Koronaviruso testas

Mokslininkai išsiaiškino, kodėl vyresnio amžiaus žmonės dažniau užsikrečia koronavirusu

(atnaujinta 17:09 2020.05.13)
Iš 29 SARS-CoV-2 mėginių, surinktų skirtingose ​​pasaulio šalyse, 19 turi identiškas miRNR, o tai, pasak autorių, leidžia tikėtis galimybės sukurti universalų vaistą ar vakciną, pagrįstą miRNR

VILNIUS, gegužės 13 — Sputnik. Amerikos mokslininkai nustatė, kad su amžiumi miRNR skaičius mažėja. Tai tiesiogiai veikia organizmo sugebėjimą kovoti su virusais, smarkiai sumažindamas jo apsaugą. Tyrimo rezultatai skelbiami žurnale "Aging and Disease".

MikroRNR — trumpos nekoduojančios RNR. Jos atlieka svarbų vaidmenį žmogaus organizmui reaguojant į virusus.

Senamiestis, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Kai virusas patenka į kūną, jos nustato ir sukarpo jo RNR, neleisdamos jam integruotis į sveikų ląstelių genomą.

Amerikos biologai nustatė, kad su amžiumi, taip pat sergant kai kuriomis lėtinėmis ligomis, miRNR, kurios turėtų pulti koronavirusą, skaičius mažėja. Todėl vyresnio amžiaus žmonės, sergantys lėtinėmis širdies, plaučių, kepenų ir inkstų ligomis, nutukę, sergantys cukriniu diabetu, taip pat žmonės su susilpnėjusia imunine sistema ir vėžiu sergantys žmonės yra labiau linkę užsikrėsti COVID-19 ir dažniau miršta.

Naujame darbe autoriai ištyrė, kurios miRNR sekos yra nukreiptos į du SARS šeimos virusus — SARS-2002 sukėlėją SARS-CoV ir koronavirusą SARS-CoV-2, sukėlusį COVID-19 pandemiją.

Ištirti keturi SARS-CoV ir 29 SARS-CoV-2 mėginiai, paimti nuo 2020 metų sausio iki balandžio iš 17 šalių nuo JAV iki Tailando.

Kompiuterinis modeliavimas, pagrįstas gautais duomenimis, leido mokslininkams nustatyti 848 miRNR, nukreiptas į SARS-CoV genomą, ir 873 miRNR, sąveikaujančias su SARS-CoV-2 genomu.

558 miRNR, kovojančios su SARS-CoV, taip pat buvo veiksmingos prieš SARS-CoV-2, tuo tarpu 315 miRNR buvo unikalios SARS-CoV-2, o 290 buvo surištos tik su SARS-CoV virusu.

Mokslininkai atrado apie dešimt vadinamųjų vietų — naujojo koronaviruso genomo atkarpų, kurių ataka, jų manymu, mikroRNR galėtų būti efektyviausias.

Tyrimo autoriai taip pat nustatė, kad mikroRNR, nukreiptos į SARS-CoV-2, dalyvauja 72 skirtinguose biologiniuose procesuose, pradedant molekulių gamyba ir baigiant imuniniu atsaku, ir kad daugelis jų tampa nereguliuojami arba jų skaičius mažėja su amžiumi, sergant diabetu ir širdies bei kraujagyslių ligomis.

"Svarbiausias COVID-19 bruožas yra didelis vyresnio amžiaus žmonių mirtingumas", — Džordžijos medicinos kolegijos pranešime spaudai cituojami pirmojo tyrimo autoriaus Sadanando Fulzele iš Sveiko senėjimo centro, esančio Džordžijos Augusto universitete, duomenys.

Iš 29 SARS-CoV-2 mėginių, surinktų skirtingose ​​pasaulio šalyse, 19 turi identiškas miRNR, o tai, pasak autorių, leidžia tikėtis galimybės sukurti universalų vaistą ar vakciną, pagrįstą miRNR.

"Manau, kad yra pagrindinis mikroRNR rinkinys, kuris yra svarbus normaliam atsakui suaktyvinti. Dėl to vyresni pacientai bus mažiau jautrūs koronavirusui", — teigė tyrimo vadovas Carlosas Isalesas, Džordžijos medicinos koledžo endokrinologijos skyriaus vedėjas.

"Paprastai imuninės ląstelės naikina virusus, tačiau esant dideliam virusų kiekiui, kūne atsiranda aštrus uždegiminis atsakas, kuris galiausiai sukelia citokinų audrą, kuri pažeidžia organus, o ne juos apsaugo", — sakė jis.

Anot autorių, padidėjęs pagrindinių mikroRNR skaičius leis organizmui geriau susidoroti su virusu. Mokslininkai planuoja tęsti tyrimus, kad įsitikintų, jog laboratorinių tyrimų su gyvūnais rezultatai patvirtina duomenis, gautus kompiuterine žmogaus miRNR analize.

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1922)
Dar šia tema
Mokslininkai sukūrė mirties nuo COVID-19 tikimybės skaičiuoklę
Mokslininkai prognozuoja katastrofišką jūros lygio kilimą
Koronavirusas, archyvinė nuotrauka

Gydytoja: kaukių naudojimas sumažina riziką užsikrėsti COVID-19 dešimtis kartų

(atnaujinta 22:53 2020.06.04)
Gydytoja priminė, kad kaukę dėvėti būtina esant galimam užsikrėtimo pavojui — būnant lauke ar uždaroje patalpoje, kur gali būti kiti žmonės. Kaukę keisti reikia kas dvi valandas

VILNIUS, birželio 4 — Sputnik. Pagrindinis koronavirusinės infekcijos perdavimo būdas yra oras — tai atsitinka kosint, čiaudint ir kalbant, todėl dėvint kaukes rizika užsikrėsti koronavirusu sumažėja dešimteriopai, RIA Novosti sakė Rusijos infekcinių ligų specialistė Irina Ivanova.

"Nepaisant laiko apribojimų, būtina ir toliau laikytis tam tikrų taisyklių. Ypač svarbu išlaikyti atstumą ir naudoti medicinines kaukes. Čiaudint ir kosint ore aplink sergantį žmogų plinta jo seilių, skreplių ir kvėpavimo takų sekreto lašeliai. Ir kadangi koronavirusinė infekcija gali būti besimptomė, žmogus, nežinodamas, kad serga, gali perduoti virusą kitiems žmonėms. Kaukių dėvėjimas dešimtis kartų sumažina riziką užsikrėsti koronavirusu. Be to, svarbu, kad kuo daugiau žmonių naudotų kaukę", — teigė Ivanova.

Gydytoja priminė, kad kaukę dėvėti būtina esant galimam užsikrėtimo pavojui — būnant lauke ar uždaroje patalpoje, kur gali būti kiti žmonės. Kaukę keisti reikia kas dvi valandas.

Tinkamai naudojant medicinines kaukes, kvėpavimo problemų neturėtų kilti. Ypač pabrėžiama, kad nėščioms moterims ir asmenims, sergantiems įvairiomis lėtinėmis ligomis, nešioti medicinines kaukes būtina.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 6,3 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 383 tūkst. žmonių.

Tegai:
saugumas, gydytojai, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1922)
Dar šia tema
JAV užfiksuotas pirmasis koronaviruso atvejis šuniui
Per parą nustatyti trys koronaviruso atvejai
Policija Vašingtone

Pasibaigus neramumams Vašingtonas atšaukė komendanto valandą

(atnaujinta 22:51 2020.06.04)
Riaušės Vašingtone kilo savaitgalį, padegta daugybė pastatų ir automobilių. Į miestą buvo įvesti Nacionalinės gvardijos, policijos ir kitų regionų specialiųjų tarnybų padaliniai

VILNIUS, birželio 4 — Sputnik. JAV sostinėje Vašingtone atšaukta komendanto 

valanda nurimus riaušėms, spaudos konferencijoje sakė miesto merė Muriel Bowser. Apie tai praneša RIA Novosti.

"Šį vakarą komendanto valandos nebus", — sakė Bowser.

Apribojimai galiojo keturias dienas.

Riaušės Vašingtone kilo savaitgalį, padegta daugybė pastatų ir automobilių. Į miestą buvo įvesti Nacionalinės gvardijos, policijos ir kitų regionų specialiųjų tarnybų padaliniai.

Nuo gegužės pabaigos daugelyje didžiųjų JAV miestų vyko protestai ir riaušės dėl afroamerikiečio Džordžo Floido mirties dėl policijos veiksmų sulaikymo metu.

Tegai:
riaušės, Vašingtonas
Dar šia tema
Ekspertas: JAV valdžia negali kovoti su riaušėmis įprastais būdais
Kaip kova su rasizmu JAV virto susirėmimais su plėšikais
"Ką tie plakatai šneka?": mokytoja nuplėšė palaikymo plakatus prie JAV ambasados

JAV protestuotojai priešinosi kariškiams prie Baltųjų rūmų

0
(atnaujinta 07:55 2020.06.05)
Protestuotojai prieš JAV policijos žiaurumus susirėmė netoli Baltųjų rūmų su juos saugojančiomis saugumo pajėgomis

Demonstrantai šaukė "Gėda jums" ir laikė plakatus su užrašais "Ar aš kitas?" ir "Ar taip atrodo demokratija?". Protestuotojai bandė išprovokuoti kariuomenę, tačiau ji nepasidavė.

Anksčiau pranešta, kad Vašingtono rajone specialiai dislokuota 1,6 tūkst. karių, tačiau jie nepateko į pačią sostinę.

Protestai ir riaušės JAV prasidėjo po afroamerikiečio Džordžo Floido mirties Mineapolyje dėl policijos pareigūnų veiksmų jo sulaikymo metu. Policininkai pargriovė Floidą ant žemės ir surakino antrankiais, vienas iš jų keliu prispaudė sulaikytojo kaklą. Vyras kelis kartus pakartojo, kad negali kvėpuoti, tada prarado sąmonę. Jis mirė intensyviosios terapijos skyriuje.

Po to buvo atleisti keturi policijos pareigūnai, vienas apkaltintas dėl netyčinio nužudymo.

JAV pradėjo vykti protestai, kurie peraugo į riaušes, masinius plėšimus ir susirėmimus su policija. Daugelis valstijų įvedė komendanto valandą.

0
Tegai:
protestai, JAV
Dar šia tema
Kaip reporteriai dirba ypač pavojingomis protestų sąlygomis JAV
JT generalinis sekretorius ragina protestuotojus JAV taikiai išreikšti savo pasipiktinimą
JT nerimauja dėl to, kad protestuotojai lyginami su teroristais JAV
Ši šalis nėra tokia visagalė. Ką parodė protestai JAV