Teisingumo deivės (Temidės) statula Krymo aukščiausiojo teismo pastate, Simferopolyje, archyvinė nuotrauka

Kryme teismas atnaujino bylas dėl nacių žiaurumų II pasaulinio karo laikais

(atnaujinta 17:23 2020.05.13)
Teismas patenkino Krymo prokuratūros prašymą ir atšaukė Ukrainos TSR KGB valdybos vyresniojo tyrėjo sprendimą nutraukti tyrimą

VILNIUS, gegužės 13 — Sputnik. Krymo Aukščiausiasis teismas leido atnaujinti baudžiamąją bylą dėl masinio sovietų piliečių naikinimo pusiasalyje Didžiojo Tėvynės karo metu. Apie tai teismo spaudos tarnyba informavo RIA Novosti.

Немецкие солдаты сдаются в плен
© Sputnik / Александр Становов

Teismas patenkino Krymo prokuratūros prašymą ir atšaukė KGB valdybos prie Ukrainos TSR Krymo regione ministrų tarybos vyresniojo tyrėjo pulkininko Bašmakovo sprendimą nutraukti tyrimą.

Prokuroro prašymas į teismą nukreiptas balandžio 30 dieną, posėdis buvo uždaras, pranešė spaudos tarnyba.

Generalinės prokuratūros duomenimis, byla dėl nacių žiaurumų Kryme buvo iškelta 1969 metais. Tyrimo metu buvo tardoma apie 200 liudytojų ir kaltinamųjų, atlikta daugiau nei 100 ekspertizių ir atpažinimų. Vėliau byla buvo nutraukta, o kai kurios medžiagos buvo perduotos Vokietijai, kad nusikaltėliai būtų patraukti atsakomybėn. Tačiau informacija apie papildomai atskleistus nacių nusikaltimų epizodus nebuvo įtraukta į galutinius procesinius dokumentus.

Koncentracijos stovyklos Kryme

Apie vokiečių okupantų nusikaltimus Kryme liudija archyvinė medžiaga, kurią išslaptino Krymo FSB skyrius. Kaip matyti iš šių RIA Novosti turimų dokumentų, 1942–1944 metais didžiausioje pusiasalyje nacių sukurtoje koncentracijos stovykloje buvo nužudyta apie 15 tūkst. žmonių.

Ši mirties stovykla buvo įsteigta tarybinio ūkio "Krasnyj" teritorijoje, netoli Simferopolio, kur buvo laikomi komunistai, partizanai, pogrindžio nariai ir jų šeimos.

"Dėl dirbtinai sukurtų nepakeliamai sunkių sąlygų: bado, medicininės priežiūros stokos, žiaurių sumušimų ir kankinimų — šioje stovykloje kasdien mirdavo šimtai sovietų piliečių. Tie, kurie išgyveno, buvo sušaudyti arba gyvi sudeginti ant specialiai sudėtų laužų, prieš tai apipilant aukas dujomis ir derva", — sakoma sovietų nutarime dėl baudžiamosios bylos iškėlimo.

Šio tyrimo tikslas buvo surinkti Einsatzkommando — mirties būrio SD Nr. 11-A ir 11-B vado Pauliaus Zappo kaltės įrodymus.

"Vadovaujant Zappui buvo įvykdytos masinės koncentracijos stovyklos kalinių žudynės. Iš viso daugiau nei pusantro tūkstančio žmonių, įskaitant moteris, pagyvenusius žmones ir vaikus", — rašoma KGB 1975 metų pažymoje. Ten taip pat pateikti įrodymai apie masinius koncentracijos stovyklos kalinių sunaikinimus 1943 metų rudenį, prieš sovietų armijos išpuolį.

Be to, byloje yra duomenų, kad Simferopolyje buvo dvi karo belaisvių stovyklos — Bulvių miestelio teritorijoje ir buvusiame kalėjime. Koncentracijos stovyklos buvo ir Feodosijoje, ir Sevastopolyje. Inkermano kaime buvo nužudyta 450 sovietų kalinių, Novaja Zemlia kaime per dvi dienas buvo nukankinti 300 žmonių, šiaurinėje pusėje 1942 metų rudenį buvo sušaudyta 200 žmonių, o Korabelno pusėje naciai išnaikino 2020 žmonių.

Kiti dokumentai rodo, kad 1942 metų vasarą Simferopolio stovykloje buvo nužudyti sovietų karo belaisviai, naudojant specialų morfino ir vandenilio peroksido mišinį. Per šešias savaites tokiu būdu mirė iki tūkstančio žmonių. Eberhardas Martinas Mülleris, buvęs 11-osios Vokietijos armijos medicinos tarnybos kapitonas, teigė, kad žudyme tiesiogiai dalyvavo gydytojai, kurie buvo tarp buvusių sovietų piliečių, prisijungusių prie okupantų. Mülleris pateikė šių septynių gydytojų pavardes ir karinius laipsnius, tačiau nė vieno iš jų nustatyti nepavyko.

Tegai:
Krymas, nacizmas, Antrasis pasaulinis karas
Dar šia tema
Visa atsakomybė tenka Sovietų Sąjungai. Lietuva rado naujus Holokausto kaltininkus
"Rosstat" įvertino TFSR gyventojų netektį per Didįjį Tėvynės karą
Bendra Pergalė: kaip Baltijos šalys paminėjo gegužės 9 dieną
Vokietija nusprendė "pažaboti" istorinius Rytų Europos karus su Rusija
Vokietija neleis rusofobams iškreipti Pergalės dienos
COVID-19 testas

Infekcinių ligų specialistas papasakojo, ar COVID-19 persirgę asmenys gali užkrėsti kitus

(atnaujinta 07:46 2021.03.07)
Pasak eksperto, kai kurie asmenys, po klinikinio pasveikimo, kartu su oru išskiria virusą, tai gali trukti iki šešių mėnesių, tačiau šio viruso koncentracija yra daug mažesnė nei ligos laikotarpiu

VILNIUS, kovo 7 — Sputnik. Persirgę COVID-19 liga asmenys dažniausiai negali užkrėsti kitų, tačiau daug kas priklauso nuo padermės patogeniškumo ir imuniteto, sakė RIA Novosti apklausti infekcinių ligų specialistai, pažymint, kad šis klausimas vis dar tiriamas.

"Ligos [COVID-19 — Sputnik] trukmė dažniausiai neviršija dviejų savaičių, tačiau, nepaisant to, pas kai kuriuos žmones, ypač turintys silpną imunitetą, tam tikras virusinis tipas. Tai yra, po klinikinio pasveikimo, jis kartu su oru išskiria virusą, tai gali trukti iki šešių mėnesių, tačiau šio viruso koncentracija yra daug mažesnė nei ligos laikotarpiu", — sakė RTDU universiteto Infekcinių ligų katedros docentas Sergejus Voznesenskis.

Jis pridūrė, kad žmonių, kurie ilgą laiką skleidžią koronavirusą, nėra daug.

"Mažos koncentracijos virusas nedažnai sukelia daug atvejų", — pridūrė Voznesenskis.

Savo ruožtu medicinos centro "Leader of Medicine" vyriausiasis gydytojas infekcinių ligų gydytojas Jevgenijus Timakovas teigė, kad išskiriamo viruso kiekis priklauso ir nuo koronavirusą patyrusio asmens užkrečiamumo laipsnio.

"Tai gali būti nepakankama infekcijai ir ji nėra perduodama toliau", — sakė Timakovas.

Timakovas pažymėjo, kad naujų COVID-19 padermių patogeniškumas bus tiriamas toliau, tačiau atsiradę potipiai greičiausiai nesukels masinės infekcijos.

Tegai:
koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuvoje šiek tiek sumažėjo naujų COVID-19 atvejų skaičius
"Kad išsklaidyti abejones": Grybauskaitė parodė, kaip jai buvo suleistas skiepas
Klaipėdoje duris atvėrė naujas vakcinavimo centras
Kūdikis, archyvinė nuotrauka

Nekaltas pabučiavimas vos nepražudė vienerių metų vaiko

(atnaujinta 07:48 2021.03.07)
Gydytojai nustatė, kad mergaitę ištiko insultas ir ji laikinai prarado gebėjimą kalbėti

VILNIUS, kovo 7 — Sputnik. Nekaltas pabučiavimas vos nepražudė vienerių metų vaiko iš Anglijos miesto Redcar, Šiaurės Jorkšyre. Mergaitės, vardu Teddy, istoriją mama papasakojo "Teesside Live".

Vasario pradžioje 24 metų Zoe Picknett pastebėjo neįprastus vaiko simptomus.

"Jos delnai ir kojos buvo pamėlę ir atšalę, o kūnas buvo raudonas ir karštas", — sakė anglė.

Ji nusprendė, kad mergaitė susirgo gripu, ir nuvežė ją į ligoninę.

Gydytojai sakė, kad Teddy viskas gerai, ir išsiuntė Picknett namo. Po kelių dienų mergaitė nustojo valgyti ir gerti, nuolat miegojo buvo labai vangi. Motina paskambino šeimos gydytojui, į jos namus buvo išsiųsta medikų komanda. Jie apžiūrėjo mergaitę ir pasakė, kad su ja viskas gerai.

Anglė jais nepatikėjo ir išvežė Teddy į ligoninę. Po patikrinimo jie buvo nedelsiant hospitalizuota.

"Aš maniau, kad jai bus paskirtas antibiotikas naktį, o rytą bus gerai", — prisimena Picknett.

Tačiau gydytojai teigė, kad mergaitę ištiko kairės kūno pusės paralyžius, jai buvo atlikta kompiuterinė tomografija.

Vaikas nedelsiant buvo perkeltas į ligoninę su modernesne įranga, kur buvo paguldytas į intensyvios terapijos palatą. Gydytojai nustatė, kad mergaitę ištiko insultas ir ji laikinai prarado gebėjimą kalbėti. Teddy gulėjo ligoninėje daugiau nei keturias savaites, o gydytojai motinai pasakė, kad jei ji būtų kreipusis pagalbos bent po valandos, mergaitė galėjo mirti. Artimiausiu metu planuojama išleisti vaiką, gydytojai tikisi, kad ji visiškai pasveiks.

Kaip paaiškėjo, insulto priežastis buvo pūslelinė.

"Viskas įvyko todėl, kad ją pabučiavo kažkas, kam ant lūpų buvo pūslelinė! To nelinkėčiau net savo blogiausiam priešui", — prisipažino Picknett.

Herpės virusas nėra kenksmingas suaugusiems, tačiau jis gali pakenkti kūdikiams ir mažiems vaikams, taip pat žmonėms su nusilpusia imunine sistema. Kūdikiams pūslelinės simptomai, be bėrimo, pasireiškia kūno temperatūros svyravimais, mieguistumu, traukuliais ir pasunkėjusiu kvėpavimu. Nepradėjus gydymo laiku, gali ištikti mirtis.

Tegai:
insultas, kūdikis