojai
Visi prisimena: legendiniai Didžiojo Tėvynės karo tankai
Harvis Veinšteinas

JAV dar keturios moterys apkaltino Harvį Veinšteiną išžaginimu

(atnaujinta 15:50 2020.05.29)
Nukentėjusiosios iš Holivudo prodiuserio reikalauja kompensacijos, kovą Niujorko valstijos Aukščiausiasis teismas Veinšteiną nuteisė 23 metams kalėjimo

VILNIUS, gegužės 29 — Sputnik. Amerikiečių kino prodiuserį Harvį Veinšteiną išžaginimu apkaltino dar keturios moterys, be to, viena iš jų nusikaltimo padarymo metu buvo nepilnametė, praneša laikraštis "New York Daily News".

Anot leidinio, ketvirtadienį Aukščiausiajam teismui Niujorke buvo pateiktas ieškinys keturių moterų vardu (kurioms šiuo metu 70, 43, 38 ir 35 metai), jų vardai neatskleidžiami. Jame yra anksčiau nepateikti kaltinimai. Remiantis dokumentais, moterys reikalauja kompensacijos iš Harvio Veinšteino. Taip pat teismo ieškinyje minimas jo brolis Bobas Veinšteinas, kompanijos "Miramax" ir "Disney", kurios, kaip teigiama, nutylėjo ir slėpė informaciją.

"Kadangi seksualinė prievarta prieš jaunas merginas ir moteris iš Harvio Veinšteino pusės tęsėsi dešimtmečius ir tai tapo vis sunkiau slėpti, dalyvių ir prisidėjusiųjų skaičius toliau augo", — teigiama teismo ieškinyje.

Vienas iš byloje pateiktų išžaginimo atvejų susijęs su tuo, kas įvyko 1994 metais. Kaip teigiama, Veinšteinas įviliojo į savo viešbučio kambarį 17-metę merginą verslo susitikimo pretekstu, o paskui ją išžagino. Po to prodiuseris jai grasino nesėkmėmis karjeroje kine, taip pat fizine žala jai ir jos šeimai.

Kaip rašo leidinys, ieškinyje taip pat sakoma, kad dar vieną moterį jis išžagino viešbutyje 1984 metais, Kanų kino festivalio metu. Trečioji moteris pareiškė apie 2008 įvykusį išžaginimą. Ketvirtoji pasakė, kad išpuolis prieš ją buvo įvykdytas 2013 metais, per Venecijos kino festivalį.

Kovo mėnesį Niujorko valstijos Aukščiausiasis teismas Veinšteiną, kuris buvo pripažintas kaltu už išžaginimą ir privertimą atlikti oralinį seksą, nuteisė 23 metams kalėjimo. Tuo pačiu metu prisiekusieji jį išteisino dėl kitų trijų punktų, įskaitant rimtesnį išžaginimą, už kurį jam grėsė laisvės atėmimas iki gyvos galvos. Veinšteino byla taip pat nagrinėjama Kalifornijos teisme.

Tegai:
išprievartavimas, JAV
Dar šia tema
Harvis Veinšteinas nuteistas kalėti 23 metus
Veinšteinas hospitalizuotas praėjus kelioms valandoms po nuosprendžio paskelbimo
Veinšteinas iš ligoninės nusiųstas atgal į kalėjimą
Petro Porošenka ir Džo Baidenas, archyvinė nuotrauka

Porošenka neatvyko į apklausą byloje dėl pokalbio su Baidenu

(atnaujinta 14:32 2020.05.29)
Pranešama, kad apklausa buvo numatyta 12:00 valandą, tačiau buvęs prezidentas nurodytu laiku neatvyko

VILNIUS, gegužės 29 — Sputnik. Buvęs Ukrainos prezidentas Petro Porošenka penktadienį neatvyko į Valstybinį tyrimų biurą apklausai byloje dėl pokalbio su buvusiu JAV viceprezidentu Džo Baidenu, praneša RIA Novosti.

Anksčiau Ukrainos valstybinis tyrimų biuras gegužės 29 dieną numatė Porošenkos apklausą byloje dėl pokalbio su Baidenu. Buvusio prezidento advokatas Igoris Golovanas ketvirtadienį pareiškė, kad jo klientas į apklausą neatvyks, nes jam nebuvo tinkamai pranešta.

Šalia valstybinio tyrimų biuro pastato budi keli Ukrainos nacionalinės gvardijos kariai, taip pat susirinkę daug žurnalistų. Apklausa buvo numatyta 12:00 valandą, tačiau buvęs prezidentas nurodytu laiku neatvyko.

Anksčiau Ukrainos žiniasklaida pranešė, kad Valstybinis tyrimų biuras pradėjo bylą dėl to, kad buvo įrašytas Porošenkos ir Baideno pokalbis. Visų pirma buvo paskelbtas Ikiteisminių tyrimų registro išrašas, kuriame teigiama, kad neteisėtas techninių informacijos gavimo priemonių naudojimas gali pakenkti viešajam interesui.

Anksčiau frakcijos Aukščiausiosios Rados deputatas Andrejus Derkač paviešino įrašus apie tariamai Porošenkos ir Baideno telefoninius pokalbius, kurie, pasak jo, liudija apie buvusio prezidento tarptautinę korupciją ir valstybės išdavystę.

Petro Porošenka ir Jurijus Lucenka, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Пресс-служба президента Украины

Vienas iš pokalbių buvo susijęs su Viktoro Šokino atleidimu iš Ukrainos generalinio prokuroro pareigų, tariamai Baideno prašymu. Mainais už tai jis pažadėjo Porošenkai skirti 1 milijardą dolerių Ukrainai. Be to, įraše buvo aptarti tariamo koalicijos buvimo parlamente klausimai, buvusio premjero Arsenijaus Jaceniuko vyriausybės atsistatydinimas ir buvusio ministro pirmininko Vladimiro Groismano vyriausybės patvirtinta Rada. Porošenka pareiškė, kad šie įrašai buvo suklastoti.

Buvęs Ukrainos generalinis prokuroras Viktoras Šokinas anksčiau rašė pareiškimą teisėsaugos institucijoms apie Baideno kišimąsi į jo darbą. Ukrainos naujienų agentūra, cituodama šaltinį Valstybiniame tyrimų biure, teigė, kad dėl galimo JAV piliečio kišimosi į Šokino darbą Ukrainoje buvo pateiktas ieškinys. Aukščiausioji Rada sutiko atleisti Šokiną 2016 metais. Buvęs generalinis prokuroras bandė apskųsti savo atleidimą apeliacinės instancijos lygmeniu, tačiau nesėkmingai. Jis pateikė naują skundą Ukrainos Aukščiausiojo Teismo administraciniam kasaciniam teismui 2019 metų rugsėjo mėnesį.

Tegai:
apklausa, byla, Petro Porošenka
Dar šia tema
Porošenka pasiskundė Lietuvos ambasadoriui dėl "politinio persekiojimo" Kijeve
"Grubiai aprėkė ir išvyko": Ukrainos žurnalistai pasipiktino Porošenkos elgesiu
Artėja anti-Maidanas: Porošenka ir jo parankiniai gali būti nubausti
Klaipėdos SGD terminalas

Į Lietuvą atvyko naujas SGD krovinys Vysocko

(atnaujinta 15:55 2020.05.29)
Nuo praėjusio pavasario rusiškų dujų tiekimas tapo reguliarus. Laivas "Coral Fungia" turi pristatyti dešimt tūkstančių kubinių metrų SGD

VILNIUS, gegužės 29 — Sputnik. Į Lietuvą atvyko tanklaivis su Rusijos suskystintų gamtinių dujų (SGD) kroviniu. Apie tai pranešė "Marinetraffic.com".

Laivas "Coral Fungia" praėjusį šeštadienį išplaukė iš Vysocko uosto ir penktadienį, 04:15, atplaukė į Klaipėdą. SGD terminalo operatoriaus "Klaipėdos nafta" duomenimis, tanklaivis turėtų pristatyti dešimt tūkstančių kubinių metrų dujų.

Praėjusią savaitę į Lietuvą atkeliavo penktasis per visą šalies istoriją Amerikos suskystintų gamtinių dujų krovinys. Tanklaivis į šalį pristatė 155 tūkstančius kubinių metrų dujų.

KN duomenimis, per gegužės mėnesį Lietuva turėjo gauti 320 tūkstančių kubinių metrų SGD.

Lietuva nuosavą SGD terminalą pastatė 2014 metais. Valdžia savo sprendimą pagrindė noru atsikratyti Rusijos "Gazprom" dujų monopolio. Tačiau terminalas Lietuvai atsieina brangiai: "Klaipėdos nafta" Norvegijai kasmet moka 60 milijonų eurų už jo nuomą. Dažniausiai Lietuva SGD gauna iš Norvegijos ir Rusijos.

Rusiško kuro tiekimai tapo reguliarūs nuo praėjusių metų pavasario. Kalbant apie amerikietiškas SGD, apie kurių pirkimą dažnai kalba Lietuvos valdžia, tai per Klaipėdos terminalo egzistavimo laiką buvo tik kelios jų partijos.

Interviu Sputnik Lietuva Nacionalinio energetinio saugumo fondo vyriausiasis analitikas Igoris Juškovas pažymėjo, kad Lietuva niekada neturėjo ilgalaikių sutarčių su JAV, juolab, kad šalis iš pradžių nebuvo laikoma pagrindine tiekėja.

Tegai:
Lietuva, Rusija, suskystintos gamtinės dujos (SGD)
Dar šia tema
Lietuvoje įvardijo padidėjusio SGD tiekimo iš JAV priežastį
PGNiG paskelbė apie Rusijos lyderystę dujų tiekime Lenkijai
Ekspertas: Lenkija tik apsimeta, kad jai nereikia rusiškų dujų